Home Moda Zumba, salsa, a może bachata? Czym różnią się te style tańca?

Zumba, salsa, a może bachata? Czym różnią się te style tańca?

by Agata Kubiak
Zumba, salsa, a może bachata? Czym różnią się te style tańca?

Tańce latynoskie cieszą się rosnącą popularnością już od kilku lat. W zależności od wybranego stylu mogą być zmysłowe, energetyczne, uwodzicielskie i rytmiczne. Taniec latynoski to dobry sposób na zadbanie o swoją kondycję – zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Zastanawiasz się, czy nauka tańca to dobry pomysł dla Ciebie? A może nie wiesz, jaki styl wybrać?

Salsa

Salsa to znany na całym świecie taniec latynoamerykański, pochodzący z Karaibów. Największą popularność zdobył jednak na Kubie. Nie bez powodu “salsa” po hiszpańsku oznacza pikantny, aromatyczny sos. Jak ma się nauka tańca do sztuki kulinarnej? Muzyka do salsy łączy elementy różnych gatunków muzycznych. Gorące latynoskie rytmy wyzwalają energię tancerzy – salsa jest uwodzicielskim, swobodnym, zmysłowym i nieco pikantnym tańcem. Krok podstawowy w salsie jest bardzo prosty, a pierwsze lekcje skupiają się na rytmicznych ruchach bioder i rąk. Nauka salsy wyzwala całe mnóstwo pozytywnych emocji. Co ważne, salsę można tańczyć zarówno w parze, jak i solo. Salsa we dwoje to bardzo romantyczny taniec, polegający na wzajemnej wymianie energii z partnerem. Salsa solo cieszy się większą popularnością wśród pań, jednak również panowie coraz chętniej próbują tego stylu. 

Bachata 

Terminem “bachata” określa się zarówno styl taneczny, jak i rodzaj muzyki. Bachata powstała na Dominikanie i pierwotnie kojarzona była ze smutkiem i złamanym sercem. Muzyka do bachaty jest bardzo nastrojowa, a ruchy dość powolne. Z czasem bachata ewoluowała, powstały trzy rodzaje tego tańca: dominicana, moderna i sensual. Obecnie bachata króluje zarówno w salach tanecznych, jak i klubach z muzyką latino. Krok podstawowy polega na pracy nóg i bioder. Uzupełnieniem kroku podstawowego są zmysłowe ruchy rąk wzdłuż głowy, szyi, tułowia i bioder. Podobnie jak salsę, tak i bachatę, można tańczyć nie tylko solo, ale również w parze. 

Zumba 

Zumba to połączenie tańca i aerobiku. Układy taneczne inspirowane są różnymi tańcami latynoskimi, między innymi salsą, sambą, flamenco, cumbią i reggaetonem. Choreografie zawierają także elementy fitnessu (głównie cardio) i treningu siłowego. Zumba została stworzona w latach 90. przez kolumbijskiego tancerza i choreografa. Dziś ten styl tańca jest popularny na całym świecie. Zumbę tańczyć mogą wszyscy – zarówno duzi, jak i mali. Przez lata powstały różne odmiany zumby. Wśród starszych największą popularnością cieszą się “zumba gold” i “aqua zumba” (nauka tańca w wodzie), czyli specjalne programy dopasowane do wieku i kondycji seniorów. Dzieci chętnie uczęszczają na “zumbę kids”, a osoby chcące wzmocnić organizm korzystają z programu “strong by zumba”. Zumbę można tańczyć w grupie lub solo (nawet w domu). W tym stylu tanecznym kroki i figury schodzą na dalszy plan. Liczy się przede wszystkim dobra zabawa. Regularne uczęszczanie na zumbę pozwala zadbać o sylwetkę i kondycję. Poza tym choreografie układane są najczęściej do znanych, radiowych przebojów. Taka nauka tańca to sama przyjemność! 

Nauka tańca – korzyści 

Niektórzy kochają tańczyć, dla innych wyjście na parkiet jest prawdziwą katorgą. Jeśli należysz do tej pierwszej grupy, wprowadź taniec do swojego życia codziennego. Korzyści z nauki tańca jest naprawdę wiele. Poniżej tylko kilka z nich. 

  • Taniec redukuje poziom stresu. W dzisiejszych czasach ciągle za czymś biegamy. Wymagająca praca i nadmiar obowiązków domowych są przyczyną wielu sytuacji stresowych. Stresu w życiu codziennym nie da się całkowicie uniknąć, jednak można nauczyć się z nim radzić. Jednym ze sposobów jest właśnie taniec. Poruszanie się w rytm rytmicznej muzyki pozwala pozbyć się negatywnych myśli i daje upust emocjom. 
  • Taniec pomaga w zachowaniu dobrego zdrowia. Nauka tańca jest jedną z form ruchu, a jak wiadomo – ruch to zdrowie! Regularna, umiarkowana aktywność fizyczna nie tylko poprawia kondycję, ale również usprawnia krążenie krwi i wspomaga odchudzanie
  • Taniec zwiększa pewność siebie. Dzięki regularnym lekcjom tańca zwiększamy świadomość swojego ciała. Opanowanie kolejnych kroków i figur sprawia, że zwiększa się nie tylko nasza pewność siebie, ale również poczucie własnej wartości. 

Powiązane artykuły