Home Zdrowie Ośrodek leczenia uzależnień Łódź. Jakie są opcje leczenia?

Ośrodek leczenia uzależnień Łódź. Jakie są opcje leczenia?

by Agata Kubiak
Ośrodek leczenia uzależnień

Istnieje wiele możliwości leczenia osób zmagających się z uzależnieniem od narkotyków lub alkoholu. Obejmują one rehabilitację szpitalną i ambulatoryjną, stałe grupy wsparcia i wiele rodzajów terapii.

Dla wielu osób pierwszym krokiem w kierunku wyzdrowienia jest przyznanie się do osobistej walki z uzależnieniem. Następnym jest znalezienie programu leczenia, który może pomóc przywrócić ogólny stan zdrowia, dobre samopoczucie i szczęście.

Pamiętaj, że nie ma czegoś takiego jak uniwersalne podejście do leczenia uzależnień. Bez względu na to, którą ścieżkę leczenia wybierzesz, upewnij się, że zawiera ona wszystko, czego potrzebujesz, aby osiągnąć pomyślny powrót do zdrowia.

Wyzdrowienie z uzależnienia zależy od tego, ile zainwestujesz w ten proces. Zapoznaj się z poniższymi metodami leczenia uzależnień, aby lepiej zrozumieć, co nas czeka. 

Ośrodek leczenia uzależnień 

Wychodzenie z nałogu nie jest łatwe. Osiągnięcie i utrzymanie długotrwałej trzeźwości będzie wymagało znacznej siły woli i samodyscypliny. Jednak nigdy nie jesteś sam w tej podróży. Podczas odwyku zbudujesz silne relacje z innymi osobami, które mogą odnosić się do tego, przez co przechodzisz. Twoja rodzina, przyjaciele i inni bliscy również mają na sercu twoje dobro w tym czasie.

Ośrodek leczenia uzależnień Łódź to wybór dla osób, które chcą walczyć z uzależnieniem. W naszym ośrodku do każdego podchodzimy w sposób indywidualny. Wiemy, że każdy jest inny i ma inne potrzeby, zwłaszcza przy uzależnieniach. Zdajemy sobie sprawę ze stygmatyzacji, która często wiąże się ze specjalnymi populacjami i pomagamy poszczególnym osobom w opracowywaniu bieżących planów opieki, które odpowiadają ich specjalnym potrzebom. 

Mamy doświadczenie w leczeniu podstawowych schorzeń psychicznych i nadużywania alkoholu. Uważamy, że to podejście jest najbardziej skuteczne w przypadku trwałej zmiany. Uważamy, że wzorce nadużywania alkoholu i innych substancji nie stanowią rzeczywistego problemu. Odkrywamy, że zamiast tego alkohol działa jako rozwiązanie. Przy odpowiednim leczeniu można osiągnąć trwałe wyzdrowienie. Poniżej wymieniono niektóre obszary, którymi się zajmujemy, gdy klienci są pod naszą opieką. Każdy klient ma unikalne i czasami złożone problemy, nad którymi można pracować w otoczeniu troskliwego, wspierającego i doświadczonego personelu. Używamy mierzalnych celów, aby śledzić postępy podczas leczenia i opracowujemy niestandardowy plan opieki pooperacyjnej dla każdego klienta, aby budować na fundamencie, który pomagamy naszym klientom stworzyć.

Jak leczymy uzależnienie od alkoholu

Leczenie odbywa się w komfortowych i domowych warunkach, które zachęcają do otwartej dyskusji między personelem a pacjentami. Nasze środowisko mieszkalne zostało zaprojektowane tak, aby pomóc ustabilizować i zapewnić niezbędne wsparcie we wczesnych stadiach leczenia alkoholowego. Zwykle istnieją podstawowe przyczyny i warunki, które doprowadziły nas do tego niezdrowego wzorca. Zajmiemy się relacjami międzyludzkimi, zaburzeniami zdrowia psychicznego i nie tylko. Nasi terapeuci zajmujący się zdrowiem klinicznym i psychicznym będą współpracować z Tobą w celu opracowania zindywidualizowanego planu leczenia.

Rodzaje leczenia 

Programy leczenia są różne dla każdej osoby i można je dostosować do indywidualnych potrzeb i okoliczności. Najskuteczniejsze programy leczenia zapewniają aktywny udział człowieka w procesie zdrowienia na każdym etapie.

Rehabilitacja szpitalna

Rehabilitacja szpitalna oferuje ustrukturyzowane programy leczenia mające na celu uwzględnienie wszystkich aspektów uzależnienia danej osoby. Podczas rehabilitacji stacjonarnej pacjenci przebywają w placówce wolnej od substancji psychoaktywnych i otrzymują całodobową opiekę medyczną i wsparcie terapeutyczne. Rehabilitacja stacjonarna to świetna opcja dla osób walczących z przewlekłym uzależnieniem, a także cierpiących na współwystępujące zaburzenia psychiczne lub behawioralne.

