Home Kobieta w biznesie Influencerka, youtuberka i tiktokerka – wymarzonymi zawodami dziewczynek

Influencerka, youtuberka i tiktokerka – wymarzonymi zawodami dziewczynek

by Agata Kubiak
Influencerka

Influencerka, youtuberka i tiktokerka oto pytanie. Panie przedszkolanki, nauczyciele w szkole, rodzice, dziadkowie i wszyscy wokół mają tendencję do zadawania dzieciom jednego pytania – kim chcesz zostać w przyszłości?

W czasach, w których media społecznościowe nie istniały, a do Internetu dostęp miała tylko niewielka garstka osób, z pewnością każdy chłopiec odpowiadał, że chce zostać strażakiem, policjantem lub piłkarzem, a każda dziewczynka marzyła o tym, aby być piosenkarką, modelką, lekarką lub, rzecz jasna, księżniczką.

Aspiracje dziewczynek w Polsce

tiktokerka

inspiring girls polska

Dziś preferencje dotyczące przyszłego zawodu małych dziewczynek są całkowicie inne. Wiele osób starszej daty nigdy w życiu nie słyszało nawet o podobnych profesjach.

O jakich zawodach mowa? Oczywiście o zawodzie influencerki, youtuberki i tiktokerki – to właśnie te tytuły marzą się większość młodych dziewczyn.

Na czym polega wykonywanie jednej z tych profesji? Czy są one w jakiś sposób wartościowe, czy jest to wymysł współczesnych czasów? I ile można zarobić jako influencer?

Zawód Influencerka. Ile można zarobić?

Zawód influencer – to pojęcie, które wzbudza skrajnie różne emocje. Zanim dowiemy się jak wygląda praca influencerów i ile można zarobić na umieszczaniu swojego contentu w sieci, warto zastanowić się nad samym znaczeniem tego słowa.

Słowo influencer pochodzi od angielskiego czasownika to influence co oznacza wpływać na coś, oddziaływać, naciskać. Oznacza to zatem, że osoba, która może poszczycić się tym mianem influencera wpływa w pewien sposób na zachowanie i wybory swoich odbiorców.

tiktokerka

badania aspiracje dziewczynek

Warto pamiętać o tym, że przekazywanie pewnych treści, rozpowszechnianie pewnych zachowań i bycie wzorem do naśladowania wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Czy zatem zawód influencera jest wartościową profesją?

To zależy. Od czego? Od tego, jaki jest jego content, co promuje, czy ma poczucie odpowiedzialności za to co robi w sieci, czym kieruje się uprawiając taką, a nie inną profesję?

To pytania, na które powinna odpowiedzieć sobie każda osoba, która marzy o byciu influencerem?

Czy ta profesja ma wady? Oczywiście, że tak. Tak samo jak każda inna. Niestety, żyjemy w społeczeństwie, w którym wiele młodych osób zmaga się z niedostatkiem uwagi, którą powinni otoczyć ich rodzice.

Takie osoby często czują wzmożoną potrzebę akceptacji i zauważenia, nawet przez osoby, które nie biorą czynnego udziału w ich codzienności. Co ciekawe, influencera, którego celem jest skupienie uwagi na swojej osobie łatwo rozpoznać. Po czym?

Rzecz jasna po tym, że cały jego content skupia się wyłącznie na osobie influencera i niczym więcej. Czy istnieje zatem influencer, który może realnie przyczynić się do zmiany świata na lepszy?

Jak najbardziej. Warunkiem jest pojmowanie odpowiedzialności, jaka spoczywa na osobie wykonującej ten zawód, umiejętność przyznawania się do błędów, szerzenie słusznych i wartościowych idei, które mogą naprawić świat.

aspiracje dziewczynek w polsce

badania aspiracje dziewczynek

Porzućmy na moment górnolotne idee i skupmy się na nieco bardziej przyziemnych kwestiach. Ile może zarobić influencerka? Oczywiście, że jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie jest możliwa. Wszystko zależy od jej zasięgów, popularności i promowanego contentu.

Na wysokość zarobków influencerów wpływa przede wszystkim ilość współprac, które nawiązują z zewnętrznymi firmami. Choć zarobki influencerów nie są kwestią publiczną, powszechnie uważa się, że najbardziej rozpoznawalne osoby z Internetu mogą poszczycić się zarobkami w wysokości od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych.

Jak zostać influencerem?

influencerka

influencerka

Według statystyk większość dziewczynek deklaruje chęć wykonywania profesji influencerki w przyszłości. Oczywiste jest, że plany na przyszłość wśród dzieci i nastolatków ulegają znaczącym zmianom i nie ma w tym absolutnie nic niewłaściwego.

