Home Fitness Forma na wakacjach

Forma na wakacjach

by Agata Kubiak
Forma na wakacjach
Wakacje zbliżają się do nas coraz większymi krokami. Zaczynamy planować, gdzie się wybierzemy, jakie miejsca zwiedzimy, jakie marzenia zostaną przez nas w tym roku spełnione.
Planowanie wakacji i tego, co będziemy podczas nich robić, chodzenie na zakupy – to wszystko jest ekscytujące, jednak często wtedy, kiedy już jesteśmy na miejscu, tracimy zainteresowanie całym pobytem. 
aktywności fizycznej
Na wakacjach bowiem czeka na nas wiele pokus – niezdrowe jedzenie, alkohol, niewystarczająca ilość snu, nowe środowisko. Nie pozwól, aby stres przez takie rzeczy zabrał Ci radość z długo wyczekiwanych, zasłużonych wakacji. 

Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jak wycisnąć 100% z wakacji – cieszyć się nimi, nie zwariować, nie ograniczać się, jednocześnie nie przesadzając z używaniem przyjemności. Zapraszamy od lektury zabiegane panie, które w końcu wyruszą na wymarzone wakacje!

Jak pojechać na wakacje, zachować formę i… nie zwariować.

Dzisiaj coraz częściej słyszy się o tym, jak ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Staramy się jeść zdrowo, liczyć kalorie, trenować na siłowni kilka razy w tygodniu, a poza nią wykonywać dziennie kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy kroków.

aktywność fizycznaTo wszystko wydaje się, i z pewnością dla osób zmotywowanych, jest łatwe, ale w dzień powszedni. Czyli w taki, który możemy z góry zaplanować i nie różni się szczególnie od poprzedniego i następnego… 

Sytuacja zaczyna stawać się nieco bardziej trudna wtedy, kiedy wybieramy się na wakacje.

Jeśli prowadzisz zdrowy, zorganizowany tryb życia z pewnością wiesz, że czasem nawet w weekend w domu trudno się go trzymać. A co dopiero na wakacjach?

Przecież to ma być czas, podczas którego odpoczniesz, zrelaksujesz się i zapomnisz o troskach dnia codziennego. A nagle pojawia się w Twojej głowie myśl – co z moją organizacją, co z celami, co z dietą i treningiem?

Czy taki ogrom włożonej w to pracy będzie musiał iść na marne, kiedy w wakacje przez kilka dni przestaniesz pilnować się pod względem organizacji czasu czy spożywanych kalorii?

Uwierz, że kilka dni spędzonych na wakacjach nie będzie dla Ciebie krokiem w tył – wręcz przeciwnie, będzie to krok do przodu! Twoja ciężka praca zasługuje na porządną nagrodę w postaci kilkudniowych wakacji, podczas których porzucisz to, co narzucasz sobie na co dzień.

ciężkie treningiW końcu właśnie na to pracujesz przez cały rok! Z dobrze spędzonych wakacji, z których skorzystałaś najlepiej, jak mogłaś wrócisz z podwójnym zastrzykiem energii do dalszej pracy. Wrócisz pełna nowych wspomnień, ciekawych doświadczeń i wiedzy o odmiennej kulturze.

Wakacje nie powinny być powodem do stresu o stratę czasu, a okazją do rozwoju na wielu płaszczyznach. Właśnie z takim nastawieniem wybierz się na urlop. Teraz pozwól usystematyzować nieco to podejście do sprawy. 

By z wakacji wycisnąć wszystko, co najlepsze, trzymaj się tych zasad:

Przygotuj śniadanie. SAMA!

Poranek to część dnia, która dobrze zorganizowana i spędzona, może nakreślić cały dalszy dzień. Dlatego jeśli chcesz być produktywna przez cały dzień, poranek także spędź w taki sposób.

