Home Kobieta w biznesie Zakupoholizm – choroba naszych czasów

Zakupoholizm – choroba naszych czasów

by Agata Kubiak
Zakupoholizm

Dzisiejsze pokolenie ma obsesję na punkcie zakupów i wydawania pieniędzy. Nazywa się je „pokoleniem Amazona”, ponieważ ma nieustanną potrzebę kupowania wszystkiego – od ubrań, przez elektronikę, kosmetyki, po jedzenie, meble, a nawet samochody i domy.

leczenie zakupoholizmOkreślenie to powstało w odniesieniu do osób, które kompulsywnie robią zakupy, wydają pieniądze na niepotrzebne rzeczy i mają nienasycone pragnienie posiadania większej ilości rzeczy.

Niezależnie od tego, czy zauważyliście to, czy nie, stała się to nowa choroba naszych czasów – zakupoholizm.

Dopadła ona przede wszystkim młodych ludzi, ale może dotknąć każdego we współczesnym świecie, jeśli nie podejmiemy kroków, by ją przezwyciężyć. Zakupoholizm to nie tylko bezkrytyczne wydawanie pieniędzy, ale także niemożność powstrzymania się od kupowania rzeczy, gdy tylko się je zobaczy.

Zakupoholizm – przyczyny

uzależnienie behawioralneGłówną przyczyną zakupoholizmu jest współczesny styl życia. Wiele osób utraciło umiejętność ustalania priorytetów w zakresie zasobów.

W dzisiejszym pędzącym świecie ludzie są często pochłonięci potrzebą zarabiania większej ilości pieniędzy i zdobywania większej ilości rzeczy.

Prowadzi to do zaniedbywania zdrowia i relacji międzyludzkich. Inną ważną przyczyną zakupoholizmu jest proces socjalizacji i rozwoju człowieka. Dziecko staje się zależne od rodziców i ich przykładu.

Naturalne jest, że rodzice chcą wychowywać swoje dzieci w sposób, w jaki sami zostali wychowani. Może to jednak prowadzić do zakupoholizmu u dziecka.

Zakupoholizm – objawy

Podobnie jak wiele innych zaburzeń psychologicznych, zakupoholizm ma swoje objawy, które odróżniają go od zwykłej chęci wydawania pieniędzy na różne rzeczy. Osoby cierpiące na to zaburzenie nieustannie poszukują nowych rzeczy, które mogą kupić i nigdy nie mają ich dość.

uzależnienia behawioralneCo więcej, ciągle szukają nowych rzeczy do kupienia i nie czują się zadowolone z obecnego stanu swojej garderoby, kuchni czy domu.

W końcu czują się pokonani i winni, ponieważ nie potrafią opanować tej chęci kupowania rzeczy. Poniżej wymieniono niektóre z objawów tego zaburzenia:

– Zakupy impulsywne – osoba cierpiąca na zakupoholizm kupuje rzeczy nawet wtedy, gdy ich nie potrzebuje;

– Ciągłe zakupy – osoba cierpiąca na zakupoholizm ma potrzebę kupowania rzeczy nawet kosztem zaniedbywania innych ważnych obowiązków;

– Słabe zarządzanie pieniędzmi – osoba cierpiąca na zakupoholizm nie potrafi zarządzać swoimi finansami, ponieważ kupuje rzeczy bez zastanowienia się nad ich ceną lub przeznaczeniem;

– Poczucie winy – osoba cierpiąca na zakupoholizm odczuwa poczucie winy, kiedy nie może zaspokoić swojej potrzeby robienia zakupów;

– Dezorganizacja w domu – osoba cierpiąca na zakupoholizm nie wie, gdzie trzyma swoje rzeczy. Ciągle szuka swoich rzeczy, ponieważ wszystkiego jest za dużo.

– Wydawanie pieniędzy bez celu – osoba cierpiąca na zakupoholizm nie zna przeznaczenia pieniędzy, które wydaje na różne rzeczy. Nigdy nie jest zadowolona z tego, co ma.

