Home Zdrowie Brak leków na wakacjach?

Brak leków na wakacjach?

by Agata Kubiak
Brak leków na wakacjach?

Wakacje to czas intensywnych podróży. Krajowych, jak również zagranicznych. Zatem co zrobić w sytuacji w której zapomniało się leków? W jaki sposób można szybko uzyskać e-receptę na potrzebne leki? Z pomocą przygodzą usługi e-konsultacji lekarskich. E-konsultacja lekarska podczas pobytu na plaży? Nie jest to scena z filmu, lecz możliwości jakie są w ramach usług telemedycznych. Podczas e-konsultacji lekarskiej można otrzymać e-receptę na leki, e-skierowanie, a nawet zwolnienie lekarskie (e-ZLA) i to w dodatku bez wychodzenia z domu, albo właśnie – przebywając na plaży. Recepty online cieszą się dużą popularnością, ze względu na szybki czas realizacji konsultacji oraz niekiedy usługa e-konsultacji lekarskiej jest tańsza niż wizyta w gabinecie lekarskim.

 

Kilka kliknięć, aby otrzymać e-receptę

Jest wiele przychodni online, które realizują e-wizyty lekarskie podczas których można uzyskać e-receptę na potrzebny lek. Jedną z przychodni jest Medspan https://medspan.pl/, która od roku specjalizuje się w realizowaniu konsultacji lekarskich. W ramach świadczonych usług, nie tylko można uzyskać e-receptę, poradę medyczną, lecz także zwolnienie lekarskie, a także konsultacje u lekarzy specjalistów.

Proces realizacji e-konsultacji lekarskiej jest bardzo prosty i zajmuje od kilku do kilkunastu minut. Zazwyczaj należy wybrać odpowiednią usługę medyczną, dokładnie uzupełnić wywiad, a następnie dokonać płatności. Należy pamiętać o tym, aby zapoznać się z regulaminem świadczonych usług, ponieważ znajdują się tam najważniejsze informacje związane z udzieleniem zdalnych konsultacji medycznych. Warto również mieć na uwadze, że handel e-receptami w polskim prawie jest zabroniony, więc usługa zazwyczaj dotyczy świadczenia zdrowotnego podczas, którego można uzyskać receptę online.

Antykoncepcja online

Z usług e-konsultacji lekarskich, często korzystają kobiety, które stosują antykoncepcje hormonalną. Często medykamenty są stosowane przez wiele lat, dlatego e-konsultacje lekarskie są przydatne w sytuacji w której potrzeba uzyskać e-receptę na leki w ramach kontynuacji leczenia. Każdy formularz medycznych, nawet ten związany z antykoncepcją jest weryfikowany przez lekarza. Jeżeli będą jakieś przeciwwskazania, to lekarz może odmówić wystawienia e-recepty online. Ponadto podczas usługi teleporady można uzyskać e-receptę na pigułę po. W tym celu należy wybrać odpowiednią usługę https://medspan.pl/sklep/tabletka-po/, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami podanymi na stronie. Należy pamiętać, że antykoncepcje awaryjną należy zastosować jak najszybciej po zaistniałym incydencie. Ponadto przychodnie online często świadczą również usługi w święta oraz weekendy.

Leki na astmę oraz alergię

W ramach teleporady nie tylko można uzyskać e-receptę na leki hormonalne, lecz także w ramach leczenia alergii oraz astmy. Objawy związane z alergią bardzo często występując na wiosnę oraz w lecie więc jeżeli ktoś przebywa na wakacjach i zapomniał leków, to może uzyskać e-receptę z dowolnego miejsca. Łzawiące oczy, czy katar nie powinny psuć odpoczynku. Jest to też ratunek w sytuacji w której inhalator z lekiem na astmę został w domu.

Jak zrealizować receptę online?

Recepta online niczym się nie różni od e-recepty, która została wprowadzona trzy lata temu. Jest to duże ułatwienie dla lekarzy, farmaceutów, a także dla pacjentów. E-recepty nie da się zgubić oraz wszystkie informacje są czytelne, więc nie będzie problemu z realizacją w aptece. Każda e-recepta zawiera czterocyfrowy kod, a także kod kreskowy. Aby zrealizować receptę, należy podać kod oraz numer PESEL albo pokazać wydruk erecepty celem zeskanowania kodu kreskowego.

E-recepta standardowo jest ważna 30 dni, lecz o dacie ważności decydują leki, które są na niej umieszczone. Należy pamiętać, że e-recepta na antybiotyki jest ważna tylko 7 dni. Ponadto czasami lekarz może wystawić roczną receptę, lecz pierwsze opakowanie każdego lekarzu należy zakupić do 30 dni. Tylko w taki sposób, ważność e-recepty zostanie przedłużona.

Recepta za granicą?

Jest możliwość uzyskania recepty transgranicznej, którą można zrealizować w innym kraju, lecz należy pamiętać, że jest to papierowy wydruk. Zatem nie ma możliwości otrzymania recepty transgranicznej w 15 minut. Obecnie trwają prace wdrożeniowe, które mają na celu możliwość wystawiania e-recept transgranicznych. Warto pamiętać, że w niektórych krajach, część leków jest dostępna bez recepty, a w niektórych można zrealizować e-receptę w wersji oryginalnej (pokazując wydruk w zagranicznej aptece).

Legalność konsultacji online

Konsultacje online są legalną formą świadczenia usług medycznych. Jest znacząca ilość przychodni online, lecz należy pamiętać, że nie wszystkie są podmiotami leczniczymi. Informacja o tym powinna być umieszczona w widocznym miejscu lub w regulaminie. Ponadto nad bezpieczeństwem danych powinien czuwać Inspektor Ochrony Danych, ponieważ w podmiocie są przetwarzane wrażliwe dane, do których należy dane medyczne.

E-receptę lub e-ZLA może wystawić tylko osoba do tego uprawiona, zatem w ramach e-konsultacji lekarskiej są wystawione legalne dokumenty.

Powiązane artykuły