Home Life Style Słownik internetowego slangu. Co to znaczy „xd”?

Słownik internetowego slangu. Co to znaczy „xd”?

by Agata Kubiak
XD

Dla wielu dzisiejsze emotikony często są niezrozumiałe. W końcu powstały 30 lat temu znaczek „:-)” również wzbudzał mieszane uczucia. Obecnie emotikony z roku na rok przechodzą prawdziwe rewolucje, co dla wielu boomerów jest po prostu obojętne.znaczy xd

Czasem jednak lepiej jest użyć emotikona lub skrótowca, niż rozpisywać się na nie wiadomo jak wiele słów przy współczesnym pędzie życia. Oszczędność czasu jest najważniejsza.

Niektórzy chcą też być po prostu modni i nie odstawać od swoich znajomych. Poznaj najbardziej rozpowszechniony i wbrew pozorom najłatwiejszy do zrozumienia skrót – czyli „xd”.

polski slang młodzieżowyCo oznacza? Nic więcej jak radość lub euforię. W naszym kraju ten emotikon króluje w zasadzie od niedawna, jednak najbardziej rozpowszechniony jest w anglojęzycznej sieci, który to skrót funkcjonuje od ok. 2003 roku. Teraz już widzisz?

Przyjrzyj się bliżej – szeroko otwarta buźka i zaciśnięte mocno oczy. Można boki zrywać ze śmiechu! Uwaga! Podobno „xd” ma mniejszą moc niż „xD” – poćwicz trochę, a na pewno szybko zauważysz różnicę.

Co to znaczy idk?

użytkownicy internetuPatrzysz na skrót i nie wiesz, co oznacza? Gratulację! Nic bardziej mylnego – idk oznacza po prostu „nie wiem”. Skrót wziął się z angielskiego „I dont know”. Podczas wielu internetowych rozmów lub rozgrywek komputerowych czasem zdarzy się, że czegoś nie wiesz. Wystarczy, że napiszesz idk. Dobrze, że teraz już wiesz!

Co to znaczy kk?

znaczy xdJedna litera „k” przyjęła się w slangu polskim już jakiś czas temu. Oznacza zwykłe „ok” lub „okay”, które przyjęło się z zachodu. Przekładając to na język polski, oznacza zwykłe dobrze, rozumiem, w porządku, jasne, nie ma problemu.

Niedawno literka ewoluowała o drugą parę, stąd powstało „kk”. Czemu? Tego nie wie nikt, jednak dla wielu jedno „k” wygląda niezbyt uprzejmie podczas rozmów. Też masz takie wrażenie?

Co to znaczy lol?

slang internetowyLOL to skrót od angielskich słów Laughing Out Loud, który oznacza proste „śmiać się na cały głos”. Skrót bywa też szeroko rozumiany jako „Lot of Laughs”. LOL używamy właśnie wtedy, kiedy coś lub ktoś wywołał śmiech.

Niektórzy używają tego zwrotu również w sytuacji, kiedy coś ich zaskoczy lub gdy są zdziwieni jakąś opowieścią. W Internecie można też spotkać się z zastosowaniem „LOL” odnośnie gry League of Legends.

Co to znaczy btw?

Skrót powszechnie używany jest jako uzasadnienie swoich czynności czy decyzji, często używane też w nieco bardziej humorystycznym aspekcie. BTW pochodzi z angielskich słów „by the way” i oznacza przy okazji, swoją drogą, nawiasem mówiąc – czyli aby wtrącić kolejny dodatkowy wątek do prowadzonej rozmowy. Niewielu wie z kolei, że istnieje polska wersja tego skrótu – ATSD (a tak swoją drogą).

Co to znaczy zw?

slang internetowyJego początki sięgają czasów świetności Gadu-Gadu. Wtrącone do konwersacji oznacza proste „zaraz wracam”. Niezbędne w nagłych sytuacjach, kiedy musimy szybko odejść od komputera lub telefonu i nie mamy czasu wyjaśnić, o co chodzi.

