Home Moda Henna brwi i rzęs

Henna brwi i rzęs

by Agata Kubiak
Henna brwi i rzęs

Henna brwi i rzęs to podstawa jeśli chcesz zadbać o swoje brwi i nadać im odpowiedni kształt i kolor? A może Twoje rzęsy są jasne i marzysz o tym, by bez użycia maskary wyglądały zawsze jak pomalowane? Stylizacja brwi i rzęs jest popularną usługą dostępną w większości salonów kosmetycznych.

Decydują się na nią kobiety w każdym wieku. To brwi są odpowiedzialne za naszą mimikę i nadają naszej twarzy wyrazu. Dobrze dobrany do naszej urody odcień i kształt stanowią uzupełnienie naszego wyglądu. Z naszą pomocą i wiedzą zawartą w pigułce, postaramy się nauczyć Cię dbania o brwi i rzęsy bez konieczności wizyty u profesjonalistki

Henna brwi i rzęs co to jest?

henna rzęs

henna rzęs

Henna jest farbującym środkiem pozyskiwanym z liści rośliny nazywanej lawsonią bezbronną, za którego pomocą możemy ufarbować nasze brwi, rzęsy, włosy a nawet i ciało. Ma ona właściwości wzmacniające włosy oraz jest bogata w witaminę E i C. Używanie henny jest w 100% bezpieczne i nie ma negatywnych skutków, natomiast przed użyciem, tym bardziej jeśli jest to nasz pierwszy kontakt z henną, warto wykonać próbę alergiczną. Hennę możemy kupić w formie proszku, żelu lub kremu.

Henna – kolory w naturalnej postaci

Kolor henny powinien być dobrany do naszego typu urody oraz koloru włosów. Doskonałym sposobem na uzyskanie idealnego dla nas koloru jest połączenie ze sobą dwóch różnych odcieni. Poniżej lista kolorów jakie możemy znaleźć na półkach sklepowych:

 • czarny – pasuje szatynkom poprzez mocny efekt jaki uzyskujemy,
 • grafit – świetnie sprawdzi się dla osób o siwych włosach,
 • jasny brąz – ciepły odcień brązu polecany dla ciemnych blondynek i brunetek z rudymi refleksami,
 • czerwień – stanowi genialny dodatek do brązów i czerni, solo polecana osobom o włosach farbowanych na czerwono lub naturalnym „rudzielcom”,  
 • blond – najdelikatniejszy odcień henny, niewidoczna na włosach. Nadaje jedynie złoty refleks. 
henny brwi

henny brwi

Henna brwi i rzęs – efekt

Prawidłowe farbowanie henną ujarzmia nasze brwi, podkreśla spojrzenie i uwidacznia rysy twarzy. Efekty udanego farbowania henną utrzymują się od tygodnia do trzech, w zależności od ilości włosów oraz typu skóry, jaki posiadamy. Henną możemy zafarbować zarówno włos, jak i uzupełnić ubytki w brwiach poprzez aplikację henny na skórę.

hennę brwi

hennę brwi

Warto zaznaczyć, że henna na skórze utrzymuje się krócej, niż na włoskach, za co odpowiedzialny jest złuszczający się martwy naskórek. Z kolei henna aplikowana na rzęsy wizualnie je zagęszcza i przyciemnia. Ponadto sprawia, że oczy stają się większe, a używanie na co dzień kosmetyków do malowania rzęs nie jest konieczne. 

Henna brwi i rzęs w domu

Dzięki powszechnej dostępności henny na rynku kosmetycznym, zabieg farbowania możemy wykonać samodzielnie w domu. Zanim przystąpimy do zabiegu, skórę musimy dokładnie oczyścić przy pomocy płynu micelarnego i wody. Jeżeli chcemy dodatkowo wykonać regulację i pozbyć się niechcianych włosków, tę czynność zostawiamy na sam koniec zabiegu.

farbowania rzęs

farbowania rzęs

Najważniejszą kwestią jest staranne wykonywanie instrukcji producenta dotyczących czasu pozostawienia henny na włoskach. Nie ma sensu trzymać henny na brwiach lub rzęsach dłużej, niż zaleca producent. Przydatne akcesoria przydatne podczas farbowania to:

 • precyzyjny, cienki pędzelek z włosia syntetycznego lub patyczek do aplikacji henny,
 • kieliszek do mieszania henny, 
 • bawełniany patyczek kosmetyczny, którym możemy doprecyzować kształt naszego rysunku na brwiach, 
 • tłusty krem lub wazelina, stanowiące barierę przed farbowaniem henną w miejscach, których nie chcemy przypadkowo ufarbować,
 • płatek kosmetyczny, który należy podłożyć na dolną powiekę podczas hennowania rzęs. 

