Home Zdrowie Najczęstsze problemy zdrowotne po COVID-19

Najczęstsze problemy zdrowotne po COVID-19

by Agata Kubiak
COVID-19

COVID-19, znany również jako koronawirus, przez ostatnie lata wywrócił nasze życie do góry nogami. Pandemia miała ogromny wpływ na zdrowie fizyczne oraz psychiczne wielu osób, a skutki tego wirusa ciągle oddziałują na nasze życie i dla większości z nas nie kończą się w momencie gdy wynik testu jest negatywny. Czy jednak wszyscy zdajemy sobie sprawę, jakie problemy zdrowotne mogą wystąpić po przejściu COVID-19?

 

Objawy, a skutki COVID-19

Oczywiście, większość osób kojarzy COVID-19 z objawami takimi jak gorączka, kaszel i trudności w oddychaniu. Jednak poza tymi powszechnie znaczącymi objawami, wirus ten może pozostawić trwałe skutki dla naszego organizmu. Jednym z najczęstszych problemów jest tzw. „COVID-19 long-haul”, czyli długotrwałe objawy COVID-19. Osoby, które przeszły wirusa, często doświadczają przewlekłego zmęczenia, bólu mięśni i stawów, trudności z koncentracją oraz utraty węchu i smaku.

Wiele osób nie doświadcza długotrwałych objawów, to nie oznacza jednak, że będzie tak już zawsze i będą wolni od innych problemów zdrowotnych po przejściu wirusa. Naukowcy odkryli, że COVID-19 może prowadzić do poważniejszych konsekwencji dla naszego organizmu. Wielu pacjentów zgłasza problemy z sercem, takie jak zapalenie mięśnia sercowego, arytmie i zwiększone ryzyko zawału serca. Inne problemy zdrowotne po COVID-19 to uszkodzenia płuc, które mogą prowadzić do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) oraz problemy nerkowe i neurologiczne.

Powikłania po koronawirusie mogą wystąpić u każdego

Nie tylko osoby z ciężkim przebiegiem mogą odczuwać powikłania. Również osoby, które przeszły zakażenie COVID-19 bezobjawowo lub z łagodnymi objawami, mogą doświadczać problemów zdrowotnych. Niektóre z nich to: problemy z oddychaniem, bóle głowy, problemy z sercem, zmiany w nastroju i depresja. To, co jest jeszcze bardziej niepokojące, to fakt, że niektóre z tych powikłań mogą pojawić się nawet po kilku miesiącach od zakończenia infekcji. Osoby, które wcześniej były zdrowe i aktywne, mogą teraz zmagać się z trudnościami w wykonywaniu codziennych czynności.

Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie zaznajomić się z tematem powikłań po COVID-19. Musimy edukować siebie i innych na ten temat, abyśmy byli świadomi i gotowi na ewentualne konsekwencje. Należy w każdej chwili być gotowym do podjęcia odpowiednich działań i poszukiwania pomocy medycznej, jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy. Pamiętajmy, że pandemia nie kończy się w momencie wyzdrowienia. Powikłania po COVID-19 są realne i dotyczą wielu osób. Dlatego tak ważne jest, abyśmy dbali o nasze zdrowie i reagowali na wszelkie niepokojące objawy.

Problemy psychiczne

Nie tylko nasze ciała odczuwają skutki COVID-19, także nasze umysły są narażone na różne problemy psychiczne. Pandemia wywołała falę lęku, depresji i stresu u wielu osób. Wielu z nas doświadcza trudności w radzeniu sobie z izolacją społeczną, zmianami w codziennym życiu i niepewnością co do przyszłości. Badania pokazują, że COVID-19 może prowadzić do depresji, lęku, zaburzeń snu oraz posttraumatycznego zaburzenia stresowego (PTSD).

Widzimy więc, że COVID-19 to nie tylko choroba przejściowa. Może ona pozostawić trwałe skutki zarówno na naszym ciele, jak i psychice. Dlatego tak ważne jest, abyśmy nie tylko starali się unikać zarażenia wirusem, ale także dbali o nasze zdrowie po jego przejściu. Regularne badania kontrolne, odpowiednia dieta i aktywność fizyczna mogą pomóc nam w zapobieganiu wielu powikłaniom po COVID-19.

Autor artykułu
Publikacja powstała we współpracy z hotelem Bristol w Busku Zdroju – bajkowym hotelem ze strefą SPA i Centrum Medycznym.

 

Powiązane artykuły