Warto wiedzieć, że skrót „zw” należy do najstarszych tego typu skrótów stosowanych w polskim Internecie. Początki tego określenia upatruje się też w grach wieloosobowych, gdzie bardzo często jedyną formą komunikacji był czat gry, ponieważ większość osób nie mogła sobie pozwolić na dobrej jakości mikrofon.

Co to znaczy yolo?

You Only Live Once. Dla wielu tytuł niejednej piosenki, dla innych (zwłaszcza młodszych użytkowników) podjęcie, które oznacza podjęcie jakiegoś ryzyka. Swoiste pokazanie, że “raz się żyje”, więc można spróbować zrobić coś niebezpiecznego, ryzykownego lub niezbyt przemyślanego.

Często w ten sposób dodawano sobie animuszu, aby zmotywować się do jakiegoś działania, np. umówienia się do lekarza bez pomocy mamy.

Co to znaczy xoxo?

młodzieżowe słowoStosowane zazwyczaj w listach i mailach w formie pożegnania. Angielskie słowa „hugs and kisses” po polsku można przetłumaczyć jako „buziaki, uściski”. Pamiętaj jednak, aby w formie oficjalnej nigdy nie używać tego zwrotu.

Co to znaczy lmao?

Lmao (rzadziej ROTFL) to ewolucyjna forma LOL. Oznacza „Laughing My Ass Off”, czyli śmiać się do rozpuku…angielski skrót zdecydowanie mocniej niż LOL, jednak częściej traktowane jako synonim. To mniej elegancka forma wcześniejszych zwrotów, dlatego lepiej uważaj, kiedy będziesz chciał jej użyć.

Co to znaczy bff i ibff?

BFF to nie jest żadne zaklęcie, a jak najbardziej pozytywny skrót. To niezwykle popularny skrót oznaczający „best friends forever”, czyli „najlepsi przyjaciele na zawsze”. Często wysyłane przez płeć piękną, aby podkreślić stan relacji z drugą osobą.

oznacza xdWraz z rozwojem Internetu, pojawiło się też IBFF, które oznacza zwykłe „internal best forever friends”, czyli „najlepsi internetowi przyjaciele na zawsze”. Czy da się przyjaźnić przez Internet? Jak widać, można.

Co to znaczy gn?

Podobnie jak „zw” „gn” oznacza pójście… tylko na dłużej, bo spać. Goodnight, czyli dobranoc. Jak nazwa mówi, użycie zwrotu ma na celu pożegnanie się ze swoim rozmówcą i jednoczesne życzenie mu dobrej nocy. Skrót należy do slangu internetowegoznaczy xd i powszechnie spotyka się go na różnorodnych komunikatorach, portalach i forach internetowych.

Co to znaczy nope?

Nawet w angielskich stronach jest traktowany jako potocyzm. Nope to żaden skrót, a po prostu forma zaprzeczenia. Może nawet zdrobnienie od „no”. Proste „nie”, które możemy użyć w każdej sytuacji. Popularne również w Polsce jako makaronizm.

Co to znaczy kappa?

slang internetowyNie, nie jest to demon wywodzący się z mitologii japońskiej. To słowo wywodzące się z popularnego serwisu strimingowego, gdzie słowo „kappa” jest jedną z wielu emotikonek używanych w okienku czatu.

Przedstawia ona twarz byłego pracownika tego serwisu, a samo słowo oznacza to, że to, co napisaliśmy, jest ironią lub głupim żartem. Dobrze jest zatem znać to słowo, aby uniknąć później różnych nieprzyjemności.

Co to znaczy pff?

Może znasz „phi”? Jeśli tak, to lepiej dla Ciebie. Jeśli jednak nie, to wiedz, że i w tym wypadku nie jest to żaden skrót.

To nie mniej nie więcej jak słowo, które oznacza wyrażanie swojej irytacji, zdziwienia lub niezadowolenia. Dające jednocześnie do zrozumienia naszemu rozmówcy, że niezbyt podoba nam się to, co właśnie do nas powiedziała.

Powiązane artykuły