Henna brwi i rzęs krok po kroku (zrobić hennę brwi)

podkreślenie koloru brwi

podkreślenie koloru brwi

Należy uświadomić sobie, że henna ma przyciemnić naturalne włoski, a nie nadać brwiom nowy kształt – to zadanie makijażu permanentnego.

Przed farbowaniem dobrze jest nałożyć patyczkiem kosmetycznym krem lub wazelinę, zaraz nad naturalnie występujące włoski, tuż pod linią brwi. Dzięki temu nasze farbowanie będzie bardziej dokładne. W większym stopniu będziemy kontrolować nasze ruchy bez obawy, że zafarbujemy skórę gdzie nie powinniśmy.

W celu uzyskania jak najbardziej precyzyjnego kształtu, hennę należy nakładać powoli, zaczynając od środkowej części brwi. Nigdy nie zaczynamy od początku, gdyż da nam to efekt nienaturalnie wyglądających brwi, bez naturalnych przejść koloru. Najlepszy efekt osiągniemy nakładając produkt ruchami ciągłymi.

farbowanie brwi w gabinecie kosmetycznym

farbowanie brwi w gabinecie kosmetycznym

Na hennę rzęs należy przeznaczyć odrobinę więcej czasu, ponieważ każde oko farbujemy osobno. Powiekę ruchomą oraz dolną zabezpieczamy kremem, pod rzęsy podkładamy płatek kosmetyczny i przystępujemy do aplikacji produktu na całej długości rzęs.

Możemy wykorzystać w tym celu patyczek lub po prostu starą szczoteczkę po maskarze. Po upływie czasu, określonym przez producenta, hennę należy zmyć ciepłą wodą. Najlepiej przy pomocy wacików kosmetycznych. Wtedy możemy chwycić za pęsetę i usunąć niechciane włoski. 

Henna brwi i rzęs – przeciwwskazania

Zabieg farbowania henną jest stosowany przez młode dziewczyny oraz kobiety w każdym wieku. Chociaż henna na ogół nie powoduje żadnych komplikacji i jest bezpieczna, warto zapoznać się listą przeciwwskazań do wykonania koloryzacji:

 • zakażenia w miejscu zabiegowym, zarówno wirusowe, bakteryjne jak i grzybicze,
 • alergia na hennę,
 • jęczmień lub zapalenie spojówek, 
 • choroby oczu i opuchlizna,
 • infekcje oczu i skóry wokół niej,
 • ogólny zły stan rzęs lub brwi, w tym nadmierne wypadanie.

Rodzaje henny brwi

henna rzęs

henna rzęs

Na półkach sklepowych dostępne są trzy rodzaje henny do brwi. Pierwsza z nich to henna proszkowa, którą rzęsy i brwi farbowały już nasze babcie. 

W przypadku użycia tego rodzaju henny, niezbędny okazuje się aktywator. Zaopatrując się w sam proszek, w tym celu może posłużyć nam woda utleniona bądź dedykowany płyn zawarty już w kompletnym zestawie do henny.

Żelowa henna do brwi cechuje się kremową konsystencją i bardzo łatwym sposobem aplikacji. W celu uzyskania zadowalającego efektu, należy zostawić ją na brwiach dłużej, niż hennę proszkową. Najnowszą metodą stylizacji jest henna pudrowa, która oprócz farbowania włosków, farbuje także skórę. To ona sprawdzi się najlepiej, gdy chcemy zatuszować ubytki w naszych brwiach. 

Henna proszkowa czy henna żelowa? – różnice

pofarbować brwi henną

brwi henną

Henna w żelu doskonale podkreśla naturalny kształt i kolor brwi. Jej działanie ogranicza się tylko do włosków i nie zafarbuje ona skóry. Sprawdzi się blondynkom chcącym przyciemnić swoje brwi jak i szatynkom ceniącym naturalny efekt lekkiego przyciemnienia.

Henna proszkowa chwyta również skórę, przez co finalny efekt będzie znacznie bardziej widoczny. Jej działanie jest znacznie szybsze, niż henny żelowej, więc sam proces farbowania musi być ostrożniejszy i bardziej precyzyjny.

Powiązane artykuły