Home Zdrowie Kosmetologia – czym się zajmuje?

Kosmetologia – czym się zajmuje?

by Agata Kubiak
Kosmetologia

Kosmetologia – co to jest?

Kosmetologia, zwana też kosmetyką lekarską jest tak naprawdę działem dermatologii skupiającej się głównie na aspekcie estetycznym ludzkiego ciała. Dzięki kosmetologii możliwe jest zwiększanie atrakcyjności fizycznej, przeprowadzanie profesjonalnych zabiegów pielęgnacyjnych oraz opisywanie zagadnień związanych z urodą.

Warto wspomnieć, że jest to nauka interdyscyplinarną, co oznacza, że łączy w sobie nauki z kilku dziedzin. W tym przypadku kosmetologia łączy w sobie: chemię (np. analiza składów kosmetyków, okluzje, zastosowanie ceramid, retinolu, kwasu pirogronowego itd.), biologię (np. znajomość budowy skóry i zastosowanie tej wiedzy), fizykę (np. galwanizacja, jonoforeza), a nawet dietetyki (np. reakcja organizmu na daną dietę).

Rodzaje kosmetologii

czym zajmuje się kosmetolog

czym zajmuje się kosmetolog

Kosmetologia jak cała masa innych nauk posiada swoje specjalizacje. Rozróżniamy:

– kosmetologię upiększającą / estetyczną – zakłada bezpośrednią poprawę wyglądu skóry, bez wpływu na jej kondycję. Skupia się głównie na podstawowych zabiegach – manicure, pedicure kosmetyczny i leczniczy, makijaż, henna, różnego rodzaju depilacje;
– kosmetologia lecznicza – zajmuje się poprawą stanu skóry przy defektach spowodowanymi chorobami lub innymi obrażeniami. Skupia się na leczeniu blizn o różnym pochodzeniu i celulitu, a także uzupełnia fachowe leczenie trądziku oraz atopowego i łojotowego zapalenia skóry;
– kosmetologia pielęgnacyjna – najbardziej popularna. Służy zatrzymaniu i rozwinięciu naturalnego piękna z użyciem specjalistycznych sprzętów. Sprawdzi się przy redukcji zmarszczek, utracie jędrności (zabieg elektrostumulacji) czy inne objawy starzenia się;
– trychologia pielęgnacyjna – pielęgnuje włosy oraz skórę głowy. Sprawdza się w przypadku, w którym chcemy zagęścić i pobudzić wzrost włosów.

Historia kosmetologii

medycyny estetycznej

kosmetolog medycyny estetycznej

Pierwsze wzmianki o zabiegach kosmetycznych zaczynają się w starożytnych Egipcie. Skupiano się wtedy na tzw. kosmetyce negatywnej. Zajmowała się ona tatuowaniem oraz wypalaniem skóry, a na takie okazje jak osiągniecie wieku dojrzałości, narodziny nowego członka rodziny lub jego śmierć ciało bywało zdobione i upiększane.

Do prawdziwego przełomu doszło w siedemnastym wieku – zaczęto pisać liczne artykuły, prace naukowe i zagłębiać się w temat pielęgnacji. W dziewiętnastym wieku kosmetyki stały się produktem masowym. Powstały liczne fabryki kosmetyczne oraz zaczęto prowadzić badania laboratoriach. Ubiegły wiek to moment, w którym kosmetyki zagościły w toaletkach każdej kobiety i stały się codziennością. W Polsce w 1997 roku kosmetologia stała się nauką akademicką.

Kosmetolog a kosmetyczka

pielęgnacji skóry

pielęgnacji skóry

Różnica leży przede wszystkim w wykształceniu. By zostać kosmetyczką należy, skończyć określony kierunek w szkole policealnej (zazwyczaj dwuletni) lub zainwestować w zawodowe kursy i przebyć staże. Przysługuje wtedy tytuł technika usług kosmetycznych.

Prawnie nie ma określonych zabiegów, jakie może wykonywać kosmetyczka, a jakie kosmetolog. Zazwyczaj jednak kosmetyczka z uwagi na mniejszą wiedzę wykonuje lżejsze zabiegi. Są to np: regulacja brwi, henna, nieskomplikowane zabiegi pielęgnacyjne lub pedicure / manicure.

Kosmetolog to osoba z wyższym wykształceniem, która ukończyła min. trzyletnie studia licencjackie na kierunku kosmetologia. Zakres wiedzy jest o wiele szerszy niż w szkole policealnej. Studenci i studentki uczą się podstaw toksykologii, dermatologii, fizjoterapii, anatomii, farmacjii i dietetyki. Kosmetolog wie jak obsługiwać specjalistyczne urządzenia np. galwanizator. Wie jak przeprowadzać bardziej skomplikowane zabiegi np. jonoforezę oraz elektrostymulację. Doradza również przy chorobach skóry.

