Home Moda Wałki i papiloty

Wałki i papiloty

by Agata Kubiak
papiloty
nasady włosów

nasady włosów

Wałki i papiloty nie od dziś wiadomo, że kobieta zmienną jest. Raz budzimy się i chcemy mieć piękne proste włosy, następnego dnia bardziej skłaniamy się ku włosom kręconym jak spirale czy afro, a jeszcze innego pragniemy mieć słynne amerykańskie fale. 

Jest wiele sposobów kręcenia włosów, które można dopasować indywidualnie do ich długości i ilości oraz do tego, jaki efekt końcowy chcemy uzyskać.

Do czego służą wałki do włosów?

lekko wilgotne włosy

lekko wilgotne włosy

Wałków używamy, gdy zależy nam na lokach o typowym, regularnym kształcie, szczególnie, gdy mówimy o długich włosach. Aczkolwiek dla włosów krótkich również będzie to dobre rozwiązanie.

Wtedy jednak podniesiemy włosy u nasady oraz podwiniemy końcówki. Dla lepszego i szybszego efektu wałki warto zakładać na umyte i lekko zwilżone włosy, a dla lepszego efektu można również nałożyć specjalną piankę do stylizacji włosów.

Co ważne, włosy powinny być dobrze rozczesane i podzielone na mniejsze pasma. Ułatwi nam to nawijanie ich na wałki, które najlepiej trzymać na głowie przez kilka godzin. Zawinięte włosy można delikatnie podsuszyć suszarką, ale nie jest to konieczne. Można również zostawić je na noc, choć nie jest to zbyt wygodna opcja.

Wałki do kręcenia włosów – wyjątkowa precyzja

gęste włosy

gęste włosy

Wybór wałków zależy od tego, jaki rezultat nas interesuje. Jeśli zależy nam na małych loczkach-sprężynkach, to należy wybrać wałki o mniejszej średnicy np. 1 cm, a włosy podzielić na mniejsze i cieńsze pasma. Natomiast jeśli chcemy mieć większe loki, takie, które nadadzą nam objętości, wówczas sprawdzą się wałki o większej średnicy, a pasma powinny być większe i grubsze (przez co będzie ich mniej, przykładowo 4-5).

kręcone włosy

kręcone włosy

Rodzaje wałków do włosów

Ponadto, wyróżniamy kilka rodzajów wałków. A mianowicie:

  • wałki z rzepami, które charakteryzują się tym, że są wyjątkowo lekkie, dzięki czemu nie przeszkadzają w codziennych czynnościach, a przy spaniu nie wgniatają się w głowę. Do tego dobrze trzymają włosy, co jest równie ważne. Należy jednak pamiętać, aby uważać przy ich ściąganiu, ponieważ mogą nam splątać włosy.
  • Wałki plastikowe sprawdzą się dla gęstych włosów, ponieważ posiadają mocne zapięcie, które dobrze trzyma włosy. Są one jednak cięższe od wcześniej wspomnianych wałków z rzepami.
  • Walki stożkowe zapewniają naturalny wygląd poprzez nadanie objętości co można osiągnąć dzięki temu, że są przystosowane do nawijania włosów już od samej nasady. 
  • Wałki spiralne sprawią, że nasze włosy będą wyglądały jak „sprężynki”. Warto wspomnieć, że wałki te są prawoskrętne i lewoskrętne.
  • Wałki metalowe z włosiem, które przy suszeniu włosów szybko się nagrzewają i nadają włosom dosyć trwały skręt.

Papiloty – co to jest?

rozmiar wałków

rozmiar wałków

Drugi sposób kręcenia włosów polega na użyciu papilotów, a to nic innego jak nieduży drucik owinięty w mięciutką gąbeczkę lub inne tworzywo sztuczne. Papiloty od wałków różnią się tym, że zapewniają nam bardziej naturalny i nieregularny wygląd oraz wyglądają bardziej jak fale na włosach niż loki.

drobne loczki

drobne loczki

Przed ich nałożeniem również warto umyć i lekko osuszyć włosy. Papiloty powinno się trzymać przez co najmniej godzinę. Śmiało można także je zostawić na noc, ponieważ są one lekkie i miękkie, a co za tym idzie, nie przeszkadzają w trakcie snu. Po ściągnięciu włosy wystarczy delikatnie roztrzepać i fryzura gotowa.

