Home Zdrowie Migrena miesiączkowa – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie

Migrena miesiączkowa – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie

by Agata Kubiak
Migrena miesiączkowa

Migrena to powszechny problem zdrowotny, który dotyka wiele osób na całym świecie. Około 14-18% kobiet cierpi na migrenę, a okres menstruacyjny może wzmagać objawy i nasilać bóle głowy.

niesteroidowe leki przeciwzapalneMigrena miesiączkowa, to rodzaj migreny, która występuje u kobiet w okresie menstruacyjnym i może być powiązana z cyklem hormonalnym.

W tym artykule omówimy przyczyny, objawy, rozpoznanie oraz możliwości leczenia migreny miesiączkowej.

Migrena miesiączkowa – przyczyny

Migrena miesiączkowa, podobnie jak inne rodzaje migreny, jest wynikiem zaburzeń w układzie nerwowym. Jednak w przypadku migreny miesiączkowej, wpływ na wystąpienie bólu głowy mają zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety w czasie cyklu menstruacyjnego.

W okresie przed miesiączką poziom estrogenu spada, co może prowadzić do rozszerzenia naczyń krwionośnych w mózgu i wywołać migrenę. Ponadto, w czasie miesiączki dochodzi do uwolnienia prostaglandyn, które również mogą wpływać na pojawienie się bólu głowy.

dolegliwości bóloweInnymi czynnikami, które mogą przyczynić się do wystąpienia migreny miesiączkowej, są stres, zmiany pogody, nieprawidłowa dieta czy zmiana stylu życia.

Rodzaje migreny menstruacyjnej

Wyróżnia się dwa rodzaje migreny menstruacyjnej: migrenę czysto menstruacyjną oraz migrenę miesiączkowo-cyklową.

Migrena czysto menstruacyjna występuje tylko w okresie miesiączkowym i trwa od 2 do 3 dni. Charakteryzuje się silnymi bólami głowy oraz towarzyszącymi im objawami, takimi jak nudności, wymioty, nadwrażliwość na dźwięki i światło.

bólów głowyMigrena miesiączkowo-cyklowa natomiast pojawia się w okresie miesiączkowym, ale także w czasie owulacji, a czasami także w innych momentach cyklu.

Bóle głowy w tym przypadku są mniej intensywne, ale mogą być bardziej uporczywe, trwające nawet do 7 dni.

W obu przypadkach objawy migreny miesiączkowej mogą znacząco wpłynąć na jakość życia kobiety, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie w czasie cyklu miesiączkowego. Właściwe rozpoznanie i leczenie są kluczowe dla poprawy jakości życia kobiet dotkniętych tym schorzeniem.

Migrena miesiączkowa – objawy

zawroty głowyMigrena miesiączkowa to forma migreny, która pojawia się u kobiet w okresie miesiączkowym.

Charakteryzuje się ona podobnymi objawami do innych typów migreny, takimi jak ból głowy, uczucie mrowienia, nudności i światłowstręt.

Jednak w przypadku migreny menstruacyjnej objawy te występują zazwyczaj kilka dni przed rozpoczęciem miesiączki i mogą utrzymywać się przez kilka dni po jej zakończeniu.

Objawy te mogą wpływać na jakość życia kobiety i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dlatego też ważne jest, aby zdiagnozować migrenę menstruacyjną i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Migrena menstruacyjna – diagnostyka

pulsujący ból głowyDiagnostyka migreny menstruacyjnej opiera się na zebraniu szczegółowego wywiadu medycznego, badaniu neurologicznym oraz obserwacji objawów i ich częstości występowania.

Bardzo ważnym elementem jest dokładne zapoznanie się z historią medyczną pacjentki, w tym jej dotychczasowymi schorzeniami, przyjmowanymi lekami, a także szczegółową charakterystyką migreny, taką jak czas trwania bólu, jego intensywność, rodzaj towarzyszących objawów, okoliczności wywołujące ataki bólu oraz ich częstotliwość.

Istnieją również narzędzia pomocne w diagnozowaniu migreny menstruacyjnej, takie jak pamiętnik bólu głowy, w którym pacjentka rejestruje intensywność i czas trwania bólu, a także okoliczności jego wystąpienia i czynniki wywołujące.

napięciowy ból głowyW niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie badań dodatkowych, takich jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny głowy, w celu wykluczenia innych chorób neurologicznych.

Diagnostyka migreny menstruacyjnej wymaga dokładności i cierpliwości ze strony lekarza oraz zaangażowania pacjentki w proces diagnozowania swojego stanu zdrowia.

Ból głowy a okres – jak leczyć migrenę menstruacyjną?

Migrena menstruacyjna to rodzaj migreny, który jest związany z okresem menstruacyjnym u kobiet. Objawy migreny menstruacyjnej są podobne do innych rodzajów migreny, ale mogą występować przed, w trakcie lub po menstruacji, a czasem również w połowie cyklu menstruacyjnego.

Istnieje kilka sposobów leczenia migreny menstruacyjnej, w tym:

 1. Leki przeciwbólowe: Można stosować leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen, paracetamol lub aspiryna, aby złagodzić ból głowy. W przypadku bardziej nasilonych bólów można skorzystać z leków zawierających triptany.
 2. Hormony: Leki hormonalne, takie jak doustne środki antykoncepcyjne, mogą pomóc w zmniejszeniu częstotliwości i nasilenia migreny menstruacyjnej u niektórych kobiet. Leki hormonalne regulują również cykl menstruacyjny, co może wpłynąć na zmniejszenie ryzyka wystąpienia migreny.
 3. Zmiany stylu życia: Unikanie czynników wywołujących migrenę, takich jak stres, niezdrowa dieta czy brak snu, może pomóc w zapobieganiu migrenie menstruacyjnej. Regularna aktywność fizyczna, medytacja, relaksacja lub terapia behawioralna mogą również pomóc w redukcji objawów migreny.
 4. Suplementy: Niektóre suplementy, takie jak magnez, witamina B2 i koenzym Q10, mogą pomóc w zapobieganiu migrenie menstruacyjnej.

