Home Zdrowie Rozstępy leczenie, usuwanie oraz zapobieganie

Rozstępy leczenie, usuwanie oraz zapobieganie

by Agata Kubiak
rozstępy

W dzisiejszych czasach wygląd zewnętrzny dla wielu osób jest bardzo ważny. Praktycznie każdy niezależnie od wieku pragnie prezentować się dobrze.

Przyczyny powstawania rozstępów

Niestety istnieje wiele defektów urody, które mogą wywoływać kompleksy i znacznie obniżać poczucie własnej wartości. Jednymi z wyjątkowo krępujących mankamentów urody są rozstępy.

Pojawienie się ich na ciele często wpływa na wzmożone poczucie wstydu i wywołuje nieustanną chęć, a niekiedy nawet potrzebę ich ukrycia. Takie postępowanie wpływa negatywnie nie tylko na psychikę osoby posiadającej rozstępy, ale także komfort i jakość życia.

Czym są rozstępy?

Rozstępy to wrzecionowate pasma, które pojawiają się na powierzchni skóry. Choć rozstępy są mało estetyczne warto pamiętać, że nie są one niebezpieczne dla zdrowia.

gwałtowny przyrost masy ciałaRozstępy pojawiają się przede wszystkim wskutek szybkiego rozciągania się skóry.

Gdy skóra w szybkim tempie się rozciąga dochodzi do lekkiego rozdarcia pośredniej warstwy skóry. To właśnie w ten sposób powstają rozstępy i są one widoczne na powierzchni skóry.

Kolorystyka rozstępów bywa różna od białej, poprzez czerwoną, aż po siną i fioletową. Tego typu zmiany skórne same w sobie są prześwitujące, a to sprawia, że na ich kolor wpływają prześwitujące spod nich naczynia krwionośne.

Najczęściej rozstępy pojawiają się na skórze: ud, pośladków, brzucha, a także na rękach, piersiach i plecach.

okresie dojrzewaniaRozwój rozstępów składa się z kilku następujących po sobie faz. W każdej z nich wrzecionowate pasma mogą przybierać inne zabarwienie. Pierwsza faza to faza zapalna.

Faza ta trwa nawet sześciu miesięcy. Wówczas następuje zniekształcenie włókien kolagenowych oraz obrzynku skóry właściwej.

Rozstępy w fazie stanu zapalnego przybierają ciemnoczerwoną barwę, która stopniowo zmienia się w barwę siną. Następnym etapem jest tak zwana faza zanikowa. Podczas tej fazy wcześniej bardzo widoczne rozstępy bledną oraz stają się wklęsłe. Ich struktura staje się pomarszczona.

Wówczas w miejscu rozdarcia pośredniej warstwy skóry dochodzi do dużego spadku elastyny oraz kolagenu. W ten sposób rozstępy przyjmują swoją finalną formę, która wyglądem przypomina blizny.

 

Dlaczego powstają rozstępy?

elastyczność skóryIstnieje wiele przyczyn powstawania rozstępów na ciele. Przede wszystkim są za to odpowiedzialne: czynniki hormonalne, czynniki genetyczne, duży przyrost masy ciała w niedługim czasie, ciąża, a także zaburzenia wynikające z nieprawidłowego funkcjonowania tkanki łącznej.

Co więcej, rozstępy mogą być następstwem długotrwałego przyjmowania środków zawierających kortykosteroidy.

Problem rozstępów często dotyka nastolatków, których organizm w szybkim tempie rośnie. Wówczas tkanka może być osłabiona.

Kolejną grupą, u której często dochodzi do powstawania rozstępów są sportowcy, a w szczególności sportowcy, u którzy w krótkim czasie znacznie zwiększają swoją tkankę mięśniową. Rozstępy mogą pojawić się także u kobiet podczas ciąży oraz po zabiegu powiększenia piersi. Choć jest to problem natury estetycznej często jest źródłem dużych kompleksów.

 

Rozstępy: jak się ich pozbyć?

włókna kolagenoweObecny rozwój technologii oraz medycyny estetycznej daje wiele możliwość walki z rozstępami.

Warto jednakże wiedzieć, że wrzecionowate pasma najlepiej jest leczyć w pierwszej fazie ich powstawania.

Jest to ważne, ponieważ szybka reakcja daje szansę na całkowitą odbudowę prawidłowych struktur kolagenu oraz elastyny.

Co więcej, to właśnie, w tym czasie można skutecznie zapobiec ich powiększaniu się, a nawet powstawaniu. Niestety jeśli rozstęp znajduje się w końcowej fazie można jedynie zmniejszyć jego widoczność. Oczywiście medycyna estetyczna posiada wiele możliwości na ich redukcję.

