Home Zdrowie Zespół niespokojnych nóg/ choroba Willisa–Ekboma w pytaniach i odpowiedziach

Zespół niespokojnych nóg/ choroba Willisa–Ekboma w pytaniach i odpowiedziach

by Agata Kubiak
Zespół niespokojnych nóg

Zespół niespokojnych nóg, nazywany także chorobą Willisa-Ekboma, to schorzenie, które charakteryzuje się nieprzyjemnymi wrażeniami w kończynach dolnych, a także częstymi ruchami nóg w czasie snu.

leki przeciwpadaczkoweChociaż jest to schorzenie, które nie jest groźne dla zdrowia, to jednak może powodować poważne problemy związane z jakością snu i jakością życia.

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat zespołu niespokojnych nóg/ choroby Willisa-Ekboma.

Zespół niespokojnych nóg — przyczyny

Nieznane są dokładne przyczyny zespołu niespokojnych nóg, ale wiadomo, że dziedziczność odgrywa pewną rolę w jego rozwoju. Czynniki, które mogą wpływać na powstawanie objawów, to również:

 • niski poziom żelaza lub niedokrwistość,
 • zaburzenia hormonalne, w szczególności związane z niedoborem dopaminy,
 • choroby neurologiczne,
 • choroby nerek,
 • choroby reumatyczne,
 • leki przeciwdepresyjne i niektóre leki przeciwpsychotyczne,
 • stres.

Objawy zespołu niespokojnych nóg

Objawy zespołu niespokojnych nóg to:

okresowe ruchy kończynnieprzyjemne wrażenia, takie jak mrowienie, pieczenie, swędzenie, kłucie, uczucie „gęsiej skórki” lub skurcze, zlokalizowane zwykle w kończynach dolnych, chęć do poruszania kończynami, która pojawia się zwykle w czasie odpoczynku, w szczególności podczas siedzenia lub leżenia, częste ruchy kończyn dolnych w czasie snu, które mogą wpływać na jakość snu, a w konsekwencji na jakość życia.

Zespół niespokojnych nóg — rozpoznanie

Diagnoza zespołu niespokojnych nóg opiera się na badaniu neurologicznym, badaniu krwi, w szczególności poziomu żelaza, a także badaniach obrazowych takich jak rezonans magnetyczny (MRI) lub tomografia komputerowa (CT).

Lekarz może także przeprowadzić testy snu, aby ocenić wpływ objawów zespołu niespokojnych nóg na jakość snu.

Zespół niespokojnych nóg — leczenie

przypadku zespołu niespokojnych nógLeczenie zespołu niespokojnych nóg może obejmować zarówno metody farmakologiczne, jak i niefarmakologiczne.

W zależności od przyczyny schorzenia lekarz może zalecić leczenie pierwotnej choroby lub zmianę leków, które wywołują objawy zespołu niespokojnych nóg.

Zespół niespokojnych nóg — diagnostyka

Diagnostyka zespołu niespokojnych nóg obejmuje dokładny wywiad medyczny i badanie fizykalne.

Lekarz może zlecić badania krwi, w tym poziom żelaza, a także badania obrazowe, takie jak tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny, aby wykluczyć inne choroby, które mogą powodować podobne objawy.niewydolność nerek

W niektórych przypadkach lekarz może także zlecić badanie snu, aby ocenić wpływ objawów na jakość snu.

Domowe sposoby na zwalczanie zespołu niespokojnych nóg

Istnieją także domowe sposoby na łagodzenie objawów zespołu niespokojnych nóg, takie jak:

 • unikanie stresu i relaksowanie się przed snem,
 • ograniczanie spożycia kofeiny, alkoholu i tytoniu,
 • regularne ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza ćwiczenia aerobowe,
 • unikanie długotrwałego siedzenia lub stania,
 • stosowanie technik oddechowych i medytacji.

