Home Life Style Raper Mata kto to jest ile zarabia za piosenki

Raper Mata kto to jest ile zarabia za piosenki

by Agata Kubiak
Mata

Mata Kim jest ? Raper bije rekordy popularności

Mata to pseudonim młodego warszawskiego rapera – Michała Matczaka, współpracującego z wytwórnią SBM Label. W ostatnim czasie raper jest najpopularniejszym polskim wykonawcą, a jego utwory z miejsca stają się hitami portali streamingowych.

polscy raperzy

polscy raperzy

Płyty Matczaka kilka razy okryły się platyną i zostały sprzedane w tysiącach egzemplarzy. Po premierze najnowszego krążka raper zorganizował jedyny koncert, promujący wydawnictwo, na którym pojawiło się około 40 tysięcy młodych ludzi.

W ostatnim czasie Mata jest też kojarzony ze współpracy ze znaną siecią fast-foodów, w której skomponował swój autorski zestaw. Ta kolaboracja jest drugim na świecie przykładem takiej akcji promocyjnej.

 

Mata – „Patointeligencja”

zarabiają polscy raperzy

zarabiają polscy raperzy

Popularność Matczaka zaczęła coraz prężniej rozwijać się zaraz po premierze utworu „Patointeligencja”.

Raper przedstawia w niej bez cenzury zepsute życie młodych bogatych ludzi, licealistów z dobrych domów. Nawiązuje tam do m.in. stosowania substancji psychoaktywnych i pobudzających, przemocy, uzależnień od alkoholu czy samobójstw.

sprzedaży płyt

sprzedaży płyt

Utwór zyskał miano kontrowersyjnego i wzbudził sprzeczne uczucia. Poruszył też opinię publiczną – wszystkie najważniejsze media dyskutowały nad znaczeniem i przesłaniem kawałka. Wielu uznało, że jest to jeden z najważniejszych głosów młodego pokolenia i diagnoza współczesnych nastolatków i młodych dorosłych. „Patointeligencja” na platformie YouTube została wyświetlona już 56 milionów razy.

W 2021 roku Mata nagrał utwór „Patoreakcja”, który ma być odpowiedzią rapera na reakcje słuchaczy i mediów na „Patointeligencję”. Opowiada w niej również o medialnej nagonce i niespotykanej popularności, na którą nie był wtedy gotowy.

Marcin Matczak – Tata Maty

zarabiają polscy raperzy

zarabiają polscy raperzy

Mata sam pochodzi z dobrego domu. Jego ojciec Marcin Matczak jest bowiem znanym i cenionym radcą prawnym, profesorem nauk społecznych, a także specjalistą w zakresie teorii i filozofii prawa. Wykłada na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Ponadto często pojawia się w prasie i telewizji, dyskutując o aktualnych problemach społecznych i politycznych. Jest znaną i szanowaną postacią w swoim środowisku, dlatego twórczość jego syna wzbudziła w niektórych kręgach niemałe poruszenie.

serwisów streamingowych

serwisów streamingowych

Marcin Matczak wspiera jednak syna publicznie i podkreśla, że działalność Maty jest artystyczna i tak powinna być traktowana. Marcin Matczak wraz z synem włączył się w akcję #Hot16challenge, która polegała na improwizacji raperskiej w celu pomocy i zbiórki pieniędzy na walkę z pandemią. We wrześniu 2021 roku wydał również książkę „Jak wychować rapera. Bezradnik”, w której opowiada o relacji z synem i potrzebie buntu młodego Matczaka.

To również Cię zainteresuje

Mata otrzymał Fryderyka 2021 za całokształt twórczości w kategorii debiut roku. Wcześniej nagrodę tę otrzymał w kategorii album roku hip-hop za swój pierwszy krążek. Może pochwalić się również statuetkami za album roku, wydanie roku oraz rapera roku festiwalu Popkillery 2021.

Wszystkie te wyróżnienia zostały przyznane Matczakowi przez publiczność, która pokochała twórczość młodego rapera. Otrzymał również wyróżnienie Warszawiaka Roku w 2019, do czego nawiązuje w jednym z utworów z nowej płyty.

Mata Życiorys

zarabiający polscy raperzy

zarabiający polscy raperzy

Matczak urodził się 14 lipca 2000 roku we Wrocławiu. Pierwsze kilkanaście lat życia mieszkał wraz z rodzicami (jest jedynakiem) Warszawie. Tam uczęszczał do II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie.

Do tej szkoły wielokrotnie nawiązuje w swoich utworach, przed jej budynkiem powstał również teledysk do „Patointeligencji”.

jesteś zainteresowany kupnem treściPierwszy album rapera opowiada m.in. o przygotowaniach do egzaminu dojrzałości, który Michał Matczak zdał dwujęzycznie i z dobrym wynikiem. Zaraz po skończeniu liceum tempa nabrała jego muzyczna kariera i to jej oddał się w pełni, pracując nad kolejnymi utworami i koncertując. Rozpoczął także pracę nad debiutanckim albumem.

Kariera Matczaka działa się błyskawicznie, przede wszystkim dzięki popularności utworów w internecie między młodymi ludźmi, którzy docenili szczerość rapera, a często utożsamiali się z jego tekstami. 21-latek w bardzo młodym wieku osiągnął niesamowity sukces i wpływ na setki tysięcy nastolatków.

To oczywiście przekłada się także na sukces finansowy, liczony w milionach. Mata nigdy nie ukrywał jednak swojego pochodzenia i wysokiego statusu materialnego, który posiadał właściwie od dziecka

Mata Kariera muzyczna

Matczak od najmłodszych lat marzył o karierze muzycznej. I spełniło się to szybciej, niż mógłby się tego spodziewać. Zanim nawiązał współpracę z SBM Label wydał minialbum koncepcyjny „Fumar Mata”, na którym pojawiło się kilka pierwszych utworów. Przełomowy okazał się jednak rok 2020, kiedy to we wszystkich sklepach muzycznych i portalach streamingowych pojawił się debiutancki krążek „100 dni do matury”, zawierający m.in. utwór „Patointeligencja”.

serwisy regionalneJuż wtedy znalazł się na 1. miejscu sprzedaży oficjalnej listy sprzedaży detalicznej polskiego Związku Producentów Audio-Video. Rok później pojawił się z kolei album „Młody Matczak” z takimi hitami jak „Kiss cam” czy „Patoreakcja”.

Tutaj pobił spektakularny rekord odtworzeń – w ciągu pierwszej godziny było to bowiem sto milionów. To wynik godny sukcesu na skalę światową, bowiem album „Donda” popularnego amerykańskiego rapera Kanye Westa zgromadził niecałe sto milionów odtworzeń, ale dopiero w dwadzieścia cztery godziny.

Ostatni krążek Maty nadal sprzedaje się świetnie. „Młody Matczak” to album na którym panuje już inny klimat, Mata przedstawia swoje życie po niespodziewanym sukcesie. Młody twórca cały czas się rozwija i nawiązuje współprace z innym polskimi znanymi raperami. Na krążku znalazły się utwory wykonywane m.in. z Quebonafide czy Taco Hemingway’em.

Mata Dyskografia

  • 2019r. – „Fumar Mata”
  • 2020r. – „100 dni do matury”
  • 2021r. – „Młody Matczak”

Mata Albumy studyjne

Albumy studyjne to dotychczas dwa krążki, z których ostatni miał premierę w tym roku.

  • 2020r. – „100 dni do matury”
  • 2021r. – „Młody Matczak”

 

Powiązane artykuły