Home Zdrowie Czym jest lipoliza iniekcyjna?

Czym jest lipoliza iniekcyjna?

by Agata Kubiak
Lipoliza iniekcyjna

Lipoliza iniekcyjna czyli marzenia o dobrym wyglądzie i szczupłej sylwetce sprawiają, że coraz więcej osób trafia do gabinetów medycyny estetycznej. To doskonały sposób na szybką poprawę problematycznych obszarów ciała, zwłaszcza gdy dieta i ćwiczenia nie dają satysfakcjonujących efektów.

Wśród osób, które chcą się pozbyć nadmiaru tkanki tłuszczowej, ogromną popularnością cieszy się zabiegi lipolizy iniekcyjny – nieinwazyjna metoda, która daje rewelacyjne efekty i może być stosowany na różnych obszarach ciała.

W jaki sposób działa lipoliza iniekcyjna?

lipoliza iniekcyjnaZabieg lipolizy iniekcyjnej to nieinwazyjna metoda modelowania sylwetki, która ma na celu zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej w wybranej partii ciała.

Zabieg polega na wstrzyknięciu mieszaniny fosfatydylochiny i deoksycholatu, które mają zdolność do niszczenia komórek tłuszczowych.

W wyniku tego trójglicerydy ulegają rozpadowi, a następnie są usuwane z organizmu, zmniejszając ilość tkanki tłuszczowej. Z tego powodu w wielu przypadkach zabieg lipolizy iniekcyjnej jest doskonałą alternatywą dla bolesnej i mocno inwazyjnej liposukcji.

Jakie są wskazania do zabiegu lipolizy iniekcyjnej?

nadmiar tkanki tłuszczowejWskazaniem do lipolizy iniekcyjnej jest miejscowe nagromadzenie się tkanki tłuszczowej.

Zabieg jest szczególnie polecany osobom, które mimo stosowania diety i wprowadzenia aktywności fizycznej mają problem z pozbyciem się opornej tkanki tłuszczowej z konkretnych partii ciała.

Trzeba jednak pamiętać, że lipoliza polecana jest tylko osobom z normalną masą ciała lub z lekką nadwagą, a zabieg nie będzie skuteczny przy otyłości i u osób z dużą ilością tkanki tłuszczowej.

Zazwyczaj lipolizę iniekcyjną stosuje się na: brzuchu, ramionach, podbródku, policzkach, pod oczami (na opuchliznę i „worki”), biodrach, udach lub w okolicach kolan.

 

Jak wygląda procedura zabiegu lipolizy iniekcyjnej?

niewielkim nadmiarem tkanki tłuszczowejPrzed rozpoczęciem zabiegu przeprowadzany jest dokładny wywiad, a następnie zaznaczany jest obszar, na którym zostanie wykonany zabieg.

Skóra jest dokładnie dezynfekowana, lekarz może również zastosować maść znieczulającą.

Preparat wstrzykiwany jest za pomocą bardzo cienkiej igły – zazwyczaj wykonuje się kilka do kilkunastu nakłuć.

Zabieg nie jest zbyt przyjemny, ale nie powoduje dużych dolegliwości bólowych.

Osoby o większej wrażliwości i niższym progu bólowym mogą gorzej znosić lipolizę, zwłaszcza gdy jest ona przeprowadzana w okolicach twarzy – warto o tym poinformować lekarza i poprosić o zastosowanie znieczulenia miejscowego.

 

Jaki jest czas trwania zabiegu?

komórki tłuszczowe

Czas potrzebny na wykonanie lipolizy iniekcyjnej różni się w zależności od partii ciała, na którą jest wykonywany.

Jednak zazwyczaj cała procedura trwa od 30 do 60 minut. Najszybciej wykonuje się lipolizę iniekcyjną w okolicach oczu i podbródka.

Najdłużej trwa zabieg wykonywany na brzuchu lub udach, czyli na dużych partiach ciała, które wymagają większe liczby nakłuć.

 

Jakich efektów można się spodziewać po lipolizie iniekcyjnej?

 

Efekty lipolizy zależą od nasilenia problemu oraz partii ciała, która jest poddawana zabiegowi. Po zabiegu można zauważyć:

  • choroby autoimmunologicznezmniejszenie obwodu brzucha lub ud o kilka centymetrów;
  • poprawę odżywienia i mikrokrążenia skóry;
  • lepszą regenerację skóry i poprawę jej elastyczności oraz jędrności;
  • poprawę wyglądu skóry;
  • wysmuklenie twarzy i podkreślenie jej kształtu.

