Home Moda Szpilki niezwykła historia, czyli jak to się zaczęło?

Szpilki niezwykła historia, czyli jak to się zaczęło?

by Agata Kubiak
szpilki

Szpilki kobiety uwielbiają szpilki, podobnie jak mężczyźni, dla których partnerka w takich butach wydaje się o wiele bardziej atrakcyjna. Warto odkryć fascynującą historię tych butów. 

Historia szpilek w trzech aktach

klasyczne szpilkiCo ciekawe, buty na wysokim obcasie początkowo przeznaczone były dla mężczyzn, którzy parali się fachem rzeźnika.

Egipscy rzeźnicy zakładali wysokie obcasy ze względów religijnych, tym sposobem bowiem mogli omijać krew oraz wnętrzności zwierząt.

W Egipcie obcasy mogły zakładać też kobiety, jednakże pozwolić sobie na takie buty mogły jedynie elegantki z najznakomitszych rodów.

Obcasy do Europy przywieźli w XVIw. Persowie, jednak zapewne w 1533r., kiedy to koronowana została 15-letnia wówczas Katarzyna Medycejska, nie zdawano sobie sprawy, że obuwie na wysokim obcasie stanie się aż rak bardzo popularne. W XVIw.

wysokich obcasachNoszenie wysokich obcasów zaczęło być aktem odwagi, gdyż kojarzono takie obuwie z wyuzdaniem przynależnym do pracownic seksualnych.

Pierwsza fabryka szpilek powstała w XIXw. na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Nazwiska kobiet, które zaczęły nosić szpilki sprawiły, że zaczął się na obuwie niesłychany popyt, buty te nosiły Marilyn Monroe oraz przedstawicielki rodziny Dior.

Kto wymyślił szpilki?

Ojcem- kreatorem szpilek był Roger Vivier, francuski kreator mody specjalizujący się w butach. Należy jednak zaznaczyć, że dopiero XX w. zrewolucjonizował modę na szpilki.

szpilki uchodząPo pierwsze, buty te nosiły czołowe ówczesne aktorki, po drugie też dzięki wprowadzeniu pewnych innowacji, obuwie takie stało się po raz pierwszy w pełni wygodne.

Dużą rolę odegrał w latach 50. XX w. Christian Dior, który pokazał światu model szpilek na wysokim cienkim obcasie z wyciętym noskiem, buty te po dziś dzień stanowią inspirację dla nowych pokoleń kreatorów mody.

Szpilki jako manifest kobiecości

płaskie butyKobiety zakładając szpilki doskonale prezentują własną urodę oraz niejednokrotnie również wysoką pozycję, którą zajmują.

Noszenie szpilek jest oznaką tego, że kobieta czuje się niezwykle pewnie, jest zdecydowana oraz panuje nad sobą, oraz nad wykonywanymi ruchami.

Sztuka noszenia szpilek wymaga rygorystycznej dyscypliny, jednakże kobiety chcą je nosić, gdyż dodają im tego, o czym każda marzy, dzięki takim właśnie butom czują, że wyglądają o wiele lepiej, że mają wydłużoną sylwetkę oraz są jeszcze bardziej eleganckie.

Szpilki są więc manifestem kobiecości dla pewnych, przekonanych o swej atrakcyjności oraz sile zdecydowanych pań. To buty, które najpełniej pozwalają na rytuał przejścia z dziewczynki w kobietę.

Niezwykła historia szpilek. I żyły długo i szczęśliwie!

buty na obcasieW połowie lat 60. XXw. Szpilki zdominowały obuwie na płaskim obcasie. Należy jednak zaznaczyć, że buty te weszły do kanonu dopiero w początkach XXIw. stając się symbolem statusu społecznego, wolności seksualnej oraz niezależności.

Najlepiej można dostrzec to w 'Seksie w Wielkim Mieście’, kiedy Carrie Bradshaw wykrzykuje do policjanta, że wszystko może jej zabrać prócz szpilek, za które zapłaciła zaledwie połowę ceny.

Szpilki cieszą się wielkim uznaniem, co ważne kobiety, które nie potrafią się w nich poruszać bądź też czują taką wewnętrzną obawę, w szybki i prosty sposób mogą się tego nauczyć.

Fizyka w służbie szpilek

wysokie obcasyFizycy od długiego już czasu zastanawiają się nad fenomenem szpilek. Profesor Paul Stevenson z Uniwersytetu w Surrey w Wlk. Brytanii zadał sobie pytanie jak wysoki może być obcas.

Naukowiec ten wyszedł z wzorem h=Q x (12 + 3s/8) , gdzie s to rozmiar stopy wyrażony wg miary brytyjskiej, q natomiast to czynnik socjologiczny, który przyjmuje wartość pomiędzy 0 a 1.

W świetle wyliczeń naukowca najciekawszy jest czynnik q, który zawiera takie parametry jak prawdopodobieństwo, że przechodnie będą obracać głowę za panią w takich butach oraz lata doświadczenia w chodzeniu w szpilkach czy też wartość obuwia.

