Home Moda Olejowanie włosów

Olejowanie włosów

by Agata Kubiak
Olejowanie włosów

Olejowanie włosów – jest to proces, w którym wykorzystuje się różnego rodzaju oleje do pielęgnacji i zabezpieczania włosów. Można stosować oleje zarówno na suche, jak i mokre włosy. Proces olejowania polega na nałożeniu odpowiedniej ilości oleju na włosy i pozostawieniu go na odpowiednią ilość czasu, zazwyczaj od kilku godzin do całej nocy. Oleje mogą być stosowane w celu nawilżenia i odżywienia suchych i zniszczonych włosów, ochrony przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, a także w celu poprawienia ich kondycji i wyglądu.

Olejowanie włosów – co to jest?

Olejowanie włosów jest procesem nakładania oleju na włosy, zazwyczaj na ich końcówki lub całą długość, w celu nawilżenia i odżywienia ich. Można stosować różne rodzaje olejów, takie jak olej kokosowy, olej arganowy lub olej z awokado, w zależności od potrzeb i rodzaju włosów. Olejowanie włosów może pomóc poprawić ich kondycję, nadać im blasku i zapobiegać rozdwajaniu się końcówek. Niektórzy ludzie stosują olejowanie włosów jako zabieg pielęgnacyjny raz w tygodniu lub rzadziej, w zależności od potrzeb swoich włosów.

Dla kogo jest olejowanie włosów?

Olejowanie włosów jest dobre dla wszystkich rodzajów włosów, ale może być szczególnie korzystne dla włosów suchych, zniszczonych i łamliwych, ponieważ oleje mogą pomóc w nawilżeniu i odżywieniu włosów. Oleje mogą również pomóc w zapobieganiu rozdwajaniu końcówek i utracie wilgoci. Niektóre osoby używają olejów do stylizacji włosów, a inne używają ich do pielęgnacji skóry głowy. W każdym przypadku, ważne jest, aby dobrać odpowiedni olej do rodzaju włosów i potrzeb skóry głowy.

Co daje olejowanie włosów?

Olejowanie włosów może pomóc zapewnić im nawilżenie, a także wzmocnić i odżywić je. Może również pomóc w poprawie elastyczności i wyglądu włosów, a także zapobiec ich rozdwajaniu się. W zależności od rodzaju oleju, którego używasz, może on również pomóc w zwalczaniu łupieżu i innych problemów skóry głowy. Warto pamiętać, że olejowanie włosów nie jest dla każdego i może być konieczne dostosowanie techniki lub rodzaju oleju, aby osiągnąć najlepsze rezultaty.

Jaki olej do olejowania włosów wybrać?

Istnieje wiele różnych olejów, które można stosować do olejowania włosów, a który z nich będzie najlepszy dla Ciebie, zależy od twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Oto kilka olejów, które są szczególnie popularne i skuteczne:

 • Olej kokosowy: jest bardzo nawilżający i doskonale sprawdza się do pielęgnacji suchych i zniszczonych włosów.
 • Olej arganowy: jest bogaty w witaminy i kwasy tłuszczowe, dzięki czemu doskonale nawilża włosy i poprawia ich elastyczność.
 • Olej rycynowy: jest bardzo bogaty w kwasy tłuszczowe i doskonale sprawdza się do pielęgnacji cienkich i delikatnych włosów.
 • Olej z awokado: jest bogaty w witaminy i składniki odżywcze, dzięki czemu doskonale nawilża włosy i poprawia ich elastyczność.
 • Olej z pestek moreli: jest bogaty w witaminy i kwasy tłuszczowe, dzięki czemu doskonale nawilża włosy i wzmacnia je.

Olejowanie włosów jest skuteczną metodą pielęgnacji, która może znacznie poprawić stan i wygląd twoich włosów. Ważne, aby wybrać olej, który najlepiej odpowiada potrzebom twoich włosów i stosować go regularnie, aby zobaczyć pozytywne efekty.

