Home Zdrowie Wszywki alkoholowe Katowice – krok do trzeźwości

Wszywki alkoholowe Katowice – krok do trzeźwości

by Agata Kubiak
Wszywki alkoholowe

 

 

Zastosowanie wszywki alkoholowej to kolejny poważny krok do trzeźwości. Swoim działaniem wszywka alkoholowa zniechęca osobę uzależnioną do spożywania alkoholu. Dzieje się tak na skutek działania substancji czynnej wydzielonej do organizmu, które hamuje procesy rozkładu alkoholu w wątrobie. Nagromadzony aldehyd octowy odpowiada za wywoływanie nieprzyjemnych objawów takich jak wymioty czy zawroty głowy. Działanie wszywki alkoholowej opiera się na strachu pacjenta przed doświadczeniem nieprzyjemnych dolegliwości.

 

Esperal – co to jest?

Esperal to tabletki przeznaczone do podskórnego zaszycia. Zawierają substancję czynna disulfiram. Lekarz zaszywa tabletki podpowięziowo w okolicy łopatek lub pośladków. Przeznaczone są do stosowania podczas leczenia choroby alkoholowej jako terapia awersyjna, mająca na celu zniechęcenie jednostki do alkoholu. Zabieg podskórnego zaszycia tabletek wykonuje lekarz – chirurg. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, jest bezpieczny i mało inwazyjny. Trwa około 30 minut. Lek ten hamuje procesy metaboliczne alkoholu. Wydzielana do organizmu substancja czynna hamuje rozkład alkoholu w wątrobie. Sprawia to, że w organizmie gromadzi się aldehyd octowy, który powoduje występowanie objawów zatrucia alkoholowego. Okres działania wszywki alkoholowe Katowice wynosi od ośmiu do dwunastu miesięcy.

 

Esperal – jak to działa?

Wszywka alkoholowa zawierająca substancję czynną jest całkowicie neutralna dla organizmu, nie wywołuje żadnych dodatkowych objawów ani reakcji. Dolegliwości pojawiają sie dopiero w momencie, gdy jednostka spożyje alkohol. Do najbardziej poważnych konsekwencji wywołanych połączeniem alkoholu z Esperalem zaliczyć można marskość wątroby, ostre zapalenie trzustki, zapaść a nawet zgon. Najczęściej występujące i charakterystyczne objawy po spożyciu alkoholu to:

 • przyśpieszona akcja serca
 • kołatanie serca
 • duszności
 • skoki ciśnienia
 • potliwość
 • niepokój
 • lęk
 • zaczerwienienie skóry
 • zawroty głowy
 • bóle głowy
 • drżenie mięśni

Śmierć pacjenta następuje w wyniku spożycia bardzo dużych ilości alkoholu, dzieje się to jednak relatywnie rzadko. Po wykonanym zabiegu zaszycia wszywki alkoholowej pacjent ma bezwzględny zakaz spożywania nawet niewielkich ilości alkoholu. Jednostka powinna uważać również na spożywane produkty spożywcze, leki oraz używane kosmetyki. Znajdujący się w nich alkohol może doprowadzić do wystąpienia skórnych reakcji alergicznych oraz nieprzyjemnych dolegliwości.

 

Esperal – dla kogo?

Wszywka alkoholowa przeznaczona jest dla osób zmagających się z chorobą alkoholową, które podjęły świadomą decyzje o zaprzestaniu spożywania alkoholu.  Chorobę alkoholową cechuje nieodparta chęć spożywania alkoholu, utrata kontroli nad własnym życiem oraz negatywny wpływ alkoholu na życie jednostki. Choroba alkoholowa dotyczy wszystkich grup społecznych, nie zależy od statusu materialnego czy poziomu wykształcenia. Należy pamiętać, że wszywka alkoholowa nie jest samodzielną metodą leczenia choroby alkoholowej, a jedynie narzędziem wspomagającym utrzymanie trzeźwości.

 

Esperal – działanie leku

Zawarty w tabletach disulfiram hamuje jeden z etapów metabolizmu alkoholu w organizmie człowieka. W normalnych warunkach alkohol ulega procesom, które doprowadzają go do stanu aldehydu octowego, który dalej przechodzi w kwas octowy. Działanie substancji czynnej sprawia, że alkohol rozkładany jest tylko do aldehydu octowego. Nagromadzenie go w organizmie powoduje wystąpienie nieprzyjemnych dolegliwości zatrucia alkoholowego.

