Czas mija bardzo szybko – wiedzą to szczególnie osoby, które zaczynają zauważać pierwsze poważniejsze efekty starzenia na swojej skórze. Co zrobić, by dalej czuć się młodo i pięknie? Jakimi sposobami można odmłodzić skórę?
Świetną opcją jest zastosowanie makijażu odmładzającego! Oto najciekawsze pomysły i wskazówki, które są na tyle uniwersalne, że pomogą każdej osobie potrzebującej nieco codziennego odświeżenia!
Makijaż odmładzający – czym jest?
Makijaż odmładzający, czyli inaczej makijaż świetlisty nadaje skórze wypoczętego wyglądu, ale jednocześnie nie sprawia, że twarz wygląda na mocno pomalowaną.
Wielu specjalistów wizażystów zwraca na to uwagę, że z biegiem lat warto coraz oszczędniej podchodzić do liczby stosowanych kosmetyków – ponieważ nadmiar cieni, szminek, kredek i pudrów może jeszcze bardziej uwydatnić niedoskonałości, które pojawiły się wraz z upływem lat.
Makijaż odmładzający odpowiada na potrzeby zmęczonej skóry i sprawia, że każda twarz odzyskuje dawny blask!
Makijaż odmładzający po 40-tce – wybór kosmetyków
Dla pięknego efektu po 40-tce warto zmienić niektóre przyzwyczajenia. Oczywiście nie zachęcamy do postępowania wbrew sobie, jednak bardziej niż pewne, że poniżej wymienione porady ze względu na swoją uniwersalność sprawdzą się do rozświetlenia nawet najbardziej wymagającej skóry. Chociażby dlatego warto wziąć je pod uwagę.
Niestety, skóra po 40-tce nie jest już tak elastyczna, jak dawniej, a jej kontur jest mniej wyraźny. Z tego powodu warto wybrać dobry produkt liftingujący, czyli podkład do twarzy o rozświetlającym działaniu. Ponadto w tym wieku dobrze wypadają kosmetyki w formie fluidu.
Niestety, skóra po 40-tce jest często sucha i akcentuje drobne zmarszczki. Kolejna rzecz to pomadki. Matowe wysuszają usta, które często i tak w tym wieku mają problem z nadmiernym przesuszaniem się.
Najlepiej zdecydować się na warianty o kremowej konsystencji, a jeśli to możliwe, półtransparentne pomadki. Mocne kolory lepiej odłożyć na bok, tak samo, jak połyskujące modele. Skupiają na sobie uwagę, a co za tym idzie – nakierowują wzrok rozmówców na te fragmenty twarzy, gdzie mogły powstać pierwsze zmarszczki i innego typu niedoskonałości.
Z wiekiem na twarzy pojawiają się też cienie i sińce pod oczami lub pogłębiają się te już istniejące. Co można zastosować w takim przypadku? Korektor lub bazę pod makijaż, którą można nałożyć przy pomocy primera.
Skoro o makijażu mowa, powinien składać się także z dobrego kremu oraz filtru. Choć nie będą one widoczne na pierwszy rzut oka, wesprą skórę, zabezpieczając ją przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
Dobry krem to taki, który ma w składzie choć część z wymienionych składników: kwas hialuronowy, retinol, witamina C lub E, proteiny z ryżu lub pszenicy oraz glicerynę. Dodatkowo krem z filtrem, który warto stosować cały rok – każdego dnia, by spowolnić procesy starzenia się skóry.
Jak wyglądać młodziej na twarzy?
Aby wyglądać młodziej w każdy wieku (a szczególnie po 40 i 50 roku życia) warto:
- oszczędnie używać pudru, który rozszerza pory i podkreśla zmarszczki;
- zrezygnować z kresek na powiekach;
- podkreślać oczy modnie, ale nie ciemnymi kolorami;
- rozjaśniać brwi, ponieważ ciemne postarzają (jaśniejsze o przynajmniej jeden ton od rzęs to dobra decyzja);
- zrezygnować z gęstego podkładu, który prezentuje się nienaturalnie.
Aby zapewnić sobie młodszy wygląd, można też zadbać o zdrowie! Aby osiągnąć upragnione efekty, zaleca się picie dużej ilości wody, co nawilży skórę i oczyści ją z toksyn. Poleca się jedzenie warzyw i owoców codziennie, najlepiej pięć razy dziennie, ponieważ reguluje to pracę układu pokarmowego.
Z darmowych sposobów na młodą skórę warto robić codzienne masaże skóry twarzy oraz ciała. Uniwersalne kosmetyki, które zapewniają młodszy wygląd to nie tylko krem z filtrem, ale też maseczki, serum do twarzy oraz peelingi. Te ostatnie zalecane są już od 25 roku życia. Osoby o skórze normalnej i mieszanej powinny stosować je raz na tydzień, a z suchą – dwa razy w miesiącu.
Jak zrobić makijaż odmładzający?
