Kiedy chęć sięgnięcia po alkohol przezwycięża wszystko, lekarz może zalecić podanie podskórnej wszywki alkoholowej. Wydzielana z niej substancja czynna do krwioobiegu pacjenta w połączeniu z alkoholem wywołuje objawy zatrucia alkoholowego, charakteryzujące się nudnościami, wymiotami, zawrotami głowy.
Te nieprzyjemne objawy mają zniechęcić osobę uzależnioną od alkoholu do dalszego spożywania tej substancji.
Co to jest?
Wszywka alkoholowa to jedna z metod farmakoterapii, którą lekarza może włączyć podczas leczenia choroby alkoholowej. Wszywka alkoholowa (czyli implant wszywkowy wszczepiany pod skórę) to tabletki disulfiramem. Chirurg umieszcza je pod skórą. Działanie tabletek to kilka miesięcy od momentu podania ich pod skórę pacjenta. Przez cały czas działania, uwalniana jest substancja czynna, która ma za zadanie hamować metabolizm alkoholu. Na skutek działania wszywki po spożyciu alkoholu w organizmie odkłada się aldehyd octowy, który nie ulega przekształceniu w kwas octowy. Następstwem tego jest wystąpienie objawów takich jak nudności, wymioty, uczucie kołatania serca, zawroty głowy, czy duszności.
Wszywka alkoholowa może być jednym z elementów procesu leczenia alkoholizmu, jednak nie jest to samodzielny i w pełni wystarczalny sposób na walkę z chorobą alkoholową. Głównym celem wszywkek alkoholowych jest zniechęcenie osoby alkoholowej do spożywania substancji wysokoprocentowych, poprzez wystąpienie nieprzyjemnych objawów zatrucia alkoholowego.
Stosowanie wszywek alkoholowych
Wszywka alkoholowa zostaje umieszczona pod skórą pacjenta przez chirurga. Lekarz pod powłoką skóry umieszcza od 8 do 10 tabletek. Kolejny zabieg można wykonać dopiero po upływie ośmiu miesięcy o ile wystąpi taka potrzeba. Tabletki można usunąć z organizmu jeżeli zajdzie taka konieczność. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Trwa około 30 minut. Esperal Wrocław cena zabiegu oscyluje w granicach 600 zł.
Istnieje również alternatywa dla stosowania wszywek podskórnych. Są nią doustne tabletki z disulfiramem. Lekarz zaleca stosowanie leku codziennie wieczorem.
Przeciwwskazania do stosowania wszywki alkoholowej
Należy pamiętać, że o włączeniu do leczenia podskórnych tabletek z disulfiramem decyduje lekarz. Skierowanie pacjenta na zabieg poprzedzone jest wykonaniem diagnostyki i wywiadem w celu wyeliminowania przeciwwskazań do zabiegu.
Przeciwwskazania do zastosowania wszywki alkoholowej to:
- uczulenie na którykolwiek składnik leku np. disulfiram, tiokarbaminiany
- schorzenia sercowo – naczyniowe (nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, niewydolność obwodowo krążeniowa, choroba niedokrwienna serca)
- zaburzenia psychiczne i psychozy
- spożywanie alkoholu na 12 godzin przed planowanym zabiegiem
Przy stosowaniu wszywki alkoholowej należy pamiętać, że substancja czynna wchodzi również w reakcje z alkoholem zawartym w lekach np. syropy lub pożywieniu.
Disulfiram wchodzi również w reakcje z lekami przeciwzakrzepowymi, nasila ich działanie.
Lista substancji, z którymi disulfiram wchodzi w reakcję:
- diazepam
- fenytoina
- antypiryna
- chlorodiazepoksyd
- ryfampicyna
- chloropromazyna
- amitryptylina
- izoniazydem
- metronidazolum
- alfentanyl
Szczególnie uważać powinni pacjencji, którzy zastosowali wszywkę alkoholową a dodatkowo cierpią na schorzenia takie jak cukrzyca, epilepsja, choroby serca, czy choroby układu oddechowego. W ich przypadku spożycie alkoholu wywołuje nie tylko objawy zatrucia alkoholowego, ale może również zaostrzyć chorobę.
