Home Zdrowie Menopauza przed czterdziestką?

Menopauza przed czterdziestką?

by Agata Kubiak
Menopauza

objawy menopauzyMenopauza i jej typowe objawy: uderzenia gorąca, nocne poty, zmienny nastrój, a przede wszystkim zatrzymanie miesiączki.

Zazwyczaj objawy oznaczające początek menopauzy pojawiają się u kobiet po 50 roku życia, jednak statystycznie 1 na 100 kobiet zostaje nimi zaskoczona znacznie szybciej, bo przed 40 rokiem życia.

Wiele z nich nie jest na to gotowych, gdyż dopiero po 30 planuje założyć rodzinę. Jest to dla nich przykra wiadomość, gdyż przedwczesna menopauza może skutecznie przekreślić możliwość posiadania dziecka.

Przyczynami mogą być silny stres, drastyczna dieta, chora tarczyca

objawy klimakteriumPrzedwczesna menopauza to dla większości kobiet wiadomość, z którą trudno się pogodzić. Zwłaszcza gdy jeszcze nie zdążyły urodzić upragnionego dziecka.

Trudno jednoznacznie określić przyczyny takiego stanu rzeczy, jednak najczęściej wymieniane są właśnie: silny stres, zła dieta i chora tarczyca.

Wiele pacjentek cierpiących na niedoczynność tarczycy, związanej między innymi z chorobą Hashimoto obserwuje u siebie problem z regularnym miesiączkowaniem i płodnością.

Dlatego też nieleczona hipotyreoza (niedoczynność tarczycy) może doprowadzić właśnie do przedwczesnej menopauzy.

Menopauza objawy

suchość pochwy Trzeba zdać sobie sprawę, że choroba ta to zespół objawów wynikających z niedoboru hormonów tarczycy, wpływających negatywnie na gospodarkę organizmu, z której wynika wiele problemów, jak np. wcześniej wspomniany problem z miesiączkowaniem.

Kolejną przyczyną mogącą spowodować przedwczesne klimakterium jest poddawanie się silnemu i długotrwałemu stresowi. Może on być związany z problemami w pracy lub w życiu osobistym.

Przyczyny stresu są różne, jednak negatywnie wpływają na organizm, powodując różne chorobyteż prowadzą do złych nawyków, jak palenie papierosów, czy objadanie się, które również źle wpływa na zdrowie.

życiu kobietyUdowodniono, że stres potrafi spowodować zaburzenia czynności osi podwzgórze-przysadka-jajnik, które objawia się między innymi zaburzeniami miesiączkowania.

Należy więc unikać stresogennych sytuacji, by zaburzenia miesiączkowania nie doprowadziły do jego całkowitego zatrzymania.

Podejrzewa się, że dieta wegańska przyspiesza menopauzę, gdyż najczęściej nie jest w stanie spełnić wszystkich zapotrzebowań ludzkiego organizmu.

Jednak równie dobrze może to dotyczyć innych kobiet, które się nieodpowiednio odżywiają, np. jedzą samo mięso lub słodycze. Udowodniono już, że brak zbilansowanej diety prowadzi do różnych zaburzeń i chorób, więc również może spowodować przedwczesną menopauzę.

Menopauza przed miesiączką

Menopauza – bez estrogenów nadejdą dokuczliwe objawy

okresie menopauzyPodczas menopauzy zmniejsza się ilość produkowanych estrogenów. W efekcie tego nadchodzą nieprzyjemne objawy, jak pogorszenie się jakości skóry, jej przebarwienia, nadmierne tycie w okolicach brzucha, ud, pośladków, ogólnie złe samopoczucie, uderzenia gorąca.

Dlatego warto jest udać się do lekarza, by pomógł uzupełnić brak hormonów oraz doradził, jak najlepiej poradzić sobie z menopauzą.

Trzeba pamiętać, że każda kobieta przechodzi ją inaczej, więc odpowiednie konsultacje pomogą dobrać indywidualny program radzenia sobie z niechcianymi dolegliwościami.