Poniżej przedstawimy porady, jak wykonać kompleksowy makijaż odmładzający oraz prosty makijaż oczu, które zapewnią skórze młodszy wygląd po 40 roku życia. Zanim jednak do tego przejdziemy, wymienimy kilka „pewniaków”, które warto mieć w swojej domowej kosmetyczce po 40 roku życia:
- paleta matowych cieni, która nie będzie optycznie postarzać twarzy i podkreślać zmarszczek;
- podkład liftingujący oraz roller do twarzy sprzyjający wykonywaniu regularnych masaży;
- pomadka w delikatnym odcieniu;
- delikatne róże do policzków;
- konturówka w odcieniu pomadki (najlepiej jak najjaśniejsza);
- dobry tusz do rzęs, który ich nie sklei;
- gąbkę do aplikacji podkładu;
- szczotka do brwi oraz kredka do nich (ciekawą opcją są także henny do domowego użytku).
Odmładzający makijaż oczu krok po kroku
Najłatwiejszym sposobem na wykonanie odmładzającego makijażu oczu jest pamiętanie o kilku wskazówkach:
- więcej nie znaczy lepiej, a już na pewno nie po 40 roku życia;
- mniej intensywnych kolorów to dobry wybór, jeśli nie chce się podkreślać niedoskonałości;
- im jest się starszym, tym lepiej na twarzy wyglądają dobrej jakości kosmetyki (np. pomadki, które wysuszają usta, po 40 roku życia mogą robić więcej szkody niż pożytku).
Kierując się tymi zasadami, można w kilku prostych krokach przygotować świetny makijażu oczu.
1. Delikatnie użyj jasnych cieni do powiek, np. w odcieniu kremowym. Unikaj konturówek do oczu (szczególnie czarnych), a jeśli nie chcesz w pełni z nich rezygnować, wybierz te, które optycznie powiększą oczy, np. w kolorze białym.
2. Jeśli po użyciu cieniu widzisz taką potrzebę, użyj korektora na niedoskonałości i zakryj zmarszczki dookoła oczu (np. kurze łapki, będącym częstym kompleksem w tym wieku).
3. Użyj dobrej jakości tuszu do rzęs, który nie klei ich i zapewni świeży wygląd. Dobrze, jeśli tusz będzie prezentował się naturalnie i nie przyciemni mocno rzęs.
Jak wykonać makijaż dzienny krok po kroku?
Oto przykładowa instrukcja, jak można wykonać odmładzający makijaż dzienny krok po kroku. W pełnej instrukcji zadbano o zmodyfikowanie powyższego makijażu oka i sprawienie, że jego finalny efekt będzie doskonale pasować do pozostałej części makijażu.
1. Zaaplikuj podkład z pomocą gąbki, która pomoże go łatwo i równomiernie rozprowadzić. Pamiętaj o okolicach dekoltu i dobrze dobierz kolor do swojej skóry.
2. Po nałożeniu podkładu zamaskuj sińce pod oczami. Użyj do tego korektora, który będzie o ton jaśniejszy od podkładu. Jeśli na twarzy pojawiły się inne niedoskonałości, je również można zakryć korektorem. Ważne, aby dodatkowa warstwa nie odznaczała się na twarzy.
3. Czas na brwi. Uczesz je szczoteczką i delikatnie przyciemnij. Pamiętaj, że brwi nie powinny być zbyt ciemne, bo dodadzą dodatkowych kilka lat, a właśnie takiego efektu chce się uniknąć podczas przygotowywania odmładzającego makijażu dla 40-latki.
4. Makijaż oka powinien być oparty o jasne i naturalne odcienie, raczej jasne, ale nie kolorowe: np. ładne brązy i beże lub kremowy czy złoty kolor.
5. Mascara to podstawa, o ile nie skleja rzęs i dobrze je wydłuża. Przykuwa to uwagę do oka, ale nie skupia wzroku na kurzych łapkach lub innych niedoskonałościach. Oczy są zwierciadłem duszy, które się nie starzeje – warto o tym pamiętać.
6. Kolejny podpunkt to róż na policzkach. Do tego czasu podkład powinien już ładnie zadomowić się na twarzy. Można nałożyć na niego róż w kolorze brzoskwiniowym lub odcieniu różu – nic mocnego i wyrazistego!
7. Na koniec przyszedł czas na usta. Unikaj matowych pomadek (jak zostało wspomniane powyżej) i nie doprowadzaj do przesuszania się ust. Ciemne usta w tym wieku nie są polecane, lepiej wybrać modne i ponadczasowe kolory nude. Po 40-tce, gdy skóra często jest przesuszona, warto pod ręką mieć pomadkę ochronną.
Na koniec warto przypomnieć, że każdy wiek jest piękny! Choć z biegiem lat poleca się dostosować do danych wskazówek, ostatecznie wybór należy jedynie do osoby, która każdego dnia przygotowuje swój makijaż. Najważniejszy jest własny komfort!