Każda młoda osoba powinna mieć marzenia, ale warto uświadamiać młodych ludzi na temat tego, jak funkcjonuje taki świat. Jeśli mamy wokół siebie osobę, która marzy o internetowej sławie, warto porozmawiać z nią na temat tego, jak we właściwy sposób można ją zyskać promując jednocześnie wartościową treść.

Niestety zbyt wiele młodych osób uwierzyło w przedziwną domenę mówiącą o tym, że nie ma znaczenia co mówią o Tobie inni, najważniejsze, że w ogóle mówią. Jest to postawa, z której kategorycznie należy zrezygnować. Bycie influencerem powinno polegać na czymś zupełnie innym niż promocja własnej osoby. Osoba rozpoznawalna w sieci, która ma wpływ na innych ludzi, włada niesamowitą mocą i musi być tego świadoma.

badania aspiracje dziewczynek

zawód youtuberka instagramerka

Jak zatem zostać influencerem? Przede wszystkim trzeba mieć pomysł. I nie chodzi tutaj wcale o to, aby na siłę wymyślać sobie docelowy content. Dla wielu osób bycie influencerem jest pewnego rodzaju powołaniem – przemawianie do setek lub nawet tysięcy osób w sieci, jest dla części osób czymś całkowicie naturalnym.

Warto jednak pamiętać, że lepiej jest mieć mniejszą publikę, do której docierają wartościowe treści, niż walczyć o powszechną sławę bazując na kontrowersjach i głupocie.

Ranking influencerów

wieku 10 15

zawód youtuberka instagramerka

Hierarchia wartości młodych dziewcząt znacząco różni się od tej wyznawanej przez dorosłe kobiety. Nie ma w tym nic dziwnego. W końcu każdy wiek rządzi się swoimi prawami. Co ciekawe w ostatnim czasie zauważa się wzmożoną potrzebę powszechnego uznania i prestiżu wśród młodych osób.

Niestety u wielu z nich potrzeba akceptacji i bycia zauważonym przyjmuje niemal patologiczną formę. Co jest jeszcze bardziej zatrważające – to właśnie tak skrajnie kontrowersyjne treści są najbardziej pożądane przez internetową społeczność.

Można zauważyć, że na czele rankingu najpopularniejszych influencerów brylują takie postaci, których głównym celem jest promocja własnej osoby. Na szczęście istnieje spora grupa użytkowników YouTuba, Instagrama i TikToka, która swoimi zachowaniem i postawą pozytywnie oddziałuje na młodych ludzi. Wielu słynnych influencerów to szalenie ciekawe osoby, które dzielą się unikatowymi treściami za pomocą mediów społecznościowych.

wieku 10 15

inspiring girls polska

Zarobki youtuberów, tiktokerów, instagramerów

Kwestia zarobków youtuberów, tiktokerów i instagramerów to bardzo złożona sprawa. Warto wspomnieć, że osoby początkujące, którym marzy się praca w roli influencerki, będą musiały zmierzyć się z dość agresywną konkurencją.

Wiele osób, które zarabia w Internecie wykonując profesję influencera to osoby, który wcześniej wykonywały inny zawód związany z uzyskaniem popularności.

Niestety wśród najpopularniejszych influencerów w dalszym ciągu brylują wszelkiego rodzaju upadłe gwiazdki, byłe aktorki, aspirujące piosenkarki noszące sławne nazwisko po rodzicach czy osoby, które zdobyły popularność szerząc kontrowersyjne treści.

inspiring girls polska

inspiring girls polska

W kwestii zarobków z działalności w mediach społecznościowych trzeba uzbroić się w naprawdę duże pokłady cierpliwości. Dotarcie ze swoim przekazem do określonej grupy, zdobycie powszechnej popularności i stałych obserwatorów jest nie lada wyzwaniem.

Jak zostało wspomniane, konkurencja w tym obszarze jest dość zacięta. Na wysokość zarobków gwiazdy Internetu z pewnością wpływa jej popularność, liczba odbiorców, typ treści, jakimi dzieli się ze światem oraz umiejętność promowania konkretnych produktów i usług.

Ile zarabiają influencerzy

Choć to ostatnie kryterium może nieco dziwić, to w rzeczywistości to właśnie na reklamowaniu różnego rodzaju produktów zarabiają influencerzy. Chcąc być osobą szanowaną w branży, nie warto pokuszać się na łatwy i szybki zarobek.

Reklamowanie papieru toaletowego czy leku na zatwardzenie przez osobę, która z tymi tematami nie ma nic wspólnego, będzie się za nią ciągnęło przez całą jej medialną karierę. Choć najpopularniejsi influencerzy mogą pochwalić się naprawdę wysokimi zarobkami, warto przemyśleć wszystkie „za” i „przeciw” wykonywania takiej profesji.

inspiring girls polska

inspiring girls polska

Powiązane artykuły