Sławne kobiety i szpilki

Szpilki już w latach 50. XX w. nosiły Marilyn Monroe oraz Diana Dors. Panie pragnęły żyć oraz nosić się, właśnie jak te celebrytki. Powrót do butów na wysokim obcasie miał miejsce w latach 70. XXw., kiedy to Brytyjczyk Terry de Havilland tworzył obuwie dla Zandry Rhodes.

Kolejny boom na szpilki miał miejsce na początku XXIw, kiedy to wiele kobiet pokochało serial 'Seks w wielkim mieście’.

Kiedy wynaleziono buty szpilki?

historia butówPierwsze szpilki pojawiły się w latach 20. XXw., choć należy stwierdzić, że boom na tego rodzaju obuwie pojawił się w trzydzieści lat później.

Oczywiście, buty na wysokim obcasie zakładane były już w starożytności, jednak nie można określić ich mianem szpilek we współczesnym rozumieniu.

W latach 20. XXw. po raz pierwszy szewcy z płw. Apenińskiego zwęzili obcas, produkcję obuwia w takiej oto formie kontynuował Roger Vivier, który swoją wielką karierę producenta butów rozpoczynał jeszcze w XX- leciu międzywojennym.

krótka historia szpilekKamieniem milowym w rozwoju szpilek były odkrycia lat 50. XXw., wtedy to po raz pierwszy bowiem zaprojektowano po raz pierwszy takie obuwie, które nie będzie uginało się pod ciężarem ciała.

Trzeba było jeszcze poczekać jakiś czas, by szpilki nie kojarzyły się z symbolem złego gustu oraz stały tym, czym są dzisiaj, czyli podkreśleniem siły oraz seksapilu każdej elegantki.

Skąd się wzięły buty szpilki?

Buty na wysokim obcasie obecne były w każdej silnie rozwiniętej cywilizacji starożytnej. Początkowo, buty te związane były z wierzeniami starożytnego Egiptu, wysokie obuwie miało sprawić, że rzeźnicy nie będą obrażali bogów stąpając po martwych ciałach zwierząt poddawanych ubojowi rytualnemu.

Z czasem, Egipcjanki z wyższych sfer zaczęły decydować się na zakładanie obuwia na wysokim obcasie, w Grecji natomiast wysoki obcas nosili aktorzy, którzy chcieli być bardziej wyraziści, lepiej widoczni na scenie. W XVIw.

Buty na wysokim obcasie na nowo stały się symbolem wysokiego statusu życia, wtedy to coraz powszechniej zaczęły zakładać je kobiety. Kiedy w XIX w. powstała na terenie Stanów Zjednoczonych fabryka obuwia na wysokim czasie, już tylko kwestią czasu było kiedy pojawią się szpilki, które zrewolucjonizują świat.

Tak stało się w 1947r. kiedy po raz pierwszy buty te stały się obiektem pożądania, właśnie w tym roku Christian Dior stworzył projekt, w którym białe szpilki okazały się najważniejszym elementem stylizacji.

Kto wymyślił buty na szpilkach?

Roger Vivier, francuski kreator mody, specjalizujący się w butach uważany jest powszechnie za pomysłodawcę szpilek, jednakże należy pamiętać o tym, że pomysł swój oparł na doświadczeniach przeszłości, na pewnym modelu, który rozwijał się już w starożytności.

Paradoksalnie, gdyby nie I Wojna Światowa, kiedy to z racji niedoboru wielu materiałów tj. jedwab, guma, skóra, nie poznalibyśmy szpilek w obecnym ich kształcie. Właśnie z powodu tych materiałów, zdecydowano się zastąpić obcasy butami z korka z drewnianą podeszwą.

Popularność szpilek rozwijała się również dzięki rozwojowi kina oraz fotografii, elegantki widząc czołowe aktorki, celebrytki w szpilkach same zapragnęły mieć je w swoich szufladach.

Po co kobiety noszą szpilki?

Kobiety noszą szpilki przede wszystkim dlatego, że w niezrównany sposób podkreślają piękno nóg. Nogi dzięki szpilkom wydają się dłuższe oraz bardziej smukłe niż ma to miejsce w rzeczywistości. Buty na obcasach są poza tym pięknie, niemożliwe jest przejść obok nich w sposób obojętny.

XV i XVI wiek – ważny zwrot w historii wysokich obcasów

W XV-wiecznej Turcji buty na wysokim obcasie zaczęły na nowo być kultywowane nad Bosforem, w Imperium Osmańskim. W butach na obcasie chodziły kobiety, które chciały być uznawane za światowe, interesujące się żywo modą.

O rozkwicie popularności butów na wysokim obcasie można mówić dopiero w przypadku Europy, kiedy to technika produkcji obuwia uległa wielu zmianom na lepsze, do tego stopnia, że monarchinie zaczęły zakładać takie obuwie.

Współczesne szpilki

Współczesne szpilki cieszą się wielkim zainteresowaniem ze strony kobiet, wiele pań nie wyobraża sobie pójścia na ważną uroczystość bez nich na nogach. Szpilki to buty ponadczasowe, w najbardziej klasycznej formie mają szpiczasty czubek, cienki, wysoki obcas liczący 10 cm. Co ważne, pasują praktycznie do każdej stylizacji oraz są doskonałe bez względu na wiek.

Powiązane artykuły