Rehabilitacja ambulatoryjna

Inną formą kompleksowej opieki nad osobami uzależnionymi są rehabilitacje ambulatoryjne. Programy te oferują wiele takich samych rodzajów skutecznych zabiegów i terapii, jak rehabilitacje szpitalne. Jednak rehabilitacja ambulatoryjna pozwala pacjentom mieszkać w domu podczas procesu rekonwalescencji. Pacjenci mogą nadal pracować i opiekować się swoimi rodzinami, uczestnicząc w zaplanowanych sesjach terapeutycznych przez cały tydzień.

Należy pamiętać, że rehabilitacja ambulatoryjna nie oddziela pacjentów od prawdziwego świata; dlatego pacjenci są bardziej narażeni na napotkanie czynników wyzwalających, które kwestionują ich trzeźwość. Z tego powodu odwyki ambulatoryjne są odpowiednie dla osób z łagodnymi formami uzależnienia i zaangażowanym, zdyscyplinowanym podejściem do wyzdrowienia. Programy ambulatoryjne są również doskonałym programem „obniżenia” po leczeniu szpitalnym i często są łączone z domami trzeźwości.

Detoksykacja

Detoksykacja pomaga ludziom bezpiecznie odstawić narkotyki lub alkohol, dopóki substancje nie będą już obecne w ich organizmie. Często jest to pierwszy krok w leczeniu osób wychodzących z umiarkowanych lub ciężkich form uzależnienia. W niektórych przypadkach detoksykacja z niektórych leków wymaga terapii wspomaganej lekami, aby złagodzić nasilenie objawów odstawienia. Leki przepisywane podczas detoksykacji są często zmniejszane, dopóki pacjent nie będzie już fizycznie uzależniony od substancji uzależniających.

Trzeźwe domy mieszkalne

Domy trzeźwości pełnią rolę pomostu mieszkalnego między ośrodkiem leczenia stacjonarnego, a powrotem do normalnego życia. To świetna opcja dla osób w trakcie rekonwalescencji, które potrzebują dodatkowego czasu na utrwalenie tego, czego nauczyły się na odwyku. Trzeźwe domy mieszkalne pomagają ludziom w rekonwalescencji wzmocnić ich nowe zdrowe nawyki, jednocześnie mieszkając w komforcie zorganizowanego środowiska.

Leki stosowane w leczeniu uzależnień

Podczas detoksykacji i podczas leczenia pacjentom mogą być przepisywane leki, które pomogą w procesie zdrowienia. Leki te są stosowane do różnych celów, w tym do radzenia sobie z objawami odstawienia, zmniejszania apetytu lub leczenia współwystępujących zaburzeń. Leki stosowane w leczeniu uzależnień przynoszą najskuteczniejsze efekty, gdy są przyjmowane w połączeniu z kompleksowym programem leczenia.

Jednym z powszechnie stosowanych leków jest Esperal, czyli wszywka alkoholowa. Tabletki wszywane są pod skórę przez chirurga, powoli uwalniając substancję czynną do krwioobiegu. W wyniku działania alkoholu pacjenci odczuwają nieprzyjemne objawy po 10 minutach od wypicia napoju. Zamysłem twórców jest wywołanie niechęci do alkoholu.

Terapie

Terapie stosowane w leczeniu uzależnień opierają się na indywidualnych wzorcach zdrowotnych i uzależnieniach. Opcje terapii obejmują szereg indywidualnych lub grupowych sesji terapeutycznych, które są zazwyczaj organizowane przez doradców ds. uzależnień.

Terapia poznawczo-behawioralna

Terapia poznawczo-behawioralna jest stosowana, aby pomóc osobom powracającym do zdrowia odkryć problematyczne myśli lub uczucia, które mogą zagrozić ich trzeźwości lub przyczynić się do nawrotu. Ta forma terapii jest również przydatna w leczeniu współwystępujących schorzeń, takich jak choroba afektywna dwubiegunowa.

Terapia dialektyczno-behawioralna

Podczas dialektycznej terapii behawioralnej ciężkie choroby psychiczne, takie jak zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, są leczone w połączeniu z zaburzeniem związanym z używaniem substancji. Terapia ta ma na celu poprawę samooceny, zapewnienie umiejętności radzenia sobie ze stresem i zachęcenie osób w trakcie zdrowienia do usunięcia wyzwalaczy z ich życia.

Terapia doświadczalna

Terapia doświadczalna wykorzystuje nietradycyjne metody leczenia, aby pomóc zdrowiejącym uzależnionym przezwyciężyć stłumione uczucia i emocje, które mogły przyczynić się do ich uzależnienia. Typowe rodzaje tej terapii obejmują zajęcia rekreacyjne na świeżym powietrzu, takie jak wspinaczka skałkowa.

Znajdź leczenie

Jak już przeczytałeś, nie brakuje leków i terapii, które pomogą ci przejść przez każdy etap procesu zdrowienia. Nie tylko to, ale istnieje duże wsparcie psychospołeczne; innymi słowy, jest mnóstwo ludzi takich jak ty (wielu z nich chętnie dzieli się swoją historią w grupach wsparcia), którzy mogą wysłuchać kogoś w potrzebie lub powiedzieć dobre słowo. Wszystko, co pozostało, to podjęcie decyzji o poprawie. Aby uzyskać więcej informacji na temat opcji leczenia, skontaktuj się z naszą placówką już dziś! 

Powiązane artykuły