Zakupoholizm – jak go leczyć?

uzależnień behawioralnychNajlepszym sposobem leczenia zakupoholizmu jest zrozumienie jego przyczyn i uświadomienie sobie szkodliwego wpływu, jaki wywiera na twoje życie.

Ważne jest, aby ustalić priorytety i dokonywać mądrych wyborów.

Kiedy zrozumiesz naturę swojego problemu i podejmiesz kroki, by go przezwyciężyć, będziesz mógł cieszyć się bardziej spełnionym życiem.

Przede wszystkim ważne jest, aby zrozumieć naturę swojego zaburzenia. Należy poznać motywy chęci zakupów. Warto również skorzystać z rady psychologa.

W czasie pandemii rozwinęły się usługi telemedycyny, więc możemy porozmawiać z psychologiem online, nawet z drugiego końca Polski, w zaciszu własnego domu.

Jak pozbyć się zakupoholizmu?

kontynuowanie zakupówNajlepszym sposobem na pozbycie się zakupoholizmu jest zrozumienie jego przyczyn i znalezienie sposobu na pokonanie go. Istnieje wiele sposobów, aby to zrobić.

Możesz czytać książki i artykuły samopomocowe, porozmawiać z terapeutą lub dołączyć do grupy pomagającej w walce z zakupoholizmem.

Ważne jest, aby zrozumieć, że zakupoholizm jest zachowaniem wyuczonym. Kiedy już zrozumiesz przyczynę swojego problemu, możesz podjąć kroki, aby go przezwyciężyć.

wyrzuty sumieniaPierwszym krokiem jest zrozumienie, że potrzebujesz pomocy i przyznanie, że masz problem.

Po zrozumieniu istoty problemu i zaakceptowaniu faktu, że potrzebna jest profesjonalna pomoc, można podjąć skuteczne leczenie.

W przypadku tego zaburzenia dostępnych jest wiele różnych rodzajów terapii, dlatego należy wybrać taką, która najlepiej pasuje do stylu życia i osobowości pacjenta.

Skąd się bierze zakupoholizm?

potrzeba robienia zakupówChęć robienia zakupów i wydawania pieniędzy sama w sobie nie jest niczym złym. To normalna część dorastania i wiele osób ma w sobie takie pragnienie.

Ważne jest rozróżnienie między chęcią wydawania pieniędzy a niezdolnością do kontrolowania jej.

Osoby cierpiące na zakupoholizm mają niezrównoważone pragnienie kupowania rzeczy, których nie potrzebują, i czują się bezradne, gdy nie mogą tego pragnienia zrealizować.

Przyczyna zakupoholizmu leży więc w samej osobie, a nie w otaczającym ją społeczeństwie.

Jakie są objawy zakupoholizmu?

grupy zaburzeń kontroli nawykówIstnieją pewne oznaki, które wskazują, że ktoś cierpi na zakupoholizm. Objawy te obejmują zakupy pod wpływem impulsu, ciągłe zakupy, złe zarządzanie finansami, poczucie winy po wydaniu pieniędzy, dezorganizację w domu i wydawanie pieniędzy bez celu.

Rozpoznawanie zakupoholizmu

wewnętrznego przymusuNajlepszym sposobem na pozbycie się zakupoholizmu jest zrozumienie jego przyczyn i znalezienie sposobu na pokonanie go. Istnieje wiele sposobów, aby to zrobić.

Możesz czytać książki i artykuły samopomocowe, rozmawiać z terapeutą lub dołączyć do grupy pomagającej w walce z zakupoholizmem.

Ważne jest, aby zrozumieć, że zakupoholizm jest zachowaniem wyuczonym.

Kiedy już zrozumiesz przyczynę swojego problemu, możesz podjąć kroki, aby go przezwyciężyć. Pierwszym krokiem jest zrozumienie, że potrzebujesz pomocy i przyznanie, że masz problem.

Po zrozumieniu istoty problemu i zaakceptowaniu faktu, że potrzebna jest profesjonalna pomoc, można podjąć skuteczne leczenie. W przypadku tego zaburzenia dostępnych jest wiele różnych rodzajów terapii, dlatego należy wybrać taką, która najlepiej odpowiada naszemu stylowi życia i osobowości.

Powiązane artykuły