Home Zdrowie Dieta 1500 kcal: efekty, zasady i wskazania

Dieta 1500 kcal: efekty, zasady i wskazania

by Agata Kubiak
Dieta 1500 kcal

Dieta 1500 kcal – rozwiązanie uniwersalne?

Zastanawiasz się, czy dieta 1500 kcal jest dla Ciebie? Wbrew pozorom, nie da się odpowiedzieć na to pytanie w jednoznaczny sposób. Nie istnieje jeden, uniwersalny plan dietetyczny, który pozwoliłby każdemu powrócić do wagi idealnej. Wiele zależy od Twojego stylu życia, wieku, budowy ciała, a nawet płci. – Ilość przyjmowanych kalorii musi być dopasowana do konkretnej osoby. O ile dieta 1500 kcal może być bezpiecznym i efektywnym rozwiązaniem dla kobiety drobnej budowy, która spędza 8 godzin za biurkiem i niewiele się rusza, o tyle już dla takiej, która uprawia regularnie sport i pracuje fizycznej może być zbyt restrykcyjna – wyjaśnia ekspert z Nice To Fit You.

Dlatego, zanim zdecydujesz się na takie rozwiązanie – czy to samodzielnie przygotowując posiłki, czy zamawiając dietę pudełkową – oblicz optymalne zapotrzebowanie kaloryczne. Możesz to zrobić np. przy pomocy sprawdzonego kalkulatora dietetycznego. Podaje się w nim:

  • cel, w jakim jest prowadzona dieta – inne zapotrzebowanie będzie miała osoba chcąca schudnąć, a inne ta budująca masę mięśniową,
  • wzrost i masę ciała,
  • wiek,
  • poziom aktywności fizycznej,
  • płeć.

Te parametry wystarczają, aby oszacować liczbę kalorii, jaką powinieneś spożywać w ciągu doby, aby osiągnąć swój cel. Nie zawsze będzie to 1500 kcal. Czasem nawet na diecie redukcyjnej będziesz potrzebować więcej energii, aby bezpiecznie dla zdrowia pozbywać się nadprogramowych kilogramów.

Zdrowa dieta 1500 kcal – jakość tego, co jesz, ma znaczenie!

Określenie liczby kalorii, które powinny zawierać Twoje posiłki spożywane w ciągu doby, to nie wszystko. Ważne jest również to, jak spożytkujesz te przykładowe 1500 kcal. Ta wartość odpowiada na przykład… 300 g chipsów. W teorii możesz zjeść tylko je albo np. zastąpić sycący obiad tabliczką czekolady – w końcu bilans kaloryczny będzie się zgadzał. Jednak na dłuższą metę takie podejście będzie skutkowało poważnym zaburzeniem poziomu potrzebnych Twojemu organizmowi składników odżywczych. W końcu jedzenie dostarcza nie tylko energii, ale jest też źródłem witamin oraz mikro- i makroelementów, od których zależy Twoje zdrowie.

Dlatego zadbaj nie tylko o wyliczenie o to, ile kalorii powinieneś spożywać na dobę, ale także o to, co jesz. Zdrowa dieta oznacza:

  • regularnie spożywane posiłki, co pomaga zachować równowagę poziomu cukru,
  • co najmniej 5 porcji warzyw i owoców w ciągu dnia,
  • odpowiedni balans między białkiem, węglowodanami i tłuszczami.

Trzymając się tych zasad, skomponujesz posiłki, które obok odpowiedniej ilości kalorii dostarczą Ci też niezbędnych składników odżywczych. A jeśli nie masz czasu na to, aby przyrządzać je samodzielnie, zawsze możesz skorzystać z alternatywy, jaką jest dieta pudełkowa. Wybór należy do Ciebie!

Powiązane artykuły