Mity żywieniowe a dzień dzisiejszy. Obecnie żyjemy w czasach, w których niezwykle dużą uwagę poświęca się zdrowemu stylowi życia, co ma przyczynić się do zachowanie nie tylko zdrowej sylwetki, ale także dobrego samopoczucia.
Niestety jednak, z uwagi na istnienie wielu przekonań odnośnie poszczególnych składników żywieniowych, często skomponowanie odpowiedniej diety graniczy z cudem. Jakie jest więc 10 najbardziej popularnych mitów żywieniowych?
MIT- Szpinak jest bogaty w żelazo
Żelazo jest składnikiem, który odgrywa niebagatelną rolę w naszym organizmie. To dzięki niemu można poprawić swoja pamięć i koncentrację, a także wzmocnić kości.
Specjaliści jasno wskazują, że dieta, który jest odpowiednio zbilansowana powinna być bogata właśnie w żelazo. W związku z tym, pierwsze co znajduje się na naszym talerzu to szpinak, który uważany jest za źródło tego pierwiastka.
Niemniej jednak jest to całkiem błędne przekonanie. Okazuje się, że porcja szpinaku zawiera jedynie 3 gramy żelaza, a nie 30, jak głoszą popularne mity żywieniowe.
W związku z tym czas przestać suplementować żelazo kolejnymi porcjami szpinaku, a skupić się na jego właściwych źródłach.
MIT- Nie można jeść po 18
Jednym z popularnych mitów, z którym często możemy się spotkać jest to, że po godzinie 18 nie powinno spożywać się posiłków.
Okazuje się, że najwyższy czas przestać wierzyć w to przekonanie, gdyż jest ono całkowicie błędne. Posiłku spożyte po 18 z pewnością nie zmieniają swojej kaloryczności i pozostaje ona na tym samym poziomie, co w przypadku spożycia tego samego posiłku przed godziną 18.
Prawdą jest jednak fakt, że powinniśmy zjeść ostatni posiłek co najmniej 2 godziny przed snem. Zatem dla jednych osób może być to godzina 18, a dla drugich nawet i 22.
MIT- Cytrusy to największe źródło witamin
Owoce cytrusowe mają przypiętą metkę prawdziwej kopalni witamin, a w szczególności witaminy C, która ma wzmacniać nasz system odpornościowy.
Z tego też względu, osoby dbające o swoją dietę, nie wyobrażają sobie dnia bez owoców cytrusowych.
Czy rzeczywiście jednak tak jest? Okazuje się, że jest to jeden z większych mitów żywieniowych, w które z pewnością każdy z nas wierzył.
Co prawda cytrusy zawierają witaminę C, jednak inne grupy witamin, w o wiele większej ilości niż w cytrusach możemy znaleźć np. w brokułach czy czarnej porzeczce.
MIT- Makaron tuczy
Wiele osób w swojej diecie skrupulatnie unika makaronów. Panuje bowiem przekonanie, że jest on źródłem tuczących węglowodanów.
Wystarczy jednak spojrzeć na mieszkańców Włoch, którzy bez makaronów nie wyobrażają sobie życia, a jednocześnie bez większych problemów kontrolują swoją wagę i wygląd sylwetki.
Okazuje się, że makaron sam w sobie nie jest tuczący, a największą krzywdę wyrządzamy dodając do niego tłuste sosy na bazie śmietanki.
To sosy sprawiają, że możemy skutecznie przybrać na wadze, a nie sam makaron.
MIT- Owoce mają dużo witamin i można jeść je bez ograniczeń
Zwykło się mówić, że owoce muszą stanowić podstawę zbilansowanej diety, a także by sięgać po nie bez większych ograniczeń, gdyż są prawdziwą kopalnią witamin. Okazuje się, że nie jest to jednak prawdą.
Zawarta w owocach fruktoza, spożywana w zbyt dużych ilościach może być niezwykle niebezpieczna dla organizmu i prowadzić do otyłości i cukrzycy typu 2.
Co więcej, szkodzi ona również naszej wątrobie. Warto więc zachować rozsądny umiar, co do owoców.
MIT- Chleb ciemny jest lepszy od jasnego
Wiele osób spożywa ciemne pieczywo, tylko ze względu na to, iż powinien mieć on niższą kaloryczność.
Jest to przekonanie błędne, gdyż zarówno chleb jasny i ciemny, posiadają podobną zawartość kalorii, z tym że w przypadku ciemnego pieczywa może się ona zwiększyć wraz z dodaniem nasion.
Ciemny chleb nie zawsze jest więc wyznacznikiem zdrowia, gdyż często dodaje się do niego słód jęczmienny, który pomaga uzyskać ciemną barwę.
MIT- Kawa to szkodliwa używka
- skutecznego obniżenia ryzyka cukrzycy
- pozytywnego wsparcia wątroby
- dostarczenia do organizmu antyoksydantów
- poprawienia nastroju oraz zwiększenia koncentracji
- zapobiegania ślepocie
- zmniejszenia ryzyka choroby nowotworowej
- przyspieszenia metabolizmu
- ograniczenia rozwoju próchnicy
MIT- gluten szkodzi
Gluten od wielu już lat owiany jest złą sławą. Obecna moda polega głównie na całkowitym wykluczeniu go z jadłospisu.
Okazuje się, ze jest to jeden, z bardziej szkodliwych mitów żywieniowych, jaki mógł powstać.
Wykluczenie glutenu, przy braku jakichkolwiek wskazań medycznych, może doprowadzić do niedoboru wielu cennych substancji odżywczych, a w efekcie doprowadza do rozwoju różnych chorób.
Tak więc, wykluczenie z diety glutenu nie zawsze jest najlepszym pomysłem i sposobem na skuteczną redukcję nadprogramowej tkanki tłuszczowej.
MIT- nie można łączyć pomidora z ogórkiem?
MIT- Jajka ze względu na cholesterol
Wiele osób unika jajek, ze względu na zawarty w nich cholesterol. Otóż badania wykazały, że jego zwartość wcale nie jest tak wysoka, by jajka mogły wyrządzić ogromną szkodę dla naszego organizmu.
Co więcej, większość dietetyków zgodnie twierdzi, że spożycie 1 lub 2 jajek dziennie jest nawet wskazane, ze względu na to, że są one bogatym źródłem białka, a także innych witamin oraz minerałów.
O wiele wyższe stężenie cholesterolu możemy znaleźć w słodyczach niż w jajkach, więc to może je warto ograniczyć?