Home Zdrowie Jak dbać o profilaktykę jamy ustnej?

Jak dbać o profilaktykę jamy ustnej?

by Agata Kubiak
Jak dbać o profilaktykę jamy ustnej?

Zdrowe zęby i jama ustna wymagają odpowiedniej troski. Bez starania jama ustna nie będzie odpowiednio zadbana. Co należy zatem robić? Konieczna jest prawidłowa higiena, czyli regularne mycie zębów oraz inne nieodzowne zabiegu profilaktyczne. Nie wystarczy raz dziennie oczyścić zęby szczotką i dobrej jakości pastą, lecz koniecznie trzeba robić to co najmniej dwa-trzy razy dziennie. Najlepiej jest oczyścić zęby po każdym posiłku, zapewniając sobie prawidłową higienę jamy ustnej oraz przyjemny zapach z ust.

 

Nić dentystyczna jest konieczna

Nić dentystyczna umożliwia usuwanie resztek pokarmów i płytki nazębnej z przestrzeni między zębami. Każda osoba musi koniecznie kupić taką nić dentystyczną i stosować ją między posiłkami, co najmniej dwa razy dziennie. Poza tym płukanie ust płynem pozwala zwalczać bakterie. Fluor zawarty w takim płynie pozwala ograniczyć płytkę nazębną. W dbałości o zęby pomaga Oclean X Pro Digital. Środek ten jest skuteczny, pomocny i warto go stosować. Jest to szczoteczka nowej generacji, mająca różnorodne tryby pracy: personalny, poranny, wieczorny. Urządzenie wyposażono w sygnalizator czasu mycia, sterowanie smartfonem oraz czujnik siły nacisku. Szczoteczką Oclean X Pro Digital uzębienie czyści się o wiele szybciej i skuteczniej niż zwyczajną, klasyczną szczoteczką. Dzięki niej każdy zakamarek jamy ustnej jest czysty. Bezszczotkowy silnik MAGLEV korzysta z technologii magnetyczno-lewitacyjnej. Kąt nachylenia główki także jest znacznie większy. Narzędzie to ma inteligentny wyświetlacz, na którym po myciu pojawia się model uzębienia 3D z pominiętymi obszarami jamy ustnej. Kolor czerwony sygnalizuje niedostateczne wyczyszczenie zębów, a kolor biały pokazuje doskonale oczyszczone zęby. Takie nowoczesne rozwiązanie pozwala doskonale monitorować czystość uzębienia.

Więcej o szczoteczce Oclean X Pro Digital przeczytasz tutaj: https://oclean.pl/sklep/szczoteczki-soniczne-100/szczoteczka-oclean-x-pro-digital/

Papierosy nie pomagają zdrowiu

Papierosy nie tylko są szkodliwe dla płuc, ale także źle wpływają na zdrowie jamy ustnej. Palenie sprawia, że pojawiają się choroby dziąseł i można nabawić się raka jamy ustnej. Lepiej z tego szkodliwego nawyku zrezygnować. Palacze mają żółte zęby, co obniża ich atrakcyjność i niekorzystnie wpływa na samopoczucie. Zmuszeni są do częstego usuwania płytki nazębnej. Osoby pijące duże ilości kawy czy herbaty również mają problemy z zażółconymi lub szarymi zębami. Profilaktyka pozwala dobrze zadbać o stan zdrowia uzębienia oraz jego estetykę.

Dobra dieta to konieczność

Napoje gazowane oraz słodycze wpływają na pojawienie się próchnicy. Lepiej zatem ograniczać spożywanie takich przysmaków. Dzieci mogą np. jeść słodycze raz w tygodniu. Taki zwyczaj dobrze sprawdza się np. w Szwecji. Warzywa, owoce, nabiał są zdecydowanie zdrowsze od cukru. Codzienne jedzenie słodyczy i picie słodkich napojów jest nawykiem, z którego należy zrezygnować.

Dentysta jest nieocenionym sojusznikiem

Dentystę należy odwiedzać dwa razy w roku na rutynową kontrolę. Specjalista pomoże wykryć i wyleczy problemy jamy ustnej. Oceni także zdrowie zębów i dziąseł i zaordynuje leczenie, jeśli jest taka konieczność. Zdrowa jama ustna to zdrowy organizm – o tym nigdy nie wolno zapominać. Dzieci należy uczyć dbałości o zdrowe zęby od najmłodszych lat. Dzięki temu w dorosłym wieku będą starannie dbały o zdrowie zębów i jamy ustnej.

Podsumowując, profilaktyka pozwala zatroszczyć się o zdrowie i cieszyć się pięknymi, zdrowymi i mocnymi zębami przez całe życie. Zaniedbania profilaktyki przekładają się na problemy z uzębieniem oraz konieczność leczenia zębów. Wizyty u stomatologa kosztują i zdecydowanie pochłaniają sporo pieniędzy, co nie jest bynajmniej obojętne dla stanu konta. Niektóre ubytki wcale nie dają się leczyć, a zęby z dużymi ubytkami należy zazwyczaj usunąć.

Powiązane artykuły