Home Zdrowie Dla kogo przeznaczony jest Esperal Gdańsk?

Dla kogo przeznaczony jest Esperal Gdańsk?

by Agata Kubiak
Esperal

Choroba alkoholowa wyniszcza człowieka uzależnionego, ale również destrukcyjnie wpływa na najbliższe otoczenie osoby pijącej alkohol problemowo.

 

Jest to choroba, która wymaga długiego procesu terapeutycznego, aby leczenie okazało się skuteczne. Jedną z form pomocy w leczeniu choroby alkoholowej jest wszywka alkoholowa. Stosowana jest u osób, które zdecydowały o zmianie swojego życia i podjęły świadomą decyzję o zaprzestaniu spożywania alkoholu. Zadaniem wszywki alkoholowej jest zniechęcenie jednostki do spożywania alkoholu. Należy pamiętać, że stosowanie wszywki alkoholowej nie jest samodzielną metodą leczenia choroby alkoholowej.

 

 

Wszywka alkoholowa – jaki jest koszt jej założenia?

Leczenie choroby alkoholowej w Polsce gwarantuje bezpłatną pomoc i opiekę specjalistów dla osób zarówno ubezpieczonych jak i tych, którzy ubezpieczenia nie posiadają. Jednak bezpłatna pomoc dotyczy ośrodków leczenia uzależnień oraz realizowanej tam terapii indywidualnej jak i grupowej. Podanie Esperalu, czyli wszywki alkoholowej nie jest refundowane. Oznacza to, że pacjent jest zmuszony zapłacić za zabieg z prywatnych pieniędzy. Koszt podana wszywki alkoholowej waha się w zależności od miasta, kliniki oraz lekarza, który wykonuje zabieg. Cena podskórnego podania leku oscyluje w granicach kilkuset złotych.

 

 

Esperal – co to jest?

Esperal Gdańsk to lek, który zawiera substancję czynną disulfiram. Lek ten podawany jest podskórnie. Lekarz podczas zabiegu podaje go podpowięziowo w okolicy łopatek lub pośladków. Wydzielany do krwioobiegu disulfiram odpowiada za hamowanie procesów metabolicznych alkoholu. Jego działanie skutkuje tym, że alkohol nie jest rozkładany w wątrobie do neutralnego i bezpiecznego dla organizmu kwasu octowego, a jedynie do postaci aldehydu octowego. Nagromadzony aldehyd octowy odpowiada za wywoływanie objawów zatrucia alkoholowego. Dlatego jeżeli pacjent, który podaną ma wszywkę alkoholową zdecyduje się mimo konsekwencji i ryzyka na spożycie alkoholu, doświadczy nieprzyjemnych dolegliwości takich jak zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunka czy dreszcze. Objawy te występują po około 10 minutach i utrzymują się do kilkunastu godzin. W zależności od ilości spożytego alkoholu są silne lub bardzo silne. Jeżeli jednostka spożyje wyjątkowo dużą ilość alkoholu jej życie może być zagrożone.

 

 

Wszywka alkoholowa – jak to działa, jakie powoduje zmiany w organizmie i czy daje jakieś objawy?

Wszywka alkoholowa sama w sobie jest substancją neutralną dla organizmu człowieka. Nie wywołuje żadnych reakcji lub objawów. Nie wpływa również na działanie mózgu oraz nie powoduje pogorszenia koncentracji czy uwagi. Dlatego osoby posiadające wszywkę alkoholową mogą prowadzić pojazdy, pracować przy maszynach czy podejmować aktywność fizyczną lub codzienne obowiązki.

Wszywka alkoholowa natomiast daje objawy wyłącznie w chwili, gdy pacjent mimo zakazu spożyje alkohol. Objawy te są bardzo nieprzyjemne dla jednostki. Wszywka alkoholowa jest terapią awersyjną, oznacza to, że pacjent nie sięga po alkohol z obawy przed przykrymi dolegliwościami, jednak nadal w jego organizmie powstaje chęć spożywania alkoholu.

