Home Moda Fryzura undercut i undercutgirl

Fryzura undercut i undercutgirl

by Agata Kubiak
Fryzura undercut

Czym jest undercut?

Fryzura undercut to elegancka i praktyczna fryzura z krótko wygolonymi bokami i dłuższą górą. Jej początki sięgają lat 20. XX wieku.

Cięcie zyskało dużą popularność dzięki Bradowi Pittowi, który swego czasu taką stylizację prezentował.

fryzurę undercutDługość góry jest zależna i może być ścięta krócej lub dłużej, według uznania.

Niektórzy decydują się na pozostawienie długich włosów i ewentualne spinanie ich w koka lub kitkę. W undercut’ie korona głowy mocno kontrastuje z bokami.

Undercut to dość elastyczna forma cięcia, w zależności od kształtu czaszki, wygolenie boków może sięgać wyżej lub niżej, tak aby dostosować ją do osoby.

męska fryzura undercutTaką fryzurę możemy zestawić z prostymi czy też kręconymi włosami, włosy mogą być ułożone lub też luźno opadać na boki.

Jest ona stosowana zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. U kobiet nosi nazwę undercutgirl.

Undercut damski (undercutgirl)

Undercut damski niewiele różni się od męskiej wersji. W przypadku kobiet dużo częściej spotykamy się z przeróżnymi wariacjami tej fryzury. Panie, od najprostszej formy, czyli krótkiego strzyżenia, tak jak w przypadku facetów, często decydują się na undercut bob, czy też pozostawiają swoje długie włosy, strzygąc tylko boki lub tył.

wysuszone włosy nałóż pomadęTa ostatnia wersja pozwala na zakrycie wygolenia poprzez rozpuszczenie włosów, lub też jego ukazanie, poprzez włosy spięte w kitkę lub koka.

Panie często decydują się na takie cięcie ze względu na gęstość włosów, w tym też wygodę ich noszenia. Jest to idealna fryzura na lato dla kobiet, ponieważ pozwala na mniejsze odczucie gorąca powodowane przez rozpuszczone włosy.

Wzory i kolory w undercut

warstwa włosówJeśli chodzi o to strzyżenie, Panie, a czasem też Panowie, decydują się na urozmaicienie cięcia poprzez wzór lub kolor. Najczęściej spotykanymi wzorami są linie, trójkąty i inne geometryczne kształty.

U mężczyzn częstym wzorem jest linia odcięta między wygolonymi bokami, a górą. U kobiet spotkamy również serduszka, fale czy też kształt kwiatka.

Jeśli chodzi o kolory, to tu nie ma ograniczeń. Częstymi motywami jest niebieski, szary czy też różowy. Przy tym cięciu spotkamy się też z ombre, wychodzącego z naturalnego koloru włosów do rozmaitych niecodziennych barw.

fryzura undercut wyróżniaTak naprawdę, nie ma tutaj żadnych wytycznych, możesz bawić się wzorami i kolorami jak tylko chcesz!

Przy dłuższych włosach wzory łatwo jest zakryć oraz ze względu na krótkie boki, możesz je zgolić i wypróbować inne warianty.

Jak uzyskać undercut?

Cięcie można wykonać samemu, jednak poleca się oddanie w ręce profesjonalistów. Prawidłowe wykonanie fryzury nie jest takie proste i wymaga doświadczenia. Jeżeli jesteś całkowicie pewny, że chcesz ją wykonać na własną rękę , powiemy Ci jak to zrobić.

fryzurę undercutPotrzebujesz do tego strzyżarki lub maszynki do wykonania boków oraz nożyczek do dłuższej góry.

Dla osoby początkującej zaleca się użycie strzyżarki do wykonania boków, ponieważ możesz ustawić, na jaką długość ścinasz swoje włosy. Długość boków powinna wynosić nieco powyżej 3 mm, a długość góry jest już zależna od własnych preferencji.

Przyjmuje się, że włosy na górze powinny mieć co najmniej 10 cm, lecz niektórzy pozostawiają górę w pierwotnej formie. Wysokość boków dostosuj do swojego kształtu twarzy, im wyższe boki, tym twarz będzie wydawać się smuklejsza.

Nie wychodź jednak za daleko, może to spowodować tzw. „jajo” na głowie. Jeśli chcesz, możesz wykonać również cieniowanie boków, czyli zaczynasz od najmniejszej długości na dole i przechodzisz w coraz większą.

Po zakończeniu cięcia możesz ustawić włosy na przykład na żel lub pomadę, zaczesać na bok, do tyłu albo pozostawić je swobodnie.

Komu pasuje undercut?

Undercut, jak już mówiliśmy, może przyjmować wiele form. Jego klasyczna forma będzie pasowała do klasycznych i eleganckich stylizacji, a ciekawe jego wystylizowanie np:. w burzę nieułożonych loków, w niesymetrycznego boba czy też irokeza, o różnych niecodziennych kolorach, będzie pasować do szalonych kreacji.

U starszych osób taka fryzura jest również wskazana, odmłodzi twarz i sprawi, że będzie wydawać się promienista i wyciągnięta ku górze, nada młodzieżowego looku w parze z adidasami, luźną koszulką i spodniami.

Jest to elastyczna fryzura do stylizacji, dzięki dłuższej górze, można ciekawie poeksperymentować i każdego dnia przybierać różne, zależne od okazji postacie.

Undercut dla osób o twarzy owalnej i w kształcie serca

Jeśli chodzi o twarz owalną, to jest to typ, który pasuje do większości fryzur. Uważa się ją za idealny kształt, ponieważ proporcje górnej i dolnej części twarzy są bardzo zbliżone do siebie. Tutaj zdecydowanie undercut w każdej formie będzie świetnym pomysłem. Można z nim kombinować na przeróżne sposoby.

Twarz o kształcie serca charakteryzuje szersze czoło, za to smuklejsza broda. Tutaj zaleca się wykonanie fryzury przykrywającej czoło. Doskonałe jest zapuszczenie dłuższych włosów z grzywką opadającą na boki. Można również postawić na undercut z zaczesem na bok.

Undercut dla osób o twarzy kwadratowej lub okrągłej

W przypadku twarzy kwadratowej oraz okrągłej zależeć nam będzie na jej wysmukleniu. Undercut z cieniowaniem boków nada naszej twarzy długości.

Najlepiej sprawdzi się undercut z zaczesem do tyłu. Warto zadbać o to, aby włosy były nieco dłuższe oraz posiadały objętość dzięki odpowiedniemu modelowaniu. To sprawi, że twarz będzie optycznie wydłużona. Jeśli chodzi o inne fryzury niż undercut, to nadadzą się tu długie włosy opadające na twarz.

Undercut dla osób o twarzy trójkątnej

Twarz trójkątna charakteryzuje się szerszą brodą i smuklejszym czołem. Świetnym rozwiązaniem dla takiego kształtu będzie undercut bob lub też wykonanie boków kończących się niżej niż w innych przypadkach.

Dobrze też sprawdzi się pozostawienie nieco dłuższych włosów na bokach oraz bujna niestylizowana fryzura na górze głowy. Można również pomyśleć o grzywce na bok.

Undercut jest cięciem, które szybko się nie znudzi. Wygoda i łatwość stylizacji jest tutaj dużym plusem. Warto z niej skorzystać, jeśli znudził Ci się monotonny wygląd i chcesz spróbować czegoś nowego.

Powiązane artykuły