Warto przy tym pamiętać, że efekty lipolizy nie są natychmiastowe, a ostateczny efekt uzyskuje się po 8 tygodniach od wykonania zabiegu.

Dla wzmocnienia efektów zaleca się codzienne wykonywanie masażów limfatycznych przez 2 tygodnie po zabiegu.

 

Czy zabieg należy przeprowadzać w serii?

 

wydalane z organizmuZnaczna część pacjentów widzi pierwsze efekty już po pierwszym zabiegu lipolizy iniekcyjnej, ale dla najlepszych efektów zaleca się wykonanie całej serii.

W zależności od ilości tkanki tłuszczowej  i oczekiwanych efektów zazwyczaj przeprowadza się od 3 do 6 zabiegów wykonywanych w serii co 4 tygodnie.

Po zabiegu należy zadbać o odpowiednie nawadnianie organizmu, aktywność fizyczną i prawidłową dietę. Dzięki temu efekty będą szybsze i jeszcze lepsze.

 

Jak długo utrzymują się efekty lipolizy iniekcyjnej?

 

redukcja tkanki tłuszczowejZarówno pacjenci, jak i specjaliści bardzo dobrze oceniają trwałość efektów po lipolizie iniekcyjnej.

Jednak trzeba pamiętać, że czas, przez jaki utrzymuje się efekt, zależy w dużej mierze od dalszego trybu życia – jeśli pacjent zacznie przybierać na wadze, to tkanka tłuszczowa może ponownie gromadzić się w obszarach poddanych zabiegowi.

Jednak przy utrzymywaniu stałej masy ciała za pomocą diety i ćwiczeń, efekty lipolizy będą trwałe.

 

Czy mogą wystąpić skutki uboczne?

 

Zabieg lipolizy iniekcyjnej jest stosunkowo bezpiecznym zabiegiem, który nie wymaga rekonwalescencji. Jednak ze względu na wstrzykiwanie preparatu za pomocą igły po zabiegu mogą wystąpić:

  • dyskomfort;masaż limfatyczny
  • lekki ból;
  • zaczerwienienie;
  • niewielkie siniaki;

Dolegliwości nie są mocno nasilone i ustępują samoczynnie w ciągu 1 – 2 tygodni (a zazwyczaj w ciągu kilku dni).

W razie potrzeby można stosować leki przeciwbólowe.

 

 

Czym jest lipoliza iniekcyjna?

Lipoliza iniekcyjna to nowoczesna metoda modelowania sylwetki, która zyskuje na popularności zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Jest to procedura medyczna, która polega na wstrzykiwaniu specjalnie przygotowanych substancji rozpuszczających tkankę tłuszczową w miejsca, które wymagają korekty.

Ta minimalnie inwazyjna technika oferuje alternatywę dla tradycyjnych metod usuwania nadmiaru tłuszczu, takich jak liposukcja, i jest szczególnie polecana osobom, które borykają się z lokalnymi nagromadzeniami tłuszczu trudnymi do usunięcia przez dietę czy ćwiczenia.

Zasada działania lipolizy iniekcyjnej

Podczas zabiegu lipolizy iniekcyjnej, za pomocą cienkiej igły, lekarz aplikuje w tkankę tłuszczową specjalny preparat zawierający substancje aktywne, takie jak deoksycholan sodu czy fosfatydylocholina. Te składniki aktywne mają za zadanie rozbijać komórki tłuszczowe na mniejsze cząsteczki, które następnie są naturalnie usuwane z organizmu przez układ limfatyczny.

Korzyści z zabiegu

Kluczową zaletą lipolizy iniekcyjnej jest możliwość precyzyjnego kształtowania sylwetki bez potrzeby przeprowadzania inwazyjnych zabiegów chirurgicznych. Pacjenci cenią sobie krótki okres rekonwalescencji, brak potrzeby stosowania znieczulenia ogólnego oraz możliwość szybkiego powrotu do codziennych aktywności. Co więcej, zabieg pozwala na redukcję tkanki tłuszczowej w miejscach, które są szczególnie oporne na inne metody odchudzania, jak brzuch, uda, czy podbródek.

Jakie są przeciwwskazania do wykonywania zabiegu lipolizy iniekcyjnej?

 

Przeciwskazaniem do wykonania lipolizy iniekcyjnej są: ciąża, karmienie piersią, cukrzyca, długotrwałe stany zapalne, choroby autoimmunologiczne, padaczka oraz nieprawidłowe krzepnięcie krwi. Zabieg nie jest też zalecany osobom o dużej ilości tkanki tłuszczowej, gdyż jest nieskuteczny.

Powiązane artykuły