Home Moda Piercing

Piercing

by Agata Kubiak
Piercing

stali chirurgicznejPiercing co to jest ?? Wiele osób zdecydowanych na piercing zastanawia się jak możliwie najbezpieczniej go wykonać.

Jaka metoda przekłuwania uszu jest najzdrowsza i jak bezpiecznie przekłuwać ciało?

Gdy decydujesz się na piercing najlepiej udać się do sprawdzonego piercera w okolicy. Warto przeczytać opinie zamieszczane w internecie.

piercing językaNależy pamiętać o sterylnych przyrządach — igle, wenflonie i samym kolczyku. W przypadku wizyty u piercera często można widzieć, jak piercer wyjmuje ze sterylnie zapakowane igły i kolczyki.

A czym właściwie jest piercing?

Piercing jest formą ozdabiania ciała znaną w wielu kulturach. Polega na przekłuciu kawałka ciała i wprowadzeniu tam kolczyka. Piercing jest jedną z bardzo popularnych modyfikacji ciała.forma ozdabiania ciała

Jakie miejsce wybrać na przekłucie?

Najczęściej pierwszym przekłuciem jest piercing płatka ucha. Jest on wybierany, ponieważ jest najpopularniejszy oraz dość szybko lubi się goić.

W samym uchu jest wiele rodzajów miejsc na kolczyk, między innymi wyróżnia się:

 • Standard Lobe – przekłucie płatka ucha
 • Tragus – przekłucie skrawka ucha w miejscu małej chrząstki przy twarzy
 • Vertical Tragus – pionowe przekłucie skrawka ucha
 • Anti Tragus – przekłucie przeciwskrawka ucha – małej chrząstki umieszczonej nad płatkiem ucha
 • Conch – olczyka pośrodku muszli ucha
 • Industrial – horyzontalne przekłucie chrząstki ucha
 • Forward Helix – piercing obrąbka ucha — wzdłuż naturalnego zagięcia obrąbka ucha,
 • Helix – przekłucie muszelki ucha
 • Horizontal Lobe – przekłucie wzdłuż płatka ucha
 • Daith – przekłucie odnogi obrąbka
 • Rook – przekłucie dolnej odnogi grobelki ucha

założone kolczykiOprócz ucha popularnymi miejscami na kolczyki są łuk brwiowy, nos, warga, język sutki, pępek czy genitalia. Z powierzchniowych przekłuć Sternum, czyli pomiędzy piersiami czy Nape – z tyłu szyi.

Kiedy, gdzie i w jaki sposób przekłuwać uszy dzieciom?

Warto pamiętać, że przekłuwanie uszu dzieciom wiąże się ze zwiększoną podatnością na alergię na nikiel.

miejsce przekłuciaZarejestrowano zależność pomiędzy wczesnym przekłuwaniem uszu u dziewczynek a występującym później rozwojem alergii. Nikiel występuje w składzie większości kolczyków.

Nawet po wyjęciu kolczyka, alergia może nie ustąpić i objawiać się w reakcjach np. na aparaty ortodontyczne czy metalowe części garderoby.

Jeśli jednak rodzic zdecyduje się na przekłucie ucha swojej pociechy, to ze względu na zdrowie dziecka najlepiej wybrać się do piercera.miejsca przekłucia

Po przekłuciu należy zwrócić uwagę, aby dziecko nie dotykało kolczyka, ani niczym o niego nie zahaczało, co często może się przydarzyć przy zabawie.

Dlaczego przekłuwanie uszu igłą u piercera jest bezpieczniejsze od przekłuwania uszu pistoletem?

stal chirurgicznaJeśli udamy się do dobrego piercera, przekłucie zostanie wykonane igłą w sterylnych warunkach. Przekłucia pistoletem można spodziewać się w salonie kosmetycznym.

Piercer ma dużo większe doświadczenie niż kosmetyczka, to on specjalnie szkolił się do przekłuwania ciała.

Przekłuwanie dla kosmetyczki jest jedynie dodatkiem do jej standardowo wykonywanych zabiegów, nie jest jej specjalnością. A jeżeli chodzi o ingerowanie w ciało, to najważniejsze jest zdrowie, mimo żeciało obce prawdopodobnie zapłacimy u piercera więcej.

Pistolet to rozerwanie tkanki, co wiąże się z wydłużonym czasem gojenia oraz większym narażeniem na zakażenie.

Piercer użyje igły, która rozcina tkanki, dzięki czemu kanał przekłucia szybciej się goi i jest bardziej estetyczny.