Olejowanie włosów niskoporowatych

Olejowanie włosów niskoporowatych polega na nałożeniu na włosy odpowiedniego oleju, takiego jak olej arganowy, olej z awokado, czy olej z nasion kukurydzy. Olejowanie pomaga zabezpieczyć włosy przed uszkodzeniami, nawilżyć je i ułatwić rozczesywanie. Aby olejować włosy niskoporowate, należy wziąć odpowiednią ilość oleju (zazwyczaj około 1-2 łyżek) i rozprowadzić go równomiernie na całej długości włosów, a następnie pozostawić na kilka godzin lub na całą noc. Po tym czasie należy dokładnie umyć włosy szamponem, aby pozbyć się nadmiaru oleju.

Olejowanie włosów niskoporowatych może być szczególnie korzystne, ponieważ te włosy często są trudne do rozczesania i łatwo ulegają uszkodzeniom. Olej może pomóc zabezpieczyć włosy przed uszkodzeniami i utrzymać je w dobrym stanie. Ważne jest jednak, aby nie przesadzać z ilością oleju i dobrać odpowiedni olej do rodzaju włosów.

Olejowanie włosów średnioporowatych

Olejowanie włosów średnioporowatych to proces, w którym do włosów jest aplikowany olej. Może to być zarówno olej rafinowany, jak i nierafinowany. Oleje te mogą być stosowane do pielęgnacji włosów, aby je nawilżyć, odżywić i zwiększyć ich elastyczność.

Aby olejować włosy średnioporowate, należy wybrać odpowiedni olej dla swoich włosów. Można to zrobić poprzez przeprowadzenie testu porowatości włosów, który polega na sprawdzeniu, jak szybko włosy wchłaniają olej. Następnie należy nałożyć odpowiednią ilość oleju na włosy, a następnie rozprowadzić go równomiernie na całej długości włosów. Można go również nałożyć na końcówki włosów, aby je odżywić.

Po nałożeniu oleju należy pozostawić go na włosach przez co najmniej kilka godzin lub na całą noc. Następnie należy dokładnie spłukać włosy ciepłą wodą i użyć szamponu, aby dokładnie oczyścić włosy z oleju.

Olejowanie włosów średnioporowatych może pomóc w zapobieganiu rozdwajaniu się końcówek, nadawać włosom blasku i zwiększyć ich elastyczność. Ważne jest jednak, aby dobierać odpowiedni olej do swoich włosów i stosować go zgodnie z zaleceniami, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Olejowanie włosów wysokoporowatych

Aby wykonać olejowanie włosów wysokoporowatych, należy:

 • Wybrać odpowiedni olej. Dobrymi opcjami są oleje tłoczone na zimno, takie jak olej kokosowy, olej arganowy, olej z awokado lub olej z wiesiołka.
 • Najpierw umyć i osuszyć włosy.
 • Nałożyć olej na suche włosy. Można to zrobić za pomocą szczotki lub grzebienia z dużymi zębami.
 • Zostawić olej na włosach na co najmniej godzinę, a najlepiej na całą noc. Można też zabezpieczyć włosy czepeczkiem lub ręcznikiem.
 • Umyć włosy szamponem, aby usunąć nadmiar oleju.

Olejowanie włosów wysokoporowatych można wykonywać raz w tygodniu lub rzadziej, w zależności od potrzeb włosów. Może ono pomóc w zapobieganiu rozdwajaniu się końcówek i zwiększyć elastyczność włosów.

Jak olejować włosy? Techniki olejowania:

Olej na suche włosy

Technika olejowania na suche włosy polega na nałożeniu oleju na włosy, które nie są mokre ani wilgotne. Możesz to zrobić na kilka sposobów:

 • Nałóż olej na suche włosy od nasady aż po same końce. Możesz to zrobić za pomocą pędzelka do olejowania lub po prostu wetrzeć olej w włosy palcami.
 • Możesz też stworzyć miksturę olejową, łącząc kilka rodzajów olejów razem. Na przykład, możesz połączyć olej kokosowy, olej rycynowy i olej arganowy.
 • Następnie możesz zawinąć włosy w czepek i pozostawić olej na włosach na kilka godzin lub na całą noc.
 • Rano umyj włosy szamponem i dokładnie spłucz, aby usunąć nadmiar oleju.

