Home Moda Konturowanie twarzy

Konturowanie twarzy

by Agata Kubiak
Konturowanie twarzy

Konturowanie twarzy jest techniką makijażu, która wymaga trochę praktyki i cierpliwości. Nie należy przesadzać z ilością produktów i nakładać je stopniowo. Nie należy też zapominać o innych elementach makijażu, takich jak podkład, róż, cień do powiek, tusz do rzęs i szminka. Konturowanie twarzy powinno być spójne z całością makijażu; rzecz jasna, należy również dopasować je do: okazji, pory dnia i stylu ubioru. Tak czy inaczej, odpowiednio wykonane konturowanie twarzy to sposób na podkreślenie swojej urody i wydobycie z siebie tego, co najlepsze.

Na czym polega konturowanie?

Konturowanie to sztuka makijażu, która wykracza poza zwykłe nakładanie kolorów. To niczym rzeźbienie twarzy za pomocą kosmetyków, niczym mistrzowska gra światła i cienia, mająca na celu wydobycie jej naturalnego piękna i ukrycie drobnych niedoskonałości.

Każdy odcień, każdy muśnięcie pędzla ma swoje znaczenie, tworząc harmonijną kompozycję na płótnie Twojej twarzy.

Głównym celem konturowania jest modelowanie, a więc subtelne wyeksponowanie i podkreślenie tych obszarów, które chcemy uwypuklić, w tym np.:

 • kości policzkowe,
 • linię żuchwy,
 • łuk brwiowy.

Jednocześnie, niczym sprytny iluzjonista, doświadczony makijażysta potrafi skorygować mankamenty, optycznie wyszczuplić twarz, skrócić nos, czy wyrównać proporcje.

Konturowanie to nie tylko perfekcyjne opanowanie techniki, ale przede wszystkim dostosowanie do indywidualnych cech twarzy. Kształt, karnacja, typ urody — te wszystkie czynniki determinują dobór odpowiednich kosmetyków, kolorów i sposobu ich aplikacji.

Czy konturowanie jest konieczne?

Choć sztuka makijażu kusi bogactwem kolorów i technik, konturowanie wyróżnia się jako narzędzie o wyjątkowej mocy. Niezależnie od tego, czy jesteś zwolenniczką naturalnego looku, czy miłośniczką wyrazistych makijaży, konturowanie może stać się Twoim sekretem perfekcyjnego wyglądu.

Dlaczego warto konturować?

 • modelowanie rysów. Konturowanie pozwala na optyczne wyszczuplenie twarzy, wyeksponowanie kości policzkowych, skrócenie nosa, podkreślenie linii żuchwy, czy wyrównanie proporcji;
 • wyrazistość i głębia. Makijaż z użyciem bronzera i rozświetlacza nadaje twarzy wyrazistość i głębię, sprawiając, że staje się ona bardziej atrakcyjna i promienna;
 • trwałość. Dobrze wykonane konturowanie przedłuża trwałość makijażu, zapobiegając jego blaknięciu i spływaniu.

Choć precyzyjne opanowanie techniki konturowania wymaga wprawy i cierpliwości, nie oznacza to, że jest ono dostępne jedynie dla profesjonalistów. W dobie powszechnie dostępnych tutoriali i bogatej oferty kosmetyków, każda kobieta może odkryć tajniki tej sztuki.

Jakie kosmetyki do konturowania twarzy?

Rozpoczęcie przygody z konturowaniem to ekscytujący moment, niczym otwarcie drzwi do świata pełnego kreatywności i możliwości. Aby w pełni zanurzyć się w tej sztuce, niezbędne jest skompletowanie odpowiedniego ekwipunku, niczym paleta barw dla malarza pragnącego stworzyć swoje arcydzieło.

Paleta do konturowania — skarbnica kolorów:

Sercem każdego zestawu do konturowania jest paleta, niczym magiczna skrzyneczka skrywająca bogactwo odcieni. W jej wnętrzu znajdują się trzy kluczowe elementy:

 • bronzer, który wycofuje te partie twarzy, które chcemy ukryć, nadając im głębię i definicję.
 • rozświetlacz, który wyeksponuje i doda blasku tym obszarom, które chcemy uwypuklić, podkreślając ich naturalne piękno;
 • róż do policzków, który nada twarzy naturalnego i zdrowego kolorytu, dodając jej świeżości i uroku.

Rodzaje konturowania twarzy

Generalnie, wyróżnia się 2 rodzaje konturowania twarzykonturowanie twarzy na mokro i sucho. Co warto wiedzieć na ten temat?

Konturowanie twarzy na mokro

Metoda ta polega na nanoszeniu produktów do konturowania na wilgotną skórę, zaraz po zastosowaniu kremu nawilżającego lub podkładu. Dzięki temu kontur jest bardziej naturalny i łatwiejszy do rozblendowania, ponieważ nie tworzy ostrych linii. Idealna dla osób o suchej skórze, które potrzebują dodatkowego nawilżenia i świeżości. Do tej metody najlepiej nadają się produkty kremowe lub płynne, które nie wysuszają skóry i nie podkreślają suchych skórek.

