Home Life Style Home office 2021 praca zdalna

Home office 2021 praca zdalna

by Agata Kubiak
Home office

Home office przestrzeń możliwości

Home office ma wiele zalet. Pierwszą i najważniejszą jest to, że praca w domu jest bardziej komfortowa. Poza tym jest to także oszczędność czasu. Dzięki biurze w domu nie trzeba tracić czasu na dojazdy, stanie w korkach. Można więc pospać dłużej i nie zwracać uwagi na pogodę za oknem, która często bywa kapryśna. Tworząc biuro w domu można zapewnić sobie lepsze warunki pracy. Standardy w firmie są zazwyczaj bardzo dobre, jednak to właśnie home office sprawia, że możliwości są o wiele większe, a zorganizowanie przestrzeni może być przeprowadzone zgodnie z indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami.

Dzięki pracy w domu wzrasta również wydajność, co jest ogromnym atutem tego rodzaju rozwiązania. To w domu czujemy się najlepiej i najbardziej swobodnie, a to wszystko wpływa nie tylko na dobre samopoczucie, ale również na wysoką efektywność. To również większa swoboda. Pracując stacjonarnie często nie można sobie pozwolić na dostosowanie warunków. Mowa tutaj o kwestiach takich jak zasłonięcie albo uchylenie okna. Pracując stacjonarnie trzeba przecież dostosować się do współpracowników. Jeśli jesteś introwertykiem na pewno doceniasz takie rozwiązanie.

Również przerwa wygląda zupełnie inaczej, jeśli jest możliwość pracy zdalnej. W domu jest wszystko to, co jest potrzebne do komfortowej przerwy. Nie musisz czekać w kolejce do ekspresu, całą lodówkę i łazienkę masz dla siebie. To niewątpliwie ogromna zaleta home office. Takie rozwiązanie to także ukłon w stronę planety. Wiąże się to z mniejszą ilością zanieczyszczeń, które spowodowane są korzystaniem z transportu publicznego albo samochodu.

Home office ma więc wiele zalet, szczególnie ważna jest możliwość swobodnego zagospodarowania przestrzeni do pracy. Nawet w przypadku, gdy jest ona mała, można stworzyć odpowiednie miejsce do pracy zdalnej.

Home office

Ograniczona wygoda

Mimo wielu zalet rozwiązania jakim jest home office, znajdzie się również kilka istotnych wad:

  • Praca zdalna może zachęcać do zwiększonej ilości godzin pracy. W biurze sprawa jest prosta, ponieważ godziny pracy są określone. Gdy pracujemy w domu, perspektywa przedłużenia tego czasu wydaje się być kusząca. To może sprawić, iż bardzo dużą część życia będzie stanowiła praca. Przez to można narazić się na wiele niedogodności, takich jak brak czasu wolnego, niewystarczająca ilość odpoczynku a nawet wypalenie zawodowe.
  • Ekstrawertycy mogą czuć się po prostu źle. Jeśli jesteś osobą, która lubi kontakt z ludźmi, prawdopodobnie praca zdalna przyczyni się znacznie do ograniczenia twojej wygody.
  • Jeśli podczas home office w domu obecni są inni mieszkańcy, mogą niestety wystąpić w roli rozpraszacza. To na pewno nie przyczynia się do wygody i dobrych warunków pracy.
  • Niestety praca zdalna może również utrudniać kontakt z przełożonymi i współpracownikami. Pracując w jednym budynku o wiele łatwiej jest skontaktować się z innymi. Podczas pracy zdalnej trzeba znaleźć inne rozwiązanie. Najczęściej jest to telefon albo email, a jak wiadomo czas odpowiedzi może być różny.
  • Można pojawić się problem z odpowiednią motywacją. Czasami biuro w domu nie jest dobrym pomysłem. Pojawiają się kuszące perspektywy odpoczynku, obejrzenia telewizji czy skorzystania z Internetu w czasie, gdy powinno się pracować. Problem z motywacją może okazać się sporym wyzwaniem.

Jeśli jednak zachowasz zdrowy rozsądek i wpadniesz w odpowiedni tryb, home office będzie przyjemnością, z której wypłyną pozytywne efekty.