Uwaga: jeśli masz bardzo cienkie lub suche włosy, możesz chcieć użyć mniej oleju lub rozcieńczyć go z wodą, aby uniknąć obciążenia włosów. Jeśli masz grube lub tłuste włosy, możesz potrzebować więcej oleju, aby pokryć całe włosy. Ważne, aby dobrać odpowiednią ilość oleju do swoich włosów.

Olejowanie na podkład nawilżający

Olejowanie włosów to sposób na zapewnienie im nawilżenia i odżywienia oraz zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Można je wykonywać na kilka sposobów, w tym na podkład nawilżający.

Aby zastosować tę technikę olejowania, należy:

 • Wymieszać kilka kropli oleju (np. kokosowego lub arganowego) z odrobiną ulubionego nawilżającego kosmetyku, takiego jak maska lub pianka do włosów.
 • Nałożyć mieszaninę na umyte, lekko wilgotne włosy, rozprowadzając ją równomiernie od nasady aż po końce.
 • Pozostawić olej na włosach na około 30 minut lub dłużej, a następnie dokładnie je spłukać.
 • W razie potrzeby powtórzyć proces olejowania raz w tygodniu lub według własnych potrzeb.

Pamiętaj, że niektóre oleje mogą być ciężkostrawne dla włosów, dlatego warto testować różne rodzaje i dostosować je do swoich potrzeb i rodzaju włosów.

Olejowanie „rosołek” w misce

Olejowanie „rosołek” w misce – to technika polegająca na naniesieniu oleju na włosy w taki sposób, aby rozprowadzić go równomiernie na całej długości. Aby zastosować tę technikę, należy:

 • Wymieszać kilka kropli oleju z odrobiną wody w misce.
 • Włosy umyć i osuszyć ręcznikiem, tak aby pozostały lekko wilgotne.
 • Nanieść olej na włosy od nasady aż po same końce.
 • Delikatnie rozczesać włosy, aby olej równomiernie się rozprowadził.
 • Pozostawić olej na włosach na około 30 minut lub dłużej, jeśli chcesz osiągnąć lepsze rezultaty. Możesz też założyć czepek lub ręcznik, aby utrzymać ciepło i zwiększyć skuteczność olejowania.
 • Umyć włosy szamponem, dokładnie je spłukać i nałożyć odżywkę lub maskę.

Olejowanie krok po kroku:

KROK 1 – przygotuj włosy do olejowania

Aby przygotować włosy do olejowania, najpierw umyj włosy szamponem i spłucz letnią wodą. Następnie nałóż odżywkę lub maseczkę, które nawilżą i odżywią włosy. Pozostaw je na kilka minut, a następnie dokładnie spłucz włosy letnią wodą. Wysusz włosy ręcznikiem, ale nie susz ich suszarką – włosy powinny być lekko wilgotne podczas olejowania.

KROK 2 – Trzymaj olej na włosach

Rozprowadź olej równomiernie na całej długości włosów, zaczynając od nasady i skupiając się szczególnie na końcówkach. Możesz też wmasować olej w skórę głowy, jeśli chcesz zadbać o cebulki włosów i poprawić krążenie krwi.

KROK 3 – Zemulguj i zmyj olej

Najpierw umyj włosy szamponem, aby usunąć brud i nadmiar sebum. Następnie zastosuj odżywkę lub maseczkę, aby zmiękczyć i nawilżyć włosy. Pozostaw ją na włosach przez kilka minut, a następnie dokładnie spłucz. Po zemulgowaniu włosów należy zmyć olej. Możesz użyć szamponu, aby usunąć olej z włosów. Spłucz włosy dokładnie ciepłą wodą, aby całkowicie usunąć olej.