Przekłuwanie uszu metodą Blomdahl

kolczykami do piercinguMetoda Blomdahl powstała w Szwecji. Celem jej twórców było wyeliminowanie alergii na nikiel, dlatego stworzyli specjalne kolczyki w stu procentach składające się z medycznego plastiku, który jest bezpieczny dla skóry.

Metoda Blomdahl to również przekłuwanie dwóch uszu jednocześnie. W tym samym momencie pistolety przyłożone do uszu przekłuwają je i umieszczają w nich kolczyki.

jamie ustnejMarka Blomdahl prowadzi sklep internetowy oraz sklepy stacjonarne, w tym jeden w Warszawie.

W swojej ofercie mają hipoalergiczną biżuterię do piercingu oraz oferują szkolenia dla osób chcących zająć się przekłuwaniem ciała.

Przekłuwanie uszu igłą

miejsc intymnychPiercer używa igły typu wenflon, przekłuwając ucho, następnie wyjmuje ją i w to miejsce wkłada specjalny kolczyk.

Przekłuwanie igłą jest rekomendowane przez specjalistów, ponieważ jest to bardziej sterylne i bezpieczne ze względu na sposób przekłucia. Przekłuwanie igłą jest również mniej bolesne niż pistoletem.

Samodzielne przekłuwanie uszu

karmieniu piersiąUszu nie powinno się przekłuwać samodzielnie, no, chyba że jest się piercerem. Przekłuwanie na własną rękę nigdy nie będzie tak bezpieczne, jak w przypadku specjalisty.

Oczywiście będzie taniej, ale czy warto oszczędzać na własnym zdrowiu? Osoby zdecydowane na samodzielne przekłucie ucha powinny przede wszystkim zadbać o higienę.

Należy kupić sterylnie zapakowaną igłę-wenflon, sterylnie zapakowane kolczyki.

stali chirurgicznejPrzed przystąpieniem do przekłuwania starannie umyć ręce, założyć jednorazowe rękawiczki i dokładnie oczyścić i zdezynfekować przekłuwane miejsce.

Warto też pamiętać, że samodzielne przekłuwanie wiązać się może z większym bólem, ponieważ nie robi tego doświadczona i ręka piercera z pewnym ruchem.

Jak dbać o ucho po przekłuciu?

Odpowiednia higiena po przekłuciu jest równie ważna co sterylność przy jego przekłuwaniu. Dobre zadbanie o ucho pozwoli uniknąć zakażenia.

 • Ucha nie należy dotykać ani się nim bawić. Wyjątkowo, jeżeli jest potrzeba dotknięcia ucha, trzeba przed tym dokładnie umyć ręce.
 • Do ucha nie powinny dostać się żadne środki do mycia. Trzeba uważać na szampon, lakier do włosów i inne substancje.
 • Dwa do trzech razy dziennie należy przemyć skórę wokół przekłucia specjalnym płynem do przekłutych uszu lub płynem antyseptycznym nie wyjmując przy tym kolczyka. Polecanym przez piercerów środkiem jest np. srebro koloidalne.
 • Ucha nie należy przemywać spirytusem ani wodą utlenioną, gdyż może to je podrażnić i wydłużyć proces gojenia.
 • Trzeba uważać na to, aby nie spać na świeżo przekłutym uchu, regularnie zmieniać poszewkę poduszki.
 • Odradza się korzystania z basenów i innych zbiorników wodnych w czasie gojenia, ponieważ w tych miejscach występują duże skupiska bakterii.
 • Kolczyka nie wolno wyjmować przed upłynięciem czasu wyznaczonego przez piercera. W przypadku płatka ucha są to 2-3 miesiące.
 • Przez pierwsze 5 miesięcy od przekłucia zaleca się nienoszenie kolczyków wiszących.

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się ze swoim piercerem.

stali chirurgicznejJak rozpoznać infekcję?

Kiedy mamy do czynienia z ropą? Ropa jest oznaką stanu zapalnego, charakteryzuje się nieprzyjemnym zapachem. Nie jest przeźroczysta, nie zasycha w strupki, wylewa się ucha jak lawa i jest lepka.

W przypadku infekcji bakteryjnych ucho intensywnie boli, nawet bez dotykania.

W przypadku zauważenia u siebie takich objawów należy jak najszybciej skontaktować się ze swoim piercerem. Możliwe, że konieczne będzie stosowanie antybiotyku.

Jak rozpoznać, że dziurka jest zagojona?

Po upłynięciu czasu, jaki zalecił piercer, należy upewnić się, czy ucho jest zagojone. Nie powinno być opuchnięte ani zaczerwienione. Ucho nie będzie boleć ani nic z niego nie będzie wypływać. Wejście do kanału przekłucia będzie ładnie zaokrąglone.

Powiązane artykuły