Jeśli masz problemy z migreną menstruacyjną, warto skonsultować się z lekarzem, aby wybrać najlepsze metody leczenia dla Twojego przypadku.

Migrena z aurą

Migrena z aurą to rodzaj migreny, który charakteryzuje się występowaniem objawów neurologicznych, zwanych aurą, tuż przed bólem głowy. Objawy te mogą obejmować:

 • zaburzenia wzroku, takie jak mroczki, światłowstręty, rozmycie lub zniekształcenie obrazu,
 • zaburzenia czucia, takie jak mrowienie, drętwienie lub uczucie pieczenia,
 • zaburzenia mowy, takie jak trudności w mówieniu lub zrozumieniu mowy,
 • zaburzenia koordynacji ruchowej.

Aura trwa zazwyczaj od kilku minut do godziny i jest zwykle poprzedzana okresem prodromalnym, w którym mogą występować m.in. nastroje depresyjne, nadwrażliwość na światło lub dźwięk, zaburzenia snu i apetytu.

dokuczliwy ból głowyMigrena z aurą jest związana z zaburzeniami w funkcjonowaniu mózgu, a dokładniej z odcinkami mózgu, które regulują procesy wzrokowe, czuciowe, mowy i ruchu. Leczenie migreny z aurą polega na łagodzeniu bólu głowy i zapobieganiu kolejnym epizodom migreny.

W tym celu stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, triptany oraz leki zapobiegające migrenie.

W niektórych przypadkach stosuje się także terapię behawioralną i zmiany stylu życia, takie jak unikanie czynników wywołujących migrenę, np. stresu, niezdrowej diety czy braku snu.

Jakie są przyczyny migreny z aurą?

Migrena z aurą jest związana z różnymi czynnikami, w tym z zaburzeniami neurologicznymi. Nie jest do końca jasne, co dokładnie powoduje migrenę z aurą, ale istnieją pewne czynniki ryzyka, które mogą wpłynąć na jej rozwój. Oto niektóre z nich:

 1. Genetyka: Badania wskazują, że migrena z aurą może mieć podłoże genetyczne. Jeśli ktoś w Twojej rodzinie cierpi na migrenę z aurą, istnieje większe ryzyko, że sam również ją rozwijesz.
 2. Zmiany hormonalne: Niektóre kobiety doświadczają migreny z aurą związanej z cyklem menstruacyjnym. Hormony płciowe, takie jak estrogen, mogą wpływać na częstotliwość i nasilenie migreny z aurą.
 3. Czynniki środowiskowe: Migrenę z aurą mogą wywoływać również czynniki środowiskowe, takie jak stres, zmiany pogodowe, hałas, światło, zapachy lub składniki diety, takie jak alkohol, kofeina i niektóre produkty spożywcze.
 4. Zmiany w mózgu: Migrena z aurą związana jest z zaburzeniami w funkcjonowaniu mózgu, a dokładniej z odcinkami mózgu, które regulują procesy wzrokowe, czuciowe, mowy i ruchu.
 5. Inne schorzenia: Migrena z aurą może również występować u osób z innymi schorzeniami, takimi jak padaczka, migotanie przedsionków, zawał serca, choroba Parkinsona czy stwardnienie rozsiane.

Jeśli masz częste i nasilone migreny z aurą, warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć inne choroby i ustalić najlepsze metody leczenia.

Jakie są objawy migreny z aurą?

Migrena z aurą to rodzaj migreny, która występuje z towarzyszącymi zaburzeniami neurologicznymi zwany „aurą”. Aura to zwykle krótkotrwałe zaburzenia widzenia, słuchu, mowy, czucia lub koordynacji ruchowej, które mogą poprzedzać ból głowy lub wystąpić bez niego. Objawy migreny z aurą mogą się różnić u różnych osób, ale najczęściej występują następujące symptomy:

 1. Zaburzenia widzenia: Możesz zobaczyć mroczki, migotanie lub blaski świetlne. Obiekty mogą wydawać się większe lub mniejsze niż w rzeczywistości, a ich kontury mogą być nierówne.
 2. Zaburzenia mowy: Możesz doświadczyć zaburzeń mowy, takich jak problemy z wymową, trudności z formułowaniem zdań lub słów, lub zrozumieniem mowy innych ludzi.
 3. Zaburzenia czucia: Możesz odczuwać mrowienie lub drętwienie w rękach, nogach lub twarzy.
 4. Zaburzenia koordynacji: Możesz doświadczać trudności w utrzymaniu równowagi lub chodzeniu, a także problemy z precyzyjnym wykonywaniem ruchów.
 5. Ból głowy: Ból głowy pojawia się zwykle po aurze i zwykle ma charakter pulsujący, umiejscawia się z jednej strony głowy i może trwać od kilku godzin do kilku dni.
 6. Inne objawy: Możesz odczuwać nudności, wymioty, światłowstręt lub wrażliwość na dźwięki.

Warto pamiętać, że objawy migreny z aurą są zwykle przemijające i zwykle nie trwają dłużej niż godzinę. Jeśli masz częste lub nasilone migreny z aurą, warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć inne choroby i ustalić najlepsze metody leczenia.

Powiązane artykuły