Konturowanie twarzy na sucho

W przeciwieństwie do metody na mokro, konturowanie na sucho polega na aplikacji kosmetyków do konturowania na suchą skórę, po nałożeniu pudru matującego lub utrwalającego. To świetna opcja dla posiadaczek cery tłustej, zapewniająca dłuższą trwałość makijażu i lepszą kontrolę nad ilością produktu. Do tej metody najlepiej nadają się produkty w proszku lub w kamieniu, które nie obciążają skóry i nie powodują jej błyszczenia

Jak prawidłowo konturować twarz?

Konturowanie twarzy to technika makijażu, która polega na podkreślaniu i modelowaniu rysów twarzy za pomocą ciemniejszych i jaśniejszych kosmetyków. Konturowanie pozwala na uzyskanie efektu trójwymiarowości, optycznego wyszczuplenia i poprawy proporcji twarzy. Aby prawidłowo konturować twarz, należy znać jej kształt i dostosować do niego sposób nakładania produktów. Istnieją cztery podstawowe kształty twarzy: okrągły, kwadratowy, trójkątny i podłużny. Każdy z nich wymaga innego sposobu konturowania, aby uzyskać najlepszy efekt.

Konturowanie twarzy wymaga odpowiedniego doboru produktów i narzędzi. Produkty do konturowania powinny być o dwa tony ciemniejsze i jaśniejsze od naturalnego koloru skóry. Można używać różnych formuł, takich jak kremowe, sypkie lub prasowane. Narzędzia do konturowania to pędzle, gąbki lub… Twoje własne palce. Pędzle powinny być miękkie i dopasowane do kształtu twarzy. Gąbki powinny być wilgotne i elastyczne. Palce powinny być czyste i suche.

Twarz okrągła

Twarz okrągła charakteryzuje się brakiem wyraźnych kątów i równą szerokością i wysokością. Celem konturowania twarzy okrągłej jest optyczne wydłużenie i wysmuklenie twarzy oraz dodanie jej kształtu. Aby to zrobić, należy:

 • nałożyć ciemniejszy produkt (np. bronzer, cień do powiek lub korektor) na boki czoła, pod kością policzkową i na linię żuchwy. To pomoże stworzyć iluzję cienia i zdefiniować twarz;
 • nałożyć jaśniejszy produkt (np. rozświetlacz, puder lub korektor) na środek czoła, pod oczami, na grzbiecie nosa i na brodzie. To pomoże odbijać światło i podkreślić środek twarzy;
 • rozetrzeć produkty za pomocą pędzla lub gąbki, aby nie było widocznych przejść i linii. Używać ruchów okrężnych i delikatnie wklepywać produkt w skórę.

Twarz kwadratowa i prostokątna

Twarz kwadratowa i prostokątna charakteryzuje się wyraźnymi kątami i szerokim czołem i żuchwą. Celem konturowania twarzy kwadratowej i prostokątnej jest złagodzenie kątów i nadanie twarzy bardziej owalnego kształtu. Aby to zrobić, należy:

 • nałożyć ciemniejszy produkt na górne i dolne krawędzie czoła, na boki żuchwy i na kości policzkowe. To pomoże stworzyć iluzję cienia i zaokrąglić twarz.
 • nałożyć jaśniejszy produkt na środek czoła, pod oczami, na grzbiecie nosa i na brodzie. To pomoże odbijać światło i podkreślić środek twarzy.
 • rozetrzeć produkty za pomocą pędzla lub gąbki, aby nie było widocznych przejść i linii. Używać ruchów okrężnych i delikatnie wklepywać produkt w skórę.

Twarz trójkątna i tzw. serce

Twarz trójkątna charakteryzuje się węższą żuchwą i szerszym czołem. Celem konturowania twarzy trójkątnej i tzw. serca jest zrównoważenie proporcji twarzy i podkreślenie kości policzkowych. Aby to zrobić, należy:

 • nałożyć ciemniejszy produkt na boki czoła i na linię żuchwy. To pomoże stworzyć iluzję cienia i zwęzić twarz;
 • nałożyć jaśniejszy produkt na środek czoła, pod oczami, na grzbiecie nosa, na brodzie i na kości policzkowe. To pomoże odbijać światło i podkreślić środek twarzy i rysy twarzy;
 • rozetrzeć produkty za pomocą pędzla lub gąbki, aby nie było widocznych przejść i linii;
 • używać ruchów okrężnych i delikatnie wklepywać produkt w skórę.