A jeśli olej się nie zmywa?

Jeśli olej z włosów nie chce się zmywać, to jednym z rozwiązań może być użycie szamponu do włosów tłustych lub z dodatkiem olejków. Możesz także spróbować zastosować odżywkę do włosów lub maskę, które pomogą rozpuścić olej i ułatwią jego usunięcie. Ważne, aby przed umyciem włosów dokładnie rozczesać je, aby ułatwić rozprowadzenie szamponu i umożliwić jego działanie. Możesz też spróbować użyć octu lub soku z cytryny, które pomogą w rozjaśnieniu włosów i usunięciu nadmiaru sebum. W przypadku gdy powyższe metody nie pomogą, warto skonsultować się z fryzjerem lub trychologiem.

Olejowanie włosów na noc – cechy i metody

Olejowanie włosów na noc polega na nałożeniu oleju na włosy przed snem i zostawieniu go na całą noc. W nocy olej może wniknąć głęboko w strukturę włosów i skóry głowy, co może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i wyglądu włosów.

Niektóre z korzyści płynących z olejowania włosów na noc to:

 • Nawilżenie i odżywienie włosów: Olej może pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia we włosach, a także dostarczyć im cennych składników odżywczych.
 • Poprawa elastyczności i sprężystości włosów: Olej może zwiększyć elastyczność i sprężystość włosów, co zapobiega ich rozdwajaniu i łamaniu.
 • Zmniejszenie rozdwajania końcówek: Olej może pomóc w zapobieganiu rozdwajaniu się końcówek, co pozwala utrzymać długie i zdrowe włosy.
 • Zwiększenie objętości włosów: Niektóre oleje mogą pomóc w poprawie objętości włosów, dzięki czemu będą one wyglądać bardziej puszyście i pełniej.

Istnieje wiele różnych olejów, które można stosować do olejowania włosów na noc, w tym olejek arganowy, olejek kokosowy, olejek z czarnuszki, olejek jojoba i olejek z awokado. Każdy z tych olejów ma inne właściwości i może być szczególnie korzystny dla różnych rodzajów włosów.

Aby zastosować olej do olejowania włosów na noc, możesz:

 • Nałożyć odpowiednią ilość oleju na dłonie i rozprowadzić go równomiernie po całych włosach, szczególnie na końcówkach.
 • Wetrzeć olej głęboko w skórę głowy, aby pobudzić krążenie krwi i zapobiec wypadaniu włosów.
 • Nałożyć na głowę czepek lub ręcznik, aby utrzymać olej na swoim miejscu.
 • Zostawić olej na całą noc, a rano umyć włosy szamponem i użyć odżywki lub maseczki, jeśli to konieczne.

Niektóre osoby stosują olejowanie włosów na noc regularnie, podczas gdy inne robią to tylko okazjonalnie, kiedy chcą zapewnić dodatkową pielęgnację swoim włosom. Ważne jest, aby dobierać odpowiedni olej do rodzaju włosów i potrzeb oraz stosować go w odpowiedniej ilości, aby uniknąć przetłuszczania się włosów.

Olejowanie włosów – jak często można to robić?

Olejowanie włosów to dobry sposób na zapewnienie im odżywienia i nawilżenia. Można to robić tak często, jak jest to potrzebne włosom. Wiele osób robi to raz w tygodniu, ale niektórzy robią to nawet codziennie. Ważne, aby znaleźć odpowiedni olej i sposób na jego stosowanie, które będą dostosowane do potrzeb włosów.

Jeśli masz suche włosy, możesz potrzebować olejowania ich częściej, aby zapewnić im odpowiednie nawilżenie. Jeśli masz tłuste włosy, możesz potrzebować olejowania ich rzadziej, ponieważ olej może sprawić, że włosy będą wyglądać na przetłuszczone. W każdym przypadku ważne jest, aby sprawdzić, jak dany olej wpływa na twoje włosy i dostosować częstotliwość jego stosowania do ich potrzeb.

Powiązane artykuły