Home Fitness Dieta rozdzielna – czy to dobry wybór, gdy jesteście fit?

Dieta rozdzielna – czy to dobry wybór, gdy jesteście fit?

by Agata Kubiak
Dieta rozdzielna

Są różne diety i jednak wiele z nich, reklamowanych jako diety „cud”, jest zwyczajnie bardzo szkodliwych, zaś ich stosowanie jest niebezpieczne.

Coraz większą popularnością cieszy się dieta rozdzielna, która reklamowana jest jako dieta nie tylko odchudzająca, ale też bardzo zdrowa. Dziś się jej przyjrzymy i zastanowimy się, czy to dobry wybór, gdy jesteście fit.

 

Dieta rozdzielna – co warto wiedzieć?

Dieta rozdzielna to dieta reklamowana jako dieta odchudzająca, która ma być zdrowa i skuteczna. Została ona ułożona przez dr Williama Haya.

Jej główną zasadą jest niełączenia niektórych produktów. Otóż założeniem jest to, że organizm nie może jednocześnie radzić sobie z białkiem i węglowodanami, co wynika z faktu, że do ich trawienia potrzebne są inne enzymy. A jeżeli wykorzystywane są w tym samym czasie to nie są dobrze trawione.

Nie należy więc mieszać grup produktów, gdyż w przeciwnym razie dochodzi do nadmiernego obciążenia układu trawiennego, co jest przyczyną wielu chorób. W tej diecie należy spożywać duże ilości warzyw, a także spore ilości owoców, gdyż w przeciwnym razie dochodzi do poważnych błędów żywieniowych.

Zaleca się również eliminację toksyn z organizmu. Dieta rozdzielna powinna być tak zbilansowana, by dostarczyć organizmowi 1000 kcal dziennie. Zasadniczo w ciągu dwóch tygodni jej stosowania można zrzucić 2,5 kilograma.

Podział produktów – ważne założenie diety rozdzielnej

Dr William Hay był chirurgiem, który praktykował pod koniec XIX wieku. Jego zainteresowanie dietę wynikało z faktu, że przez zmianę swoich nawyków żywieniowych schudł, ale i obniżył swoje ciśnienie, co przy jego chorobie serca, która miała w tamtych latach złe rokowania przyniosło mu wiele korzyści. Opracował on dietę, która miała wzmocnić organizm i opierała się na zasadzie, że nie można łączyć składników. Ten lekarz dokonał też podziału na kilka kategorii produktów. I tak podzielił produkty na trzy grupy:

• neutralna to nasiona, woda, oleje i oliwa, kawa i herbata, warzywa (ale nie ziemniaki), soki warzywne i owocowe, miód i słodzik, mięso wędzone na zimno, wszystkie ryby oraz zakwaszone produkty mleczne

• białkowa – to wszystkie owoce z wyłączeniem bananów, a także gotowane mięso, drób, ryby, sery, ale pod warunkiem, że zawierają mniej niż 50% tłuszczu, mleko, warzywa strączkowe, wędliny

• węglowodanowa, czyli ziemniaki, cukier, słodycze , pieczywo, makaron, ryż, kasze, suszone owoce, banany, kukurydza czy płatki.
W tej diecie można łączyć białka z tłuszczami, a tłuszcze z węglowodanami.

Inne założenia diety i szybkie wnioski

Dieta zakłada bardzo słusznie, że trzeba jeść 5 posiłków dziennie, ale zakłada już błędnie, że drugie śniadanie i podwieczorek muszą mieć mniej niż 100 kalorii. Zatem już tutaj pojawiają się błędy. Dalsze założenie można uznać za neutralne, bo lekarz zaleca, by jeść owoce na pusty żołądek bądź jako przekąskę. Uważa też nie można łączyć białek z węglowodanami, a także że węglowodany, jak i białka można podawać tylko z produktami neutralnymi. Współczesna wiedza obala to twierdzenie. Otóż takie pojmowanie diety może też prowadzić do niedoborów. Oczywiście to nie tak, że wszystkie założenia są neutralne bądź błędne, bo np. to dotyczące eliminacji fast foodów jest słuszne, podobnie jak to, że smażenie potraw nie jest zdrowe. Ale ten lekarz uważał też, że kawa jest szkodliwa, co nie do końca jest prawdą. Natomiast kolejnym słusznym założeniem jest to, że nie należy pić alkoholu, nawet w małych ilościach czy to, że stosowanie dań z proszku nie jest dobre dla organizmu. Ale jednak patrząc na taką dietę w szerszej perspektywie trzeba zdawać sobie sprawę, że nie ma ona uzasadnienia naukowego, dlatego nie należy jej stosować niezależnie czy jesteście fit, czy staracie się dopiero przejść na zdrową dietę. Jeżeli nie macie pomysłu, jak zdrowo się odżywiać i nie macie też czasu na gotowanie, to zawsze można wybrać świetną i co ważne zdrową opcję i zdecydować się na catering dietetyczny dietytreningowe.pl.

Catering dietetyczny – zalety

Zalet cateringu dietetycznego jest sporo. Jest on zdrowy, dania są smaczne i przy tym lekkostrawne. Każdy może znaleźć opcję dla siebie. Jest wybór dla wegan, wegetarian, ale i sportowców czy nawet dla osób z nietolerancją glutenu czy laktozy. Dania są oczywiście bardzo smaczne i przy tym niskokaloryczne.

Powiązane artykuły