Konturowanie krok po kroku

Aby konturować twarz krok po kroku, należy:

 • zidentyfikować swój kształt twarzy i wybrać odpowiednie produkty do konturowania. Produkty powinny być o dwa tony ciemniejsze i jaśniejsze od naturalnego koloru skóry. Można używać różnych formuł, takich jak kremowe, sypkie lub prasowane;
 • przygotować skórę do makijażu, czyli oczyścić, nawilżyć i zastosować bazę. Baza pomoże utrzymać makijaż na miejscu i zapobiec ścieraniu się produktów;
 • nałożyć podkład na całą twarz, aby wyrównać koloryt i ukryć niedoskonałości. Podkład powinien być dopasowany do naturalnego koloru skóry i mieć lekką lub średnią krycie. Można używać pędzla, gąbki lub palców do aplikacji podkładu;
 • nałożyć ciemniejszy produkt na te części twarzy, które chcemy zacienić i zmniejszyć. Zależnie od kształtu twarzy, mogą to być boki czoła, pod kością policzkową, na linię żuchwy, na boki nosa lub na dolną część brody. Można używać pędzla, gąbki lub palców do aplikacji ciemniejszego produktu;
 • rozetrzeć produkty za pomocą pędzla lub gąbki, aby nie było widocznych przejść i linii. Używać ruchów okrężnych i delikatnie wklepywać produkt w skórę. Można też używać palców do zblendowania produktów w trudno dostępnych miejscach, takich jak wewnętrzne kąciki

Konturowanie twarzy – podsumowanie

Konturowanie twarzy jest jedną z najpopularniejszych technik makijażu, która pozwala na podkreślenie i modelowanie rysów twarzy za pomocą ciemniejszych i jaśniejszych kosmetyków. Konturowanie twarzy ma wiele zalet, takich jak:

 • uzyskanie efektu trójwymiarowości i głębi twarzy, dzięki czemu twarz wygląda na bardziej rzeźbioną i zdefiniowaną;
 • optyczne wyszczuplenie i poprawa proporcji twarzy, dzięki czemu twarz wygląda na bardziej harmonijną i proporcjonalną;
 • podkreślenie atutów i ukrycie niedoskonałości twarzy, dzięki czemu twarz wygląda na bardziej atrakcyjną i zdrową.

Aby prawidłowo konturować twarz, należy znać jej kształt i dostosować do niego sposób nakładania produktów. Istnieją cztery podstawowe kształty twarzy: okrągły, kwadratowy, trójkątny i podłużny. Każdy z nich wymaga innego sposobu konturowania, aby uzyskać najlepszy efekt. Ogólna zasada konturowania twarzy polega na tym, że ciemniejszy produkt nakłada się na te części twarzy, które chcemy zacienić i zmniejszyć, a jaśniejszy produkt na te części twarzy, które chcemy rozjaśnić i powiększyć. Następnie produkty należy dokładnie rozetrzeć, aby nie było widocznych przejść i linii.

Trendy konturowania twarzy na 2024

 

W 2024 roku trendy w konturowaniu twarzy mogą ewoluować, aby nadal podkreślać naturalne piękno i unikalne cechy każdej osoby. Oto kilka możliwych nowych trendów:

Naturalne konturowanie: Coraz większy nacisk może być kładziony na subtelne konturowanie, które ma na celu subtelne definiowanie twarzy, bez nadmiernej ilości produktu. Technika ta może być stosowana do delikatnego modelowania kości policzkowych, nosa i szczęki, pozostawiając skórę wyglądającą naturalnie i świeżo.

Konturowanie od wewnątrz: Innowacyjne produkty mogą umożliwiać konturowanie od wewnątrz, poprzez zastosowanie kremowych lub płynnych produktów, które stopniowo stopniowo mieszają się z naturalnymi tonami skóry, tworząc delikatne cienie i światło.

Konturowanie 3D: Technika konturowania 3D może stać się bardziej popularna, polegając na zastosowaniu różnych kolorów i tekstur, aby modelować różne obszary twarzy, tworząc wrażenie trójwymiarowości i głębi.

Akcentowanie naturalnych cech: Trendem może być akcentowanie naturalnych cech twarzy, takich jak piegi, cienie i unikalne kształty, zamiast ich ukrywania pod warstwami produktów do makijażu. To podejście może podkreślać indywidualność i wyjątkowy wygląd każdej osoby.

Minimalistyczne konturowanie: W 2024 roku minimalistyczne podejście do konturowania może zyskać na popularności, koncentrując się na delikatnym definiowaniu kilku kluczowych obszarów twarzy, takich jak kości policzkowe i szczęka, zamiast całkowitego przekształcania konturów.

Ekologiczne produkty do konturowania: Wzrasta świadomość ekologiczna, co może prowadzić do wzrostu popularności naturalnych, organicznych i eko-przyjaznych produktów do konturowania twarzy, wolnych od szkodliwych substancji chemicznych.

Indywidualne podejście: Trendem może być coraz większa indywidualizacja podejścia do konturowania, zgodnie z unikalnymi cechami i preferencjami każdej osoby, zamiast podążania za powszechnie przyjętymi wzorcami czy trendami.

Te trendy odzwierciedlają zmieniające się podejście do makijażu i piękna, kładąc większy nacisk na naturalność, indywidualność i ekologiczność.

 

Powiązane artykuły