Home Kobieta w biznesie Polski Ład — kredyty hipoteczne bez wkładu własnego. Co warto wiedzieć?

Polski Ład — kredyty hipoteczne bez wkładu własnego. Co warto wiedzieć?

by Agata Kubiak
Polski ład

Polski Ład to program reform zapoczątkowanych przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. W jego ramach ma dojść do niezwykle istotnych przemian, zarówno dotyczących rynku nieruchomości, ale także jak i gospodarki.

Niemniej jednak warto podkreślić, że prace legislacyjne, związane z wprowadzeniem i dopracowywaniem kolejnych reform, mają potrwać aż do roku 2025.

mieszkanie bez wkładu własnegoCo ciekawe, jedną z najgłośniej zapowiadanych zmian, która ma zostać przeprowadzona w ramach Polskiego Ładu jest zmiana odnośnie przyznawania kredytów hipotecznych. Co więc warto o tym wiedzieć?

Polski Ład a kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

Już w 2021 roku premier ogłosić plan rządu, który miał dotyczyć mieszkanie bez wkładu własnegoreform naprawczych, po ciężkim okresie pandemii. Pakiet ten został nazwany Polskim Ładem i obejmuje on wiele dziedzin jak np. szkolnictwo, system podatkowy, cybernetykę, przedsiębiorczość, system zdrowia, a co najważniejsze jednak dotyczy on rynku mieszkaniowego.

Najważniejsze zmiany zaszły w sposobie przyznawania kredytów hipotecznych.

Każdy, kto starał się o taki kredyt wiedział, że może stać się właścicielem nieruchomości jedynie w przypadku, kiedy posiada odpowiedni kapitał finansowy, nazywany zabezpieczeniem.

Tradycyjnie wysokość takiego kapitału była równa 10% obliczanej od całkowitej wartości kupowanej nieruchomości.

pośrednictwem banku gospodarstwa krajowegoKredyty hipoteczne od zawsze były obarczone wkładem własnym, a staranie się o takie dofinansowanie bez niego, często było niemożliwe.

Polski Ład jednak zasugerował pewne zmiany w tej dziedzinie. Tak więc, na czym one mają polegać?

Otóż zgodnie z planem reform, kupcy będą mogli ubiegać się w banku o kredyt hipoteczny nie posiadając żadnego wkładu własnego.

mieszkanie bez wkładu własnegoCo więc będzie stanowiło dla banku gwarancję spłacalności?

Otóż to państwo ma być swoistym gwarantem spłaty zadłużenia, czyli w przypadku, kiedy dług z różnych przyczyn nie będzie spłacany, wówczas to państwo ma przejąć na siebie tą odpowiedzialność i wypłacać bankowi określoną ilość środków.

Niemniej jednak odpowiedzialność państwa stanowi jednak kwota 100 000 złotych. Właśnie w ten sposób Polski Ład ma przyczynić się do zdobycia i utrzymania przez Polaków własnego mieszkania.

Dopłaty do kredytów hipotecznych w ramach Polskiego Ładu

Warto w tym momencie podkreślić, że reformy w ramach Polskiego Ładu, nie ograniczają się jedynie na tym, że to państwo będzie gwarantem spłaty zadłużenia.

gwarantowanym kredycie mieszkaniowymOkazuje się, że Polski Ład to również dopłaty do mieszkania osobom, które zdecydowały się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Pomoc oczywiście jest uzależniona od wielkości rodziny.

W pierwszej kolejności rodzice z dwójką swoich pociech będą mogli liczyć na dofinansowanie rzędu 20 000 złotych, zaś na trzecie dziecko, kwota ta wzrośnie aż do 60 000 złotych.

kredyt mieszkaniowyTak więc Polski Ład ma również być odpowiedzią na problemy demograficzne w naszym kraju i nie bezpośrednio, jednak ma on zachęcić rodziny do posiadania większej ilości dzieci.

Z pewnością już wkrótce będzie można przekonać się, czy takie podejście rządzących rzeczywiście zda egzamin. Niemniej jednak na uwagę zasługują dwa, szczególne aspekty.

Po pierwsze suma dopłat nie może przekroczyć pułapu 100 000 złotych. a po drugie, będą one wpłacane bezpośrednio do danej instytucji finansowej, która udzieliła klientowi kredytu hipotecznego.

Ma to w pewien sposób pomóc w regulowaniu należności z dość sporym wyprzedzeniem, co z kolei przyczyni się do efektywniejszej i szybszej spłaty samego kredytu hipotecznego.

Nowy Polski Ład — bony mieszkaniowe

wkład własnyNowy Polski Ład nie ogranicza form pomocy w przypadku rodzin, które chcą nabyć własne mieszkanie.

W ramach wspomnianych już reform państwo oferuje również zdobycie swoistych bonów mieszkaniowych.

