Gładka skóra jest przyjemna w dotyku, a jej właścicielka wygląda na zadbaną i piękną. Początkowo depilacja traktowana była jedynie jako zabieg higieniczny, dopiero z czasem nabrała wymiaru estetycznego. Teraz obowiązkowe usuwanie włosów to norma dla każdej kobiety, a skuteczne usuwanie włosów pozwala pięknej połowie ludzkości wyglądać zawsze na topie. Miło jest założyć kostium kąpielowy lub krótką spódniczkę bez wahania, wiedząc, że twoje nogi i okolice bikini wyglądają atrakcyjnie.
Nowoczesny sprzęt pozwala zapewnić gładkość skóry na długi czas. Sposobów na pozbycie się włosów jest wiele, od golenia po depilację, ale jak wybrać ten najlepszy?
Jaka depilacja jest najskuteczniejsza i najbezpieczniejsza? Współczesną depilację można umownie podzielić na dwie duże grupy: depilację tymczasową, czyli taką wykonywaną w domu lub w gabinetach kosmetycznych oraz depilację trwałą, do której wykorzystywany jest specjalistyczne urządzenia.
Popularne sposoby na depilację
- Depilacja maszynką jednorazową. Najprostszą, najszybszą i najczęściej stosowaną metodą usuwania owłosienia jest golenie. Jest to zwykle pierwsza metoda, którą stosuje młoda dziewczyna, gdy pojawia się nadmierne owłosienie. Istotą tej mechanicznej metody jest pozbycie się górnej części włosa bez naruszanie mieszka włosa. Używanie golarki nie jest szkodliwe dla zdrowia, jeśli unika się skaleczeń, dlatego jest dopuszczalne w każdym wieku. Ogromnym minusem jest krótkotrwały efekt, ponieważ włosie pojawia się już następnego dnia, a czasami pojawia się podrażnienie skóry i pojawiają się wrastające włoski.
- Depilator. Bolesny zabieg, który można wykonać w domu i w gabinecie kosmetycznym. Jego istotą jest usunięcie górnej części włosa i częściowe oddziaływanie na mieszek włosowy. Z plusów należy wymienić absolutną nieszkodliwość dla zdrowia, z minusów trzeba wspomnieć podrażnienie skóry i ryzyko infekcji ran. Efekt gładkiej skóry utrzymuje się około 6-7 dni.
- Kremy i kosmetyki do depilacji. Metoda chemiczna polega na użyciu kremu, który nakłada się na problematyczne obszary. Istotą metody jest zniszczenie górnej części włosa bez wpływu na mieszek włosowy. Zabieg nie zajmuje dużo czasu i jest bezbolesny, ale zdarzają się reakcje alergiczne na preparaty. Wynik depilacji jest zadowalający, ale będzie trwał tylko kilka dni.
- Wosk. Woskowanie lub depilację można wykonać w domu oraz w salonie kosmetycznym. Istnieją dwa rodzaje depilacji woskiem, na zimno i na gorąco. Zabieg z użyciem zimnej kompozycji jest raczej bolesna. Istotą depilacji woskiem jest nałożenie wosku na skórę, a następnie usunięcie go specjalnymi taśmami papieru wraz z owłosieniem. Zabieg pozwala usunąć górną część włosa i częściowo zniszczyć mieszek włosowy. Najczęściej stosuje się go do usuwania włosów na nogach i w okolicach bikini. Stosowanie wosku ma długotrwały efekt, szczególnie przy regularnym powtarzaniu sesji.
- Słodzenie. Depilacja pastą cukrową nazywana jest również bioepilacją. Zabieg można wykonać w domu i w salonie, jest mniej bolesny i trwalszy niż depilacja woskiem. Główną wadą tej metody jest długość włosów od 6 mm wymagana do depilacji. Niestety nie każdego stać na zapuszczanie latem włosów np. na nogach i pod pachami aż do takiej długości.
Trwałe metody usuwania owłosienia
Do skutecznych, nowoczesnych metod pozbycia się niechcianego owłosienia zalicza się stosowanie różnego rodzaju urządzeń i zaawansowanych kosmetyków oddziałujących na mieszki włosowe.
Procedury mogą chronić właściciela niechcianych włosów przed owłosieniem na wiele lat, a nawet na zawsze.
Aby uzyskać ostateczny wynik, konieczne jest przeprowadzenie kilku sesji z kosmetologiem i przestrzeganie wszystkich wymagań dotyczących przygotowania do procesu i zachowania po nim.
- Depilacja enzymatyczna. Przeprowadza się ją za pomocą specjalnego produktu kosmetycznego, który rozpuszcza mieszki włosowe. Zabieg ten dobrze komponuje się z bioepilacją, czyli depilacją cukrową i woskiem, bezbolesną, ale nie zalecaną do depilacji twarzy. Z minusów depilacji enzymatycznej należy wymienić wysokie prawdopodobieństwo reakcji alergicznej i obecność przeciwwskazań dla alergików. Dla długotrwałego efektu potrzeba 5-7 zabiegów.
