Home Zdrowie Zapalenie gardła przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie gardła przyczyny, objawy, leczenie

by Agata Kubiak
Zapalenie gardła

Zapalenie gardła to jedno z częściej występujących schorzeń, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Dobrze byłoby jednak wiedzieć, jakie są jego najczęstsze przyczyny, bo być może uda nam się zapobiec tej chorobie.przewlekłe zapalenie gardła

Warto także poznać najpowszechniejsze symptomy mogące świadczyć o zapaleniu gardła.

Wreszcie, należy wiedzieć, jak postępować jeśli podejrzewamy u siebie tę jednostkę chorobową.

Warto byłoby też zdawać sobie sprawę z tego, jakie domowe metody na pozbycie się zapalenia gardła możemy wykorzystać.

Zapalenie gardła – przyczyny

zapalenie spojówekZa rozwojem zapalenia gardła mogą stać zarówno wirusy, jak i bakterie. Czasami jednak dochodzi do niego na skutek podrażnienia dymem papierosowym. Wśród przyczyn rozwoju zapalenia gardła wymienia się także refluks oraz niepożądane działania niektórych leków.

Najczęściej jednak, do zapalenia gardła dochodzi na skutek niekorzystnego wpływu wspomnianych już bakterii oraz wirusów. Mogą to być chociażby paciorkowce.błona śluzowa gardła

Warto zaznaczyć, że zapalenie gardła może towarzyszyć także innym jednostkom chorobowym, takim jak na przykład mononukleoza czy grypa.

Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową bądź też przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną.

Przykładem bezpośredniego kontaktu mogą być, chociażby pocałunki. Dla własnego bezpieczeństwa najlepiej unikać kontaktów z osobami chorymi.

Objawy zapalenia gardła

ostre zapalenie migdałków podniebiennychObjawy zapalenia gardła są dosyć charakterystyczne. Trzeba jednak przyznać, że objawy zapalenia wirusowego nieco różnią się od objawów zapalenia bakteryjnego.

Jeśli chodzi o zakażenie bakteryjne, manifestuje się ono najczęściej poprzez niezwykle silny ból gardła, wysoką gorączkę, która dochodzić może nawet do ponad 38 stopni Celsjusza.

wirusowego zapalenia gardłaPowszechnym symptomem bakteryjnego zapalenia gardła jest także charakterystyczny nalot na migdałkach podniebiennych.

Ból gardła

Choremu raczej nie towarzyszą katar i kaszel. Jeśli chodzi zaś o zapalenie gardła o etiologii wirusowej, typowe jest zazwyczaj drapanie i dyskomfort w gardle, ale bez silnego bólu.

Pojawić może się chrypka oraz ból mięśni. Gorączki raczej nie będzie, a jeżeli nawet to będzie ona niska. Dokuczać może nam natomiast zmęczenie i uczucie ogólnego rozbicia. 

Zapalenie gardła – diagnostyka

ból gardłaDiagnozowanie zapalenia gardła nie należy raczej do trudnych. Warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który dokładnie obejrzy gardło i właściwie rozpozna problem.

Zostanie przeprowadzony także staranny wywiad. Jeśli lekarz chce wiedzieć, czy za rozwojem zapalenia stoją wirusy czy bakterie, może zlecić posiew. Jego wynik powinien być dostępny stosunkowo szybko.

Zapalenie gardła – leczenie

wirusowe zapalenie gardłaLeczenie zapalenia gardła zależy w dużej mierze od jego przyczyny. Jeśli stoi za nią refluks, należy się go pozbyć. Jeżeli przyczyna leży w paleniu papierosów, warto pomyśleć o rzuceniu.

Bakteryjne zapalenie gardła leczy się natomiast przy pomocy antybiotyków, choć nie zawsze jest to konieczne. Często objawy ustępują bowiem samoistnie.

leczenie ostrego zapalenia gardłaJeśli chodzi zaś o wirusowe zapalenie gardła, zazwyczaj stosowane jest leczenie objawowe. Można sięgać więc po środki łagodzące ból, na przykład po te na bazie paracetamolu. Pomóc mogą również pastylki do ssania. Większość objawów ustępuje już po kilku dniach.