 

Esperal – jak długo działa ta substancja?

Zabieg podskórnego podania wszywki można powtórzyć po około ośmiu miesiącach o ile istnieje taka konieczność. Długość działania wszywki alkoholowej to od ośmiu do dwunastu miesięcy. Co ważne działanie wszywki przez cały okres jej obecności w organizmie jest takie samo. Oznacz to, że nie da się przepić wszywki lub zmniejszyć dokuczliwości jej objawów wraz z upływem czasu.

 

Esperal – czy to jest bezpieczne?

Zabieg podczas którego podawana jest wszywka alkoholowa jest bezpieczny i mało inwazyjny. Oznacza to, że powikłania oraz działania niepożądane występują relatywnie rzadko. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, trwa do pół godziny. Pacjent praktycznie od razu może wrócić do wykonywanie codziennych aktywności. Lek ten nie wpływa na zaburzenia koncentracji czy uwagi, dlatego pacjent zachowujący trzeźwość może prowadzić pojazd oraz pracować. Prawidłowo wykonany zabieg odbywa się w sterylnych warunkach z zachowaniem aseptyki, a za jego przeprowadzenie odpowiada doświadczony chirurg. Lekarz pod skórę pacjenta wszywa od ośmiu do dziesięciu tabletek z substancja czynną, ktora wydzielana jest do krwioobiegu pacjenta. Miejsce zaszycia wszywki alkoholowej to pośladki lub obszar pod łopatką.

Po podaniu leku mogą wystąpić działania niepożądane jak na przykład reakcje alergiczne. Należy obserwować swoje ciało i zgłaszać do lekarza wszelkie niepokojące objawy.

Wszywkę alkoholową można w każdej chwili usunąć z organizmu.

Esperal – ile to kosztuje?

Leczenie choroby alkoholowej w Polsce gwarantuje bezpłatną opiekę specjalistów. Dostępne jest zarówno dla osób ubezpieczonych, jak i tych, które nie posiadają ubezpieczenia.Podanie wszywki alkoholowej jednak nie jest refundowanym zabiegiem. Oznacza to, że pacjent decydujący się na ten zabieg musi za niego zapłacić z prywatnych pieniędzy. Koszt zabiegu zazwyczaj waha się w granicach kilkuset złotych. Różnica ta jest zależna od miasta, wybranej kliniki oraz lekarza, który wykonuje zabieg.

Esperal – czy są jakieś przeciwwskazania?

Przeciwskazaniem do stosowania wszywki alkoholoowej są:

 • uczulenie na disulfiram, tiokarbaminiany lub jakikolwiek inny składnik leku
 • posiadanie schorzeń sercowo – krążeniowych takich jak nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, choroba niedokrwienna lub przebyta w przeszłości niewydolność obwodowa krążenia
 • występujące zaburzenia psychiczne, próby samobójcze, myśli samobójcze, psychozy z wyłaczeniem ostrej psychozy alkoholowej
 • stan upojenia alkoholowego
 • spożywanie alkoholu na mniej niż dwanaście godzin przed wykonanym zabiegiem
 • okres ciąży, karmienia piersią, planowanej ciąży – wymaga to konsultacji lekarskiej jednak w wielu przypadkach nie jest wskazane podanie wszywki alkoholowej

Przed przystąpieniem do zabiegu należy również poinformować lekarza o dodatkowych schorzeniach oraz stosowanych lekach. Pacjent cierpiący na cukrzycę, epilepsję, choroby układu oddechowego czy choroby serca ma bezwzględny zakaz spożywania alkoholu. W momencie złamania tego zalecenia stan zdrowia pacjenta może się pogorszyć.

 

Po zabiegu podskórnego podania wszywki alkoholowej istnieje ryzyko wystapienia działań niepożądanych. Po zaobserwowaniu niepokojących objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Możliwe działania niepożądane to:

 • wymioty
 • senność
 • impotencja, która przemija
 • męczliwość
 • posmak czosnku w ustach
 • metaliczny posmak w jamie ustnej
 • stany depresyjne
 • reakcje alergiczne
 • stany paranoiczne
 • schizofrenia
 • zapalenie nerwów obwodowych

Objawy te mogą ustać po kilku dniach, gdy organzim przyzwyczai się do nowej substancji we krwi.

 

Powiązane artykuły