Do metod redukujących rozstępy zalicza się m. in.: peelingi chemiczne, lipotransfery, światłoterapię, zabiegi zawierające osocze bogatopłytkowe, mikrodermabrazję, a także zabiegi wykorzystujące laser frakcyjny CO2.

Jak ukryć rozstępy na ciele?

krążenie krwiZarówno leczenie, jak i zredukowanie widoczności rozstępów są procesami wymagającymi czasu oraz systematyczności.

Niestety w czasie gdy rozstępy są widoczne wiele osób poszukuje sposobów na ich ukrycie. Oczywiście jesienią oraz zimą w prosty sposób można zasłonić krępujące miejsca, wystarczy ubrać odpowiednie ubrania i problem ukryty.

O wiele trudniej zamaskować problem rozstępów jest w okresie letnim, gdy długie ubrania są niekomfortowe i uciążliwe.

Wówczas wiele osób stara się zamaskować defekty urody opalenizną. Zarówno solarium, jak i kremy brązujące przyciemniają nieuszkodzone miejsca na skórze, a w efekcie te stają się mnie widoczne.

Należy jednak pamiętać, że opalenizna sprawdza się jedynie w fazie zapalnej. W późniejszej fazie takie działanie może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego, a jasne blizny na tle opalonej skóry staną się jeszcze bardziej widoczne.

 

Metody usuwania rozstępów

rozszerzenie naczyń krwionośnychMetod na usuwanie rozstępów oferowanych przez medycynę estetyczną, jak wyżej wspomniano jest wiele. Warto wiedzieć, że doskonałą alternatywą dla niekiedy bardzo kosztownych metod walki z rozstępami są olejki eteryczne.

Olejki eteryczne nie tylko są stosunkowo tanie, ale także wykazują wyjątkową skuteczność działania. Nic więc dziwnego, że to właśnie olejki eteryczne zyskały dużą popularność wśród innych metod skutecznych na rozstępów.

Olejek na rozstępy

Usuwanie rozstępów nie jest łatwe. Bardzo ważna jest wówczas systematyczność. Jeżeli zauważymy u siebie rozstęp wartokondycję skóry włączyć do swojej codziennej pielęgnacji naturalne oleje roślinne bądź olejki eteryczne. Większość olejków zawiera wiele ważnych dla prawidłowej regeneracji skóry substancji.

Substancje te mają za zadanie wsparć skórę podczas regeneracji oraz ochraniać ją przed niepożądanym działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Ponadto olejki poprawiają wygląd skóry i wspierają jej funkcjonowanie. Warto wiedzieć, że olejowania różnych partii ciała to metoda, która jest z nami od setek lat.

Rodzaje olejków eterycznych na rozstępy

widoczność rozstępówOczywiście istnieje wiele różnych olejków naturalnych i eterycznych mających różne działanie.

Jeżeli dana osoba zmaga się z problem rozstępów należy wybrać taki olejek, który pomoże zwalczyć właśnie ten konkretny problem.

Wśród naturalnych olejów, które świetnie sprawdzają się przy rozstępach są m.in.: olej rycynowy, olej migdałowy, a także olej arganowy.

Natomiast wśród olejków eterycznych, które doskonale sprawdzają się podczas walki z rozstępami warto wyróżnić: olejek herbaciany, olejek grejpfrutowy, olejek imbirowy, olejek geraniowy oraz olejek lawendowy.

Olejki eteryczne są skuteczne przede wszystkim dlatego, iż posiadają działanie antyoksydacyjne, działanie przeciwzapalne, a także działanie antyseptyczne.

ryzyko powstawania rozstępówOznacza to, że odpowiednio dobrane do problemu olejki eteryczne chronią komórki skóry przed stresem oksydacyjnym, odpowiednio je odżywiają, nawilżają oraz wspierają ich regenerację.

Sposoby na skuteczne zapobieganie rozstępom

Bez wątpienia najskuteczniejszą metodą na zapobieganie powstawaniu rozstępów jest prawidłowa codzienna pielęgnacja.

Skóra pozbawiona pielęgnacji staje się sucha, wiotka, a także zniszczona. Wówczas mniej elastyczna skóra wiele trudniej znosi rozciąganie i jest bardziej narażona na powstawanie rozstępów.

Do pielęgnacji warto używać kosmetyków oraz olejków, które zawierają witaminy, takie jak: witamina A, witamina E, witamina B1, B2 i B3. Ważnym składnikiem, który powinien znaleźć się na liście składników produktu, z którego korzystamy w takcie jest kwas omega 7, a także kwas oleinowy.

Co więcej, podczas pielęgnacji warto dokładnie masować powierzchnię skóry. Masaż doskonale pobudza krążenie, a to korzystnie wpływa na elastyczność i jędrność skóry.

Powiązane artykuły