Home Fitness Joga czy dzięki niej można schudnąć ?

Joga czy dzięki niej można schudnąć ?

by Agata Kubiak
joga

Czy dzięki jodze można schudnąć? 8 powodów, by zacząć ćwiczyć jogę

ćwiczenie jogiJoga cieszy się niesłabnącą popularnością. Przejmując najpierw amerykański świat fitness, od kilku lat podbija także Europę.

Zdecydowanie jest to największy trend aktywności fizycznej ostatnich lat. Co kryje się za fenomenem jogi?

Czy dzięki jodze można schudnąć? Dlaczego warto zacząć ćwiczyć jogę? Odpowiadamy.

Czy dzięki jodze można schudnąć?

joga pomaga schudnąćJoga to nie tylko dziwaczne pozycje, to przede wszystkim filozofia indyjska. Każdy nauczyciel patrzący na jogę kompleksowo odpowie: schudnięcie nie jest podstawowym celem jogi.

Pomijając ten aspekt, faktem jest, że praktyka pozycji jogi (asan) może pomóc zrzucić parę kilogramów. Kluczowy jest styl jogi, który wybierzemy. Style bardziej statyczne, nie będą w tym przypadku efektywne.

Style dynamiczne to dobre cardio, które z pewnością, przy odpowiedniej diecie i regularności, wpłynie korzystnie na wygląd sylwetki. Utrata zbędnych kilogramów to nie wszystko co joga ma do zaoferowania.

joga odchudzaPoznaj 8 powodów, dla których jako codzienną aktywność fizyczną warto wybrać właśnie jogę.

1. Jogę można uprawiać wszędzie

Fizyczna praktyka jogi może być wykonywana wszędzie. Warto zacząć od zajęć z dobrym nauczycielem, który pokaże podstawowe asany, wytłumaczy jak bezpieczenie je wykonywać, a także zapozna ze sposobem oddychania podczas jogi.

Po zdobyciu tej wiedzy praktykę można kontynuować w domu, o dowolnej porze i czasie. Nawet 15 minut dziennie przyniesie duże korzyści.

zdrowsza dieta jogaDo praktyki jogi nie potrzeba wiele. Można praktykować w parku, można też wykonać parę prostych pozycji w przerwie podczas pracy — nie wstając z krzesła!

2. Silne i elastyczne ciało

Joga to gwarancja zwiększonej elastyczności ciała. Dzięki wykonywaniu asan napięcia ograniczające zakresy ruchu w stawach puszczają.

Pomaga temu odpowiednia praca z oddechem. Prócz pozycji skupiających się na rozciąganiu, warto w swoją codzienną praktykę włączyć również asany wzmacniające.

regularna praktyka jogiWiele z pozycji jogi pełni podwójną funkcję — jednocześnie wzmacnia i uelastycznia ciało. Dobrym przykładem są wszystkie pozycje stojące.

3. Poprawa poczucia równowagi

Pozycje stojące, balanse na rękach, stanie na głowie. Wszystkie one pracują nad zdolnością równowagi ciała.

Poprzez świadomą pracę i aktywację odpowiednich mięśni ciało nabiera siły i stabilizacji. W pozycjach balansowych mocno pracują mięśnie głębokie brzucha.

ćwiczyli jogęJest to świetny trening przygotowawczy do wszelkich sportów, w których balans jest kluczowy np. snowboardu czy surfingu.

4. Joga rzadko powoduje kontuzje

Joga praktykowana świadomie i uważnie cechuje się niskim ryzykiem kontuzji.

ćwicząc jogę możesz schudnąćNależy jednak pamiętać o tym, by nie dać się ponieść nadmiernej ambicji i nie zmuszać ciała do wykonywania pozycji, na które nie jest jeszcze gotowe. Joga to lekcja cierpliwości i uważnej obserwacji ciała.

Ponadto gibkie i wzmocnione ciało staje się bardziej odporne na wszelkiego rodzaju kontuzje.

5. Odstresowanie dzięki jodze

hatha jogaJoga to nie tylko ruch, ale też oddech. Połączenie ruchu ze spokojnym oddechem przez nos działa kojąco, uspokaja ciało i umysł.

Równomierny, głęboki oddech aktywuje przywspółczulny układ nerwowy odpowiedzialny za odpoczynek, czuwanie i relaks.

Pozbycie się stresu i napięcia emocjonalnego sprawia, że łatwiej jest kontrolować dietę i unikać kompulsywnego objadania się.

6. Zdrowsza dieta

poprawa poczucia równowagi jogaOsoby rozpoczynające przygodę z jogą często nie zdają sobie sprawy, że może ona wpłynąć na ich życie kompleksowo.

Często praktyka jogi wychodzi poza matę i prócz aktywności fizycznej staje się także powodem zmiany stylu jedzenia, pomaga budować w tej kwestii większą świadomość.

Wiele osób praktykujących jogę, po czasie zmienia swoje nawykimetabolizm ćwiczenie jogi żywieniowe na zdrowsze. Zaczyna lepiej rozumieć i czuć, które pożywienie szkodzi ciału, a które je odżywia.

7. Lepszy sen

rodzajów jogiPraktyka jogi może znacząco pomóc w problemach ze snem.

jogę należy ćwiczyć codziennieZmęczone po dynamicznej vinyasa jodze ciało będzie bardziej skore do odpoczynku.

Wyciszony umysł i opanowane emocje to efekt pracy z głębokim oddechem wykonywanym podczas delikatnych pozycji.

joga a odchudzanieWprowadza on łagodnie w fazę relaksu, skąd do snu już niedaleko.

W przypadku bezsenności warto przed snem wykonać kilka relaksacyjnych pozycji jogi, wyrównując oddech, wyciszając ciało.

8. Większa wydolność płuc

Dzięki ćwiczeniom oddechowym joga daje możliwość zwiększenia pojemności płuc oraz poprawy ich funkcjonowania.

ludzie regularnie ćwiczący jogęPolepszenie wzorca oddechowego wpływa znacząco na układ nerwowy. I znów docieramy do stresu, którego poziom dzięki jodze zostaje zmniejszony.

Warto pamiętać, że stres jest jednym z czynników zapadania na choroby takie jak: otyłość, cukrzyca i zaburzenia pracy serca.

Powiązane artykuły