Home News Walentynki – ciekawostki i historie o święcie zakochanych

Walentynki – ciekawostki i historie o święcie zakochanych

by Agata Kubiak
Walentynki

Walentynki są jednym z najpopularniejszych świąt niemalże na całym świecie. Jest to święto zakochanych, które przypada 14 lutego. Jedni ten dzień kochają, inni nienawidzą. Miłosna atmosfera, różowe dekoracje w sklepach, serduszka, wszechobecna miłość i słodzące sobie pary potrafią doprowadzić nieszczęśliwego singla do szaleństwa. Ale czy kiedyś zastanawiałeś się, jaka jest geneza tego święta? I jak spędzają je obywatele innych krajów?

Święty Walenty

walentynki ciekawostki

14 lutego

Nazwa tego święta najprawdopodobniej pochodzi od świętego Walentego. Uznawany jest za patrona zakochanych. Dokładnie 14 lutego wspominany jest w kalendarzu liturgicznym. Żył w III wieku. Historycy są zdania, że był biskupem Terni pod Rzymem, a zginął w czasach prześladowania chrześcijan. Przed śmiercią asystował ludziom podczas ich procesów i egzekucji.

Obchody

Głównym zwyczajem tego dnia jest wyznawanie miłości, jednak robi się to na różne sposoby. Jednym z nich jest wysłanie listu miłosnego. W końcu, kto by nie chciał dostać listu, w którym tajemniczy wielbiciel (bądź wielbicielka) wyznaje nam gorące uczucia? Niektórzy, mimo wszystko, wolą klasyczne powiedzenie sobie „kocham cię”. Osoby w związkach w tym dniu bardzo chętnie wybierają się na romantyczne randki. Kolacja przy świecach, spacer po parku, wyjście do kina, klasyczne wspólne granie w gry video. To tylko kilka z wielu opcji udanego spotkania.

Historia

14 lutego

14 lutego

Walentynki nie posiadają jednej potwierdzonej historii. Legend natomiast jest mnóstwo. Niektórzy uważają je za święto związane z pewnym zwyczajem Cesarstwa Rzymskiego polegającego na poszukiwaniu miłości poprzez wylosowanie jej imienia. Jest też możliwość, iż walentynki nawiązują do starożytnego rzymskiego święta – Luperkalia.

Obchodzone było właśnie 14-15 lutego ku czci rzymskiej bogini małżeństwa i kobiet, a także boga przyrody. Jednakże Brytyjczycy uznają walentynki za własne święto, ponieważ to szkocki powieściopisarz odpowiada za ich rozsławienie na całym świecie. W Polsce walentynki popularność zdobyły dopiero w latach 90 XX wieku.

Największe obchody w Polsce mają miejsce w Chełmnie pod nazwą „Walentynki Chełmińskie”. Co roku pomimo zimowej aury, przybywa tam wielu turystów, aby poczuć gorącą atmosferę i szczególny urok tego święta. Organizowane są wystawy, zabawy, koncerty, konkursy. A zaczęło się od wystawienia relikwii św. Walentego, którą posiada jeden z chełmińskich kościołów.

Drewniana łyżka

historia walentynek

święto zakochanych

W Walii panuje niesamowicie intrygujący zwyczaj polegający na podarowaniu ukochanej osobie drewnianej łyżki, która najczęściej ma zdobienia w postaci serduszek, kłódek i kluczy. Jest to metafora otwarcia czyjegoś serca.

Łyżki najczęściej były ręcznie rzeźbione. Wzięło się to prawdopodobnie z wpływów protestanckich, jakich doświadczyła ta celtycka kraina. Popularna była skromność oraz brak przepychu. Warto również wspomnieć, że walentynki w Walii obchodzone są nieco wcześniej, gdyż już 25 stycznia.

Odwrotne role

św walentego

św walentego

W Japonii walentynki są świętem czekolady! Charakterystyczne słodkie podarunki można w tym okresie kupić niemalże w każdym sklepie. Bombonierki, pralinki, ozdobnie zapakowane tabliczki czekolady.

Z reguły to mężczyźni obdarowują kobiety, jednak w Kraju Kwitnącej Wiśni role odwracają się. Tam kobiety mają za zadanie obdarować mężczyzn i to nie tylko wybranka serca, ale też współpracowników, przyjaciół i znajomych.

Natomiast swojemu partnerowi powinno się podarować głównie własnoręczne czekoladowe wyroby. Dodatkowo, żeby żadna ze stron nie była poszkodowana organizuje się również drugie walentynki, które przypadają na 14 marca. Nazywane są białym dniem. Wtedy mężczyźni obdarowują kobiety.

Skandynawska różnorodność

Każdy kraj należący do Skandynawii spędza walentynki w nieco inny sposób. Norweska nazwa walentynek to „alle hjerters dag” i oznacza „dzień wszystkich serc”. Norwegowie spędzają je w taki sam sposób, co my – klasycznie wychodzą na randki i dają sobie drobne upominki. Nie jest to nic spektakularnego, ale ma swój charakterystyczny ciepły klimat. Szwedzi wolą spędzić ten dzień w hucznym stylu, poprzez głośne imprezowanie i spotkania z rodziną i przyjaciółmi.

historia walentynek

14 lutego

W końcu kochać można wszystkich bliskich, nie tylko drugą połówkę. Podobnego zdania są Finowie i Estończycy, którzy obchodzą wtedy dzień przyjaźni. Tak jak Szwedzi, spotykają się w tym dniu z przyjaciółmi, by celebrować bliskie relacje.

Z kolei Dania ma swoją unikalną tradycję, która polega na wypisaniu rymowanych wierszyków na ozdobnej kartce i podarowaniu jej w tajemniczy sposób. Wybranka może dowiedzieć się, kto jej dał ową kartkę dopiero po odgadnięciu imienia ukrytego w wykropkowanym podpisie.

Najdłuższy pocałunek

W Tajlandii w dniu walentynek odbywa się bardzo popularny konkurs, polegający na jak najdłuższym całowaniu się. Aktualnie najwyższy wynik należy do pary z Bangkoku, która całowała się przez całe 58 godzin i 35 minut. Rekord ten trafił do księgi rekordów Guinnessa.

Jednak wygranie wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Jest kilka ważnych zasad: zakochani muszą stać i trzymać się w uścisku, całując się bez żadnej przerwy. Dodatkowo do dyspozycji pary jest jedynie jeden metr kwadratowy. Do wygrania jest aż 100 tysięcy bahtów, co w przeliczeniu daje około 10 tysięcy złotych. Walentynki w Tajlandii stały się ulubionym dniem do zawierania małżeństw.

Czerwień

święto zakochanych

walentynki w polsce

We Włoszech, znanych ze swojej romantycznej natury, walentynki stanowią jedno z ważniejszych świąt.

Głównym kolorem w tym dniu jest czerwień. Mężczyźni bardzo często kupują wybrankom czerwoną bielizną, a kobiety inną część garderoby – najczęściej jest to krawat. Jeden z włoskich walentynkowych przesądów mówi, że w ten dzień pierwszy mężczyzna, który stanie na drodze niezamężnej kobiety może zostać jej mężem przed upływem roku.

Warto wspomnieć, że we włoskiej Umbrii znajduje się grób patrona zakochanych – św. Walentego. Obchody różnią się też w zależności od regionu. Na przykład w Vico del Gargano miasto ustraja się pomarańczami. Z kolei w Apulii picie soku pomarańczowego przynosi w tym dniu przynosi szczęście i radość. Natomiast w Pozzoleone organizowane są specjalne targi świętego Walentego.

Powiązane artykuły