Home Moda Elegancja na różne okazje – porady dotyczące męskiego stroju na ślub, galę czy spotkanie biznesowe

Elegancja na różne okazje – porady dotyczące męskiego stroju na ślub, galę czy spotkanie biznesowe

by Agata Kubiak
Elegancja na różne okazje

Czeka cię ważna uroczystość lub inna okazja, podczas której wymagany jest elegancki wygląd? Zanim postawisz na ulubiony garnitur i zakładane zazwyczaj półbuty, dowiedz się więcej na temat kompletowania szykownej stylizacji! Może się okazać, że dzięki temu uda ci się uniknąć modowego faux-pas. Przygotowaliśmy dla ciebie kilka wskazówek dotyczących ubioru na najważniejsze wydarzenia życiowe i kulturalne – od ślubu i hucznych gal, po mniej formalne spotkania biznesowe.

 

Elegancki strój – jakie części garderoby zawiera?

Od czasu do czasu w naszym życiu zdarzają się okazje, w których wskazany jest ściśle określony sposób ubierania się. Warto być na nie szczególnie wyczulonym – nie tylko dlatego by dobrze wyglądać, ale i okazywać swym strojem szacunek. Zapamiętaj więc podstawowe elementy formalnej stylizacji:

  • elegancki komplet – frak, smoking lub garnitur,
  • biała koszula najlepiej z plisą kryjącą guziki i mankietami na spinki,
  • kamizelka garniturowa,
  • skórzane półbuty oraz dopasowane kolorystycznie skarpety,
  • odpowiedni dobrane dodatki – mucha lub krawat, spinki do mankietów.

Skąd wiedzieć, jak konkretnie powinna wyglądać formalna stylizacja? Pierwszym krokiem powinno być dokładne przeczytanie zaproszenia, o ile je otrzymałeś. Zawarte tam informacje pomogą ci w skompletowaniu stroju. Pamiętaj także o tym, że na stopień formalności wpływ ma nie tylko fason wybranych części garderoby, ale także ich kolorystyka oraz materiał, z którego zostały uszyte. W jaki sposób możesz ubrać się na wyjątkową okazję? Oto garść przydatnych porad!

Uroczysty ślub i wesele

Wybór stylizacji na wesele i ślub zależy w dużej mierze od miejsca, w którym ma się odbyć ceremonia. Kameralny ślub na plaży, impreza w domu weselnym, czy przyjęcie w iście pałacowej scenerii wymagają stroju o różnym stopniu formalności – zarówno w przypadku gości, jak i Państwa Młodych oraz świadków.

Wśród mężczyzn na weselu to właśnie Pan Młody powinien wyglądać najbardziej elegancko. Drugi w tej hierarchii jest świadek, który nie może przyćmić wyglądem Pana Młodego, ale nadal powinien prezentować się uroczyście. Największą swobodę w kwestii doboru stroju na wesele ma oczywiście gość. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że będąc na weselu w charakterze gościa, stylizacja musi być odpowiednio elegancka.Elegancki strój

Panowie Młodzi mają do wyboru trzy rodzaje ślubnego stroju – garnitur, smoking lub frak, każdy z nich uzupełniony dopasowaną do reszty stylizacji białą koszulą. Smoking i frak reprezentują najwyższy stopień formalności, dlatego pasują na wystawne przyjęcia ślubne. Trzyczęściowy garnitur w kolorze czarnym lub granatowym będzie z kolei doskonałym wyborem w przypadku wesela o nieco niższej randze. Pan Młody może także zdecydować się na opcję pośrednią, czyli garnitur smokingowy. A co, gdy mowa o niestandardowym weselu, np. na leśnej polanie? W takich okolicznościach Pan Młody świetnie będzie prezentował się w garniturze w kolorze (np. błękit, beż, szarość, bordo). Mile widziane są także zestawy garniturowe w subtelny wzór, np. drobną kratkę.

Jeśli zaś jesteś świadkiem lub gościem, lepiej będzie skupić się wyłącznie na zestawach garniturowych. Podczas wyboru kieruj się zasadą, aby nie wyróżniać się strojem, w szczególności na tle Pana Młodego. Będąc gościem na weselu o niższym stopniu formalności możesz wybrać również zestaw koordynowany. Pamiętaj jednak, że jeśli nie jesteś pewien, czy Twój strój wpisze się w dress code, skontaktuj się z Parą Młodą, by rozwiać wątpliwości.

Gale, bankiety i rozdania nagród

Na takie uroczystości (zazwyczaj odbywające się po zmroku lub godzinie 18:00) mężczyźni powinni nosić wyłącznie stroje wieczorowe. Można wyróżnić dwa rodzaje dress code’u – zwłaszcza black tie i white tie, czyli dwóch ważnych systemów wywodzących się z krajów anglosaskich.

Black tie to strój wieczorowy o niższym stopniu formalności niż white tie, składający się ze smokingu, kamizelki, eleganckiej białej koszuli i muchy. Stylizację tę powinny uzupełnić eleganckie oksfordy. Styl white tie – wymaga założenia fraka, spodni z lampasami oraz białej koszuli z kołnierzykiem łamanym. Jeśli chodzi o dodatki, jedynym słusznym jest biała, wiązana mucha oraz czarne półbuty z lakierowanej skóry.

Spotkanie biznesowe

To okazja mniej wymagająca w kwestii ubioru – w zupełności wystarczy tu garnitur biznesowy, czyli marynarka i wizytowe spodnie. Stopniuj formalność kompletu kolorystyką – im później odbywa się spotkanie, tym ciemniejszy powinien być odcień garnituru. I choć masz tu większą swobodę w doborze akcesoriów, warto zachować balans i umiar. Zadbaj o profesjonalną prezencję i nie odwracaj strojem uwagi od tego, co masz do powiedzenia!

Wyjście do teatru lub opery

Na wizytę w teatrze lub operze możesz założyć strój koktajlowy, np. w postaci garnituru z oryginalną poszetką, wzorzystym fularem lub kamizelką kontrastującą kolorem z resztą stylizacji. Natomiast jeśli bliższy jest Ci styl bardziej formalny, bez obaw możesz postawić na elegancki strój w stylu black tie.

Jakość i kunszt krawiecki – podstawy eleganckiego stylu

Kompletując elegancką stylizację, nie zapomnij o tym, aby składała się ona z ubrań dobrej jakości, uszytych z najlepszych materiałów. Gdzie znajdziesz ubrania, które spełnią te wymagania? Jeśli szukasz stroju odpowiedniego na formalną okazję, obejrzyj garnitury marki Recman i wybierz model dla siebie! Skorzystaj także z usługi szycia na miarę – sam wybierz tkaninę i paletę kolorów, aby jak najlepiej wyrazić siebie i dopasować garnitur do sylwetki. To najlepszy sposób na to, by utrzymać spójny wizerunek i zrobić wielkie wrażenie, gdziekolwiek się znajdziesz!

 

Powiązane artykuły