Home Zdrowie Czym są antydepresanty i kiedy je stosować?

Czym są antydepresanty i kiedy je stosować?

by Agata Kubiak
antydepresanty

Antydepresanty i ich wzrost liczby pacjentów stosujących leki przeciwdepresyjne wiąże się nie tylko z rytmem życia i przewlekłym stresem, ale także z nowymi generacjami leków. Tak więc leki starej generacji różnią się wieloma skutkami ubocznymi, a nowoczesne leki można pić bez szkody dla organizmu.

 

Antydepresanty – podział leków przeciwdepresyjnych

 

leki antydepresyjne

leki antydepresyjne

Wybierając odpowiedni lek przeciwdepresyjny, lekarz bierze pod uwagę kilka czynników: na przykład dominujące i podstawowe objawy, wcześniejsze doświadczenia i opinie, możliwe działania niepożądane.

Istnieją trzy główne klasy leków przeciwdepresyjnych:

* selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SIWYS): zwykle powodują mniej skutków ubocznych;

* tetracykliczny lek przeciwdepresyjny (TLP): są bardziej prawdopodobne, że spowodują działania niepożądane, ale są skuteczne w cięższych przypadkach;

* nowe i nietypowe leki przeciwdepresyjne, które są ogólnie dobrze tolerowane.

 

inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny

inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny

W rzeczywistości naturalny (SIWYS) i może być skuteczny. Innym rodzajem leków są leki stabilizujące nastrój, są one stosowane głównie w depresji dwubiegunowej.

Leki antydepresyjne i ich skuteczność

 

Działanie przeciwdepresyjne zaczyna pojawiać się po kilku tygodniach leczenia, a działanie przeciwbólowe już po

zwiększenie wychwytu zwrotnego serotoniny

trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne

pojedynczej dawce, która jest zwykle znacznie niższa niż jest to konieczne dla działania przeciwdepresyjnego.

Chociaż uważa się, że działanie przeciwbólowe leków przeciwdepresyjnych odbywa się poprzez ich wpływ na ludzki układ, aktywacja mechanizmów endogennych może odgrywać rolę w ich wpływie na mechanizmy rozwoju bólu.

 

Wyniki badań wykazały udział układu opioidowego w mechanizmach leżących u podstaw fizjopatologii depresji oraz w rozwoju i kontroli zespołu bólowego oraz działaniu leków przeciwdepresyjnych. Wielokrotnie wykazano, że leki przeciwdepresyjne są zdolne do interakcji z układem opioidowym poprzez mechanizmy, które nie zostały jeszcze w pełni zbadane.

leczeniu zaburzeń psychicznych

leczeniu zaburzeń psychicznych

Takie możliwości poszczególnych leków przeciwdepresyjnych mogą warunkować zarówno dodatkowe pozytywne aspekty ich działania klinicznego (zdolność do wykazywania bardziej skutecznych właściwości przeciwdepresyjnych, przeciwbólowych i innych), jak i negatywne (zdolność do wykazywania działań niepożądanych i reakcji innych leków przeciwdepresyjnych, powodowania uzależnienia i zespołu odstawienia).

Odpowiednie dane mogą zatem zapewnić dodatkowe możliwości przy wyborze leku przeciwdepresyjnego, który będzie w stanie skutecznie wpływać na objawy chorób różnego pochodzenia.

Depresja może dotknąć każdego – nie zwlekaj z wizytą do specjalisty

 

leki przeciwdepresyjne należą

leki przeciwdepresyjne należą

Chociaż depresja jest powszechną chorobą psychiczną, należy ją traktować bardzo poważnie. Uważaj na oznaki myśli i zachowań samobójczych lub inne znaki ostrzegawcze, takie jak nagłe wahania nastroju.

Jeśli obserwujesz takie zachowanie u ukochanej osoby, powinieneś szukać pomocy w nagłych wypadkach.

Jeśli cierpisz na depresję i masz myśli samobójcze, poinformuj o tym osobę, której ufasz, i natychmiast uzyskaj pomoc.

Leki na depresję: tylko za zgodą i pod kontrolą lekarza

Lekarz wypisuje receptę na podstawie diagnozy, wybiera dawkę i wyznacza czas ponownego spożycia. Jest to konieczne do kontrolowania skuteczności leków, podejmowania decyzji dotyczących dalszej terapii. Leki można kupić na receptę w aptece w terminie określonym w formularzu.

zaburzenia lękowe

zaburzenia lękowe

Jest to również wskazane dawkowanie. Przy sprzedaży leku farmaceuta albo odbiera receptę, albo robi w niej znak, aby pacjent nie zwolnił większej ilości leku niż wskazano przez lekarza.

Najważniejsze jest to, że diagnozą i farmakologicznym leczeniem depresji powinien zajmować się tylko dyplomowany lekarz psychoterapeuta lub psychiatra. Jeśli chodzi o psychoterapię, warto sobie wyobrazić, jaką metodą posługuje się dany specjalista

 

Skutki uboczne stosowania leków antydepresyjnych

 

Możliwe ryzyko może być zarówno minimalne (lub wcale nie wpływać na pacjenta), jak i dość poważne, stanowiące zagrożenie dla zdrowia i życia. Ogólne leki przeciwdepresyjne mogą doświadczać fizycznych skutków ubocznych, takich jak:

 

  • zaburzenia seksualne;
  • problemy ze snem;
  • zwiększenie / zmniejszenie masy ciała.