Rodzaje papilotów — jakie będą najlepsze?

Wyróżniamy papiloty:

  • z gąbki, czyli takie, które są lekkie, można je dowolnie wyginać, tak, aby uzyskać zadowalający kształt. Oczywiście są dostępne w różnych rozmiarach.
  • Z neoprenu, które z kolei są odporne na wszelkie środki chemiczne, dlatego idealnie sprawdzą się do trwałej ondulacji.

 

Papiloty z gazety

lekko przeschnięte włosy

lekko przeschnięte włosy

To idealna alternatywa jeśli nie posiadasz w domu lokówki, prostownicy, wałków czy papilotów. Będzie Ci potrzebna tylko gazeta. Ważne, aby nie była ona zrobiona ze zbyt śliskiego materiału, ponieważ trudno będzie je wtedy zawiązać.

Przygotowywanie papilotów z gazety zacznij dzień wcześniej. Potnij gazetę na długie paski, najlepiej na szerokość około 5 cm. Włosy, standardowo, powinny być delikatnie wilgotne. Tak samo jak w przypadku użycia wałków i papilotów, możesz nałożyć niewielką ilość pianki na włosy. Następnie dokładnie rozczesz włosy i podziel je na mniejsze pasma. Nawijanie na gazetę zaczynamy od końcówek.

Zawiń papier tak, by włosy się trzymały i nie uciekały. Przy samej głowie zwiąż dwa końce gazety. Tak zrobione papiloty pozostaw na noc. Rano je rozwiń, przeczesz włosy palcami i ciesz się efektem jaki uzyskałaś.

Papiloty z bawełnianej koszulki

obciążają włosów

obciążają włosów

Istnieją dwa sposoby utworzenia loków na włosach za pomocą koszulki.

Sposób ten jest dokładnie taki sam, jak wyżej opisany sposób z gazetą, którą po prostu zastępujemy starą, pociętą na paski koszulką. Włosy nawijamy na koszulkę i związujemy u nasady głowy. 

 Papiloty z gąbki lub pianki

tradycyjne wałki

tradycyjne wałki

Przez to, że są one wykonane z miękkiego materiału są bardzo przyjemne w użyciu. Przede wszystkim nie gniotą i nie odznaczają się na włosach, a do tego są bardzo lekkie, więc spokojnie można w nich spać.

Papiloty silikonowe

Od pozostałych różnią się tym, że są dużo trwalsze i będą zdecydowanie dłużej służyły. Ich minusem jednak jest to, że są też cięższe od pozostałych rodzajów, dlatego dużo bardziej nadadzą się do grubych i długich włosów.

 

Jak uzyskać piękne fale w domu?

sztucznego tworzywa powleczonego rzepem

sztucznego tworzywa powleczonego rzepem

Jest wiele sposobów na uzyskanie pięknych fal. Możesz do tego użyć wałków, papilotów lub posłużyć się gazetą czy koszulką i stworzyć swoje własne, ekologiczne papiloty. Wszystko zależy od tego, jaki efekt Cię interesuje. Pamiętaj jednak, aby przed rozpoczęciem kręcenia włosów najpierw je umyć, dokładnie rozczesać i poczekać, aż delikatnie wyschną.

Możesz również nałożyć niewielką ilość pianki do stylizacji włosów, a efekt końcowy utrwalić lakierem, jednak nie jest to niezbędne. Warto też mieć na uwadze, że ilość i wielkość pasm na jakie dzielimy włosy przed kręceniem uzależniona jest od tego, jaki rezultat chcemy osiągnąć. 

Najlepszy oraz najtrwalszy efekt uzyskasz, gdy pozwolisz włosom wyschnąć naturalnie, bez użycia suszarki.

Pamiętaj, aby na koniec delikatnie roztrzepać lub rozczesać włosy palcami, tak, by nadać im odpowiedni wygląd. I to wszystko! Jesteś gotowa!

Jest wiele sposobów na uzyskanie kręconych włosów, znajdź ten najlepszy dla siebie i ciesz się zachwycającą fryzurą. Powodzenia. 

Powiązane artykuły