Home Moda Torebki damskie

Torebki damskie

by Agata Kubiak
torebki damskie

Torebki damskie to niezbędny atrybut każdej kobiety. Potrzebujemy ich codziennie – w pracy, w szkole, na rance, na zakupach, na spotkaniu z przyjaciółkami czy na wizycie u kosmetyczki.

Kobieta prawie nigdy nie rozstaje się ze swojątorebka damska torebką. Każda z nas wie, że w dobrze wyposażonej torebce zawsze musi znaleźć się wszystko, co akurat może być potrzebne.

Torebki damskie 2022

Kluczyki od samochodu, słuchawki, ładowarka, gumy do żucia, klucze do domu, błyszczyk, chusteczki, małe perfumy, zapalniczka oraz oczywiście portfel. To lista rzeczy, które bez wątpienia znajdują się w większości kobiecych torebek, prawda?

damskie torebkiKażda z pań zgodzi się, że torebka jest nie tylko rzeczą, która pomaga nam w posiadaniu najważniejszych rzeczy zawsze przy sobie. Potrafi idealnie dopełnić stylizację.

Ulubiona torebka często jest przez nad darzona nawet ogromnym sentymentem, ponieważ nosiłyśmy ją ze sobą w specyficznym momencie życia.

Historia damskiej torebki

Z pewnością dzisiaj torebka jest niezbędnym elementem garderoby każdej kobiety. Kiedy jednak zaczęła ona być dlaskórzana torebka nas tak ważna? Dawniej kobiety nie wychodziły z domu tak często, jak dziś, a więc dokąd sięga historia tego akcesorium?

Ku zaskoczeniu, pierwsza torebka powstała już w czasach, kiedy po pożywienie nie chodziliśmy do marketu, a musieliśmy je znaleźć, lub upolować!

Pierwsze „torebki” które wyglądem przypominały raczej worek były modne torebki damskiewykonane najczęściej ze skóry zwierzęcej (a takie bywają dziś naprawdę drogie! – nasze przodkinie wbrew pozorom nosiły się całkiem luksusowo!). Wracając do głównego tematu – do czego wykorzystywały takie torebki dawne kobiety?torebki skórzane

Worki ze skóry zwierzęcej były używane do noszenia w nich zdobytego pożywienia. Koczowniczy tryb życia zmusił naszych przodków do wynalezienia czegoś, w czym mogliby nosić to, co znaleźli lub upolowali. W średniowieczu torebka ewoluowała do listonoszki, którą dziś dobrze znamy.

torebki wykonaneListonoszki były noszone przez kupców do trzymania w nich złota. Duże shopper bags – jak je dziś nazywamy, były używane głównie przez biedotę.

Ich wielkość pozwalała im przechować wszystkie najcenniejsze przedmioty. Listonoszka natomiast im bardziej zdobiona, tym lepiej – zdobienia określały status majątkowy jej właściciela.

rozmiar torebkiPo okresie rewolucji kobiety zaczęły używać kosmetyków – takich jak na przykład puder do twarzy. Chciały mieć go ciągle przy sobie, a więc potrzebowały małej torebki – jej nazwa to ridiculus. Gdybyśmy chceli przetłumaczyć tą nazwę na język polski, byłaby to „śmiesznotka”torebki listonoszki

Torebka damska u progu XX stulecia do dziś

Postęp ludzkości pod wieloma względami nie ominął mody, a w tym oczywiście torebek damskich. Torebki powstające w manufakturach na większą skalę zaczęto przyozdabiać koralikami, łańcuszkami, klapami czy zamknięciami na zatrzask.

torby damskieWszystkie z tych zdobień utrzymały się w modzie do dziś. Torebka nie była już dobrem luksusowym, przeznaczonym jedynie dla najbogatszych warstw społecznych, aby przechowywać w nich cenne dobra.

U progu XX stulecia projektanci naprawdę poważnie zaczęli zajmować się torebkami damskimi. To w tym okresie ich popularność zaczęła rosnąć i nie spada aż do dziś. Przy ich projektowaniu rolę zaczęła grać okazja, przy jakiej będzie noszona dana torebka, pora dnia czy stylizacja, którą ma wykańczać.

torebek damskichPodczas dwudziestolecia międzywojennego na popularności zyskały uwielbiane do dziś przez wiele kobiet kopertówki. Te swoją nazwę zawdzięczają swojemu wyglądowi, który przypomina kopertę.

