Home Life Style Idole współczesnej młodzieży – w czym tkwi ich fenomen?

Idole współczesnej młodzieży – w czym tkwi ich fenomen?

by Agata Kubiak
idole friz

Idole współczesnej młodzieży

Idole są dla dziecka lub nastolatka często jest wzorem do naśladowania. Dorastający człowiek doszukuje się w nim kogoś bliskiego, kto ma podobne zainteresowania i pasje. Posiadanie idola często może odegrać pozytywną rolę w życiu dziecka.

Współcześni idole polskiej młodzieży swoje działalności prowadzą głównie w social mediach i serwisie Youtube. Influencerzy zjednali sobie młodych fanów, dodając do sieci zazwyczaj krótkie filmy o różnej tematyce, a także utrzymując z nimi ciągły kontakt za pomocą mediów społecznościowych. Dla wielu osób stali się autorytetem i prawdziwym wzorem do naśladowania, poprzez osiągnięcie wielu sukcesów i sławy. Kim są idole współczesnej młodzieży?

Idole Friz

Idole Friz

Karol „Friz” Wiśniewski

Friz jest obecnie jednym z najbardziej popularnych twórców internetowych w Polsce. Założyciel grupy „Ekipa”, która swoją działalność prowadzi głownie w serwisie Youtube.

Coraz częściej słyszy się, że Friz podbija już nie tylko Internet, ale także cały rynek. Zaskakuje swoich fanów nowościami związanymi z „Ekipą”. Wprowadził swój własny sklep z odzieżą i lody zdobione jego logiem.

Swoją działalność poszerzył również o nagrywanie muzyki. W krótkim czasie jego utwory stały się jednymi z najchętniej słuchanych piosenek współczesnej młodzieży, zdobywając miliony wyświetleń.

Idole

„EKIPA”

Friz

Dużą część jego fanów stanowią dzieci i młodzież, którzy zakładają fankluby, a nawet piszą o nim opowiadania. Friz utrzymuje z nimi codzienny kontakt, głównie za pośrednictwem Instagrama. Do dyspozycji swoich widzów udostępnił też możliwość kupna specjalnie zaprojektowanego przez niego kursu, który ma objaśniać, jak zostać profesjonalnym youtuberem.

Blowek

Blowek, czyli Karol Gązwa jest polskim youtuberem. Obok Friza, należy do czołówki najchętniej oglądanych osób w tym serwisie.

Początkowo publikował treści związane jedynie z popularną grą Minecraft. Obecnie jego kanał znacznie poszerzył się tematycznie. Nagrywa m.in. różnego rodzaju wyzwania, recenzje produktów oraz filmy rozrywkowe.

Karol Gązwa napisał także własną książkę. Tematyka odnosiła się do możliwości zdobycia popularności w serwisie Youtube i wśród jego fanów cieszyła się dużym uznaniem.

Rembol

Maciej Rembowiecki jest twórcą internetowym również publikującym swoje filmy w serwisie Youtube. Posiada swój oficjalny sklep z odzieżą i różnego rodzaju gadżetami.

Prowadzi profile w różnych mediach społecznościowych, m.in. Snapchat, Instagram i Facebook. Dzięki dużym możliwościom kontaktu z fanami, może zagwarantować im niemal stałą rozrywkę.

ReZigiusz

Remigiusz „Rezi” Wierzgoń swój kanał na Youtubie założył już w 2012 roku. Jest chętnie oglądany przez młodych widzów, głównie przez szeroki zakres tematyczny, jaki oferują jego filmy. Nagrywa również tzw. daily vlogi, w których przedstawia widzom swoje codzienne życie.

ReZigiusz zadebiutował również w telewizji, zostając prowadzącym popularnych programów.

Przygodę na Youtubie rozpoczął od nagrywania gier, podobnie jak duża część jego kolegów z branży. Obecnie jego kanał posiada kilka milionów subskrypcji.

idole

Idole współczesnej młodzieży

Co wpływa na ich popularność?

