Home Zdrowie Pewność siebie jak ją zbudować ?

Pewność siebie jak ją zbudować ?

by Agata Kubiak
Pewność siebie

Jak zbudować pewność siebie?

Pewność siebie. Dla każdego z nas słowo ‘’sukces” oznacza coś innego. Wiele osób kojarzy je ze szczęśliwym życiem rodzinnym. Inni szukają go w codziennym życiu, wykonując wymarzony zawód. Są też tacy, dla których sukces z automatu oznacza ilość zer na koncie i wysoką pozycję społeczną. Motywacje są różne, a każdy z nas chce czuć się w życiu spełnionym na swój własny sposób. Jest jednak pewna cecha, która działa cuda w każdej dziedzinie życia. Pewność siebie to coś, co bez wątpienia pomoże nam osiągnąć sukcesja wszystkich płaszczyznach. Badania pokazują, że nie potrafimy jej odpowiednio budować.

Skąd bierze się brak pewności siebie?

Jak sprawić, by każdego dnia stawać się coraz bardziej przebojowym?

Pewność siebie

Problem często tkwi w niskiej samoocenie

 

Bardzo często odczuwamy w życiu niedosyt. Wydaje nam się, że możemy więcej. Czujemy, że można po coś sięgnąć, jednak odmawiamy sobie wiary w to, że akurat my możemy to zrobić. Dzieje się tak głównie poprzez niskie poczucie własnej wartości. Samoocena to coś, co budujemy w swojej głowie od najmłodszych lat. Problem zaczyna się wówczas, gdy nie dbamy o jej wysoki poziom wystarczająco regularnie.

Z niską samooceną mamy do czynienia wtedy, gdy permanentnie poddajemy swoje zachowanie krytyce. Bierze się ona z naszych negatywnych przekonań na własny temat. Chodzi tu głównie o brak wiary we własne możliwości. Nie podejmujemy się działania, gdyż już na starcie nie wierzymy, że uda nam się czegoś dokonać.

Przyczyn niskiej samooceny zwykle należy szukać w wydarzeniach z dzieciństwa. Jednak coraz częściej powoduje ją życie pod ciągłą presją. Każdego dnia możemy się przecież spotkać z nieprzyjemnościami związanymi z pracą. Nie trudno też o kolejną rozterkę miłosną. Czasem jedno wydarzenie potrafi totalnie zrujnować naszą samoocenę.

Pewność siebie

Budowanie pewności siebie to długotrwały proces

Przebojowa osoba nie udaje, ona po prostu to czuje. Nie da się być pewnym siebie jednorazowo, w określonej sytuacji. Psychologowie zgodnie podkreślają, że jest to wypadkowa pewnych czynników, o które jesteśmy w stanie dbać każdego dnia. Nie chodzi przecież o to, by czuć się nieomylnym i ślepo bronić swoich racji. Kluczem jest tu mierzenie siły na zamiary i długotrwała praca nad sobą. Należy pracować nad sobą tak długo, aż pewność siebie stanie się dla nas naturalna. Jej oznaki powinny zawierać się w bezwarunkowych odruchach.

 

Pewność siebie jest więc nie tylko cechą. To stan, w którym czujemy się dobrze sami ze sobą, jesteśmy świadomi swojej wartości i własnych kompetencji. To bardzo ułatwiająca życie postawa. Wpływa na nią wiele okoliczności. Można ją oprzeć na dwóch fundamentach.

 

Pierwszy z nich to samoświadomość. Nie będziemy w stanie odpowiednio reagować na nasz stan emocjonalny, jeśli nie będziemy znali swoich mocnych i słabych stron. Rozpoznawanie własnych predyspozycji pozwala realnie ocenić, kiedy możemy podjąć dyskusję, a kiedy odpuścić. Kiedy podejmować się wyzwania, a kiedy wstrzymać się, aby odpowiednio się do niego przygotować.

 

Drugim z nich jest zaś wiara we własne możliwości. Bez niej nie ma mowy o żadnej rezolutności, nawet w błahych sprawach. To ona pozwala nam podejmować się ‘’działań ponad stan”. Czy jesteśmy sobie w stanie wyobrazić człowieka sukcesu, który nie idzie wyprostowany i nie czuje, że może regularnie dokonywać  wielkich rzeczy?

Pewność siebie

Co zrobić, by zwiększyć pewność siebie? 

To pytanie nurtuje większość społeczeństwa. Zaś odpowiedzią na nie nie będzie żadna magiczna receptura. Najprostszym sposobem jest wdrożenie do życia codziennego kilku prostych nawyków. Możemy podejść do nich niczym do swoistych wskazówek, które pomogą nam na wszystkich poziomach życia społecznego. Co więc należy robić?

 

-Starać się jak najczęściej wychodzić ze strefy komfortu.

To często powtarzany w mowach motywacyjnych slogan, jednak idealnie oddaje rzeczywistość. Nie ma lepszego sposobu na obycie się z czymś, niż obcowanie z tym na każdy możliwy sposób. Im częściej wchodzimy w niewygodne sytuacje, tym szybciej poszerzamy naszą bezpieczną strefę. W miarę upływu czasu stres spowodowany byciem w obcej sytuacji będzie mijał.

 

-Porzucić perfekcjonizm.

Chęć bycia idealnym może powodować napięcie w każdej sytuacji życiowej. Po co nakładać na siebie niepotrzebny stres? Czasem należy po prostu dać sobie przyzwolenie na popełnianie błędów. Nikt nie jest przecież perfekcyjny. To całkowicie normalne, że czasem zrobimy coś gorzej.

 

– Utrzymywać kontakt wzrokowy z każdym rozmówcą.

W ten sposób pokazujemy, że jesteśmy otwarci i wierzymy w to, co mówimy. Ciekawym ćwiczeniem jest również jak najdłuższe utrzymywanie kontaktu wzrokowego  z przechodniami, których mijamy na ulicy. Warto się przy tym uśmiechać i rozdawać w ten sposób pozytywną energię.

 

-Trenować asertywność.

To podstawa, by nie być podatnym na wpływy i mieć swoje zdanie. Dzięki temu bardzo szybko przekonamy się, jak łatwo można podwyższyć swoją pozycję w pracy, czy wśród znajomych. Postawa pewnej siebie osoby zawsze będzie wymagać asertywności.

 

-Kontrolować swoje ciało.

Często podczas stresujących sytuacji bywamy podatni na pewne tiki nerwowe. Splatamy ręce, pochylamy się, wiercimy. Osoba pewna siebie jest zazwyczaj dosyć wyluzowana. Już sama wyprostowana sylwetka potrafi zdziałać naprawdę dużo.

 

-Przestać za wszystko przepraszać.

Osoby często przepraszające są postrzegane jako pełne kompleksów. Dopiero, gdy uwolnimy się od przesadnej uległości możemy czuć się pewnie w towarzystwie.

Budowanie pewności siebie

Budowanie pewności siebie to nieustanne pokonywanie pewnych ograniczeń. To jedyna słuszna droga do rozwoju osobistego. Postępowanie według tych wskazówek da efekty tylko wtedy, gdy będziemy działać w ten sposób regularnie. Każdy z nas jest wartościowy, wystarczy po prostu w to uwierzyć.

Powiązane artykuły