Zespół niespokojnych nóg — leki

Leki są często stosowane w leczeniu zespołu niespokojnych nóg. Istnieje kilka grup leków, które są skuteczne w łagodzeniu objawów:

 • Agonisty receptorów dopaminowych — zwiększają ilość dopaminy w mózgu, co może łagodzić objawy zespołu niespokojnych nóg. Przykłady takich leków to pramipeksol i ropinirol.podłoże genetyczne
 • Leki przeciwhistaminowe — często są stosowane w leczeniu alergii, ale mogą również złagodzić objawy zespołu niespokojnych nóg. Przykłady to difenhydramina i cyproheptadyna.
 • Leki uspokajające — pomagają zmniejszyć napięcie mięśniowe i mogą łagodzić objawy zespołu niespokojnych nóg. Przykłady to klonazepam i diazepam.
 • Leki przeciwbólowe — nie łagodzą bezpośrednio objawów zespołu niespokojnych nóg, ale mogą pomóc w zmniejszeniu bólu, który może towarzyszyć schorzeniu. Przykłady to paracetamol i ibuprofen.

Zespół niespokojnych nóg — inne metody leczenia

Oprócz leków istnieją również inne metody leczenia zespołu niespokojnych nóg, które mogą pomóc w kontrolowaniu objawów:

 • Masaże kończyn dolnych mogą pomóc w łagodzeniu objawów zespołu niespokojnych nóg. Masaż może również pomócprzyjmowanie leków w rozluźnieniu mięśni i zmniejszeniu napięcia.
 • Akupunktura jest metodą leczenia, która polega na nakłuwaniu skóry w określonych punktach, co ma pomóc w złagodzeniu bólu i innych objawów. Niewiele badań dotyczących akupunktury w zespole niespokojnych nóg, ale niektórzy ludzie zauważyli poprawę po tej formie terapii.
 • Regularne ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w zmniejszeniu objawów zespołu niespokojnych nóg, szczególnie jeśli są one wykonywane przed snem.

Zespół niespokojnych nóg w ciąży

W czasie ciąży zespół niespokojnych nóg, może wystąpić lub się nasilić. W przypadku ciąży lekarze zwykle unikają stosowania leków i zalecają zmiany stylu życia, takie jak regularne ćwiczenia fizyczne i unikanie czynników stresowych.

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić suplementację żelaza, aby zapobiec niedoborom żelaza, które mogą pogłębiać objawy zespołu niespokojnych nóg.

Zespół niespokojnych nóg — rokowania

niedoboru żelazaZespół niespokojnych nóg jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną, ale objawy można kontrolować.

Leczenie może złagodzić objawy i poprawić jakość snu. Jednak niektóre osoby z zespołem niespokojnych nóg mogą doświadczać narastających objawów, a leczenie może przestać działać po pewnym czasie.

Zespół niespokojnych nóg — dieta

Nie ma specjalnej diety dla osób z zespołem niespokojnych nóg, ale niektóre badania sugerują, że dieta bogata w żelazo, magnez i witaminę B12 może pomóc w łagodzeniu objawów. Niedobory tych składników odżywczych mogą wpłynąć na funkcjonowanie układu nerwowego, co może pogłębić objawy zespołu niespokojnych nóg. 

Zespół niespokojnych nóg a spokojny sen

Jednym z najważniejszych sposobów na łagodzenie objawów zespołu niespokojnych nóg jest zapewnienie sobie spokojnego snu. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w zapewnieniu spokojnego snu:

 • utrzymywanie regularnego rytmu snu,
 • unikanie kofeiny, alkoholu i tytoniu przed snem,
 • stosowanie technik relaksacyjnych przed snem, takich jak medytacja lub techniki oddechowe,
 • stosowanie odpowiedniego łóżka i pościeli,
 • unikanie długotrwałego siedzenia lub stania przed snem.

Jak żyć z zespołem niespokojnych nóg?

Zespół niespokojnych nóg może być uciążliwym schorzeniem, ale istnieją sposoby na radzenie sobie z objawami i poprawę jakości snu. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w codziennym funkcjonowaniu z zespołem niespokojnych nóg:

 • regularne ćwiczenia fizyczne,
 • unikanie stresu i czynników wywołujących objawy,
 • stosowanie technik relaksacyjnych,
 • utrzymywanie zdrowego stylu życia, w tym zdrowej diety i regularnego rytmu snu,
 • stosowanie odpowiedniego łóżka i pościeli,
 • prowadzenie dziennika objawów i reakcji na różne czynniki,
 • uczestnictwo w grupach wsparcia.