Jeden sprzęt wiele zadań

Aby home office był efektywny i przyjemny, trzeba zadbać o odpowiednie wyposażenie przestrzeni. To przyda ci się podczas pracy zdalnej:

  • Odpowiedni komunikator – choć, jak wspomniano wcześniej, komunikacja w domowym biurze może być utrudniona, warto zadbać o komunikator. To dzięki niemu kontakt z szefem i współpracownikami będzie na najlepszym poziomie. Warto więc posiadać Skype czy FaceTime, dzięki którym komunikacja będzie sprawna.
  • Wirtualne dyski – to właśnie na nich można umieścić wszystkie niezbędne dokumenty, które powinny być zabezpieczone przed utraceniem ważnych danych. Dropbox i Google Drive to narzędzia, które posiadają wszystkie niezbędne opcje, a ich użytkowanie jest intuicyjne a więc wygodne.
  • Notatnik – dzięki niemu lista zadań będzie kompletna. Warto je sobie zapisywać, aby nie zapomnieć o czymś ważnym i mieć wszystko pod kontrolą. Wystarczy zwykły notatnik, który jest dostępny na każdym komputerze.
  • Służbowa poczta – oczywiście elektroniczna. Warto mieć taki adres, który jest przeznaczony tylko do załatwiania spraw służbowych.

To dzięki tym podstawowym narzędziom, praca w domu będzie przyjemna i efektywna. Dostęp do wszystkich aplikacji i narzędzi można uzyskać poprzez skorzystanie z jednego sprzętu. Mowa tutaj o komputerze stacjonarnym albo laptopie. Wszystko w jednym miejscu – to często klucz do sukcesu w kwestii home office.

Home office 2021

Dbaj o zdrowie

Odpowiednie zorganizowanie przestrzeni do pracy to takie, dzięki któremu można pracować efektywnie, ale również zadbać o zdrowie. Przede wszystkim należy zadbać o ergonomię. Biurko nie może stać tyłem do okna, ponieważ dostęp do światła słonecznego jest bardzo ważny. Światło północne albo wschodnie jest najlepsze, dlatego warto zorganizować przestrzeń właśnie tam, gdzie ten rodzaj światła dociera.

Niezbędne jest również odpowiednie biurko. Jeśli korzystasz z komputera stacjonarnego, monitor powinien stać na blacie, a klawiatura na wysuwanej półce. Na wysokości wzorku powinna znajdować się górna krawędź monitora, a jego odległość od oczu musi wynosić od 40 do 75 cm. Odpowiednie biurko do pracy powinno mieć szerokość 90 cm, długość 120 – 160 cm. Wysokość biurka zależy od osoby, która z niego korzysta.

Nie można zapomnieć także o krześle. Powinno umożliwiać regulację wysokości i kątka odchylenia oparcia. Warto wybrać takie z podłokietnikami. Odpowiednie krzesło to takie, dzięki któremu możesz swobodnie położyć stopy na podłodze równocześnie dbając o kąt prosty w nogach.

Poza odpowiednim biurkiem, krzesłem i odpowiednim ustawieniem tych elementów, a także monitora, trzeba zadbać o inne ważne elementy stanowiska pracy. W pobliżu warto postawić kosz na śmieci, segregatory na dokumenty. Tak przygotowane stanowisko pracy jest gotowe. Pamiętaj, że bez odpowiedniego jego przygotowania twoje zdrowie może bardzo ucierpieć. Kilka godzin spędzonych w nieodpowiedniej pozycji sprawia, że negatywne skutki pojawią się bardzo szybko.

Zabawa dla dzieci i dorosłych

Przygotowanie stanowiska do pracy według wytycznych, które zostały opisane w artykule sprawia, że zyskujemy również miejsce do nauki. Dzięki regulowanemu siedzeniu młody człowiek może ustawić je w taki sposób, aby uczyć się wygodnie bez negatywnego wpływu na zdrowie. Wiadomo również, że komputer to także sposób na dobrą zabawę. Dzięki niemu zyskujemy przecież dostęp do ciekawych gier, co dzieci potrafią wykorzystać. Odpowiednie miejsce jest więc niezbędne zarówno do pracy, nauki jak i zabawy.

Organizowanie przestrzeni do nauki i pracy zdalnej może być świetną zabawą. Zarówno dzieci jak i dorośli mogą czerpać radość z tego procesu. Warto więc zaangażować najmłodszych w realizację tego zadania. Przecież oni również będą korzystać z tego miejsca, warto więc zorganizować je w taki sposób, aby wszyscy czuli się w nim komfortowo. Możecie umieścić ciekawe gadżety w pobliżu, wspólne zdjęcia w pięknych ramkach. Dzięki temu przestrzeń stanie się bardziej przytulna, co pozytywnie wpłynie na nastrój osób, które będą korzystały z niej podczas nauki i pracy.

Powiązane artykuły