Co ciekawe Azjatki lepiej znoszą menopauzę, gdyż nie odczuwają uderzeń gorąca. Jest to zasługa ich diety, opartej w głównej mierze na białku roślinnym. Np. tofu zawiera fitoestrogeny, które naśladują niektóre aktywności kobiecych hormonów.

Menopauza. Skóra jak pocięta nożem

objawy przekwitaniaPonieważ menopauza to złożony proces, który bardzo odcina się negatywnie na ciele kobiety.

Może doprowadzić do wypadania włosów, jednak poza uderzeniami gorąca i zmiennym nastrojem, najbardziej jej objawy odciskają się z reguły na skórze.

Przez to, że skóra staje się cienka, sucha, z przebarwieniami, jest bardziej narażona na zranienia i promienie UV.

Ponadto pojawiają się przebarwienia, zwiększa się powstawanie zmarszczek, niektórym kobietom te zmiany mogą przywodzić na myśl ślady po cięciu ostrzem, np. nożem.

Menopauza przed miesiączką

zaburzenia snuNależy zdać sobie sprawę, że początek menopauzy zaczyna się około 7-8 lat przed ostatnią miesiączką. Jest to faza, w której cykle są krótsze, a krwawienie bardziej skąpe.

Nie istnieje jednak żaden test, który wykazałby, kiedy nastąpi ostatni okres u kobiety. Oznacza to, że gdy menopauza się zakończy, u kobiety nie wystąpi już nigdy wystąpienie miesiączki.

Jeśli jednak po ustaniu menopauzy pojawi się krwawienie, należy udać się niezwłocznie do lekarza w celu dalszej konsultacji, gdyż jest to objaw do niepokoju.

Menopauza u 30-latki – skóra jak u zadbanej 45-latki

pierwsze objawy menopauzyPrzyjęło się mówić, że kolagen to estrogen, gdyż skóra jest narządem estrogenozależnym.

A to wszystko za sprawą tego, że estrogen działa pozytywnie na skórę poprzez uelastycznienie i nawilżenie jej, a także przez produkcję włókien kolagenowo-elastynowych, odpowiedzialnych za budowę skóry właśnie.

Niestety w trakcie przekwitania następuje obniżenie produkcji obniżenia estrogenu, co odbija się na kondycji skóry. Przez jego mniejszą ilość w organizmie, dochodzi do spadku produkcji kolagenu, co powoduje wysuszenie i pogorszenie jakości skóry, utratę przez nią jędrności, wiotczenie tkanek, opadanie powiek, pogłębianie się zmarszczek i bruzd.

Hormonalna terapia zastępcza

Zaczynają pojawiać się też ubytki tkankowe, zwłaszcza w obszarze skroni, kości policzkowych i ust, wskutek zanikania poduszeczek tłuszczowych.

Specjaliści uważają, że w ciągu pierwszych 5 lat menopauzy skóra traci nawet aż 30% kolagenu, natomiast w kolejnych latać 2% rocznie.

To niesłychanie dużo, dlatego też młode kobiety na wskutek menopauzy zaczynają wyglądać nagle o wiele starzej. Przez przedwczesną menopauzę, skóra u 30-latki wygląda jak u zadbanej 45-latki gdyż:

– pogłębiają się zmarszczki i bruzdy

– opada czubek nosa i powieki

usta ulegają zwężeniu, w skrajnych przypadkach nawet ”zapadnięciu” do środka, opadają ich kąciki, nadając twarzy smutny wyraz

– występują worki pod oczami, nawet gdy jest się wyspanym i wypoczętym

cera staje się sucha i niejednolita w kolorze: szara, matowa, ziemista

– następuje osłabienie skóry, przez co ta jest bardziej narażona na podrażnienia i szkodliwe działanie czynników zewnętrznych

– poszerzają się pory

Aby jak najlepiej złagodzić te objawy, należy szybko udać się po pomoc do specjalisty i zadbać o siebie poprzez intensywne nawilżenie i ożywienie skóry, ochronę przed UV, regenerację, łagodzenie podrażnień, pielęgnację skóry wokół oczu.

Powiązane artykuły