Home Podróże Sri Lanka

Sri Lanka

by Agata Kubiak
Sri Lanka

sri lankęSri Lanka jest chętnie odwiedzanym miejscem przez turystów. To tropikalny, egotyczny kraj, który kusi podróżników swoją różnorodnością, piękną naturą i ciekawą kuchnią.

Na wschodzie Si Lanki znajduje się Zatoka Bengalska, a na południu otwarty Ocean Indyjski.

To idealnie miejsce dla wszystkich turystów, którzy pragną wypocząć w ciepłym otoczeniu, a także dla smakoszy głodnych poznania władze sri lankiegzotycznych kuchni świata, wszak na wyspie odnaleźć można potrawy łączące w sobie smaki kuchni Indyjskiej, Chińskiej oraz Tajlandzkiej.

Warto wiedzieć, że Sri Lanka, nazywaną Łzą Indii, od wieków stanowi ważny przystanek pomiędzy Indiami a innymi państwami Azji Południowo-Wschodniej i Bliskim Wschodem.

Stąd właśnie wynika różnorodność architektury oraz kuchni tej wyspy. Można śmiało powiedzieć, że jest to raj dla wszystkich turystów spragnionych wakacji.

Sri Lanka – informacje praktyczne

systemu elektronicznej autoryzacji wjazduWyspa znajduje się w Azji Południowej. Jej największymi miastami jest Kolombo, Dehiwala, Moratuwa, Dżafna, Kandy, Galle oraz Kalmunai. Nazwa wyspy została nadana w 1972 roku, a w wolnym tłumaczeniu oznacza olśniewający kraj. Wcześniej nazywana jako Cejlon.

Niziny stanowią około 80% powierzchni kraju, a przy wybrzeżach odnaleźć można liczne rafy koralowe. Wyspa charakteryzuje się różnorodnością religijną.

Występują tutaj takie wierzenia jak buddyzm, hinduizm, chrześcijaństwo oraz islam i bahalizm

Pogoda na Sri Lanca

obowiązku szczepień ochronnychŚrednia roczna temperatura Sri Lanki wynosi 27 stopni, dzięki czemu praktycznie żaden turysta nie doświadczy tutaj chłodniejszych dni.

Suma opadów w ciągu roku wynosi ponad 1000 mm, zaś w samych górach dochodzi nawet do 5000 mm.

Na wyspę najlepiej wybrać się podczas miesięcy zimowo-letnich tj. luty, marzec i kwiecień.

To właśnie wtedy na Sri Lance jest najcieplej, a temperatury osiągają ponad 35 stopni C.

termin planowanego zakończenia pobytuNatomiast miesiące takie jak sierpień, lipiec i wrzesień należą do najzimniejszych, chociaż z punktu widzenia wielu turystów i tak są ciepłe – 28 stopni C.

Z racji tego, że Sri Lanka znajduje się w klimacie zwrotnikowym monsunowym oraz na południu równikowym wilgotnym, nawiedzają ją dosyć często monsuny, które przynoszą wiatry z dużą ilością opadów.wymagany okres ważności paszportu

Można stwierdzić, że pogoda na Sri Lance bywa kapryśna i nieprzewidywalna. Nawet podczas pory monsunowej może padać jeden dzień, a drugiego dnia być słonecznie.

Co zjeść na Sri Lance?

wycieczki objazdowejKuchni Sri Lanki jest uważana za intrygującą, bowiem łączy w sobie tradycje z mieszanką kuchni Indyjskiej i dalekiego wschodu, dodatkowo kolonizatorzy przemycili również smaki europejskie, co wszystko razem tworzy bardzo nietypową oraz ciekawą mieszankę.

południa otwartym oceanem indyjskimTutejsze potrawy obfitują w ryby, owoce morza, ryż oraz niezwykle pikantne i intensywne przyprawy – chilli, cynamon, kolendra, kardamon oraz suszone ryby z Malediwów.

Najbardziej popularną potrawą jest curry podawane z ryżem, przyrządzone z ryb, drobiu, owoców morza oraz koziny.

Jednak w każdym rejonie Sri Lanki smak curry będzie się różnił, gdyż w każdym miejscu jest nieco zmodyfikowany.

plantacji herbatyIstnieją również wersje z owocami egzotycznymi oraz opcja wegetariańska. Natomiast najczęściej do każdego curry podawane są ostre, warzywne pikle.

Kolejną potrawą, którą warto zjeść, jest hoppers. Jest to drobna przekąska w formie chlebków, które wyrabiane są z mąki ryżowej z dodatkiem drożdży.

Turyści do wyboru mają różne odmiany tej potrawy np. hoppers z jajkiem sadzonym, z dodatkiem mleka albo owoców.

świątynie buddyjskieGodnym uwagi są także okoliczne stragany, gdzie można skosztować lokalnych potraw. Zaliczyć do nich można ryżowe ciasteczka, paszteciki z warzywami czy placuszki z roti.