Wszywka alkoholowa – skutki uboczne
Skutki uboczne leku występują niezwykle rzadko. Istnieje jednak ryzyko pojawienia się ich w pierwszych dniach po zabiegu. Dolegliwości zazwyczaj ustępują po wyregulowaniu się stanu leku w surowicy krwi. W przypadku, gdy dolegliwości się nasilają lub nie ustępują konieczna jest konsultacja z lekarzem, który może zalecić chirurgiczne usunięcie wszywki.
Objawy niepożądane to:
- przemijająca impotencja
- nudności
- wymioty
- senność
- męczliwość
- odczuwalny smak czosnku lub metalu
- reakcje skórne
- zapalenie nerwów obwodowych
- stany depresyjne
- mania
- reakcje psychotyczne
- schizofrenia
- stany paranoiczne
Reakcje organizmu po spożyciu alkoholu
Osoba posiadająca podskórną wszywkę alkoholową po spożyciu alkoholu może doświadczać objawów takich jak:
- nudności
- wymioty
- lęk
- rozszerzenie naczyń krwionośnych
- ból głowy
- zawroty głowy
- kołatanie serca
- duszności
- drgawki
- pocenie się
- spadek ciśnienia
Objawy mogą pojawić się już po 10 minutach od spożycia alkoholu. Nieprzyjemne dolegliwości mogą utrzymywać się od 4 do 10 godzin. Czas ich trwania zależny jest od ilości spożytego alkoholu. Powyższe objawy mogą wystąpić również na skutek spożycia leków bądź potraw, które zawierają alkohol. Działanie wszywki alkoholowej jest na tyle silne, że pacjent może odczuwać silne bóle głowy przez kilka godzin po zjedzeniu czekoladki zawierającej alkohol.
Celem twórców leku było zniechęcenie osób pijących alkohol problemowo do spożywania tej substancji na skutek nieprzyjemnych objawów.
Zastosowanie wszywek alkoholowych to terapia awersyjna – jest przeznaczona dla osób, które przestały pić, podjęły leczenie oraz dodatkowo chcą zabezpieczyć się przed pokusą sięgania po alkohol. Osoby zmagające się z problemem uzależnienia, które mimo zastosowania wszywki alkoholowej sięgnęły po alkohol, nie utożsamiają wystąpienia nieprzyjemnych objawów z alkoholem a z obecnością wszywki w swoim ciele.
Wszywka alkoholowa – fakty i mity
- Mit – wszywka alkoholowa leczy z choroby alkoholowej. Fakt – wszywka alkoholowa wspomaga proces leczenia choroby alkoholowej. Nie jest samodzielną formą terapii. Działanie wszywki ma wywołać u pacjenta awersję do alkoholu. Jest przeznaczona dla osób, które świadomie podjęły decyzje o podjęciu leczenia.
- Mit – wszywka wywołuje złe samopoczucie. Fakt – wszywka nie wpływa na ogólne samopoczucie pacjenta do momentu, w którym nie zażywa on alkoholu.
- Mit – wszywkę alkoholową można przepić. Fakt – prawidłowo umiejscowiona wszywka alkoholowa wywołuje natychmiastowe nieprzyjemne objawy zatrucia alkoholowego, za każdym razem po spożyciu alkoholu.
- Mit – tylko duże dawki alkoholu są w stanie wywołać objawy zatrucia alkoholowego. Fakt – nawet najmniejsza ilość alkoholu może wywołać nieprzyjemne objawy dla posiadacza wszywki.
W Polsce osoby zmagające się z choroba alkoholową mają zagwarantowaną bezpłatna pomoc w leczeniu alkoholizmu. Mogą udać się do poradni leczenia uzależnień lub ośrodków leczenia uzależnień, do których wymagane jest skierowanie od lekarza POZ lub lekarza psychiatry. Wszywka alkoholowa jest dodatkowa formą terapii, która ma wspomóc osoby w procesie leczenia w utrzymaniu trzeźwości. Jednak wszywka sama w sobie nie jest refundowana przez NFZ. Oznacza to, że za zabieg pacjent musi zapłacić z własnych funduszy. Należy pamiętać, że wszywka alkoholowa nie jest samodzielną formą terapii, a jedynie jej wsparciem.
Przed podjęciem leczenia pacjent powinien utrzymywać stan trzeźwości. Leczenie poprzedzone odbytym detoksem, czyli odtruwaniem organizmu ma większe szanse na pozytywne zakończenie. Podczas detoksu z organizmu usuwane są nagromadzone toksyny.