Home Moda Paznokcie żelowe

Paznokcie żelowe

by Agata Kubiak
Paznokcie żelowe

Paznokcie żelowe – manicure żelowy i jego wpływ na zdrowie

Paznokcie żelowe czyli długie i twarde to marzenie niejednej kobiety. Niestety, nie każda jest szczęśliwą posiadaczką, takich paznokci. Na szczęście można sobie pomóc za pomocą manicure żelowego. Jeśli jesteś ciekawa, czym dokładnie są paznokcie żelowe, jak je wykonać oraz jakich błędów nie popełniać. To ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Paznokcie żelowe – czym jest manicure żelowy?

paznokcie żelowe krok

paznokcie żelowe krok

Manicure żelowy, wraz z manicure hybrydowym to najbardziej rozpowszechnione metody przedłużania paznokci.

Paznokcie żelowe są również rozwiązaniem na łamliwe, czy wolno rosnące paznokcie. Metoda pozwala dowolnie przedłużyć paznokcie oraz nadać im oczekiwany kształt.

Paznokcie żelowe świetnie sprawdzą się gdy oczekujemy naturalnie wyglądającego efektu wydłużenia paznokci.

Jak wykonuje się paznokcie żelowe?

Manicure żelowy można wykonać samemu w domu, lub w gabinecie kosmetycznym u manikiurzystki, co jest rekomendowane ze względu na szkolenia oraz wiedzę Pań pracujących w salonach. Zabieg u profesjonalistki trwa około od 1,5 do 2 godzin. Czas jest zależny od wymagań klientki, czy ma zostać nałożony sam kolor, czy zdobienia lub wzorki.

Na czym dokładnie polega technika manicure żelowego?

malowanie paznokci

malowanie paznokci

Najczęściej stosuje się metodę, w której wykorzystuje się szablon. Ponieważ umożliwia ona przedłużanie paznokci do pożądanej długości. Na szablon oraz paznokieć nakłada się żel, a następnie utwardza w lampie UV lub LED. Jeśli paznokcie są łamliwe lub obgryzione, to na paznokieć nakleja się cienki tips, który następnie pokrywa się żelem. W dalszych etapach nadaje się paznokciom kształt z wykorzystaniem pilnika lub frezarki. Następnie nakłada się kolor oraz zdobienia.

Najczęściej popełniane błędy przy wykonywaniu manicure żelowego

wykonania paznokci żelowych

wykonania paznokci żelowych

Manicure żelowy nie jest trudną techniką, natomiast nie mając doświadczenia i odpowiednich umiejętności łatwo popełnić błędy. Niepoprawna technika wykonywania paznokci żelowych, może mieć ingerencję w naturalną płytkę paznokci, tym samym je uszkadzając.

Głównym popełnianym błędem w wykonywaniu stylizacji jest brak sterylizacji narzędzi wykorzystywanych do pracy oraz rąk. Kolejnym błędem jest niepoprawne spiłowanie płytki paznokcia.

Żel będzie się dobrze trzymał paznokcia jedynie gdy usunięte są skórki oraz błony wokół paznokcia, a paznokieć jest zmatowiony i poprawnie opiłowany.

Jeżeli przygotowanie jest niepoprawne warstwa żelowa może się ukruszyć lub częściowo odpaść.

Wady i zalety paznokci żelowych

naturalną płytkę paznokcia

naturalną płytkę paznokcia

Manicure żelowy ma wiele zalet. Pozwala nadać dowolną długość oraz kształt paznokci, istnieje wiele możliwości. Dobrze wykonane paznokcie żelowe prezentują się ładnie i estetycznie, a ich trwałość wynosi nawet do 4 tygodni. Wykonywanie manicure żelowego w salonie umożliwia tworzenie przeróżnych zdobień oraz wzorów.

