Home Zdrowie Na czym polega reduktarianizm?

Na czym polega reduktarianizm?

by Agata Kubiak
Reduktarianizm

Reduktarianizm odnosi się do praktyki zmniejszania ilości spożywanego mięsa i produktów zwierzęcych. Staje się coraz bardziej popularny, ponieważ mniej angażuje niż weganizm, ale nadal może mieć pozytywny wpływ na planetę i zdrowie.

Reduktarianizm jest po prostu świadomym działaniem polegającym na spożywaniu mniejszej ilości produktów zwierzęcych, w tym mięsa, drobiu, ryb, nabiału i jaj.

produkty pochodzenia zwierzęcegoDzięki reduktarianizmowi ludzie mają swobodę skupienia się na jedzeniu roślinnym bez angażowania się w wegański lub wegetariański styl życia.

Popularne diety, które istnieją od dziesięcioleci, koncentrują się na zasadach opartych na roślinach i oczywiście wiele kultur na całym świecie prowadzi bogaty w rośliny styl życia

W skrócie, reduktarianin to ktoś, kto zmniejsza ilość spożywanego mięsa i nabiału, nie stając się w pełni wegetarianinem lub weganinem.

Jaki rodzaj żywności mogą jeść reduktarianinie?

produktów odzwierzęcychReduktarianie jedzą bardzo zróżnicowaną dietę, która może nadal zawierać trochę mięsa i nabiału, ale zwykle starają się unikać ich w jak największym stopniu.

Jednym ze sposobów na zmniejszenie spożycia nabiału jest zastąpienie nabiału serami wegańskimi, a istnieje wiele pysznych wegańskich wersji ulubionych produktów mlecznych, które kuszą kubki smakowe.

Wiele osób mówi takie rzeczy jak „Nigdy nie mógłbym zostać weganinem, ponieważ za bardzo lubię bekon”. Przestrzeganie diety redukcyjnej pozwala ludziom pójść trochę w kierunku weganizmu, ale nadal pozwala sobie na bułkę z bekonem jako przekąskę.

Czy są korzyści zdrowotne?

czerwonego mięsaTo, czy istnieją korzyści zdrowotne, będzie zależeć od danej osoby i od tego, jak podejdzie do diety redukcyjnej.

Ogromny zakres różnych produktów spożywczych, które można spożywać podczas stosowania tej diety, oznacza, że po prostu nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie.

Wiele osób zaczyna jeść więcej owoców po przyjęciu reduktarianizmu, co może prowadzić do wzrostu ilości witamin i minerałów, które przyjmuje organizm.

Może to oczywiście przynieść korzyści zdrowotne, podobnie jak spożywanie mniej tłustego mięsa.

owoców morzaWiele mięs zawiera dodatki i konserwanty. Jeśli reduktarianinie jedzą głównie organiczne owoce i warzywa, będą unikać ekspozycji na wiele pestycydów stosowanych w nieekologicznych owocach i warzywach.

Jedząc mniej mięsa, możesz poprawić swój ogólny stan zdrowia.

Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Oksfordzkim wegetarianie mają o 32% mniejsze ryzyko hospitalizacji lub śmierci z powodu chorób układu krążenia niż osoby spożywające mięso i ryby.

Jedząc dietę roślinną, możesz uzyskać ogromną ilość witamin, składników odżywczych i białka, których organizm potrzebuje do funkcjonowania.

najzdrowszych dietA jedząc mięso, ryby i produkty mleczne o wyższym poziomie dobrostanu, a także z umiarem, możesz mieć pewność, że otrzymasz wszystko, czego potrzebujesz, aby zachować dobrą kondycję i zdrowie.

Redukcjonizm jest dobry dla brytyjskich rolników Wielka Brytania produkuje tylko 61% żywności potrzebnej do wyżywienia narodu, jedząc mniej produktów zwierzęcych, ale wybierając opcję wyższego dobrostanu, możesz pomóc brytyjskim rolnikom w spełnieniu wyższych standardów dobrostanu.

Tak więc, zmniejszając spożycie mięsa, pomagasz krajowi stać się bardziej samowystarczalnym i zrównoważonym.

Jakie są inne korzyści?

Reduktarianizm jest przyjazny dla zwierząt

Inni reduktarianinie pasjonują się minimalizowaniem i oszczędzaniem zwierząt gospodarskich przed okrucieństwem poprzez zmniejszenie społecznej konsumpcji produktów zwierzęcych.

