Home Life Style Szpilki i ich historia

Szpilki i ich historia

by Agata Kubiak
szpilki

Szpilki i ich historia

Szpilki, czyli wysoki obcas to nieodzowny atrybut dla kobiet. Dodają kobietom elegancji, elegancji i pewności siebie. Dziś trudno sobie wyobrazić życie bez szpilek. Jaka jest ich historia?

Kiedy zostały stworzone i kto je wymyślił? Mężczyźni i szpilki Nazwa ściegu pochodzi od włoskiego słowa stiletto, które oznacza sztylet. Ich historia sięga czasów starożytnych. W tym czasie wynaleziono buty na obcasie, a ich użytkownikami byli po prostu … mężczyźni z najwyższej półki!

wynalazł obcasy

wynalazł obcasy

Buty na wysokim obcasie pomagają utrzymać stopy w ruchu i pomagają jeździć konno. Królowa w szpilkach W 1533 roku czternastoletnia Catherine de 'Medici po raz pierwszy założyła szpilki na weselu z księciem Orleanu Henri de Vallois, a później królem Francji Henrykiem II.

Katarzyna nie jest bardzo atrakcyjną kobietą poza tym, że jest niska i powinna dodać kilka centymetrów do pięty. Inni szlachcice również naśladowali styl Katarzyny, wysokie obcasy stały się symbolem bogactwa.

cienkim obcasie

cienkim obcasie

Niektóre kobiety mają wiele, inne tylko jedną parę. Nawet kobiety, które na co dzień noszą trampki, będą miały wysokie obcasy. Camilla Morton, autorka książki „Jak chodzić na wysokich obcasach”, porównała to do stylowych samochodów i niesamowitej sztuki, ponieważ „nie potrzebujesz tego, ale daje smak Twojemu życiu, pragniesz go, podziwiasz, a ty musi być jej właścicielem ”.

Szpilki wyglądają zupełnie inaczej niż dzisiaj.

Pięta jest umieszczona pośrodku podeszwy, a jej wysokość uzależniona jest od statusu społecznego kobiety. Im wyższa dama, tym wyżej nosi. Rewolucja Francuska zmniejszyła popularność szpilek. Szpilki zaczęły zdobywać popularność pod koniec XIX wieku.  W tym czasie w Stanach Zjednoczonych powstała pierwsza fabryka obuwia na wysokim obcasie.

W tym samym czasie fizyk Olbrecht Kliczka wynalazł patent na nowoczesne buty na wysokim obcasie. Stworzył szpilki w dobrze znanym dzisiaj kształcie. Nowa konstrukcja szpilek wciąż ma wiele niedociągnięć, trudno jest zachować między nimi równowagę. Niestety buty na wysokim obcasie nie kojarzą się z wyższym społeczeństwem, ale z kobietami o niskiej etyce.

Kto wymyślił szpilki

pierwsze buty

pierwsze buty

Dopiero w latach pięćdziesiątych popularne były szpilki. Roger Vivier opracował buty na smukłych obcasach. Nowoczesne buty na wysokim obcasie mogą zachować stabilność podczas chodzenia i nie obciążają stóp. Viver pokazał je na pokazie mody Christiana Diora.

Wysokie obcasy wyróżniają się wśród celebrytów, takich jak Marilyn Monroe. Powiedział: „Wysokie obcasy zwiększają siłę kobiety o 25%, jej pewność siebie o 50%, a jej atrakcyjność seksualną o 100%!” Kobiety lubią chodzić w szpilkach. Nic dziwnego – nogi szpilek wyglądają bardziej symetrycznie, kształt jest bardziej okrągły, a akcja wygląda seksownie.

pierwsze szpilki

pierwsze szpilki

Istnieje wiele powodów, dla których kobiety noszą dziś szpilki. Dzięki nim podkreśliły swój strój i zgrabną sylwetkę lub zwiększyły swój wzrost o kilka centymetrów. Co ciekawe, kiedyś te buty miały zupełnie inne przeznaczenie. W XV wieku żołnierze perscy nosili kamizelki na koniach, aby ich stopy lepiej dostosowały się do konia. Tendencję tę przejęli Europejczycy w XVII wieku.