Kopertówka to torebka typowo na duże wyjścia, niebanalne okazje. Służy jako dopełnienie stylizacji biznesowych czy wieczorowych. Nie jest to propozycja na co dzień, ponieważ kopertówki często nie posiadają łańcuszka czy paseczka, który można zawiesić na ramieniu.skórzane torebki

Dziś każda z kobiet bez wątpienia ma w swojej garderobie torebkę na zakupy, do pracy oraz wieczorową. Ten element stylizacji prawdopodobnie nigdy nie wyjdzie z mody, ponieważ jest wręcz symbolem kobiecości.

Najmodniejsze torebki damskie 2022

Osoby, które obserwują światowe wybiegi,  mogły już zauważyć, żerodzaje torebek damskich kilka modeli torebek znacznie wyróżnia się spośród innych. 7 modeli, które będziemy nosić w rozpoczynającym się 2022 roku, króluje na wybiegach, dlatego warto zaopatrzyć się w nową torebkę na następny sezon już dziś! Jakie torebki będą modne w 2022 roku?

Jak zawsze, moda wybiega w czasie nieco do przodu. Wiemy już, jakie torebki będą modne w sezonie wiosenno-letnim. Projektanci najbardziej znanych marek nie wprowadzili w tym roku znaczącej rewolucji – pozostaniemy przy fasonach, które upodobałyśmy sobie już nieco wcześniej.

rodzajów torebekZmianie uległy jedynie szczegóły. Te idealnie wpasują się w otoczenie, jakie mamy wokół siebie jesienią i latem – a więc liczne kolory i wzory, najlepiej jak najbardziej żywe i dekoracyjne.

Minimaliski, nie bójcie się, że nie będziecie mogły nadążyć za modą! Dla was projektanci pomyśleli o torebkach w kolorach cielistych i kawy z mlekiem.

Modne od dłuższego czasu kolory nude pasują idealnie dojaka torebka eleganckich stylizacji. Są kobiece, nie rzucają się w oczy, ale zaskakują elegancją.

Poza tymi cechami, które będą dominować wśród naszych torebek w nadchodzącym sezonie, modne będą także projekty miękkie oraz drapowane – także dobrze już znane miłośniczkom mody.

Jeśli chcesz wyróżnić się oryginalnością – postaw na torebkę z nadrukami. Kwiatki, geometryczne kształty czy loga będą królować w roku 2022.

Jak dobrać torebkę do stylizacji?

duży wybór torebek damskichOdpowiedź na to pytanie nasuwa się sama – torebka powinna pasować do butów. To przekonanie zadomowiło się w głowach wielu kobiet, jednak powoli znika z zasad mody. Nie oznacza to, że torebka i obuwie nie mogą do siebie pasować – wręcz powinny, jednak podobieństwo nie powinno rzucać się w oczy.skóry naturalnej

Ważne jest, aby torebka nieco kontrastowała z całą stylizacją – inaczej zniknie na tle sukienki i pozostanie niezauważona. Najłatwiej jest wybrać torebkę w jednym kolorze, jednak w roku 2022 kolorowa torebka nie powinna być dziwieniem!

Dobór torebki do sylwetki

małą torebkęDobór torebki do stylizacji jest oczywiście bardzo ważny, jednak warto także zwrócić uwagę na dobór torebki do figury.

Jeśli Twoja sylwetka kształtem przypomina gruszkę – wybierz torebkę-worek. Taka propozycja świetnie będzie pasować do Twoich wąskich ramion i szerokich bioder.

klasyczne torebki listonoszkiFigura kształtem przypominająca jabłuszko świetnie komponować się będzie z torebką kwadratową, a więc na przykład z kuferkiem.

Najbardziej pożądaną przez kobiety w XXI wieku figura to ta kształtem przypominająca klepsydrę. Dla Ciebie idealny będzie każdy model torebki – masz szczęście! To samo tyczy się kobiet,torebki idealne które są posiadaczkami szerokich ramion, nie mają widocznie zarysowanego wcięcia w talii oraz mają dość wąskie biodra.

Pamiętaj, że niezależnie od kształtu Twojej sylwetki – każda z nas jest piękna. Ideały wyglądu zmieniają się na przestrzeni lat, a to, co uważamy za szalenie atrakcyjne dziś, może okazać się przeciętne za kilkanaście lat.

 

Powiązane artykuły