Daniem głównym jest lamparis, gdzie można zauważyć wpływ holenderski.

Lamparis to nic innego jak gotowany w bulionie ryż, który jest serwowany z curry i frikadeller, czyli mięsnymi pulpecikami.

Co zobaczyć na Sri Lance?

sri dźajawardanapuraSigiriya – to ogromna wulkaniczna skała znajdująca się pośrodku równiny, na której w V w n.e. znajdował się pałac króla Kasjapy.

U podnóża Sigiryja można zobaczyć ukryte baseny z ogrodami.

To imponujące miejsce, które wrażenie robi nie tylko rozmiarem kompleksu pałacowego, ale także rozwiązaniami hydrologicznymi. Odnaleźć można tutaj także słynne malowidła konkubin.

 

rajska wyspaPolonnaruwa – starożytna stolica państwa Syngalezów. Jest młodsza od Anuradhapuru (również starożytnego obiektu), ale dzięki temu lepiej zachowana i znacznie mniejsza.

W jej pobliżu znajduje się Sigirii, co znacznie zwiększa atrakcyjność turystyczną tego miejsca.

 

Dambulla – Jaskinie, w których 2000 lat temu ukrywał się król Valagamba. Po odbiciu z rąk Tamilów stolicy kraju – Anuradhapury, przeobraził ją w okazałą świątynie. Znajduje się tu setki posągów Buddy oraz jego misterne wizerunki wymalowane na ścianach i sufitach

 

biuro podróżyHiking – to miejsce godne uwagi dla turystów, którzy czerpią przyjemność z pieszych wędrówek.

To okazałe rejony górskie, znajdujące się w rezerwatach Sinharaja, Knuckles Range oraz parku narodowym Równiny Hortona. Hiking oferuje przepiękne widoki na zielone plantacje herbaty, zjawiskowe wschody i zachody słońca oraz okazałe góry i dżunglę.

 

Nie sposób, bez napisania książki, wymienić wszystkie godne uwagi miejsca, które znajdują się na Sri Lance. Na pewno należy do nich zaliczyć: Kandy, Świątynia Zęba, Anuradhapure, Ogrody Botaniczne w Paradenii, Adams’s Peak, Galla, Ella, czy Jaffna.

 

Gdzie na wakacje na Sri Lance?

posiadanie biletu powrotnegoWybierając się w podróż po Sri Lance, warto wybrać takie miejsce, które zaoferuje najwięcej atrakcji turystycznych.

 

Kanda – drugie co do wielkości miast na wyspie. Jego walorem jest malownicze położenie na płaskowyżu, a otacza je las tropikalny, plantacje herbaty oraz góry. Jest to jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych dla buddystów z całego świata.

Legendy głoszą, że zostało założone przez króla Vikramabahu III w XIV wieku n.e. W mieście znajduje się Dalada Maligawa słynna na całym świecie Świątynia Zęba Buddy, a także Pałac Królewski (Mahawasala).

Podczas pobytu w Kandzie można również zapoznać się z pozostałościami architektonicznymi po czasach kolonialnych, pomieszane z kulturą lankijską.

 

Negambo – jest to miasto-port. Można tutaj skosztować najlepszego cynamonu, a także zobaczyć wiele kolonialnych budynków. Negambo nazywane jest także „małym Rzymem”, a to wszystko za sprawą architektury kościołów oraz dużej ilości katolików, którzy zamieszkują miasto. Oprócz kościołów znaleźć można tutaj pagody buddyjskie, świątynie hinduistyczne praz meczety.

 

Kalpitiya – nadmorskie miasto znajdujące się w Zachodnim Wybrzeżu. Idealne miejsce do relaksowania się na przepięknych, okazałych plażach.

Turyści mogą tutaj zwiedzić holenderski fort oraz protestancki kościół z początków XVIII wieku. To idealne miejsce na obserwację delfinów, wielorybów, żółwi morskich, a także niezwykłych diugoni przybrzeżnych. Ponadto Kalpitiya znana jest jako najlepsze miejsce do uprawiania kitesurfingu na Sri Lance.

 

Inne miasta godne uwagi to Colombo, Bentota, czy Batticaloa i Trincomalee.

historyczna stolica wyspy

Ciekawostki o Sri Lance

  • – na Sri Lance dzień trwa równe 12 godzin – wschód słońca rozpoczyna się o 6, a zachód o 18.
  • – wyspa powierzchniowo równa jest 1/5 Polski i mierzy 432 kilometry długości oraz 220 kilometrów długości.
  • – kraj nazywany jest „Łzą Indii”, a jego pełna nazwa brzmi: Demokratyczna Socjalistyczna Republika Sri Lanki.
  • – W Nowy Rok na Sri Lance organizowane są walki na poduszki.
  • – Najdłuższą rzeką Sri Lanki jest Mahaweli wynosząca 355 km.
  • – Najwyższym szczytem jest Pidurutalagala – 2 524 m n.p.m.

Powiązane artykuły