Działanie wszywki alkoholowej polega na wydzielaniu do krwioobiegu pacjenta substancji czynnej, która odpowiedzialna jest za hamowanie enzymu dehydrogenazy aldehydowej. Dehydrogenaza aldehydowa odpowiedzialna jest za rozkład alkoholu w wątrobie. Esperal ma za zadanie wywołać u pacjenta niechęć do spożywania alkoholu z powodu nieprzyjemnych dolegliwości takich jak drgawki, bóle mięśni, złe samopoczucie, stany lękowe, niepokój czy kołatanie serca. Substancja czynna zawarta w leku stale wydzielana jest do krwi pacjenta. Sprawia to, że przez cały okres posiadania wszywki reakcja organizmu jest taka sama. Rozkład alkoholu w wątrobie jest blokowany, a nagromadzony aldehyd octowy wywołuje nieprzyjemne i często niebezpieczne dla życia dolegliwości. Aldehyd octowy odpowiada za wywołanie objawów silnego zatrucia alkoholowego.

Mam wszywkę alkoholową i spożyłem alkohol, co teraz?

Należy pamiętać, że wszywka alkoholowa nie zmienia sposobu odczuwania, dlatego osoba uzależniona nadal odczuwa potrzebę spożywania alkoholu. Zdarza się, że osoby mimo posiadania bezwzględnego zakazu picia jednak sięgają po alkohol. W przypadku przyjęcia przez organizm jakiejkolwiek dawki alkoholu, jednostka w bardzo krótkim czasie, zaledwie kilku minut, odczuwa działanie wszywki alkoholowej. Jednostce towarzyszą dolegliwości takie jak:

 • ból głowy
 • zawroty głowy
 • nudności
 • wymioty
 • biegunka
 • drgawki
 • drżenie mięśni
 • podwyższona temperatura ciała
 • potliwość
 • skoki ciśnienia
 • kołatanie serca
 • przyśpieszona akcja serca
 • zaczerwienienie twarzy
 • uczucie lęku
 • niepokój

Opisane wyżej objawy mogą wystąpić już po kilku minutach od spożycia alkoholu. Czas trwania dolegliwości szacuje się na okres kilkunastu godzin.

W przypadku dużej ilości spożytego alkoholu osoby posiadające wszywkę alkoholową narażone sa na poważne konsekwencje zdrowotne a nawet zgon. Pacjenci mogą doświadczyć marskości wątroby, zapaści, utraty wzroku, zapalenia tętnic, niewydolności serca, zaburzeń świadomości czy zaburzeń psychicznych.

 

Wszywka alkoholowa – jak wygląda zabieg umieszczania leku w ciele pacjenta?

Zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej jest bezpieczny i mało inwazyjny. Trwa zazwyczaj około 30 minut. Przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Przed zabiegiem lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad w celu wyeliminowania ewentualnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Specjalista – lekarz chirurg przeprowadza zabieg podania wszywki alkoholowej. W sterylnych warunkach z zachowaniem aseptyki umieszcza w okolicy łopatek lub pośladków od ośmiu do dziesięciu tabletek z substancją czynną. Lekarz pracuje tak, aby blizna po zabiegu była jak najmniej widoczna. Szwy po zabiegu zdejmowane są po okresie około czternastu dni. Pacjent po zabiegu praktycznie od razu może wrócić do wykonywanych aktywności. Nie wymagany jest okres rekonwalescencji.

 

Wszywka alkoholowa – na co pacjent musi uważać?

Po wykonanym zabiegu podskórnego podania wszywki alkoholowej pacjent nie może spożywać alkoholu. Musi również uważać na spożywane produkty, w których może znajdować się alkohol. Głównie mowa tutaj o cukierkach z alkoholem lub składzie sosów na bazie octu. Pacjent powinien również uważać na kosmetyki i środki higieniczne takie jak perfumy czy płyn do płukania jamy ustnej. Ich stosowanie może wywołać skórne reakcje alergiczne bądź nieprzyjemne dolegliwości w przypadku spożycia płynu.

Czas działania wszywki alkoholowej to okres od ośmiu do dwunastu miesięcy. Działanie Esperalu nie słabnie wraz z upływem dni. Po upływie ośmiu miesięcy zabieg można powtórzyć jeżeli jest taka potrzeba.

Wszywka alkoholowa – dla kogo?

Zabieg przeznaczony jest dla osób zmagających się z chorobą alkoholową, które podjęły decyzję o życiu w trzeźwości. Jest narzędziem pomocniczym w walce z uzależnieniem. Głównym celem wszywki alkoholowej jest wzbudzenie niechęci u jednostki do spożywania alkoholu. Niechęć ta wzbudzana jest przez występowanie negatywnych objawów po spożyciu alkoholu u osób, które posiadają wszywkę alkoholową.

Powiązane artykuły