Choroba Willisa-Ekboma — co wiemy o zespole niespokojnych nóg?

przypadku zespołu niespokojnych nógChoroba Willisa-Ekboma to inna nazwa zespołu niespokojnych nóg. Jest to zaburzenie neurologiczne, które powoduje niespokojne odczucia i dyskomfort w nogach, zwłaszcza w nocy.

Objawy mogą być często łagodzone przez poruszanie kończynami przed i podczas snu oraz unikanie czynników, które pogarszają objawy, takich jak kofeina, alkohol i niektóre leki.

Ponadto, istnieje kilka zabiegów, które mogą pomóc kontrolować objawy zespołu niespokojnych nóg.

Nieoczywista symptomatologia — objawy zespołu niespokojnych nóg

rls zespół niespokojnych nógObjawy RLS obejmują mrowienie, drętwienie, ból i pieczenie w nogach, a także nieprzyjemne uczucie, jakby w kończynach było coś, co wymaga ruchu.

Chociaż RLS może być uciążliwy, objawy te mogą być nieoczywiste i łatwo je przeoczyć.

Z tego powodu ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli odczuwasz niepokojące symptomy w nogach, zwłaszcza w nocy.

Leczenie RLS może pomóc w poprawie jakości snu i ogólnym samopoczuciu.

Choroba Willisa-Ekboma — rozpoznanie i diagnoza

Rozpoznanie zespołu niespokojnych nóg opiera się na wywiadzie medycznym oraz badaniach fizykalnych pacjenta. Lekarz przeprowadzi szczegółowe wywiady z pacjentem, pytając o charakterystyczne objawy, ich nasilenie oraz częstotliwość występowania. Pacjent może być również poproszony o prowadzenie dzienniczka objawów, który pomoże określić rytmiczność i intensywność objawów.

W diagnostyce choroby Willisa-Ekboma pomocne mogą okazać się badania laboratoryjne, takie jak badania krwi, w celu wykluczenia innych chorób.

Niekiedy wykonywane są badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny, aby wykluczyć inne choroby neurologiczne.

Badanie elektromiograficzne (EMG) może okazać się pomocne w diagnozowaniu zespołu niespokojnych nóg oraz wykluczeniu innych zaburzeń neurologicznych.

Kryteria diagnostyczne zespołu niespokojnych nóg zostały opracowane przez International Restless Legs Syndrome Study Group (IRLSSG). Zgodnie z nimi, aby postawić diagnozę zespołu niespokojnych nóg, należy spełnić następujące kryteria:

 • Nieodparte pragnienie ruchu kończyn dolnych, związane z nieprzyjemnymi odczuciami w nogach lub ich brakiem, pojawiające się zazwyczaj wieczorem lub w nocy.
 • Ruchy kończyn dolnych, które łagodzą nieprzyjemne odczucia.
 • Objawy te nasilają się w spoczynku, takim jak siedzenie lub leżenie.
 • Objawy te są łagodzone przez ruch lub chodzenie.
 • Objawy te występują przynajmniej trzy razy w tygodniu i trwają co najmniej trzy miesiące.

W przypadku podejrzenia choroby Willisa-Ekboma pacjent może zostać skierowany do neurologa lub specjalisty chorób snu, który przeprowadzi szczegółową diagnostykę i podejmie decyzję o leczeniu.

Możliwe leczenie zespołu niespokojnych nóg

Leczenie zespołu niespokojnych nóg zależy od przyczyny choroby oraz nasilenia jej objawów. W przypadku łagodnych objawów lekarz może zalecić zmiany w stylu życia oraz niektóre domowe sposoby na zwalczanie objawów, które zostały już wcześniej omówione.

W przypadku cięższych objawów zespołu niespokojnych nóg, lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne lub inne metody leczenia, takie jak terapia behawioralna lub terapia nerwowo-mięśniowa.

W przypadku choroby Willisa-Ekboma leczenie może obejmować również leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne, w zależności od przyczyny choroby i nasilenia jej objawów.

Powiązane artykuły