Zapalenie gardła rzadko kiedy powoduje powikłania. 

Jak walczyć z bólem gardła?

przyczyną zapalenia gardłaBól gardła w przebiegu zapalenia bywa na tyle dokuczliwy, że wiele osób zastanawia się nad tym, jak właściwie można z nim walczyć.

Na szczęście, interesujących rozwiązań jest całkiem sporo, a zdecydowana większość z nich dostępna jest bez recepty.

Przede wszystkim, warto byłoby pomyśleć o zakupieniu jakichś pastylek nawilżających gardło i łagodzących uczucie podrażnienia. błony śluzowej gardłaAlternatywę dla tabletek do ssania mogą stanowić również aerozole, którymi spryskuje się przednią ścianę gardła. One również posiadają działanie kojące oraz przeciwbólowe.

Leki na bazie paracetamolu bądź ibuprofenu także mogą okazać się niesamowicie przydatne, zwłaszcza jeśli ból jest dokuczliwy. Warto unikać także środków drażniących, takich jak na przykład papierosy. Pomóc mogą także suplementy.ostre zapalenie gardła

Jeśli dokucza nam zapalenie gardła, swoją uwagą warto obdarzyć chociażby witaminę C. Pomóc może nam także witamina D, którą należy profilaktycznie suplementować w okresie jesienno-zimowym. 

Domowe sposoby na zapalenie gardła

leki przeciwbóloweWiele osób zastanawia się nad tym, jakie są skuteczne domowe sposoby na zapalenie gardła. Na szczęście, jest ich naprawdę całkiem sporo. Przede wszystkim, możemy skorzystać z naparów ziołowych.

Warto popijać w szczególności napar z czystka, rumianku lekarskiego oraz szałwii. Napary z wymienionych ziół można wykorzystać również do płukania gardła. Jeśli chodzi o płukanki, na uwagę zasługują także te na bazie soli. Sól oraz wymienione zioła posiadają właściwości odkażające i przeciwzapalne.powiększenie węzłów chłonnych

Dobrze byłoby również sięgnąć po napary z dodatkiem miodu oraz korzenia imbiru. Warto także ogrzewać gardło i jego okolice.

Owińmy więc szyję szalikiem, aby nie wychłodzić okolic gardła. Starajmy się nie wychodzić na zewnątrz w trakcie choroby, aby nie pogarszać swojego stanu i nie zarażać innych osób.

Często wietrzmy natomiast pomieszczenia. Odpoczynek w trakcie choroby także jest bardzo ważny.

ból głowyPostarajmy się drzemać w ciągu dnia, jeśli czujemy taką potrzebę. Pomocne może okazać się również wprowadzenie zmian w swoim jadłospisie.

Niech dania obfitują w świeże owoce oraz warzywa, które są pełne witamin i składników mineralnych. W okresie choroby potrzebujemy ich więcej niż zazwyczaj.

Domowe leczenie zapaleń gardła zazwyczaj okazuje się bardzo skuteczne.

zapaleniem gardłaPo kilku dniach uciążliwe objawy powinny minąć. Niemniej jednak, nie zawsze tak się dzieje. Jeżeli więc, pomimo wdrożonej kuracji, dokucza nam poważny ból i dyskomfort, powinniśmy odwiedzić lekarza rodzinnego. Zwlekanie z wizytą nie jest absolutnie wskazane w takich przypadkach.

Być może konieczna będzie wspomniana już wyżej terapia przy pomocy antybiotyków. Może się jednak okazać, że lekarz zaleci nam dalsze stosowanie leków bez recepty i oczekiwanie na poprawę. W razie dalszego braku poprawy, konieczna może okazać się wizyta kontrolna. 

 

Powiązane artykuły