Czym zajmuje się kosmetolog?

preparatów kosmetycznychZakres działania kosmetologa jest obszerny, a spośród najważniejszych zagadnień można wymienić: poprawa estetyki wyglądu, upiększanie skóry i włosów, analiza składów preparatów kosmetycznych i doradztwo przy ich wyborze, wpływ różnych czynników na skórę np. smogu, promieniowania UV, profilaktyka zmarszczek, leczenie celulitu, blizn, bielactwa i zapaleń skóry oraz promowanie zdrowego trybu życia.

Czy warto skorzystać z usługi kosmetologa?

Kosmetolog to osoba, u której znajdziesz odpowiedzi na pytania związane z problemami skóry i włosów. Będzie to świetne uzupełnienie wizyt u lekarzy specjalistów przy np. leczeniu trądziku przy jednoczesnej chwili relaksu. Wizyta u kosmetologa to również doradztwo w kwestii doboru codziennych kosmetyków, profilaktyce zmarszczek, celulitu, brwi i blizn oraz suplementacji.

Kosmetolog to osoba posiadająca fachową wiedzę czerpaną głównie z praktyki. Dzięki temu możesz być pewien, że porada, którą otrzymasz ma swoje poparcie wśród zadowolonych klientek i klientów. Warto wspomnieć, że kosmetyka dla mężczyzn staje się coraz bardziej popularna i coraz więcej osób płci męskiej szuka porady w gabinetach kosmetologów.

Jak zostać kosmetologiem?

defektów skórnychAby zostać kosmetologiem, należy skończyć minimum dwuletnie studia licencjackie na tym kierunku. Na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę wyniki z matury z: j. polskiego, matematyki, angielskiego, a ponadto z: biologii, chemii lub fizyki. Egzamin dojrzałości zdany na poziomie rozszerzonym będzie dodatkowym atutem i pozwoli na wyższą pozycję przy rekrutacji. Warto się również doszkalać np w Medical Estetic

Kto może zostać kosmetologiem?

Kosmetologiem może zostać każdy pasjonata. Naturalne poczucie estetyki oraz zdolności manualne to coś, czego nie da się nauczyć, a będzie sporym ułatwieniem przy pracy. Zawód kosmetologa wymaga dużej pewności siebie, pewnej ręki, dokładności i profesjonalizmu. Kosmetolog musi być osobą kompetentną o odpowiedniej wiedzy z zakresu chorób skóry, składu kosmetyków oraz pielęgnacji ciała popartej np. dyplomami.  

Gdzie pracują kosmetolodzy?

Większość z nas kojarzy pracę kosmetologa w prywatnych salonach urody. Nie jest to oczywiście kłamstwo, ale warto też wiedzieć, że kosmetolog też znajdzie pracę w:

– uzdrowiskach;

– sanatoriach;

– placówkach SPA,

– gabinetach fizjoteraputycznych;

– gabinetach masażu;

– laboratoriach kosmetycznych;

– aptekach;

– gabinetach podologii;

– social mediach.

Ile zarabia kosmetolog i kosmetyczka

defektów skórnychZgodnie z dostępnymi danymi mediana płac kosmetologa wynosi ok. 3500 zł brutto. Warto zaznaczyć, że jako kosmetolog możesz się cały czas rozwijać, a im większa ilość oferowanych usług to większa należność. Ciekawostką jest fakt, że 23% pracowników może liczyć na comiesięczne premie.

Kosmetyczka zazwyczaj zarabia około 3050 zł brutto. Co drugi pracownik otrzymuje należność od 2600 PLN do 3710 PLN. 25% kosmetyczek zarabia poniżej  2600 zł brutto, a drugie tyle powyżej 3710 zł brutto.

„Nowoczesna kosmetologia została tak zaprojektowana, aby skutecznie rozwiązać wiele problemów zdrowotnych, osiągnąć doskonałe wyniki, dzięki czemu ciało i twarz człowieka stają się piękniejsze, eleganckie, atrakcyjne. Kombajny kosmetyczne wielofunkcyjne (kombajn kosmetyczny) są dziś najpopularniejszym wyposażeniem w nowoczesnych salonach medycyny estetycznej i sposobem na osiągnięcie wyżej wymienionych celów – można przeczytać na stronie MedikaPoland.pl w sekcji  „kombajny kosmetyczne„.

Powiązane artykuły