Home Moda Pocieniowane włosy

Pocieniowane włosy

by Agata Kubiak
Pocieniowane włosy

Pocieniowane włosy. Co warto wiedzieć o zaletach i wadach cieniowania włosów?

Pocieniowane włosy już od wielu lat cieszą się popularnością i nie zapowiada się, aby wyszły z mody. Cieniowanie sprawdzi się zarówno przy długich włosach, jak i krótkich. Odpowiednio wykonane może podkreślić naszą urodę i dodać lekkości naszym włosom. Zanim jednak zdecydujemy się na cieniowanie włosów warto zapoznać się z technikami tego zabiegu, a także jego zaletami i wadami.

włosy cieniowane

włosy cieniowane

Cieniowane włosy – po co wykonuje się ten zabieg?

Powodów, dla których ludzie decydują się na cieniowanie włosów jest wiele. Istnieją różne techniki cieniowania włosów, więc rezultaty mogą być bardzo zróżnicowane. Efekt końcowy zależy od wielu czynników.

Duży wpływ ma długość włosów, ich struktura, kondycja, a także wygląd naszej twarzy. Przykładowo włosy, które są dość cienkie i rzadkie powinny być wycieniowane w bardzo delikatny sposób, aby kosmyki nie wyglądały na przerzedzone.

cieniować włosy

cieniować włosy

Włosy, które są grube i ciężkie przy odpowiednim wycieniowaniu stają się sprężyste i dużo prostsze do ujarzmienia. Cieniowanie włosów wykonuje się, aby nadać fryzurze odpowiedni kształt.

Wycieniowane pasma zazwyczaj wyglądały one na gęstsze i zyskują objętość. Takie włosy są dużo lżejsze niż te ścięte na prosto i łatwo unoszą się u nasady.

Co więcej, wycieniowane włosy są bardziej podatne na układanie i modelowanie, co daje nam niemal ograniczone możliwości przy stylizacji fryzury.
Cieniowane kosmyki mogą także pomóc przy ukrywaniu różnych mankamentów naszej twarzy. W zależności od techniki może np. sprawić, że twarz będzie wyglądać na szczuplejszą.
Może także pomóc przy podkreśleniu naszej urody.

Na czym polega cieniowanie włosów?

cienkie włosy

cienkie włosy

Jest to jeden z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych przez fryzjerów. Polega on na skracaniu włosów warstwami – zazwyczaj kosmyki znajdujące się na wierzchu są krótsze niż te, które znajdują się pod spodem.

Główne założenie jest takie, aby włosy nie były jednakowej długości. Ważne jest jednak zachowanie płynnego, delikatnego przejścia między poszczególnymi partiami.

Przy cieniowaniu fryzjer dzieli włosy na kilka części i każdą z nich obcina pod odpowiednim kątem. Wycieniowane włosy stają się lekkie, sprężyste i podniesione u nasady.

Różne techniki cieniowania

długie włosy cieniowane

długie włosy cieniowane

Cieniowanie sprawdzi się na różnych rodzajach włosów, jednak warto wiedzieć, że nie u każdego sprawdzi się ta sama technika. Cieniowanie przeprowadza się w różnych celach i zanim zdecydujemy się na ten zabieg warto wziąć pod uwagę kilka spraw.

Dla jednych lepszym rozwiązaniem będzie mocne cieniowanie, a dla innych delikatne. Dużą rolę odgrywa długość włosów, a także ich stan, gęstość i grubość.

Posiadacze grubych, gęstych i ciężkich włosów mogą sobie pozwolić na mocne cieniowanie, jednak osoby z cienkimi włosami bardziej polubią się z delikatnym zabiegiem.
Duże znaczenie ma także kształt włosów. Cieniowanie może wyglądać zupełnie inaczej na kręconych włosach niż na prostych, dlatego warto zdecydować się na odpowiednią technikę.
Bardzo ważne jest także użycie prawidłowych narzędzi. Do niedawna przy cieniowaniu włosów używało się degażówek, czyli wszystkim dobrze znanych nożyczek z ząbkami.
cieniować włosy

cieniować włosy

Dzisiaj wielu fryzjerów odchodzi od tego typu nożyczek, gdyż mają one negatywny wpływ na kondycję włosów. Mogą sprawić, że włosy stają się bardziej podatne na zniszczenia, łamią je i niszczą końcówki. Dlatego większość fryzjerów do cieniowania używa ostrych nożyczek lub brzytwy.

Istnieją różne rodzaje cieniowania, w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Może to być wy stopniowanie włosów na długości lub wcinanie się w końcówki.

Każda technika wiąże się z innym efektem końcowym, dlatego warto zasięgnąć opinii fryzjera, aby jak najlepiej dopasować metodę do długości, grubości i gęstości włosów, a także do naszego ogólnego wyglądu, tak, aby jak najlepiej podkreślić urodę i nasze mocne strony.

Jak wycieniować włosy krok po kroku?

krótkie włosy

układać cieniowane włosy

Wiele osób decyduje się na samodzielne cieniowanie włosów. Zanim jednak zdecydujemy się na taki zabieg w domowym zaciszu warto się do niego odpowiednio przygotować.

Po pierwsze – potrzebne nam będą odpowiednie narzędzia, czyli ostre nożyczki fryzjerskie (zwykłe mogą za bardzo zgniatać nasze włosy i niszczyć je), grzebień lub szczotka, duże lustro oraz miękka gumka do włosów.

