Home Fitness Dieta SIRT

Dieta SIRT

by Agata Kubiak
Dieta SIRT

autorzy dietyDIETA SIRT – NA CZYM TO POLEGA?

 

Zdrowe odżywianie aktywuje sirtuiny zwane genami długowieczności. Dieta ta jest zwana inaczej sirtuinową właśnie, albo dietą Adele, gdyż stosowała Ją i to z dużym sukcesem ta piosenkarka. Artystce dzięki diecie SIRT udało się zgubić 50 kilogramów.

Dieta opiera się na restrykcyjnym zmniejszaniu ilości dostarczanych organizmowi kalorii. Jest jednak bezpieczna, pod warunkiem że osoba Ją stosująca przestrzega pewnych zasad.

Dieta SIRT bogata jest w polifenole – czyli te substancje, które zawierają m.in. Niektóre orzechy, owoce, warzywa, przyprawy, rośliny.

diecie sirtfoodDietę bogatą w polifenole stosują mieszkańcy jednej z błękitnych stref – wolnej od zanieczyszczeń, wyścigu szczurów, niezdrowego jedzenia i smogu, gdzie czas płynie wolniej, w bardziej naturalnym rytmie – japońskiej wyspy Okinawa. Średnia Ich życia jest bardzo wysoka.

Ta wyspa ma rekordową ilość stulatków. To sposobowi odżywiania się zawdzięczają swoją długowieczność.

Polifenole aktywują sirtuiny, a te z kolei odmładzają komórki i działają jak dodatkowy napęd dla organizmu. Sirtuiny spowalniają procesy starzenia, poprzez ochronę komórek przed wolnymi rodnikami, mają własności przeciwzapalne i zapobiegają stresowi.

Zależnie od tkanek, w których występują, sirtuiny spełniają różne funkcje np. sirtuina 1 zwiększa rozkład tkanki tłuszczowej, nasila zużycie kwasów tłuszczowych przez tkankę mięśniową, poprawia tolerancję glukozy i podatność tkankową na insulinę.

Na czym polega dieta sirt

Insulinooporność i cukrzyca typu 2 – czyli choroby metaboliczne mają często przyczyny i podłoże w nieprawidłowej diecie i będącej Jej skutkiem nieprawidłowej, znacznie zwiększonej wadze, niestety skutecznie utrudniają też powrót do równowagi w postaci prawidłowej masy ciała.

zasady dietySirtuiny mogą pomóc wyregulować funkcjonowanie organizmu przy tych schorzeniach i zredukować wagę.

Jak każda dieta dieta SIRT również by mieć pozytywny skutek i odchudzić musi mieć dobraną odpowiednią wartość energetyczną.

Dzięki sirtuinom i diecie SIRT dietetyka zyskała nowe pojęcie – SIRTFOOD.

Dieta ma pewien mankament – rozpoczyna się drakońskim postem, tak kategorycznym, że niektórzy dietetycy mają do Niej właśnie przez ten początkowy ścisły post, duży dystans.

Naukowcy i autorzy tej diety Aidan Goggins oraz Glen Matten badali grupę ochotników stosujących dietę SIRT. Na podstawie tych badań doszli do przekonania, że w połączeniu z aktywnością fizyczną dieta SIRT daje możliwość tracenia w błyskawicznym tempie kilogramów – nawet do trzech  tygodniowo.

 

DIETA SIRT PRZEPISY – CO MOŻNA JEŚĆ NA TEJ DIECIE?

 

codziennego jadłospisuNajważniejsze jest spożywanie pokarmów bogatych w polifenole. W restrykcyjnej wersji trzyetapowej spożywa się koktajle i posiłki w odpowiednich konfiguracjach, pilnując wartości kalorycznych.

Podstawą jest energetyczny i życiodajny tzw. zielony koktajl.

Składa się On z 4 składników, a są to: seler, jarmuż, rukola i pietruszka. Wbrew większości diet ta nie opiera się na tzw. czarnych listach zakazanych produktów, a na zielonej liście najbardziej pożądanych do spożycia.

Do takich należą, zaczynając od najintensywniej działających, następujące produkty aktywujące sirtuiny: papryczka chili, lubczyk, oliwa z oliwek, kapary, seler, jarmuż, gryka, kasza gryczana, truskawki, orzechy włoskie, kakao i… czerwone wino, a nawet kawa, czy zielona herbata Matcha.

