Home Zdrowie Pielęgnacja tatuażu krok po kroku

Pielęgnacja tatuażu krok po kroku

by Agata Kubiak
Pielęgnacja tatuażu

Pielęgnacja tatuażu, tatuaż to nie tylko ozdoba ciała, ale też sposób na wyrażenie siebie, swoich poglądów, uczuć czy pasji. Jednak zanim zdecydujesz się na trwałe napisanie na skórze, musisz wiedzieć, jak odpowiednio zadbać o swój tatuaż, aby cieszyć się nim przez długi czas.

Oto kilka wskazówek, jak pielęgnować tatuaż na każdym etapie jego gojenia.

Wybór salonu

świeży tatuażPierwszym i najważniejszym krokiem jest wybór profesjonalnego i sprawdzonego salonu tatuażu.

Nie kieruj się tylko ceną czy modą, ale przede wszystkim jakością i higieną. Zapytaj znajomych, którzy mają tatuaże, o ich doświadczenia i rekomendacje.

Sprawdź opinie i portfolio tatuażystów w internecie. Odwiedź kilka salonów i porównaj warunki, atmosferę i obsługę.

Upewnij się, że tatuażysta używa sterylnych igieł, rękawiczek, jednorazowych pojemników na farbę i dezynfekuje sprzęt i stanowisko pracy. Zapytaj o certyfikaty i atesty.codzienna pielęgnacja tatuażu

Nie bój się zadawać pytań i wyrażać swoich oczekiwań. Pamiętaj, że tatuaż to poważna decyzja, która ma wpływ na twoje zdrowie i wygląd.

Jak się przygotować?

Zanim pójdziesz na umówioną sesję tatuażu, musisz odpowiednio się do niej przygotować. Oto kilka rad, co zrobić, a czego unikać przed tatuażem:

 • świeżego tatuażuNie pij alkoholu ani nie zażywaj narkotyków, ponieważ mogą one wpływać na krzepliwość krwi i zwiększać ryzyko krwawienia i infekcji.
 • Nie bierz leków przeciwzapalnych ani przeciwbólowych, chyba że masz zalecenie lekarza. Mogą one również zaburzać krzepnięcie krwi i powodować większe krwawienie.
 • Nie opalaj się ani nie korzystaj z solarium, ponieważ opalona skóra jest bardziej podatna na podrażnienia i uszkodzenia.
 • Nie golicz ani nie depiluj miejsca, w którym chcesz mieć tatuaż, ponieważ może to spowodować podrażnienie skóry i zwiększyć ryzyko infekcji. Zostaw to zadanie tatuażystce lub tatuażyście, który zrobi to profesjonalnie i bezpiecznie.
 • Zjedz lekki i zdrowy posiłek przed tatuażem, aby uniknąć spadku cukru we krwi i omdlenia. Unikaj tłustych i ciężkostrawnych potraw, które mogą powodować nudności i wymioty.
 • Wypij dużo wody, aby nawodnić organizm i skórę. Unikaj kawy i napojów energetycznych, które mogą podnieść ciśnienie krwi i zwiększyć krwawienie.
 • Załóż luźne i wygodne ubranie, które nie będzie uciskać ani ocierać się o tatuaż. Wybierz ubranie z materiału, który łatwo się pierze, ponieważ może się zabrudzić krwią lub farbą.
 • Weź ze sobą dowód tożsamości, ponieważ w niektórych salonach jest on wymagany. Weź też trochę gotówki na wypadek, gdyby salon nie akceptował kart płatniczych.
 • Weź ze sobą słuchawki i ulubioną muzykę, książkę lub coś do czytania, aby zająć sobie czas i odwrócić uwagę od bólu.

Jak pielęgnować nowy tatuaż?

zrobieniu tatuażuPo wykonaniu tatuażu, tatuażysta lub tatuażystka nałoży na niego cienką warstwę maści antybakteryjnej i owinie go folią lub bandażem.

Nie zdejmuj opatrunku przez kilka godzin, chyba że masz inne zalecenia. Opatrunek ma chronić tatuaż przed zanieczyszczeniami i bakteriami, które mogą spowodować infekcję.

Po zdjęciu opatrunku, umyj tatuaż delikatnie ciepłą wodą i mydłem antybakteryjnym. Nie używaj gąbki ani ściereczki, tylko palcami. Nie trzyj ani nie szoruj tatuażu, tylko delikatnie spłucz nadmiar farby i krwi.

pielęgnacji tatuażyOsusz tatuaż ręcznikiem papierowym lub czystą ściereczką, ale nie pocieraj, tylko delikatnie osusz.

Nałóż cienką warstwę maści antybakteryjnej lub specjalnego kremu do tatuażu, który otrzymasz od tatuażysty lub tatuażystki. Nie używaj zwykłego balsamu, kremu czy olejku, ponieważ mogą one zatykać pory i utrudniać gojenie.

Nie nakładaj za dużo maści, ponieważ może to spowodować nadmierne nawilżenie i zmiękczenie skóry.

Nie przykrywaj tatuażu folią ani bandażem, chyba że masz takie zalecenie. Pozwól tatuażowi oddychać i goić się naturalnie.