Czym one są? Otóż mają one bazować na jednym, unikalnym kodzie, który należy wręczyć bankowi.

Niektóre źródła wskazują na to, że bony te będą podzielone na dwie kategorie.

Pierwszą z nich będą stanowić bony społeczne, które będą przydzielane wszystkim tym osobom, których po prostu nie stać na hipotekę.

bank gospodarstwa krajowegoWówczas do tej grupy mogą zaliczyć się na przykład pary, które nie posiadają dzieci, a jednocześnie ich dochody są bardzo niskie.

Warto jednak podkreślić, że bonów mieszkaniowych w żaden sposób nie będzie można wykorzystać na zakup mieszkania.

Okazuje się, że mają jedynie stanowić one partycypację w Towarzystwie Budownictwa Społecznego i tylko i wyłącznie od TBS będzie możliwość wynajęcia mieszkania.

Wówczas bony mieszkaniowe mogą zostać przydzielone rodzinom z dziećmi i pomóc im w wykupieniu nieruchomości.

Ta kategoria bonów mieszkaniowych ma opiewać na kwoty od 55 000 złotych do 145 000 złotych. Oczywiście o wysokości tego bonu zadecyduje ilość posiadanych dzieci i wysokość dochodów małżeństwa lub pary.

Kredyt na co najmniej 15 lat. Czy możliwa wcześniejsza spłata?

wkład własnyPolski Ład jasno będzie określał zasady ubiegania się o hipotekę, bez żadnego wkładu własnego.

Niemniej jednak w momencie, kiedy przy większych zarobkach, kredytobiorcy będą chcieli spłacić zaciągnięty kredyt hipoteczny wcześniej, to niestety, ale muszą oni obejść się smakiem.

Projekt reformy o kredycie hipotecznym bez wkładu własnego precyzuje również okres, w którym kredyt taki może zostać spłacony, a co ciekawe wynosi on minimalnie 15 lat.

mieszkanie bez wkładu własnegoZgodnie z tym, jeśli ktoś zdecyduje się na skrócenie okresu spłaty takiego kredytu, wówczas poręczenie przez państwo nie będzie możliwe, a to również oznacza, że nie pomoże ono w razie ewentualnych problemów ze spłatą zadłużenia.

Wówczas sytuacja dla klienta w banku może stać się niezwykle niekomfortowa, gdyż nigdy nie da się przewidzieć, kiedy nadejdzie gorszy okres pod względem płynności finansowej Tak więc zaciągnięcie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego, w ramach Polskiego Ładu jest jak najbardziej możliwie, ale tylko i wyłącznie w sytuacji, kiedy okres jego spłacania nie będzie krótszy niż 15 lat.

Warunki kredytu hipotecznego i finansowanej nieruchomości — kredyt mieszkaniowy w Polskim Ładzie

gwarantować wkład własnyZ pewnością wiele osób zainteresowanych takim kredytem hipotecznym bez wkładu własnego, zadaje sobie pytanie jakie są warunki jego uzyskania. Otóż należy spełnić cztery, podstawowe wymogi.

Po pierwsze niezwykle ważny jest koszt danej nieruchomości, gdyż dla każdego regionu kraju będą obowiązywać określone limity kredytowe.

Co więcej, istotne znaczenie ma również wiek osób ubiegających się o kredyt, a nie ukrywając, program Polskiego Ładu skierowany jest głównie do ludzi młodych, którzy nie ukończyli 40 roku życia.

podstawą prawną przetwarzaniaKolejną kwestią jest waluta, gdyż kredyt hipoteczny bez wkładu własnego w ramach Polskiego Ładu może być zaciągnięty jedynie w złotówkach.

Ostatnim warunkiem jest wspomniana już regulacja odnośnie okresu spłaty takiego kredytu, który nie może być krótszy niż 15 lat.

Kto może skorzystać z kredytu hipotecznego bez wkładu własnego?

kredyt bez wkładu własnegoZastanawiając się, kto może skorzystać z kredytu hipotecznego bez wkładu własnego, przede wszystkim trzeba wymienić rodziny z dziećmi, a także osoby, które mają co najmniej 20 lat i nie więcej niż 40 lat.

Co więcej, osoby ubiegające się o taki kredyt hipoteczny czy jakąkolwiek partycypację w programie mieszkaniowym, powinny posiadać również odpowiednią zdolność kredytową.

mieszkanie bez wkładu własnegoWarto podkreślić, że oprócz młodych małżeństw, program ten skierowany jest do osób, wychowujących samotnie co najmniej jedno dziecko, a także od osób z zaświadczeniem o niepełnosprawności.

O poręczenie kredytu hipotecznego przez państwo mogą starać się również osoby, które szukają mieszkania zarówno na rynku pierwotnym lub wtórym, bądź osoby, które planują postawienie własnego domu.

Powiązane artykuły