Home Life Style Home office – jak urządzić mieszkanie?

Home office – jak urządzić mieszkanie?

by Agata Kubiak

Home office, pandemia i lockdown wymusiły rozpoczęcie pracy zdalnej. W tym okresie pracujemy najczęściej z własnych domów. Jak urządzić mieszkanie, aby praca w warunkach home office była wygodna i produktywna?

Home office jak przygotować domowe biuro?

projekcie nowelizacji kodeksu pracyHome office i rok 2020 wprowadził nowość w pracy wielu Polaków. Część biur przeszło na pracę w trybie zdalnym, co oznacza, że pracę trzeba podejmować we własnym domu. Aby ten rodzaj pracy przebiegał bez komplikacji, należy odpowiednio przygotować swoje stanowisko. Warto pamiętać, że praca w warunkach domowych jest rozliczana tak samo, jak praca w dotychczasowym miejscu pracy. To dlatego komfort środowiska i produktywność są tak ważne. Praca przed komputerem jest wymagająca, dlatego organizując miejsce do pracy zdalnej należy pamiętać o kilku czynnikach.

Home office

Home office

Odpowiednie krzesło

Podczas ośmiu godzin pracy zwykle spędzamy czas na siedząco. O ile w biurach pracodawcy udostępniają wygodne i profesjonalne stanowiska pracy, tak we własnym domu możemy mieć z tym problem. Tryb siedzący sprawia, że nasz kręgosłup, ręce i barki skazane są na ciągły nacisk. Krzesło odpowiednie do pracy powinno posiadać podłokietniki, które odciążą nasze ramiona i barki, a także dodatkowe podparcie w odcinku lędźwiowym, który w najwyższym stopniu jest narażony na skrzywienie.

Biurko w warunkach home office

pracę zdalną

pracę zdalną

Równie ważnym elementem jest odpowiednie miejsce do ustawienia komputera. W warunkach domowych często ciężko jest zorganizować dla siebie biurko – brak miejsca lub wyraźnej potrzeby jego posiadania, komplikuje sprawę. Tak naprawdę do pracy wystarczy nawet blat kuchenny czy stół w jadalni. W tym przypadku należy zadbać jedynie o to, by miejsce wokół nas było czyste i nie znajdowały się na nim rozpraszające przedmioty. Uporządkowane stanowisko pracy ułatwia koncentrację i, wbrew pozorom, jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż praca z łóżka. Warto zorganizować sobie tymczasowe biurko i poprosić domowników, aby uszanowali Twoją przestrzeń.

Oświetlenie

Oświetlenie w tymczasowym miejscu pracy powinno być jasne i żywe. Zasłonięte rolety czy przygaszone światło, jakkolwiek przyjemne by nie były, nie są dobrym rozwiązaniem. Biuro home office należy odpowiednio doświetlać, aby zmęczone patrzeniem w monitor oczy nie musiały dodatkowo się nadwyrężać. W ciągu dnia poleca się ustawienie stanowiska w pobliżu okna i światła dziennego, a wieczorami korzystanie z lampek lub lamp stojących. Jasne pomieszczenie zdecydowanie mobilizuje organizm do pracy.

Podsumowanie zmian do Home office

praca zdalna

praca zdalna

Zmiany w mieszkaniu na czas pracy zdalnej są nieuniknione, jednak dzięki prostym wskazówkom, mogą być łatwe. Być może praca z kanapy wydaje się kusząca, jednak nie zagwarantuje produktywności i odpowiedniego wykonywania obowiązków. W miarę możliwości powinno się urządzić mieszkanie jak najbardziej profesjonalnie i zgodnie z obowiązującymi w tradycyjnych miejscach pracy zasadami BHP. Prawidłowo dobrane miejsce w domu uchroni zdrowie (kręgosłup i wzrok), a także zapewni wysoki poziom wykonywania obowiązków.

Home office

Home office

Powiązane artykuły