Pielęgnacja tatuażu – pierwszy miesiąc z tatuażem

Pierwszy miesiąc po wykonaniu tatuażu jest najważniejszy dla jego prawidłowego gojenia i utrzymania kolorów. Oto kilka wskazówek, jak dbać o tatuaż w tym okresie:

Regularnie myj świeży tatuaż

gojenie tatuażuMyj, pielęgnuj tatuaż dwa razy dziennie, rano i wieczorem, ciepłą wodą i mydłem antybakteryjnym. Nie używaj mydła z zapachem, barwnikami ani alkoholem, ponieważ mogą one podrażniać skórę i blaknąć kolory.

Nie mocz tatuażu w wannie, basenie, jeziorze ani morzu, ponieważ może to zwiększyć ryzyko infekcji i zmycia farby.

Nie bierz gorących pryszniców ani kąpieli, ponieważ wysoka temperatura może rozszerzać naczynia krwionośne i powodować większe krwawienie i obrzęk.

Nie używaj suszarki do włosów ani innych źródeł ciepła, aby wysuszyć tatuaż, ponieważ mogą one uszkodzić skórę i spowodować pękanie i łuszczenie się tatuażu.

Nawilżaj i odżywiaj tatuaż z użyciem kosmetyku

czym smarować tatuażPo umyciu tatuażu, nałóż cienką warstwę maści antybakteryjnej lub specjalnego kremu, płynu do tatuażu. Nie używaj zwykłego balsamu, kremu czy olejku, ponieważ mogą one zatykać pory i utrudniać gojenie.

Nie nakładaj za dużo maści, ponieważ może to spowodować nadmierne nawilżenie i zmiękczenie skóry. Powtarzaj ten krok trzy do czterech razy dziennie przez pierwsze dwa tygodnie, a potem raz lub dwa razy dziennie przez kolejne dwa tygodnie.

Pamiętaj, że tatuaż musi być nawilżony, ale nie przemoczony. Zbyt duża ilość maści może spowodować powstanie tzw. “babek”, czyli pęcherzyków wypełnionych płynem, które mogą zniekształcić tatuaż i spowodować infekcję.

Jeśli zauważysz takie objawy, nie przebijaj ani nie zrywaj “babek”, tylko delikatnie osusz tatuaż i skontaktuj się z tatuażystą lub lekarzem.

Chroń tatuaż przed działaniem słońca

dbać o świeży tatuażSłońce jest jednym z największych wrogów tatuażu, ponieważ może ono spowodować blaknięcie i uszkodzenie kolorów.

Dlatego należy chronić tatuaż przed bezpośrednim i długotrwałym nasłonecznieniem, zwłaszcza w pierwszym miesiącu po wykonaniu tatuażu. Unikaj opalania się i korzystania z solarium.

Jeśli musisz przebywać na słońcu, zakryj tatuaż luźnym i przewiewnym ubraniem lub użyj kremu z wysokim filtrem UV, który nie zawiera alkoholu ani zapachu.

Pamiętaj, że tatuaż jest jak rana, która musi się zagoić, więc nie narażaj go na niepotrzebne podrażnienia i uszkodzenia.

Pielęgnacja zagojonego tatuażu

Po około czterech tygodniach od wykonania tatuażu, skóra powinna być już całkowicie zagojona i nie powinna być już czerwona, obrzęknięta ani bolesna. Jednak to nie oznacza, że możesz zapomnieć o pielęgnacji tatuażu. Aby utrzymać tatuaż w dobrej kondycji i zapobiec jego starzeniu się, należy stosować się do następujących zasad:

 • pielęgnować świeży tatuażNawilżaj tatuaż regularnie, używając kremu lub balsamu do ciała, który nie zawiera alkoholu ani zapachu. Nie używaj olejków ani wazeliny, ponieważ mogą one zmatowić kolory i zatykać pory. Nawilżanie tatuażu pomaga utrzymać skórę elastyczną i gładką, a także zapobiega łuszczeniu się i pękaniu tatuażu.
 • Chroń tatuaż przed słońcem, używając kremu z wysokim filtrem UV, który nie zawiera alkoholu ani zapachu. Słońce może blaknąć i niszczyć kolory tatuażu, a także przyspieszać proces starzenia się skóry. Dlatego należy unikać opalania się i korzystania z solarium, a jeśli musisz przebywać na słońcu, zakryj tatuaż lub użyj kremu z filtrem co najmniej 30 SPF.
 • Unikaj drażniących substancji, takich jak detergenty, środki czyszczące, perfumy, dezodoranty, alkohol, narkotyki, nikotyna, leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, ponieważ mogą one wpływać na jakość i kolor tatuażu, a także zwiększać ryzyko infekcji i alergii. Jeśli masz wrażliwą skórę lub skłonność do alergii, skonsultuj się z lekarzem lub tatuażystą, zanim zdecydujesz się na tatuaż.
 • Zwracaj uwagę na stan tatuażu i skóry. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak zaczerwienienie, obrzęk, ból, gorączka, ropienie, wypryski, wysypka, swędzenie, pieczenie, łuszczenie się, pękanie, blaknięcie lub zmiana kształtu tatuażu, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem lub tatuażystą. Może to być oznaką infekcji, alergii, zapalenia, odrzucenia, zaniku lub innej komplikacji.

Pamiętaj, że tatuaż to nie tylko ozdoba, ale też część twojego ciała, która wymaga odpowiedniej pielęgnacji i troski. Jeśli będziesz dbać o swój tatuaż, będziesz się nim cieszyć przez wiele lat.

Powiązane artykuły