Home News Dzień Dziadka kiedy obchodzimy w Polsce?

Dzień Dziadka kiedy obchodzimy w Polsce?

by Agata Kubiak
Dzień Dziadka

Dzień Dziadka 2023 – kiedy obchodzimy w Polsce?

dzień dziadków

dzień dziadków

Dzień Dziadka i Dzień Babci  obchodzimy w Polsce 22 stycznia. Te bardzo ważny dzień w roku i nie można go przeoczyć. W przedszkolach i szkołach dzieci śpiewają różne piosenki dedykowane swoim dziadkom.

Składają życzenia i zazwyczaj wręczają laurki. Prawdopodobnie święto zostało przeniesione z Ameryki w latach osiemdziesiątych XX wieku. Dzieci co roku upamiętniają ten dzień, a dziadkowie świętują.

Kiedy jest Dzień Dziadka 2021?

babci i dziadka

babci i dziadka

Data tego święta co roku jest ta sama, czyli 22 stycznia. Dzień wcześniej natomiast przypada Dzień Babci. Prawdopodobnie Dzień Dziadka przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych w latach 80-tych XX wieku. W tym dniu dzieci w Polsce w szkołach, przedszkolach organizują występy. Obdarowują tam swoich dziadków upominkami i pokazują jak ważny dla nich to dzień.

Dzień babci i dziadka w Polsce – historia święta i zwyczaje

narodowy dzień dziadków

narodowy dzień dziadków

Dzień Dziadka ustanowiono w 1978 roku. Telewizja Polska zorganizowała grę w celu ustalenia daty tego dnia. Pierwotnie Dzień Dziadka obchodzony był 30 maja, w urodziny Mieczysława Fogga, ale pomysł się nie przyjął.
Ostatecznie zdecydowano, że dziadkowie będą mieli swój dzień zaraz po dniu babci. W 1981 roku Dzień Dziadka został oficjalnie wpisany do kalendarza. Od tego czasu w Polsce obchodzimy go 22 stycznia.

Narodowe święto dziadków

Z okazji tej uroczystości wnukowie i wnuczki składają swoim dziadkom życzenia, obdarowują drobnymi upominkami. W szkołach, przedszkolach organizują odświętne przedstawienia, na które zapraszają ich. W ten sposób dzieci chcą upamiętnić pamięć i podziękować im za opiekę i zawsze otwarte serce dla swoich wnuków.

Dzień dziadka, jaki prezent?

dzień babci

dzień szacunku

Z czego ucieszyłby się każdy dziadek? Dziadek powiedziałby, że jego uraduje pamięć i życzenia. Wiadomo jednak, że wnukowie będą chcieli podarować również jakiś drobny prezent.

W żłobkach, przedszkolach młodsze dzieci pod okiem wychowawcy będą przygotowywać przedstawienia i wykonają piękne, kolorowe laurki. Starsi wnukowie będą serfować na Internecie i wyszukiwać prezentów typu: kapcie, koszulki, kubeczki z pozytywnym napisem i podziękowaniami. A może jeszcze inne ciekawe podarunki?

babci i dzień dziadka

babci i dzień dziadka

Prezent na święto dziadków

Prezentem od serca może być także wierszyk wypowiedziany dla dziadka. A może kochany wnuk/wnuczka stworzyliby sami swój wierszyk? Specjalnie dla swoich dziadków. Takie oryginalne niespodzianki cieszą najbardziej.

dzień babci

dzień szacunku

Innym pomysłem mogłaby być wyśpiewana piosenka dla swojego ukochanego dziadziusia. Jedna z najbardziej znanych i pamiętanych od wielu lat to właśnie ta:

„Najdroższy dziadku to jest piosenka,
Którą śpiewają tobie wnuczęta,
Nie o zabawce, ani o kwiatku,
To jest piosenka o naszym dziadku.

O tym jak idę z dziadkiem do zoo,
O tym, jak z dziadkiem jest mi wesoło,
O brodzie dziadka, co śmiesznie kłuje,
Kiedy się dziadka mocno całuje.

Najdroższy dziadku to jest piosenka,
Którą śpiewają tobie wnuczęta,
Nie o zabawce, ani o kwiatku,
To jest piosenka o naszym dziadku.

O tym jak z dziadkiem na pyszne ciastka,
jedziemy sobie razem do miasta,
O tym jak idę z dziadkiem na lody,
i na dwie szklanki sodowej wody”.

dzień babci i dziadka

dzień babci i dziadka

Powiązane artykuły