 

Te działania niepożądane zgłaszano przy długotrwałym przyjmowaniu leków przeciwdepresyjnych i mogą one nasilać się wraz z wiekiem. Od 25% do 80% osób przyjmujących leki przeciwdepresyjne doświadczyło zaburzeń seksualnych w ciągu pierwszych 2-6 tygodni po rozpoczęciu leczenia.

Objawy zwykle ustępują do 12 tygodnia od rozpoczęcia leczenia u około 30% osób, u których występują działania niepożądane.

 

Wiele osób przyjmujących leki przeciwdepresyjne zauważa przyrost masy ciała. Jednak w niektórych przypadkach, na przykład podczas spożywania bupropionu, występuje utrata apetytu i masy ciała. Inne potencjalne działania niepożądane występujące podczas przyjmowania leków przeciwdepresyjnych obejmują:

 

  • nudności;
  • problemy z przewodem pokarmowym;
  • nerwowość;
  • drżenie.

Poważniejsze działania niepożądane obejmują:

 

  • niskie ciśnienie krwi;
  • nieregularne tętno;
  • napady padaczkowe.

 

W niektórych przypadkach objawy ustępują same w pierwszych dniach i tygodniach adaptacji organizmu do leku. W innych przypadkach pozostają i wzmacniają się. Dlatego ważne jest, aby lekarz monitorował przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych i wprowadzał zmiany w przepisanym kompleksie terapeutycznym na czas.

 

Leki antydepresyjne a alkohol

Alkohol może wydawać, się łagodzić objawy depresji, ale najczęściej jest odwrotnie – alkohol może przeciwdziałać korzyściom leków przeciwdepresyjnych, ostatecznie czyniąc depresję znacznie gorszą i trudniejszą do wyleczenia. Niewłaściwe spożywanie alkoholu może również prowadzić do używania substancji i uzależnienia.

Jeśli wydaje się, że twoje leki przeciwdepresyjne nie pomagają, rozsądnie byłoby całkowicie zrezygnować z alkoholu, aby leki przeciwdepresyjne mogły działać poprawnie.

Czy leki antydepresyjne uzależniają?

 

Jeśli przyjmujesz leki przeciwdepresyjne dłużej niż tydzień, a następnie nagle przestajesz, w około 20-30% przypadków mogą wystąpić bardzo nieprzyjemne objawy, a jeśli zaczniesz ponownie przyjmować lek, znikną. Najczęściej z zespołem odstawienia osoba odczuwa zmęczenie, ból głowy, mdłości, ale może wystąpić wiele innych objawów: od kataru do drażliwości.

zaburzenia rytmu serca

zaburzenia rytmu serca

Za tydzień lub dwa wszystko powinno zniknąć. Nie jest to jednak uzależnienie: jeśli stopniowo zmniejszasz dawkę, w ciągu kilku tygodni, wszystko będzie dobrze i za wszelką cenę nie pojawi się ostre pragnienie ponownego przyjęcia leku. Z heroiną lub alkoholem tak się nie stanie: powodują prawdziwe uzależnienie.

Leczenie depresji – farmakoterapia i psychoterapia

 

Aktywacja behawioralna może być skutecznym i akceptowalnym sposobem leczenia depresji u dorosłych. Pacjenci z depresją otrzymają większy wybór leczenia podczas przepisywania tej opcji psychoterapii, a także można zbadać różne formaty i rodzaje opieki, aby zaspokoić zapotrzebowanie na wsparcie zdrowia psychicznego. Nasze zaufanie do tych ustaleń jest ograniczone ze względu na obawy dotyczące pewności dowodów.

 

Leki na depresję bez recepty, czyli tabletki ziołowe na uspokojenie

 

Terapia depresji jest zwykle długotrwała – około 2 miesięcy. Dlatego przy wyborze

leku szczególne znaczenie mają profil bezpieczeństwa i tolerancja

stosowanych leków. W związku z tym znacznie wzrasta zainteresowanie

do leków przeciwdepresyjnych opartych na składnikach pochodzenia roślinnego. Nadto, nie ostatnią rolę w tej kwestii odegrały preferencje samych pacjentów. Tak,

według WHO stosowanie leków pochodzenia roślinnego preferują do 80% światowej populacji. W takiej sytuacji trudno przecenić znaczenie zaufania pacjenta do leku.

 

Zioła na depresję i obniżony nastrój – czy mają skutki uboczne?

 

receptorowych mechanizmach działania

receptorowych mechanizmach działania

Współczesna medycyna, pomimo rozwoju farmacji i corocznej produkcji nowych leków, coraz częściej zwraca uwagę na środki ludowe i zioła, praktyki medytacyjne i akupunkturę, które pomagają radzić sobie z wieloma chorobami z nie mniejszym powodzeniem niż leki i nie powodują negatywnych skutków ubocznych.

Leczenie depresji środkami ludowymi jest dziś przeprowadzane kompleksowo: za pomocą kompetentnie dobranego zestawu ćwiczeń, diety mającej na celu zmniejszenie stanu depresji i praktyk medytacyjnych.

W jakich sytuacjach można zastosować zioła na stres i depresję, a kiedy zgłosić się do lekarza?

 

innymi lekami

innymi lekami

Środki ludowe obejmują leczenie ziołami, różnymi nalewkami i innymi metodami. Eksperci nie zalecają uciekania się do nich bez konsultacji z psychiatrą – niekontrolowane stosowanie wątpliwych środków może powodować komplikacje, a także powodować pogorszenie stanu psychicznego. Nie dadzą efektu, ale mogą prowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych, chorób fizjologicznych.

Powiązane artykuły