- Depilacja laserowa. Popularny rodzaj depilacji stał się niezawodną metodą pozbycia się niechcianego owłosienia przez wiele lat. Podczas sesji wiązka lasera oddziałuje na mieszek włosowy. Główną wadą metody jest jej niska skuteczność w usuwaniu włosów siwych i blond.Istnieje kilka typów laserów różniących się mocą, długością impulsu i bólem. Wśród najbardziej popularnych możemy wymienić rubinowy, aleksandrytowy, diodowy, neodymowy. Najwygodniejszy z nich to dioda, jest praktycznie bezbolesna i wystarczająco mocna, by oddziaływać nawet na głęboko osadzony mieszek włosowy. Metoda nadaje się do depilacji dowolnej części ciała. Dla długotrwałego efektu konieczne jest wykonanie 5-7 zabiegów.
- Fotodepilacja. Odbywa się to za pomocą błysków światła, które niszczą mieszek włosowy. Metoda jest bezpieczna dla zdrowia i bezbolesna. Nadaje się do skóry wrażliwej, zapobiega wrastaniu włosków, ale jest nieskuteczny w pozbyciu się siwych i blond włosów. Dla długotrwałego efektu potrzeba 5-6 sesji. Efekt utrzymuje się około 3-4 lat.
- Elektroliza. Najstarszy sposób na pozbycie się owłosienia w gabinetach kosmetycznych. Istotą metody jest oddziaływanie na każdy włos impulsem elektrycznym, który całkowicie niszczy mieszek włosowy. Zaletą elektrolizy jest możliwość usuwania włosów o dowolnym kolorze z każdego rodzaju skóry. Procedura jest budżetowa, ale bardzo bolesna i czasochłonna. Jest absolutnie przeciwwskazany dla kobiet w ciąży i pacjentów z cukrzycą. Skutki uboczne obejmują swędzenie, blizny i stany zapalne.
- Depilacja elos. Najnowszy sposób na pozbycie się niechcianego owłosienia. Jest to połączenie lasera i elektrolizy. Mieszek włosowy i cebulka, która go odżywia, są niszczone przez wystawienie ich najpierw na wiązkę ciepła, a następnie na impuls elektryczny. Metoda pozwala pozbyć się włosków na zawsze i jest odpowiednia dla każdego rodzaju skóry i włosów. Aby osiągnąć efekt, potrzeba 8-10 zabiegów. Główną wadą procedury jest jej wysoki koszt.
Czym są truskawkowe nogi?
Zjawisko truskawkowych nóg pojawia się po goleniu lub depilacji, kiedy zamiast gładkiej, aksamitnej skóry pojawiają się czerwone albo czarne kropki.
Grudki te są pokłosiem zablokowania porów, zapalenia mieszka włosa albo rogowacenia naskórka.
Aby szybko pozbyć się tego efektu wystarczy zmieszać sodę z odrobiną wody i wmasować delikatnie, a następnie spłukać skórę.
Alternatywnie można wykonać masaż szczoteczką z twardym włosiem. .
Jaki rodzaj depilacji wybrać? Która metoda jest najskuteczniejsza?
Każdy rodzaj depilacji ma szereg zalet i kilak wad. Nowoczesna kobieta wybiera metodę depilacji, która jej odpowiada z szerokiej oferty.
Najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą metodą jest depilacja elos. Ciąża i choroby onkologiczne są jedynymi przeciwwskazaniami do tego rodzaju zabiegu.
Jest to zabieg bezbolesny i przynosi najtrwalsze efekty. Zabieg jest odpowiedni dla każdego rodzaju wyglądu i dla każdego obszaru skóry.
Niestety urządzenia tego typu nie są jeszcze zbyt popularne, kosmetologów posiadających niezbędne kwalifikacje jest niewielu, a koszt zabiegu jest bardzo wysoki, przez co metoda nie należy do najbardziej popularnych.
- Najbardziej budżetowym, szybkim i bezbolesnym sposobem na pozbycie się włosków jest użycie maszynki jednorazowej. Każda kobieta przynajmniej raz w życiu skorzystała z tej metody, a większość stosuje ją regularnie. Metoda jest bardzo dobra, ale niestety efekt krótkotrwały, włoski pojawiają się już następnego dnia, wzrasta ilość wrastających włosków, na skórze mogą pojawić się podrażnienia i skaleczenia.
- Najlepszym sposobem na pozbycie się niechcianego owłosienia na ciele jest depilacja laserowa. Najpopularniejszym i najbardziej odpowiednim sprzętem jest laser diodowy. Przed wyborem rodzaju depilacji zalecamy kontakt z kosmetyczką. Specjalista oceni każdy przypadek indywidualnie i na podstawie oczekiwań i możliwości dobierze odpowiednią metodę depilacji.