Na popularność Youtuberów wpływa przede wszystkim ich przestronność. Działają na różnych płaszczyznach – Youtube, Instagram, Facebook, Snapchat, czyli wszędzie tam, gdzie na co dzień można spotkać młodych ludzi.

Duża część ich widzów to młode osoby, które oprócz szkoły nie posiadają zbyt wielu obowiązków, dlatego dużą część czasu przeznaczają na wirtualne spędzanie go z idolami. Oglądają filmy, wywiady oraz kupują rzeczy z ich oficjalnych sklepów.

Coraz większą popularność zyskują poprzez zacieranie granic między twórcami a widzem. Współcześnie ich sława nie opiera się jedynie na możliwości podziwiania ich twórczości przed ekranem. Często urządzane są różnego rodzaju spotkania z możliwością rozmowy i zrobienia wspólnych zdjęć lub na przykład obozy z udziałem idola.

Na ich popularność ma wpływ także zakres tematyczny, jaki mogą zaoferować widzom. Koncentrują się nie tylko na rozrywce, ale również na różnego rodzaju poradnikach, czy po prostu pokazywaniu swojego codziennego życia. Stają się przez to inspiracją dla wielu młodych ludzi, którzy utożsamiają ich z osiągnięciem sukcesu.

Idole współczesnej młodzieży – w czym tkwi ich fenomen?

idole nastolatków 2021

Idole, dlaczego są szczególnie chętnie oglądani przez dzieci i młodzież?

Publikując swoje filmy, zazwyczaj pokazują, że są zwykłymi, normalnymi ludźmi. Zyskują tym samym aprobatę wielu młodych osób, którzy pragną być tacy jak oni. Poczucie, że idole są dokładnie takimi samymi ludźmi, znacząco przybliża ich do dziecka.

Dzieci w pewnym wieku posiadają silną potrzebę wzorowania się na kimś, posiadania autorytetu niezwiązanego z własną rodziną. Szukają idolów, często naśladując przy tym ich zachowania, chcąc być dokładnie takim samym człowiekiem, jak oni.

Celebryci są podziwiani przez dzieci i młodzież głównie ze względu na sławę, popularność i stwarzanie wokół siebie otoczki pełnowymiarowego sukcesu. Dzieci będące w okresie kształtowania własnej tożsamości, często inspirują się wieloma faktami z życia idoli.

Youtuberzy

Youtuberzy poprzez publiczne udostępnianie dużej części swojego życia w internecie, często stają się dla dzieci kimś podobnym do nich. Widzowie odczuwają wiele podobieństw, które łączą ich z idolami, tym samym chcąc w dalszym ciągu jak najbardziej się do nich upodobnić.

idole nastolatków 2021

idole nastolatków 2021

Młodszym dzieciom ciężko jest odróżniać fikcję od rzeczywistości. Wpływa to również na ich postrzeganie wszelkiej treści zamieszczanej w internecie. Często nie potrafią odróżnić, czy dany film udostępniony przez idola jest reżyserowany, czy jak najbardziej szczery. Wierząc we wszystko, co idol udostępni na swoim koncie, dzieci mogą jeszcze chętniej towarzyszyć twórcom w ich pracy, gdyż staje się to dla nich większą rozrywką.

Idole to najpopularniejsze osoby na YT ??

Najpopularniejsze obecnie osoby na Youtubie, chętnie oglądane przez dzieci, rzadko wypowiadają się na ciężkie, kontrowersyjne tematy. Pozostają w tych kwestiach neutralni, dzięki czemu istnieje mniejsza możliwość na zjednywanie sobie wrogów. Tematyka ich filmów zazwyczaj jest lekka i typowo rozrywkowa, co sprawia, że są szczególnie chętnie oglądani przez młodych widzów.

Powiązane artykuły