Wyżej wymienione to najsilniejsze aktywatory, najbardziej wskazane i potrzebne, oprócz tego można jeść m. in.: słodkie daktyle, borówki, czerwoną cebulę, rukolę, soję, pietruszkę oraz kurkumę.

 

DIETA SIRTFOOD – PRZEPISY NA TYDZIEŃ {ETAPY ODCHUDZANIA}

 

twórcy dietyPierwszy tydzień odchudzania na diecie SIRT zaczynamy od pierwszego etapu, w którym wypija się dziennie trzy koktajle i zjada jeden posiłek. Ten etap trwa 3 dni.

W tym etapie wolno przyjmować maksymalnie 1000 kalorii dziennie. Następny etap trwa 4 dni- to dwa posiłki i dwa koktajle.

Nie mogą One łącznie przekraczać dobowo 1500 kalorii. Trzeci etap to druga faza diety, kiedy nie trzeba już liczyć kalorii.

Ważne, by jeść zdrowo, jak najwięcej produktów z polifenolami, pilnować rytmu 3 posiłków i jednego koktajlu. Każdy z posiłków i koktajli opiera się na produktach sirtuinowych.

dieta bogataMożna tworzyć własne wariacje kulinarne, albo sięgać po przepisy autorów metody SIRT, czy z rozsądkiem po inspiracje dietetyczne z internetu.

Ten etap może trwać znacznie dłużej, ale nie powinien być krótszy niż 14 dni.

Wielu dietetyków sprzeciwia się niezmodyfikowanemu pierwszemu etapowi tej diety, gdyż 1000 kalorii to spory niedobór dla każdego.

To spowalnia nieco przemianę materii, a wynikające z odstawienia niedobory białka mogą prowadzić do ubytku tkanki mięśniowej, choć dieta ma zapewniać szybkie chudnięcie, bez Jej utraty.czym polega dieta sirtfood

Nawet nie stosując pełnej diety SIRT warto sięgać po dobrodziejstwo natury w postaci sirtuin i włączyć do swojej diety sirtuinowe koktajle i owoce.

A choć efekt wtedy nie będzie tak spektakularny to i tak pomagamy naszemu organizmowi, także w gubieniu kilogramów.

Tym bardziej, że nie każdy powinien się na dietę SIRT decydować. Nie jest Ona wskazana m. in. dla chorujących osób, sportowców, osób pracujących fizycznie.

 

DIETA SIRT PRZEPISY – KOKTAJLE, GORZKA CZEKOLADA, A NAWET WINO!

 

picie zielonych koktajliKoktajle zielone to podstawa diety. Zawierają samo dobro w postaci jarmużu, rukoli, selera i pietruszki.

Pije się je zawsze, dosłownie co dnia, nawet po kilka razy dziennie na tej diecie. W późniejszym etapie, kiedy już nie jest konieczne obliczanie każdej kalorii, koktajle można przyrządzać także z np. truskawek i ciemnych winogron.

Rezweratrol znajdujący się w czerwonym winie znajduje się także w ciemnych winogronach i żurawinie, dlatego wino nie jest zakazane.

Ważne, by zachowywać umiar, bo wino to jednak też alkohol, nie tylko winogrona. Czekolada gorzka o wysokim procencie kakao ma także korzystny wpływ na organizm, byle by z Nią nie przesadzać.

Dla łasuchów więc dieta jest idealna, bo nie muszą sobie odmawiać absolutnie wszystkiego jak na innych dietach.

Zielony sok, który można na diecie SIRT sobie przyrządzać to: 1 zielony ogórek, 2 łodygi selera naciowego, 1 jabłko, kilka gałązek zielonej pietruszki, cytryny. Należy wycisnąć składniki w wolnoobrotowej wyciskarce, dodać 2 krople oliwy z oliwek. Jeśli ktoś woli może rozcieńczać sok 1/3 szklanki wody.

Drugim fantastycznym patentem i inspiracją jest tzw. bogactwo SIRT: 1 banan, jedna łyżka masła orzechowego, 1 łyżka kakao, sok z limonki. Wystarczy składniki zblendować. Ten wariant podobnie jak koktajle z truskawek, czy winogron lepiej włączać później, gdyż banan jest owocem o wysokim indeksie glikemicznym.

 

Powiązane artykuły