Szlachcice wydawali się w nich wyżsi i silniejsi i potężniejsi. Szpilki z XVI wieku Początkowo wysokie obcasy były noszone głównie przez jeźdźców. Kiedy żołnierz stał na koniu, poruszając się, buty na obcasie pomogły mu ustabilizować postawę.

Dzięki temu może skuteczniej strzelać z łuków i strzał. Szpilki przywiózł do Europy Zachodniej Pers Shah Abbas, kiedy miał największą kawalerię na świecie. Szlachta uważała jego buty za symbol siły i męskości, wielkości więc szybko zaprojektowali dla siebie podobne buty, które cieszyły się powodzeniem. Wysokość obcasa podkreśla jego status w społeczeństwie ale nie tylko.

Kiedy kobiety zaczęły nosić wysokie obcasy?

Mniej więcej w tym samym czasie kobiety zaczęły nosić wysokie obcasy, nie ze względu na modę, ale ze względu na praktyczność. Buty na wysokim obcasie wykonane z korka lub metalu mogą zapobiegać przedostawaniu się brudu i błota. Są bardzo popularne w Wenecji i Hiszpanii. Również u kobiet wysokość obcasa bezpośrednio odpowiada pozycji w społeczeństwie.

Budynek francuski W 1673 roku król Ludwik XIV wprowadził na francuski dwór buty z czerwonymi szpilkami i czerwoną podeszwą, które mogli nosić tylko jego dworzanie. Pięta Pałacu Wersalskiego jest ważnym symbolem statusu, będącym własnością szlachty.

Później zwyczaj ten został przyjęty przez członków rodziny królewskiej w całej Europie. Wiązanie stóp Chińczyków zniknęło na początku XX wieku, a ich chód jest podobny do noszenia szpilek. Pomimo bolesnej deformacji, z czasem ciało przystosowało się do ograniczeń małych i wąskich stóp.

klasyczne szpilki

klasyczne szpilki

Pierwszym odnotowanym przypadkiem kobiety noszącej wysokie obcasy było dzieło Katarzyny Medycejskiej w XVI wieku. Ma około 150 cm wzrostu i podobno chce wyglądać na wyższą na weselu. Do tego czasu w Europie w XVI wieku panie nosiły buty na platformach o grubości do 60 cm.

Buty na platformie pojawiły się wcześniej niż szpilki. Niestety wiele kobiet upadło. Spowodowały również wiele poronień, dlatego ich noszenie jest zabronione.

Szewc wyciął przód buta na platformie, tworząc bezpieczniejszy i trwalszy wysoki obcas. Przełom XIX i XX wieku W erze zaawansowanych technologii damskie szpilki powróciły w epoce wiktoriańskiej. Konstrukcja maszyny do szycia umożliwia dokładne przymocowanie cholewki do podeszwy buta. Miękko zakrzywiona podszewka podkreśla kobiecy urok i wyrafinowanie. W tamtych czasach szpilki były zarezerwowane tylko dla pań, jest to pierwszy raz w historii.

Przełom XIX i XX wieku

W erze zaawansowanych technologii damskie szpilki powróciły w epoce wiktoriańskiej. Konstrukcja maszyny do szycia umożliwia dokładne przymocowanie cholewki do podeszwy buta. Miękko zakrzywiona podszewka podkreśla kobiecy urok i wyrafinowanie. W tamtych czasach szpilki były zarezerwowane tylko dla pań, był to pierwszy raz w historii. Fotografia odgrywa ważną rolę w europejskim stylu kobiecym.

krótka historia szpilek

krótka historia szpilek

Pierwsza autorka „French Postcard” opisała nagie kobiety w szpilkach i doszła do wniosku, że szpilki są seksowne. 1950 Z biegiem czasu ten trend rozprzestrzenił się na Hollywood. Wielkie gwiazdy, w tym Betty Grable i Marilyn Monroe, nosiły szpilki w efektownych filmach i zdjęciach.

W rezultacie zwykłe kobiety również starają się naśladować swój własny styl. Wzrósł popyt na szpilki i znaleźli sposób na wejście do lokalnych luksusowych sklepów. Projektant butów Christiana Diora, Roger Vivier, stworzył wysokie i cienkie obcasy na początku lat pięćdziesiątych – nazwał je sztyletami.

Powiązane artykuły