Dobrze sprawdzi się frotka. Musimy także dobrze przygotować nasze włosy. W tym celu należy je dokładnie umyć, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń oraz pozostałości po kosmetykach do stylizacji.
1) Zbieramy wszystkie włosy, związujemy je w kucyka na czubku głowy, a następnie rozczesujemy (chyba, że nasze włosy są kręcone, wtedy lepiej pominąć ten krok.
Rozczesywanie włosów kręconych może sprawić, że będą one spuszone)
2) Chwytamy kucyk przy końcach, napinając go i obcinamy o ok. 1 cm.
3) Rozpuszczamy włosy i dzielimy je na kilka partii (warto zaznaczyć, że im więcej partii tym delikatniejsze będą przejścia między nimi). Każdą z tych części związujemy przy pomocy gumki i przycinamy o centymetr.

4) Rozpuszczamy włosy, aby zobaczyć czy zostały pocieniowane w wystarczający sposób i nie wymagają żadnych poprawek. Jeśli efekt nie jest zadowalający spróbuj powtórzyć każdy krok po kolei.

Pocieniowane włosy – zalety

Cieniowanie włosów wiąże się z licznymi zaletami. Odpowiednio wykonane sprawi, że nasze włosy będą wyglądać na gęstsze i zdrowsze. Zyskują także dużą objętość, a fryzura dużo lepiej się prezentuje. Kosmyki stają się lekkie i bardziej podatne na stylizację. Łatwiej je ujarzmić, nie są ciężkie i trudne w układaniu. Dzięki temu mamy dużo więcej możliwości, jeśli chodzi o stylizację.

komu pasują cieniowane włosy

komu pasują cieniowane włosy

Możemy się nimi bawić, próbując różnych, nowych fryzur i szukać takich, w których czujemy się najlepiej.

Wycieniowane włosy lepiej unoszą się u nasady, dzięki czemu nie musimy się zmagać z przyklapniętą fryzurą, która czasami wygląda nieco niechlujnie. Cieniowane włosy mogą odmienić wygląd całej twarzy.

Sprawiają, że wygląda ona na smuklejszą, a jej rysy wydają się być dużo łagodniejsze. Co więcej, wycieniowane włosy mniej się plączą i nie zaczepiają się o siebie, bo nie są jedną, zbitą masą. Cieniowanie sprawia, że nasze włosy stają się łatwiejsze w okiełznaniu i bardziej skore do współpracy, jeśli chodzi o modelowanie i próbowanie nowych uczesań.

Cieniowanie włosów – wady

Wszyscy dobrze wiemy, że ideały nie istnieją i cieniowanie włosów również może wiązać się z pewnymi wadami. Przede wszystkim cieniowane włosy mogą nam utrudnić wykonanie niektórych fryzur, takich jak mocno przylegający kucyk czy kok, ze względu na pojedyncze, wystające pasma, które będą uciekać.

Czasami są one na tyle krótkie, że nawet nie sięgną do kitki czy koka. Cieniowane włosy mogą być także nieco bardziej podatne na zniszczenia. Niekiedy zdarza się, że wycieniowane kosmyki rozdwajają się na końcach szybciej niż włosy ścięte na prosto.
W przypadku mocno cieniowanych włosów niekiedy nakładanie różnych kosmetyków, takich jak np. serum zabezpieczające może być nieco utrudnione, gdyż w przypadku najkrótszych partii należy nałożyć je na całą długość, przez co włosy stają się bardziej obciążone, a co za tym idzie – tracą na objętości i są nieco bardziej przyklapnięte.
Cieniowane włosy są także nieco bardziej nieprzewidywalne i nawet drobna zmiana, np. metody stylizacji czy kosmetyku do modelowania może sprawić, że nasze włosy ułożą się zupełnie inaczej niż na co dzień. Warto mieć to na uwadze, kiedy mamy zaplanowane ważne wyjście i zależy nam na jak najlepszej fryzurze.

Cieniowane włosy – dla kogo będą najlepsze?

cieniowanie włosów długich

cieniowanie włosów długich

Dobra wiadomość jest taka, że cieniowane włosy sprawdzą się u wielu osób, bez względu na to, czy mamy włosy długie czy krótkie, proste czy kręcone, a także czy chcemy ukryć jakiś mankament naszej twarzy czy podkreślić jakiś atut.

Cieniowanie bardzo często poleca się posiadaczom kręconych bądź falowanych włosów. Często są one dość ciężkie, przez co skręt może być nieregularny, a w przypadku niektórych pasm – rozprostowany.

Odpowiednio wykonany zabieg sprawi, że włosy staną się lżejsze, dzięki czemu będą się bardziej kręcić i falować. Osoby, które zmagają się z klapniętą czupryną również polubią się z cieniowaniem. Zabieg ten uniesie je u nasady i sprawi, że będą prezentować się o wiele lepiej i ciekawiej. Cieniowanie polecane jest posiadaczom ciężkich włosów, z którymi trudno pracuje się na co dzień. Dzięki temu staną się one lekkie i sprężyste. Osoby z cienkimi włosami również powinny rozważyć cieniowanie.

cieniowane włosy krótkie

cieniowane włosy krótkie

Dzięki temu ich czupryny będą wyglądać na bujniejsze. Jednak w takim przypadku lepiej zrezygnować z drastycznego cieniowania, które może przynieść odwrotny efekt. Subtelne cieniowanie sprawi się także u osób, które chcą nieco wyszczuplić swoją twarz.

Z kolei osoby, które chcą ukryć wysokie czoło mogą postawić na wycieniowaną grzywkę, która sprawi, że będzie ono wyglądać na optycznie mniejsze. Osoby, które chcą podkreślić swoją urodę mogą zdecydować się na ostre, nieco bardziej rzucające się w oczy cięcie, takie jak np. pazurki. Taki rodzaj cieniowania może nadać twarzy nieco bardziej zadziornego wyglądu.

Powiązane artykuły