Jak spędzić produktywnie poranek na wakacjach? Pod żadnym pozorem nie zabieraj ze sobą komputera i nie wykonuj żadnych zadań potrzebnych do pracy. Odłóż telefon i kalendarz, i mimo tego nadal bądź produktywna. W jaki sposób? 

wakacyjną formęPrzygotuj sama śniadanie. Wstań nieco wcześniej niż wszyscy i zrób swojej rodzinie lub przyjaciołom niespodziankę. Nie dość, że to duża motywacja do wstania rano – od razu masz do wykonania jakieś zadanie, to jeszcze Twoja dieta na tym nie ucierpi!

Podczas przygotowywania śniadania na wakacjach możesz wykorzystać dokładnie takie produkty, jakie jadłabyś na co dzień. Dzięki temu nie wypadniesz z codziennego rytmu, oraz będziesz miała poczucie, że zrobiłaś coś ważnego. 

Wybieraj mądrze!

forma na wakacjeWakacje to czas, kiedy przeróżne pokusy testują naszą silną wolę. Niezdrowe przekąski, jedzenie na mieście czy alkohol – jak możemy odmówić ich sobie w tym czasie w roku, który miał być dla nas przyjemnością, a nie dalszym trzymaniem się ściśle określonego planu? Nie musisz tego robić, pod warunkiem że wszystkie decyzje będziesz podejmować z głową! 

Jak najbardziej, możesz zjeść obiad na mieście i napić się przy tym piwa. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać, ciesząc się z wolności na wakacjach.

Powinnaś mieć z tyłu głowy swoje założenia co do zdrowego trybu życia, aby nie wypaść zbyt drastycznie z formy, jednak nie katuj się postanowieniami i limitami także na wakacjach. To przecież czas na odpoczynek!

Odnajdź w sobie ciekawość świata.

Czemu jeździmy na wakacje? Z pewnością większość z nas powie, że po to, aby odpocząć. To fakt, odpoczynek jest bardzo ważny w tym czasie, zdecydowanie zasłużony.

chcemy wyglądaćJednak po powrocie z wakacji nie do końca wiesz, co ciekawego możesz opowiedzieć swoim znajomym czy rodzinie, oprócz tego, że odpoczywałaś… Sama także nie przywieziesz bezcennych wspomnień, jeśli nie obudzisz w sobie ciekawości!

Wyjeżdżając na wakacje, poczytaj wcześniej o Twojej docelowej miejscowości, postaraj się poszukać ciekawostek, a na miejscu przejdź się, by zobaczyć te miejsca.

Jeśli jesteś za granicą, to świetny sposób na poznanie nowej kultury, a w Polsce to okazja do jeszcze większego docenienia piękna i bogactwa przyrodniczego i kulturalnego naszego kraju. 

Wyzwalaj radość z ruchu!

Zapomnij o biernym opalaniu się na plaży czy siedzeniu pod parasolem w ogródku restauracji. Wakacje to czas na zwiedzanie, poznawanie, a co za tym idzie – czas na ruch!

Przez większość roku, podczas pracy, którą w większości wykonujemy za biurkiem, jesteśmy w pozycji siedzącej. W samochodzie, w podróży także siedzimy, by w końcu zmęczone położyć się do łóżka. 

Niech wakacje będą dla Ciebie okazją do ruchu! Zobaczysz, że poczujesz się dużo silniejsza, zdrowsza i szczęśliwsza, kiedy jednego dnia przejdziesz, chociaż kilkukilometrowy dystans na wakacjach

Wyluzuj i ciesz się życiem…

Ostatnia, ale nie najmniej ważna rada – wyluzuj! Wakacje to czas, kiedy możesz w końcu odpuścić, porzucić codzienny stres i zakładaną codziennie maskę najlepszego pracownika, przykładnego ucznia czy zabieganego rodzica. W końcu możesz poczuć, że żyjesz, i odpuścić – ciesz się tymczasem i rób to, na co masz ochotę!

Powiązane artykuły