Pomaga środowisku

Ponieważ hodowla zwierząt jest niezwykle szkodliwa dla środowiska, spożywanie dużej ilości mięsa przyczynia się do globalnego wpływu.

Bez względu na powód, reduktarianizm przemawia do ludzi, ponieważ nie promuje podejścia typu „wszystko albo nic”, tak jak weganizm i wegetarianizm.

Miłośnicy jedzenia nadal mogą jeść mięso lub produkty mleczne, do których są przyzwyczajeni, ale, jak w przypadku każdej diety, z umiarem.

Co weganie myślą o redukcjonizmie?

Niektórzy weganie postrzegają redukcjonizm jako połowiczny ukłon w stronę ich stylu życia i do pewnego stopnia tak jest. Nie oznacza to, że jest zła lub niegodna, to tylko nieco inna trasa, ale w tym samym ogólnym kierunku.

Należy pamiętać, że nadal ma to wpływ na środowisko, nawet jeśli nie jest to pełne zaangażowanie wegańskiego stylu życia. Wiele osób zanurza palce u stóp w wodzie diety redukcyjnej, aby sprawdzić, czy uważają, że będą w stanie później przejść na pełną dietę wegańską.

Niektórzy ludzie, którzy zaczynają jako redukcjoniści, w końcu zdają sobie sprawę, że tak naprawdę nie tęsknią za produktami pochodzenia zwierzęcego tak bardzo, jak sobie wyobrażali. I tak zdają sobie sprawę, że rzeczywiście mogą przyjąć wegański styl życia.

Jak zostać reduktarianinem?

Stanie się reduktarianinem jest łatwe; po prostu ograniczasz w swojej diecie mięso, ryby, jajka i nabiał.

Może to oznaczać udział w bezmięsnych poniedziałkach, upewniając się, że co najmniej jeden z posiłków każdego dnia jest wegański lub wegetariański, a może nawet pomijać mięso w tygodniu pracy.

Wszystko, co zmniejsza spożycie mięsa i nabiału, jest korzystne dla Ciebie, środowiska i zwierząt gospodarskich.

Dlaczego reduktarianizm staje się coraz bardziej popularny?

Przejście do reduktarianizmu podyktowane jest nie tylko troską o zwierzęta, ale także o przyrodę w ogóle. Zdarza się, że reduktarianinie eliminują inne produkty i stają się z diety reduktariańskiej np. wegetarianami.

Dla niektórych osób taka dieta redukcyjna może być prekursorem weganizmu. Warto dodać, że to masowa produkcja mięsa i produktów zwierzęcych najbardziej szkodzi naszej planecie, przyspiesza zmiany klimatyczne i niszczy bioróżnorodność.

Jeśli tego nie powstrzymamy, możliwe, że wszyscy będziemy musieli przejść na dietę roślinną.

Jak praktykować redukarianizm?

1. Zamień mięso i nabiał na alternatywy roślinne.

Istnieje mnóstwo roślinnych alternatyw, których możesz użyć, takich jak fasola, rośliny strączkowe, ziarna, orzechy, nasiona, warzywa i inne, w zależności od przepisu. W wielu przypadkach możesz zamienić rośliny 1:1 lub użyć pół mięsa, pół roślin.

2. Jedz mniejsze porcje mięsa.

Jeśli spożywasz mięso ze względu na jego zalety, nie oznacza to, że musisz wypełnić nim cały talerz. Nadal możemy czerpać korzyści z mięsa, jedząc mniejsze ilości. 

3. Spróbuj do swojego życia codziennego wprowadzić bezmięsne poniedziałki.

Rozpocznij przejście do bycia reduktarianinem jeden dzień w tygodniu w bezmięsne poniedziałki.

4. Poznaj przepisy wegańskie i wegetariańskie.

Jeśli twoje pierwsze spotkania z wegańskim jedzeniem wiązały się z rozgotowanymi warzywami i brakiem przypraw, wiedz, że jedzenie wegańskie i wegetariańskie przeszło długą drogę w ciągu ostatnich kilku dekad. Istnieje mnóstwo przepisów bogatych w rośliny, które są pełne smaku.

5. Kupuj mięso wyższej jakości.

Kupując mięso, staraj się wybierać opcje, które są lokalne, zrównoważone, produkowane etycznie i ekologiczne. Te opcje są droższe, ale wspierają lokalnych rolników, zwierzęta, zdrowie i środowisko – a cena zachęci do jedzenia mniej.

Powiązane artykuły