Główną wadą manicure żelowego jest to, że po utwardzeniu paznokci w lampie stają się one mało elastyczne. Co w efekcie wpływa na ich podatność na uszkodzenia mechaniczne. Zabieg jest również czasochłonny, trwa ok 1,5 do 2 godzin. Także wadą żelowych paznokci jest pilnowanie powstałego odrostu i uzupełnianie go. W sytuacji gdy uzupełnia się w starym żelu odrosty, należy pilnować aby spiłować wszystkie napowietrzenia. Ponieważ w skutek niedopatrzenia może dojść do przebarwień płytki oraz zakażeń grzybiczych.

Wpływ manicure żelowego na płytkę paznokcia

french manicure

french manicure

Wykonywanie stylizacji paznokci różnymi metodami jest uzależnione od wpływu techniki na kondycję paznokci. Manikiurzystki specjalizujące się w wykonywaniu paznokci żelowych minimalizują negatywny wpływ stylizacji na kondycje paznokci.

Żel może wpłynąć pozytywnie na łamliwe paznokcie, utwardzając je i chroniąc przed uszkodzeniami mechanicznymi. Umożliwia zapuszczenie zdrowej, naturalnej płytki paznokcia.

W Internecie można znaleźć dużo informacji o tym, że manicure żelowy może zniszczyć płytkę paznokcia oraz spowodować jej nadmierną łamliwość. Jest to połowiczna prawda, ponieważ samo wykonywanie stylizacji żelowych na paznokciach i noszenie ich ni ma negatywnego wpływu na kondycje płytki paznokcia. Jednak nieprawidłowe zdejmowanie manicure żelowego już może uszkodzić płytkę.

Wpływ promieni UV wykorzystywanych w manicure żelowym

Manicure żelowe wykonuje się z wykorzystaniem lamy, której zadaniem jest utwardzanie kolejnych warstw żelu na płytce paznokcia. Utwardzenie zachodzi poprzez emitowanie promieniowania ultrafioletowego. Lampy UV/LED są ogólnodostępnym produktem na rynku. W różnym przedziale cenowym i o różnych parametrach. W czasie wykonywania paznokci żelowym, ekspozycja dłoni w lampie jest intensywna, powtarzana kilkukrotnie, przy czym serie są krótkie.

Lampa UV/LED, którą wykorzystuje się w manicure żelowym emituje fale UVA. Wiele badań dowodzi, że promieniowanie wytwarzane w trakcie pracy lampy UV/LED utwardzającej żel, nie wpływa w znaczący sposób na wzrost ryzyka wystąpienia nowotworu skóry.

Jak zadbać o paznokcie żelowe?

naturalnych paznokci

naturalnych paznokci

Paznokcie żelowe nie są kapryśne, a dbanie o nie, nie jest trudną sprawą. Pierwsza sprawa, to przed manicure żelowym nie powinno natłuszczać się paznokci, oraz odpowiednio je przygotować do nakładania żelu. Druga sprawa to 24h po wykonaniu paznokci, powinno unika się uszkodzeń ,mechanicznych oraz nie dopuścić do zawilgocenia ich. Ponadto paznokcie żelowe nie powinny mieć kontaktu z acetonem, oraz środkami czyszczącymi. Niekorzystne dla paznokci żelowych są również nagłe skoki temperatur, czy zbyt długi kontakt z wodą. Mając na uwadze tych kilka zasad, Twój manicure żelowy zawsze będzie piękny i trwały!

Odświeżanie i usuwanie manicure żelowego vs hybrydowego

zalanie skórek

płytka paznokcia

Odświeżanie manicure hybrydowego opiera się na całkowitym usunięciu starej warstwy lakieru, wykonuje się to za pomocą frezarki. W przypadku manicure żelowego nadbudowuje się żelem odrośniętą część paznokcia, a następnie ponownie modeluje się kształt. Proces odświeżania manicure żelowego jest bardziej skomplikowany i czasochłonny, niż w przypadku manicure hybrydowego.

Po usunięciu manicure hybrydowego, wierzchnia warstwa paznokcia powinna być w podobnym stanie jak przed nałożeniem stylizacji. Natomiast w przypadku usuwania manicure żelowego konieczna jest regeneracja płytki paznokcia, która bezpośrednio po zdjęciu stylizacji może być osłabiona.

 

Powiązane artykuły